K0E&0M&2 De oorlog ter zee, Duitsche gevechtsvliegtui gen voor den langen afstand hebben den Hen Juli op den Atlantisehen Oceaan een uit drie groote passagiersschepen bestaand, door verscheidene torpedojagers en vliegtuigen beschermd convooi aangeval len. Twee van de in Zuidelijke - richting varende schepen wer den tot zinken gebracht. Uit de tijdens den aanval genomen foto's is gebleken, dat de bei de schepen een schip van de „Duehess-klasse" van 20.000 ton en een van do „Orduna- klasse" van 15.500 brt. zijn ge weest. De Britsche eskaderchef luitenant-lcolonel der vliegers Taylor is niet teruggekeerd van een vlucht naar den vij and. Lekkere honger, fa, niet alleen Mina Bakgraag allemaal zijn we fijnproe vers geworden! 'n Lekkere taart of stukje cake Och, och, als er toch geen ROER-OM waswat zou die lekkere tand dan gauw uitgetrokken zijn! Een donszachte huid, een vlekkelooze teint daarvoor zorgt het Dii schoonheidsvitamine is overvloedig aanwezig in Dobbelman's VITAMINE F CRÈMES SCHOOLBOEKEN SCHOOLATLASSEN SCHOOLAGENDA'S Voor elke school de vereischte uitgaven! Kon. Boekhandel E. BOO MB LIEK Breskewi. Rechtszaken Met brandende sigaret in bed gestapt. Een steenkolenhandelaar uit Terneuzen, de 29-jarige A. E. A. V. logeerde op 21 Maart in Hotel Pays Bas te Terneuzen. Den avond van dien dag, na dat V. eenige borrels had gfe- dronken, was hij op zijn ka mer met een brandende siga ret in bed gestapt &n in slaap gevallen. Het beddegoed ge raakte daardoor in brand. V. ontwaakte toen de kamer vol rook stond. Hij doofde het vuur onmiddellijk en legde het kletsnatte gedeeltelijk ver brande beddegoed op de gang. Dit beddegoed was helaas niet heelemaal uitgedoofd en be gon opnieuw te branden. V., die op een andere kamer was gaan slapen, merkte dit eeni. fen tijd later. Hij ging onmid- allijk naar beneden om het bluschapparaat De brand was evenwel te ver en viel niet meer te blusschen. Een ge deelte- van het hotel ging in vlammen op. De officier van justitie vond het gedrag van V. zeer on voorzichtig en eischte 250 subs. 2 m. h. Mr. Tichelman zeide, dat V. gedaan heeft wat hij kon om het vuur te blusschen. De ver dediger achtte een geldboete op zijn plaats. Uitspraak 28 Juli a.s. Paard op pijnlijke wijze vervoerd. De ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht be Mid delburg was in hooger beroep gekomen tegen het vonnis van den kantonrechter, waarbij J. M. de K., een 39-jarige slager uit Goes, veroordeeld is tot 40 subs. 15 d. h. wegens het volvoeren van een paard op een vrachtauto "op een pijn lijke wijze. VercL was niet verschenen. De officier eischt bevestiging van het vonnis. Uitspraak 28 Juli a.s. Rechtbank te Middelburg. De volgende vonnissen wer den uitgesproken: A. V., 40 j., zonder beroep te Sint Jansteen, thans gede tineerd, kreeg wegens: kinder doodslag en een lijkje begra ven met het oogmerk de ge boorte te verhelen, vier maan den gevangenisstraf, met af trek voorarrest. J. B., 25 j., opperman te Souburg en J. P. D., 21 j-, timmerman te Vlissingen, bei den thans gedetineei werden wegens twee inbraken, waarbij ze een groot aantal goederen stalen resp. veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met af trek voorarrest en 750.of 3 maanden hechtenis, en 9 maanden gevangenisstraf. B. pleegde alleen nog een derde inbraak. A. E. C. V., 29 j. en P. V., 54 j., beiden koopman te Vlis singen, die van voornoemde verdachten gestolen goederen kochten, werden wegens he ling resp. veroordeeld tot 100 sub. 40 d. h. en 300 sub, 3 mnd. h. K. L. W. v. d. M„ 40 j.t hoofd eener school te 's-Heer Ai-endskerke, thans gedeti neerd, kreeg wegens ontucht plegen met aan zijne zorg en opleiding toevertrouwde min derjarigen, meermalen ge pleegd 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek voorarrest. J. P. de R., 23 j., scheep maker te Vlissingen werd we- gens diefstal van een rol staal draad tot 1 maand gevange nisstraf veroordeeld. C. F. H., 32 j., hijsch-mon- teiir te Vlissingen, kocht dit staaldraad. Wegens heling kreeg hij ^50 of 50 dagen hechtenis. Ook A. van P., 29 j., elec- trischlasscher te Middelburg, kocht dit staaldraad. Hij werd wegens eenig voorwerp koo- pen terwijl het aan zijn schuld te wijten is dat zijne handeling een door misdrijf verkregen voorwerp betreft veroordeeld' tot 50 of 25 dagen hechtenis. I. L.. echtg. van A. V., 24 j., te Goes werd wegens ver duistering van textielpunten en een leveringsvergunning tot j 50 of 20 dagen hechtenis ver oordeeld. Verreschr ij versloopbaan (4 fs.) Deze loopbaan wordt aangevuld uit vrijwilligere. Welke laak hebben de soldaten van deze groep? Verreschrijfdienst aan boord en aan land bij de commandoposten der marine. Welke eischen worden den sol daten gesteld? Vaardigheid in. het bedienen der verreschrijfinachines, snel opmer ken. een leesbaar en zoo vlot mogelijk handschrift, beheerscben der spelling, technisch begrip. Een deel - der vrijwilligers in deze loop baan moet kunnen wUzen op teehnische opleiding als werktuig kundige of een verwant beroep. Welke dienstgraden kent deze loopbaan? Matroos, fenischreibgefreiter, -obergefreiter, -hauptgefrelter, fernschreibmaat, oberfernschreib- maat, fernschreïbmeister, stabs- femschreibmeister, oberfernschreib- meister, stabsoberfernschreibmei- ster. Timmermansloopbaan (5). Deze loopbaan wordt aangevuld uit vrijwilligers. Welke taak hebben de soldaten van deze groep? Timmerman- en meubelmakers- werk aan boord en aan l&Dd. Onderhoud van de sloepen en gasbeschermingstoestellen, meu- belmakerswerk aan de boordvlieg- tuigen, duikdienst. Welke eischen worden den can- didaten gesteld? Voltooide leertijd als scheeps timmerman, bootbouwer, meubel maker óf timmerman. Welke dienstgraden kent deze loopbaan Matroos, zlmmermannsgefreiter, -obergefreiter, -hauptgefrelter, zimmermannsmnat, oberzimmer- mannsmaat, zimmermeister, stabs- zimmerznelstei1, oberzlmmermeisler, stabsoberzimmermeister. Feuilleton MUZIEK IN HET DUIVELSSTEEGJE. 92) door S. BROCKHOFF. Joep vertelt. Den^geheelen morgen had Gerda geslapen. De zon stond hoog en stralend aan een schoongeveegden hemeL Maar het meisje ontwaakte er niet van. Laat genoeg was Gerda in bed gekomen. Pas om 4 uur; nadat Alex een volledige bekentenis had afgelegd, werd professor van Hagen uit de hechtenis ontslagen en het werd al licht, voor Gerda naar bed had kunnen gaan. Op het terras van het groo ts café bij de Belvedère zaten professor van Hagen en Gerda met Joep aan een gezellig- ta feltje, vanwaar ze de geheele stad konden overzien. Professor van Hagsn roerde ongeduldig in zijn theekopje. „Als je me nog langer laat wachten gebeurt er een onge luk", zei hij. Joep, die juist zijn tweede pel bol aan het verslinden was, zou liever nog een oogen blikje hebben gewacht, maar hij zag in, dat hij den profes sor niet langer mocht beproe ven en schoof dus met een ge resigneerd gebaar zijn heerlijk heden op zij. Wie spreekt, mag nu eenmaal helaas niet «sten. „Wie de dader was, weet u nu reeds. Ik moet u dus ver tellen, hoeveel misdaden hg bedreven heeft en waarom. Gemakkelijk valt mij dat niet. want tenslotte was Alex twee jaren onzen vriend. ?n wij zijn die vriendschap al dien tijd trouw gebleven. Dat hij onze vriendschap zoo bedrogen heeft, is" voor ons smartelijk; helaas is dat niet het eenige dat hij heeft misdreven". Joep keek naar Gerda. Het meisje- hield het hoofd gebo gen en verkruimelde nerveus een stukje cake. „Om te beginnen", ging Joep verder, moeten wij de persoon "an Alex beschouwen. Van huis uit is hij scheikun- cfige, heeft het vak lang en grondig bestudeerd en is een kollen tijd verbonden geweest aan een chemisch fabriekje, waar hij echter wegens onre- DE AMERIKAAN SCHE LUCHTAANVAL OP AMSTERDAM. Aantal dooden gestegen tot 133 Bij de voortgezette oprui mingswerkzaamheden in Am sterdam-Noord zijn weder en kele lijken geborgen, waardoor het aantal dooden als gevolg van den Amerikaansehen ter- reuraanval op Amsterdam- Noord, is gestegen tot 133. De meeste slachtoffers vie len in een blok huizen, waarin! een apotheek, en een dokters woning gevest* gd was. De ge neesheer hielcl juist spreekuur; enkele tientallen patiënten be vonden zich in de wachtkamer, toen het perceel een voltreffer kreeg. 29 lijken werden onder het puin vandaan gehaald. In de aangrenzende apotheek zochten tal van arbeiders, die er de voorkeur aan gaven hier te schuilen inplaats van in den nabijzijnden schuilkelder, dekking. De meeste hunner vonden hier den dood, de an deren werden allen zwaar of licht gewond. In het politiebureau, dat een voltreffer kreeg, werden be halve twee agenten, ook twee arrestanten gedood. Bij het zien van de ruïnes moet en zich er nog over verwonderen dat het aantal slachtoffers met veel grooter Dat vele bommen in bet water ,in parken en op landérijen terechtkwamen, is hieraan niet vreemd. Zeer veel is echter te dan ken aan de eminente hulpverleening. Enkele minuten na den aanvat, die lechts enkele seconden duurde, wa- ea reeds honderden mannen, vrou wen en meisjes aan het werk. Ter stond begonnen z|j met het ruimen van puin en zj$ mochten erin slagen,' velen uit de ingestorte perceelen in eiligheid te brengen. Zelfs nog in de .vonduren kon een geheel gezin levend onder de puinhoopen vandaan worden gehaald. Meer dan duizend personen zetten zich nog denzelfden en den volgen den dag in voor het verleenen van hulp. Behalve vrijwilligers van den luchtbeschermingsdienst werkte de g. g. en g. d. met 200 doktoren, ver plegers, verpleegsters, e.a. vele uren achtereen. De technische noodhulp uit Amsterdam kreeg assistentie uit plaatsen uit de omgeving. De politie was met 150 man dag en nacht in touw, en 100 man uit de werkver ruiming traden zeer actief op. Daar nevens werkten onderscheidene tech nische diensten met zeer veel perso neel en waren 60 W.A.-mannen in actie. Mishandeling van«duiven zwaar gestraft. Het Duitsche Landesgerieht heeft onlangs de zaak behan deld tegen den schoenmaker Adrianus Gerardus Valk uit Udenhout, die ervan beticht was, niet alleen 13 duiven te gen het verbod in niet geslacht te hebben, doch ook een deel van deze dieren onnoodig ge marteld te hebben, door hun een poot af te snijden en dien met den daarbij behoorenden ring bij de autoriteiten in te leveren, teneinde den schijn te wekken, alsof hij de „duiven ge slacht had. Met het 'oog op de ruwe behandeling der duiven, werd Valk tot 1 jaar gevange nisstraf veroordeeld. gelmatigheden werd ontsla gen. Daarna dook hij hier op en begon muziek te studeeren. Om het hoofd boven water te kunnen houden .speelde hij in cabarets. Een kamer had hij in liet Duivelssteegje 17 bg een zekeren mijnheer Otto Bark, die destijds ook nog de huizen 15 en 13 bezat; De „Chefa" had contact met Bark gezocht om van hem den kelder van 13 te huren, waarin een geheim laboratorium voor u zou worden ingericht, pro fessor. Op de een of andere wijze moet bekend zijn gewor den, dat u aan de uitvinding van een nieuwe kunstzijde werkte, die alle bestaande weefsels in de schaduw zou stellen. Als men dus in staat zou zijn. het geheim van die stof te stelen, en aan een of andere fabriek te verkoopen, kon men er zeker van zijn, millioenén te verdienen. Voor den heea: Bark bood zich daar toe de gelegenheid en met Alex samen besloot hij die te gebruiken". Joep hield even op, maar zet te dadelijk zijn verhaal weer voort. (Wordt vervolgd). VLISSINGEN Uitreiking E.H.B.O.-diploma's. In een bijeenkomst in de brandweerkazerne vond gister avond de uitreiking van diplo ma's plaats aan een 27-tal da mes en heeren, voor het mee- rendeel leden van het Vlissing- sche brandweerkorps, die on langs met goed gevolg het examen voor het eenheidsdi ploma E.H.B.O. aflegden. Voordat dokter H. J. Jens, leiders van den cursus, tot de uitreiking van deze diploma's overging, wees hij op het nut van het diploma en de ver plichtingen van de bezitters. Voorts ried spr. den geslaag den aan zich verder in de eer ste hulpverleening te bekwa men en- zich hiertoe bij een van de vereenigingen op dit gebied aan te sluiten. Voorts wees dokter Jens nog op de goede samenwerking met de Vlissingsche brandweer en noemde het een feit, dat tot groote tevredenheid stemt, dat zoovele brandweermannen thans het E.H.B.O.-dipioma bezitten. De heer N. W. Zandee, on dercommandant, dankte na mens de brandweer voor de tot haar gerichte waardeeren- de woorden en dankte dokter Jens en. de heer Kokelaar Jr. voor hun medewerking. Namens de cursisten werd daarop aan.dokter Jens enden heer Kokelaar Jr. als blijk van erkentelijkheid een boekwerk aangeboden- Gevonden voorwerpen. De Coromfssans van Politie te Vlie- singen, maakt bekend, dat aan z|jn bureau als gevonden ts gedeponeerd: een sleutel: een blauw sportkous je; züverboa; een blauw kinderjasjc; dat inlichtingen zUn te bekomen omtrent: sleutel, waaraan coupon hy- pothcekkaart D. 1439 en no. 304, bij portier „De Schelde". Lambrecht- senstraat 21; gebloemde ceintuur bij M. Swennen, Anjelierenlaan 73: hee renzakdoek by Weiss, Groote Markt 14; geel damesjasje met portemon- naie met eenig geld bü Korpel. Be- gonialaan 10; badmuts bij R. Kiviet, Badhuisstraat 8; gekleurde damespor- lemonnaie met eenig geld bij W. SsaJj, Callenfclsstraat 7; bruin kinder klompje btj M. vnn Dongen, Groene- woud 58; blauw kindcrschoectje bij J. J. Vader, Lambrechtsenstr. 3bo- ven; bruine portemonnaie met eenig geld bij J. Vader, Voorstraat 6 te O.- W.-Souburg; toeslagkaart voor per- len beneden inkomengrens bij zaak Woltering-Verburg, Scheldestraathee renregenjas bij C. H. Vader, Ftaven- steönplein 20: koperen huissleutel bij mej. C. Kloet, Narcissenlaan 15; boodschappentfisch bij E. Boucherie, Noordstraat 53; gouden oorbelletje met blauw steentje bij Janssen, Ra- vensteijnplcin 1 en kinderjasje bij kantor P.Z.E.M., Lampslnsstraat. GOES Burgerlyk Armbestuur in 1942. In het juist verschenen jaar verslag van het Burgerlijk Armbestuur lezen wjl o.a. dat het jaar 1942 een ilgeheele wijziging bracht in het bestuur zonder dat evenwel organisatie en werkwijze verandering on dergingen. De lasten van 't B. A. waren lichter doordat allen die maar eenigszins geschikt waren om te werken, emplooi konden vinden. De post Geld- bedeeling was daardoor 3500 lager dan in 1941. Ook een wij ziging van het Ziekenfondsen- besluit bracht voordeelen daar bijv. aan medicijnen rond 500 minder betaald behoefde te worden dan het vorig* jaar. De benoodigde gemeentelijke sub sidie bedroeg 49.631 tegen vorig jaar 55.298. Aan 80 personen werd doorloopend on derstand verleend tot een to taal van 28.870 en aan tijdelijke ondersteuning werd 17.792 betaald. KOUDKKEKKI5. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door: A. C. MAAS, Vlissingsche str. B 40 en B. WIELEMAKER, Dorpsplein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2