PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT iJE Terugvoering in krijgsgevangenschap. Vergeefsche doorbraakpogingen der Sovjets. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of J 2,42 per kwartaal Franco per post 2.63 pet kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct., minimum per adver tentie 1 2.05. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum regelsJ 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 60 ct. „Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer DINSDAG 27 JULI 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 172 De Bureaus van ons Diad z|jn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 Ujnebj, Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscne Kaal 29. Redactie teL 3521, Administr. teL 3541; Goes: Redactie en Administratie Turf kade 15, tel. 2S63, na Kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens Dorpsstraat 35, tel. 2L NIEUW ITALIAANSCH MINISTERIE. BADOGLIO ROEPT OP TOT HERVATTING VAN DEN ARBEID. Maarschalk Badoglio, die na een ieder de plaats van zgn 'plicht, van zijn verantwoorde lijkheid en van zgn strijdpost innemen. Geen enkele afwij king van dezen plicht kan worden geduld. Geen enkele beschuldiging kan worden toe gelaten. Alle Italianen zijn zich bewust van de ernstige wonden, die den heiligen bo dem van het moederland heb ben opengereten. De dapperheid van zgn gewapende macht' en de vastberadenheid van al zgn burgers zullen den weg naar herstel weer vinden. Heden meer dan ooit ben ik onver brekelijk verbonden met u in onwrikbaar vertrouwen in de onsterfelijkheid van ons land". Deze proclamatie was on- derteskend door Victor Ema nuel en gecontrasigneerd door Badoglio. Badoglio roept op tot hervatting van.arbeid Maarschalk Badoglio heeft een oproep uitgevaardigd aan de bevolking om overal den arbeid te hervatten. Volgens dezen oproep zullen betoogin- gen, die de openbare orde ver storen, niet geduld worden. Voor de handhaving der open bare orde zijn van dit oogen- blik af de militaire autoritei ten bevoegd. Een uitgaans verbod van zonsondergang tot zonsopgang is afgekondigd. Het dragen van wapens is verboden en er is op gewezen, dat de handhaving der open bare orde door de militaire autoriteiten afgekondigde maatregelen zoo noodig met geweld van wapens doorgezet zal worden. Voorts heeft maarschalk Badoglio een dago,. vaardigd, volgens welke de fascistische militie als „vrij willige militie voor de veilig heid van den staat" als inte greerend bestanddeel tot de weermacht behoort, waarmede zij zooals steeds in volkomen gemeenzaamheid van optreden en van doelstellingen voor de verdediging van het vaderland samenwerkt. De verzekering van de toekomst. Het Italiaansche blad „Tri- buna" schrijft, dat Italië zich op den weg tot verzekering van zijn toekomst bevindt. Het Itaiiaansche volk mag nooit uit het oog verliezen, dat ook maar de geringste verstoring- van het nationale leven door den vijand zou wor den uitgebuit. Eenheid en vast beradenheid zullen den vijand plaatsen tegenóver een volk, dat den oorlog op energieke wijze weet te voeren. Kalme vastberadenheid van het Duitsche volk. het aftreden van Mussolini, door den koning-keizer be noemd is tot nieuwen chef der Italiaansche regeering en mi nister-president, heeft den ko ning en keizer een nieuw mi nisterie voorgelegd, waarop de volgende ministers zijn be noemd: Minister van buitenlandsche zakenambassadeur Raffaele Guariglia; minister van bin- nenlandsche zaken: prefect Bruno Fornaciari; minister voor Italiaansch Oost-Afrika: generaal senator Melchiade abba; minister van justitie: Gaetano Azzariti, directeur- generaal van het ministerie van justitie; minister van fi nanciën: directeur-generaal senator Domenico Bartolini; minister van oorlog: staats raad generaal Antonio Sorice minister van marine: schout bij nacht Raffaele de Courten; minister van luchtvaart: ge neraal der vliegers Renato Sandalli; minister van opvoe ding: staatsraad dr. Leonardo Severi; minister voor openbare werken: dr. Domenico Roma no, directeur-generaal van het ministerie van openbare wer ken; minister van land- en boschbouw: senator professor Alessandro Brizzi; minister van verkeer: generaal Frede- rico Amoruso; minister voor de corporaties: staatsraad dr. Leopoldo Piccardi; minister van volksvoorlichting: ambas sadeur Guido Rocco tot dus ver directeur-generaal van de buitenlandsche persafdeeling in het ministerie van volks voorlichting; minister voor den buitenlandschen handel directeur-generaal van de Ban. ca d'Italia dr. Giovanni Acan- fora; minister voor de bewa peningsindustrie: generaal Carlo Pavagrossa; onderstaats secretaris van het minister- Ïiresidium: dr. Pietro Bara- aio. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken Guarig lia was sinds 28 Februari jl. Italiaansch ambassadeur in Ankara (Turkije), waar hij Ottavia de Pappo opvolgde. Guariglia kwam in 1926 in dienst van het Italiaansche de partement van - buitenlandsche zaken, na tevoren werkzaam te zijn geweest aan de Itali aansche ambassades te Parijs, Petersburg en Brussel. In 1932 werd hij benoemd tot ambas sadeur te Madrid, daarna ver vulde hij dezelfde functie te Buenos Aires, terwijl hij van 14 Febr. 1942 tot 15 Febr. t 1943 Italiaansch ambassadeur L was bij den H. Stoel. 4 Guariglia is per vliegtuig naar Rome vertrokken. De nieuwe regeering is voor- 1 loopig gedomicilieerd in het koninklg'ke paleis, het Quiri naal. i Nieuwe chef van cüe politie. Voorts is tot chef der Ita- l liaansche politie benoemd Car- - mine Senise, die het ambt van 5 ondiercommandant vervulde. e li De leiding der Giomale d'Italia. In de plaats van Guyda heeft senator Alberto Bergamini de leiding van het bekende dag- i blad de „Giornale d'Italia" op zich genomen. Bergamini. die 72 jaar oud is. heeft het'blad r, in 1901 gesticht en tot 1924 ii geleid. Proclamatie van Victor Emanuel. I. Zooals gisteren reeds in een deel van onze oplaag is ge- meld, heeft koning Victor r Emanuel Zondagavond door r. de radio een proclamatie uit- 31 gegeven, waarin wordt ge zegd: „Italianen! In dit plechtige uur voor het moederland moet De diplomatieke correspon dent van het D.N.B. schrijft, dat de Italiaansche gebeurte nissen het Duitsche volk in overgroote meerderheid na tuurlijk hebben verrast, daar d.e interne gebeurtenissen in Rome, in Duitschland even weinig bekend waren, als el ders buiten de onmiddellijk daarbij betrokken kringen van Italië. Doch deze verrassing kon niets veran deren aan de door kalme vastbeslotenheid fedragen zelfverzekerdheid, ie kenmerkend is voor de houding van hst Duitsche volk tegenover alle vraagstukken van dezen oorlog. Dat betee- kent niet, dat het de Duitsche openbare meening niet volko men duidelijk was, dat met het aftreden van Benito Mus solini, die 21 jaar de geschie denis van het bevriende, ver bonden volk 'heeft geleid, een nieuwe ontwikkeling is be gonnen. Doch het Duitsche. volk van heden is dank zg dë politieke scholing, die het se dert tien jaar heeft gehad, BEKENDMAKING Nadat met de thans geldende bekendmaking van den Wehrmacht befehlshaber in den Niederlanden de leden yan alle troepenonder- deelen der voormalige Nederland- Bche weermacht en van alle van deze In de Jaren 1939 en 1940 gevormde formaties opgeroepen zijn tot melding en terugvoering in krijgsgevangenschap, wordt hiermede een laatste oproeping tot aanmelding uitgevaardigd aan al die personen, die zich wegens onbekendheid met, hun Juiste vre- desonderdeel of op grond van re denen van gezondheid of beroep of ingevolge andere feitelijke ver hindering niet gemeld hebben. Deze personen moeten zich in het Wehrmachtlager, Amersfoort, Zonnebloemstraat, telkens tusschen 8 en 12 uur melden als volgt: degenen die geboren zijn in 19251915 .inb.) A tm L. op 2 Augustus 1943; degenen die geboren zijn In 1924—1915 (inb.) M tm Z. op 3. Augustus 1943; degenen die geboren zijn In 19141904 (inb.) A. t/m L op 5 Augustus 1943; degenen, die geboren zijn in 19141904 (inb.) M t/m Z. op 6 Augustus 1943. Er wordt nogmaals de nadruk op gelegd, dat ook diëgenen die van terugvoering in krijgsgevan genschap vrijgesteld zijn, t.w. de houders van z.g, „Freistellungs- bescheinlgungen" niet vrijgesteld zijn van aanmeldingsplicht en dat de aan den Wehrmachtbefehlsha- ber in den Niederlanden of aan een ander Duitsch bureau toege zonden doktersverklaringen geen erkende reden van verontschuldi ging vormen. Vrijgesteld van deze meldings plicht zijn slechts: 1) Personen, die zich op 25 Mei 1943 ,,im Arbeitseinsatz" in Duitschland of In dé door de Duitsche weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bevon den; 2) De van terugvoering in krijgsgevangenschap vrijgestelde personen, die de Wehrmachtbe- fehlshaber in den Niederlanden met een uitdrukkelijke goedkeu ring aan hun werkgevers vrijge steld heeft van aanmeldingsplicht; '3) Personen, die door een bij zonder schrijven van den Wehr machtbefehlshaber In den Nieder landen van aanmelding en terug voering in krijgsgevangenschap voorloopig vrijgesteld zijn. Voor 7 Augustus 1943 moet dus ieder lid van de voormalige Nederlandsche weermacht, die in Mei 1940 in werkelijken mili tairen dienst wa6, zich op grond van de bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber In den Niederlanden omtrent terugvoe ring in krijgsgevangenschap van den 29sten April 1943 aangemeld hebben. Degenen, die ook aan deze laatste aanmaning tot aanmelding geen gehoor geeft, wordt ter ver antwoording geroepen en moet met de reeds bekend gemaakte strafmaatregelen rekening houden. De aandacht wordt erop ge vestigd dat een aantal leden van de voormalige Nederlandsche weermacht, die opzettelijk of zon der gegronde verontschuldiging hun aanmeldingsplicht niet nage komen zijn. reeds- gearresteerd en naar „Wehrmachtgefaengnisse" overgebracht zijn, waar zij hun vonnis afwachten. Groentenoogst midden in de groo- te stad. Van de tot moestuin inge richte terreinen in de Rijkshoofd stad wordt reeds de eerste groen te geoogst. W^tbild-CNF-Pax m zoo gerijpt, dat 'het zonder overijld oordeel pleegt testa'an tegenover ontwikkelingen, die nog gaande zijn. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering In krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden by deze voor aanmelding opge roepen: Het dienstplichtig en reservcpersoncel beneden den rang van officier van de onderstaonde regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1910 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelüken militairen denst was, 7.moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: In de W'atcriookazerne, Amersfoort: 1) De dienstplichtigen van het 2e regiment wielryders en zijn oorlogsformaties, op 2 Augustus 1943; 2) De dienstplichtigen van het corps pontonniers en torpedlsten en zün oorlogsformaties op 3 en 4 Augustus 1943; 3) De dienstplichtigen van het 7e regiment veldartillerie en zün oorlogsformaties op 5 Augustus 1943; 4) De dienstplichtigen van het 2e regiment lu'chtdoclartillerie en zün oorlogsformaties op 6 Augustus 1943. Bü de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewüs, de distributiestamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelü'k, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook 'begrepen de in Duitschland werkende grensgangers, voor wie een „Besclieinigung" (verklaring van onmis. baarheid) afgegeven is, moeten dit bewüs bü hun werkgever of bü de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bü de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung"-zoo spoedig mogelük weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behar tigt, worden teruggegeven. Do werkgevers zün verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tüd nit te betalen. De Nederlandbche spoorwegen verleenen aan aüe voor de aanmelding opgeroepen personen vrü vervoer derde klasse. Degenen, die tot aan melding verplicht zün, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c q. bü den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding; Voor zooveel mogelük uniform, anders bnrgcrkleeding, dringend wordt aangeraden daagsclie en Zoudagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te bren gen. De gezamenlüke bagage mag niet meer bedragen dan twee nor male handkoffers. Van aanmelding zün vrügesteld personen, die zich op 25 Mei 1913 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehls haber in den Niederlanden, of zich op andere vüze aan de terugvoering in de krügsgevangensclinp tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bü dergelüke pogingen steunen. ZWARE TERKEUR- AANVALLEN OP DUITSCHE STEDEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Maandag bekend: De Sovjets hebben ook Zon dag hun vergeefsche pogingen aan het Koeban bruggehoofd, in het gebied van Orel en ten Zuiden van h-st Ladogameer om door de Duitsche afweer- stellingen heen te breken, voortgezet. In den totalen Zui delijken sector, van de Zee van Azof tot Bjelgorod werden hun aanvallen tengevolge van de tot dusver geleden verliezen aanmerkelijk minder vergele den met de voorafgaande da gen. In bijzonderheden wordt ge meld: Aan het Koeban brug- fehoofd werden plaatselijke, eels met sterken steun van artillerie en slagvliegers uit gevoerde aanvallen door te genaanvallen tot staan ge bracht of reeds in de concen tratie uiteengeslagen. In hot gevechtsgebied van Orel herhaalden de bolsjewie ken ook Zondag weer met sterke infanterie- en tank- strijdkrachten ten Zuiden, Z.- oosten en ten N. van de stad, hun vergeefsche doorbraakpo gingen. Zij werden in zware gevechten, deels in strijd op korten afstand, met sterken steun van het luchtwapen on der vernietiging van» talrijke tanks afgeslagen. Op ver scheidene plaatsen zetten Duitsche troepen den tegen aanval in en wierpen den vg- and terug. Sterke aanvallen in den sec tor ten Zuiden van het Lado gameer werden onder zware vijandelijke varliezen afge weerd. Een in onze stellingen binnengedrongen Sovjetbatail- lon werd in een tegenaanval volkomen in de pan gehakt. In totaal werden Zondag 130 bolsjewistische tanks ver. nield. Aan de Zwarte Zee vie len lichte Duitsche zeestrijd krachten landingsplaatsen en verlaadinstallaties der bolsje wieken aan en brachten 2 ra- vitailleeringsvaartuigen met tezamen 800 brt. tot zinken. Op Sicilië werden verschei dene tegen den Noordelijken en centralen sector van het front uitgevoerde, door tanks gesteunde vijandelijke aanval len door de Duitsch-Italiaan- sche troepen afgeslagen. In de wateren van Syracuse brachten Duitsche gevechts vliegtuigen drie vijandelijks koopvaarders met tezamen 20.000 brt. tot zinken en be schadigden 14 andere trans portschepen zwaar. Vijandelijke formaties vlieg tuigen hebben nieuwe, zware terreuraanvallen uitgevoerd op Duitsche steden. Zondag over dag werden Hamburg en Kiel, benevens e enige plaatsen in het Noord-Duitsche kustgebied en in de bezette Westelijke gebie den aangevallen en Zondag nacht werd opnieuw de stad Essen gebombardeerd. Daarbij ontstonden weer zware verlie zen onder de bevolking en groote verwoestingen in de woongebieden der aangevallen steden. Luchtverdedigings krachten schoten van de Britsch-Amerikaansche aan- valsformaties 61 vliegtuigen neer. Vijf eigen jagers gingen, verloren. Een formatie zware Duit sche gevechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 25 op 26 Juli stad en haven van Hull met bommen - van allerlei kaliber aangevallen. Drie vliegtuigen keerden niet terug. Bij de gemelde gevechten van Duitsche beveiligings- strijdkrachten met Britsche motortorpedobooten zijn onze successen nóg gestegen. In to taal verloor de vijand .twee motortorpedobooten, twee an dere werden in brand gescho ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1