PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week ot 2.42 per kwanaai Franco per post. j 2 63 pe: kwartaal. "Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 ct., minimum per adver tentie 2,05. B(i abonnement speciale prï)a. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct, „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer WOENSDAG 28 JULI 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG k BLADZIJDEN NUMMER 174' De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: viisainaen- Knnnerin en Administratie Walstr. 58-6of tel. 10 (2 lljuen» Re'dacUe na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscne Kaa2a, Redactie 'rnVffc?Ho ?Ji oofo Goe8: Redactie en Administratie EK3SJ?'28Si.'iL.SSÜJfflS.Afk. Wjtawwy tel. 2L DE REGEERINGSWISSELING IN ITALIË. ZIJ WAS GEEN REVOLUTIE EN GEEN STAATSGREEP. Verklaring van bevoegde .zonsopgang gesloten voor het Itaüaansche zijde. publiek. Het verspreiden van Van bevoegde itaüaansche'Propagandamateriaal, vlug zijde werd gisteren verklaard -schriften of andere geschriften <ie regeeringswisseling was is verboden, geen revolutie en evenmin eenl, Te. Rome zijn Maandag be- staatsgreep, zrj was een grond- j toogingen van geestdrift over wettelijke crisis, die grondwet-'het aan het bewind komen van telük is opgelost. Op grond van ket nieuwe regime gehouden, dc stemming, uitgebracht doorjPïnsda§' had het leven weer dengrooten fascistischen raad, had het höofd der regeering bij den koning zijn ontslag inge diend. De koning nam op.----- grond van het voorstel der acht genomen, groote meerderheid van den fascistischen raad grondwette-r lijke maatregelen ten aanzien van de overneming van het zijn normalen gang. De "door de autoriteiten genomen maatre gelen worden door het publiek met nauwgezette discipline in Het karakter der, nieuwe Itaüaansche regeering. De Messaggero schrijft: de Het rookverbod in bosschen enz. Bij het naöertsn der vacan- ties wordt er nogmaals aan herinnerd, dat het ingevolge de op 12 Juni 1941 afgekon digde verordening verbpden is, in bosch, heide of veengebie den of binnen een afstand van 100 meter daarvan verwijderd, zich met een open vlam of smeulend voorwerp te bevin den of vuur aan te leggen in de open lucht, tenten of licht brandbare gebouwen. Tegelij kertijd is het rooken op deze 'terreinen zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar verboden van 1 Maart tot en me t 31 October, IJs in café's en restaurants in prijs verlaagd. Het consumptie-ijs, dat in café's en restaurants voor ge bruik ter plaatse wordt ge anderd. (belangrijkste en dringendste Overeenkomstig den oproep [vraagstukken, waarvoor zij van Dadoglio wordt de oorlog zich geplaatst ziet, zijn van voortgezet. Italië houdt zijn militairen aard. Zii betreffen gegeven woord. De buitenland-1 den oorlog' en de handhaving opperbevel over de weermacht regeering Bedoglio is aange- en met het opperste regee- j kondigd als een regeering: van ringsgezag. De buitenlandschemilitair karakter en dat is zij. politiek van Italië blijft onver-|Haar voornaamste taak en de serveerd, is aanmerkelijk goed- onrioi-4 U-iAinnoriiirctA An drino-pniistp kooper geworden. De Ncd. Staatscourant van 22 Juli bevat een Voorschrift, dat de prij zen van dit consumptie-Os opnieuw regelt. Deze regeling, die geldt vooi alle ondernemingen, die tot de be drijfsgroep hotel-„ café-, restaurant-, pension- en aanverwante bedrijven behooren, beteekent een verlaging met tenminste 15 van de prijzen, die In/1940 voor hetzelfde artikel werden gevraagd. In den ouderdom van 61 jaar is te Amersfoort overle den de heer J. Hovens Greve, die ongeveer 30 jaar algemeen secretaris is geweest van. het hoofdbestuur van de Maat schappij tot nut van het alge meen. sche politieke koers is door de gebeurtenis niet beïnvloed. Ita lië jjaat voort op den ingesla gen weg en de gebeurtenissen in den grooten fascistischen raad hebben uitsluitend be trekking op de binnenlandsche politiek, De afgetredeh minister-pre sident blijft als ridder der orde van Annunziata de hem toe komende rechten genieten. Wegens verkeerde gegevens over arrestaties is het Romein- sche avondblad „Tribuna" Maandag in beslag genomen. Omtrent het voortbestaan van de fascistische party is geen officieel besluit beschik baar. Demonstraties in den nacht van Zondag tegen insig nes en zetels van de fascisti sche party werden gekenmerkt als onbeteekenende uitspattin gen, die reeds volkomen onder drukt gijn. In alle Itaüaansche steden heerscht volmaakte rust en orde. Het Jeven neemt weer zijn normalen gang. In het huidige beslissende oogenblik van den Italiaanschen afweer- strijd tegen den opdringenden vijand worden conflicten of re vanchemaatregelen tegen het verleden als onwaardig van de hand gewezen. Het gansclie Itaüaansche volk staat als één man achter den koning in diepste ver knochtheid met den Italiaan schen boclem en kent slechts één parool: koning en vader land. Het gansche volk Wil zich als één man volledig geven om het vaderland te redden. De hervatting van het gecensu reerde telefoonverkeer is op komst. De vereischte samen werking van alle officieele in stanties met de pers is toege zegd. Er worden geen nieuwe couranten toegelaten. Maatregelen ter beveiliging van orde en rust. Blykens berichten uit Rome heeft maarschalk Badoglio een reeks maatregelen getroffen ter beveiliging van de open bare orde én rust in het land. Alle onderdeden van de weer macht. van de gewapende mi litie, de politie en de burger wachten staan onder zgh bevel. Tusschen zonsondergang en zonsopgang mag de burgerbe volking zich niet op straat be geven en overdag moeten allen, die zich op straat bevinden van e®.n Persoonsbewijs voorzien zijn. De deuren van alle open bare gebouwen moeten dag en nacht geopend biy'ven, de ven sters moeten daarentegen ge sloten zijn en volgens de voor schriften verduisterd blijven. Het is verboden met meer dan drie personen in het openbaar samen te scholen en te spre ken. Alle openbare instellingen, theaters,variété's, bioscopen en sportterreinen blijven in den tijd tusschén zonsondergang en van de openbare orde. In de „l-'opolö di Roma" schrijft Corrado Alvaro, die de'leiding van dit blad op zich genomen heeft: wij hebben een regeering, aan wie wij rekenschap kunnen vragen", .maar de regeering heeft het recht ons allen te gebryiken voor de redding van het vaderland Dé Italianen kunnen de toekomst en de gevaren koelbloedig onder oogen zien. Het blad van den Italiaanschen arbeid, de „Lavoro Fascists" is Dinsdag verschenen onder den nieuwen titel „Lavoro Italiano".; Sovjst-doorbraakpagingen bij Orel afgeskgen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: Het zwaartepunt van de ge vechten in het Oosten lag ook Maandag in het gebied van Orel. Onze troepen, gesteund door sterke formaties van het lucht wapen, sloegen verschei dene ten Zuiden, Oosten en Noorden van Orel ondernomen vgandelijke doorbraakpogin gen na "wisselvallige gevechten bloedig af en vernielden tal rijke tanks. Aan het overige Oostelijke front kwam het, aan het Koe- ban-bruggehoofd, aan het Mioesfront en ten Zuiden van het Lad<fgame'er tot harde af- weergevechten, terwijl aan de Donetz en in het gebied van Bjelgorod slechts plaatselijke gevechtsactiviteit heerschte. Ten Noordwesten van Kryriis- kaja en ten Noordwesten van Koeibsjewo zette dè vijand met sterke, door tanks, slagvlie gers en artillerie gesteunde strijdkrachten nieuwe aanval len in. Zij werden in harde ge vechten, deels in succesvolle tegenaanvallen, afgeslagen. Ook ten Zuiden van het Lado- gameer bracht de vijand nieu we strijdkrachten voor den aanval naar voren, welke met sterken steun van slagvliegers lde Duitsche stellingen be stormden. De bolsjewieken werden in verbitterde gevech ten op korten afstand en in herhaalde, terstond onderao- mén tegenaanvallen onder zware verliezen afgeslagen. Aan het geheele Oostelijke front verloor de vijand Maan dag 213 tanks. In de maandenlange, zware afweergevechten aan het Koe- ban-bruggehoofd heeft de Beiersche 97ste jagerdivisie zich bijzonder onderscheiden. Op Sicilië werden bok Maan dag alle vijandelijke aanvallen op de Duitsch-Italiaansehe stellingen afgeslagen. Aanval len in scheervlucht van forma ties Duitsche vliegers voor den strijd op korten afstand brachten den vijand aanzien lijke verliezen toe. In de wateren ten Noorden van het eiland plaatsten ge vechtsvliegtuigen twee vol treffers met bommen op reen zwaren vijandelijken kruiser en troffen nog zes eenheden. He.t havengebied van La Val letta op Malta werd in den nacht door een sterke forma tie Duitsche gev echts vliegers met succes gebombardeerd en daarbij werden 5 schepen ge troffen. Op de Middellandsche Zee werd een Duitsch con- vooi door zeven Britsche tor- pedovüegtuigen aangevallen. Be veiligings vaartuigen scho ten vier der aanvallende toe sbellen neer. Het convóoi bleef onbeschadigd. Amerïka'ansche formaties bommenwerpers hebben - de steden Hannover en Hamburg, benevens eenige plaatsen in Noordwest Duitsch kustgebied aangevallen. De bevolking, vooral in Hannover, leed ver liezen. Door jagers en afweer geschut werden boven de aan gevallen steden en op de vlucht heen en terug volgens voorloopige constateering 30 zware viermotorige bommen werpers neergeschoten. Boven de bezette Westelijke gebièden werden nog vier vliegtuigen vernield. Maandagnacht is de vgand' slechts met weinig vliegtuigen naar Duitsch gebied gevlogen, een hunner werd neergescho ten. Snelle Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 26 op 27 Juli afzonderiyke doelen in het gebied van London aange vallen. Op den Atlantischen Oceaan bracht het luchtwapen van een zwaar beveiligd vijan delijk convooi oen vrachtschip van minstens 8000 brt. tot zin ken en beschadigde een twee de groot schip zwaar. Verken ningsvliegtuigen schoten bo ven deze wateren een Brit- schen bommenwerper neer. Toestand op Sicilië ongewijzigd. Het Itaüaansche hoofdkwar tier meldde Dinsdag, dat de toestand op Sicilië, waar het vooral in den Noordelijken sector van het front tot ge vechtsactie is gekomen, t onge wijzigd is. De vijandelijke luchtmacht heeft aanvallen gedaan op de omgeving van Napels en op de streek langs de Straat van Messina. De schade is niet ern stig. Het aantal slachtoffers wordt vastgesteld. Het lucht doelgeschut schoot zes vlieg tuigen neer. Bij luchtgevech ten mot Itaüaansche jagers boven Sardinië zijn twee Cur- tiss-toestellen en een torpedo vliegtuig in zee gevallen. Britten voor Catania leggen loopgraven aan. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De Amerikanen en Engel- schen hébben het zwaartepunt van den strijd op Sicilië naar het Noorden verplaatst, waar zij pogen den straatweg naar Messina in hun bezit te krij gen,. Deze straatweg loopt van Palerma uit langs "de kust naar de stad in het Oosten van Si cilië. De Duitsche en Itaüaan sche verdedigingsstrijdkrach ten slaagden erin de met zeer sterke strgdkrachten uitge voerde aanvallen van de Ame rikanen tot staan te brengen n-og voor deze de eigenlijke hoofdverdedigingslinie, be staande uit eenige bergstfel- lingen ver ten Oosten van Gangi, bereiken konden. De :eallieerden leden zware bloe- lig-e verliezen. De overmacht der geallieerden is zeer groot. De situatie voor Catania is thans vrijwel geconsolideerd, temeer daar de Britten begon nen zijn met het aanleggen van loopgraven en het oprich ten van prikkeldraadversper ringen. Men maakt hieruit op, dat Montgomery besloten heeft, althans voorloopig niet meer tot een directen en fron talen aanval op Catania over te gaan. De verliezen, welke hem werden, toegebracht, zou den volgens Duitsche meening, de oorzaken van dit besluit zijn. Terwijl de ouders, de familie Van der MeuLsn, niet thuis waren, speelden de kinderen met lucifers op den zolder van hun woning aan het Noordvli-st te Leeuwarden. Daardoor ontstond een ernsti ge brand, tengevolge waarvan de woning boven uitbrandde en een driejarig kind in de vlammen omkwam. Op de M a a s is de 25- jarige M. van Beurden uit Den Bosch, met zijn cano omgesla gen en verdronken. VRIJWILLIGERS NED. ARBEIDSDIENST NAAR OOST-EUROPA. Ruim 500. mannen van dien Nederlandschén Arbeidsdienst hebben zich vrijwillig verbon den voor een.verblijf, van drie a vier maanden in het Oosten van Europa om belangrijk voorbereidend werk te verrich ten ten behoeve eener groote kolonisatie in 't onder Duitsch bestuur staande 'gebied ten Zuidoosten van Bialystok. Daar -zullen voor de ontslui ting van het Bialystocksche oerwoud en voor de regulee ring van twee rivieren belang- rijke werkzaamheden worden verricht. Op het marktplein te Steenwijk vond een hartelijke afscheiüspleehtigheid plaats.De commandant van den Ned. Ar beidsdienst, L. A. C. de Bock, inspecteerde de opgestelde af- deelingen en richtte zich na dat het N.A.D. staforkest- het aloude „Wilt heden nu treden" had doen weerklinken, tot het Oostkorps met een toespraak, waarin hij o.a. zeide: Gij staat voor uw vertrek naar het Oostland- aangetre- .den. Het is geen plezierreisje, "maar een reis voor belangrijk werk, dat gij gaat onderne men, ter voorbereiding van de komst dergenen, die zich 'daar zullen vestigen en die dit ko lonisatiewerk zullen voortzet ten. Ik verwacht van u allen, dat gij de beteekenis hiervan steeds zult beseffen. Door ge drag, houding, tuchtgevoel en werkprestatie zult gij toonen, waartoe de N.A.D. in staat is. General-Arbeitsführer Beth- mann sprak hierna de Neder- landsche arbeidskameraden toe. Deze dag is als een mijlpaal de geschiedenis uwer jonge formaties te beschouwen. Gg zijt in dèn besten zin des woords de jonge zonen van het Nederlandsche volk, die. de ge dachte der Oostlandkolonisatie in practijk brengen. Het zal uw taak zijn, met uw jonge kracht en met uw jeugdig ide alisme het groote werk te be ginnen, dat gezamenlijk Euro pa in het Oosten nog voor zich heeft. Arbeidsleider Pot dankte den commandant en eten general- arbéitsführer voor de gespro ken woorden. Met het verzoek van ar beidsleider Pot om een drie werf hoera op het Nederland sche volk en op ons vaderland uit te brengen, stemden alle aanwezigen op spontane wgze in. Het staforkest speelde hier op" het Wilhelmus, waarmede de plechtigheid werd beëin- In het zwembad te Bi*eda is het achtjarig meisje H. Dekkers verdronken. Pluk- en verzamelverbod van bladeren. In de Ned. Staatscourant; is opgenomen een pluk- en ver zamelverbod van bladeren, waarbij^het plukken en verza melen van, bladeren, voorzoo ver deze geschikt zijn voor het bereiden van theesurrogaten aan voorwaarden wordt ver bonden. Voor hun vertrek naar het Oostenwerden vijfhonderd Nederlandsche Arbeidsmannen op de markt te Steenwijk toegesproken door den Generaal- Arbeitsführer Bethman en den commandant van den NederlSndschen Ar beidsdienst, Generaal-Arbeidsleider L. A. G. de Bock. Tijdens de inspectie der manschappen door den Generaal-Arbeitsführer Bethman en den com mandant van den N.A.D., Genera al-Arbeitsleider L. A. G. de Bock. GNF-J. Zeij!emaker-Pax m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1