KIGrKtfaix Castella u i. P Bij het spelen trok ken in'het gezin V. K. te Bu il el de kinderen een ketel ko kend water om. Een 2-jarig kindje bekwam hierdoor zulke verwondingen, dat het kort daarop is overleden. Een wielrijdster te Dieren viel van haar rijwiel, doordat zij slipte op de tram rails. Een achterop rijdende volle autobus trachtte 'n aan rijding te voorkomen en reed daft-brj van den dijk af. Een passagier overleed tengevolge ;van den schrik aan hartver lamming. terwijl vele passa giers licht gewond werden. Arts J. H. H. J. Lu b- beraian te Ter Apel is op zijn motorfiets op de trambrug te Nieuw Wierdinge door een tram gegrepen en gedood. N.V. „DEFA", Arnhem tft E G E E RINGS - KOFFIESURROG A AT Verkoopbureau P. H. M. ADRLA.ANSENS Middelburg. Als de eerste sneeuw weer valt f dan is nóg de tube Castella Tandpasta niet verbruikt, waarmee u vandaag begint uw tanden te poetsen. Slechts 2 mm. tandpasta per keer! Een DOBBELMAN-product, gemengd met Perldon, dat v massa's kleine schüimbellen vormt. fchuimende TANDPASTA DE LUCHTAANVAL OP AMSTERDAM, Zooals het Duitsche weer-' machtbericht van Zondag heeft gemeld, hebben Zaterdag Ame- rikaansche vliegers bommen geworpen op woonwijken in Amstèrdam-Noord. Behalve talrijke woonhuizen werden 'n kerk en een school in een klooster verwoest .Van dezen aanval werden 129 Nederland- sche burgers het slachtoffer, onder wie vrouwen, religieusen en kinderen. 69 personen wer den zwaar, ongeveer ~250 licht gewond. Ongeveer kwart voor negen in den morgen gooiden de tien tallen Amerika&nsche bom menwerpers, die op groote hoogte bleven, lukraak hun bommenlast uit boven de ar beiderswijken in het Noorde lijk gedeelte van de stad. De gevolgen waren verschrikke lijk. Een klooster, door den bekenden bouwmeester Krop holler gebouwd, kreeg een vol treffer.* De daarnaast gelegen kerk van denzelfden bouw meester werd eveneens getrof fen. In het achtergedeelte van d© kerk viel een bom, die een groot gat in het dak der kerk sloeg en vervolgens op den grond ontplofte, daarbij een geweldige ravage aanrichtende. De kerkbanken ter plaatse werden geheel versplinterd of door den luchtdruk een eind weggeslingerd; ook het orgel wera totaal vernield. In het klooster, dat voor een gedeelte werd vernield en overigens zware schade opliep, vonden vier zusters den dood, twee anderen werden zwaar gewond. Een schoolgebouw werd eveneens getroffen. Een poli tiebureau in de buurt kreeg een treffer. Drie agenten werden daarbij gedood. Ook een post kantoor, een zittingslokaal van den geneeskundigen dienst, een apotheek, een dokterswoning, een sigarenwinkel en tientallen huizen van arbeiders werden vernield. Den geheelen dag door ble ven luchtbeschermingsdienst en alle andere hulpdiensten voortreffelijk werk doen. De verontwaardiging over dien laffen aanval op deze ar beiderswijk was algemeen. Noch militaire doelen,, noch fabrieken of industrieën wer den getroffen. Louter particu liere gebouwen en woningen, louter burgers, waaronder vele kinderen, werden slachtoffer van de luchtpiraten. Men moet hier wel gelooven, dat de Engelschen en Ameri kanen ook de Nedeflanders in hun afgrijselijke terreuraanyal- len wilden betrekken. Wat zou men anders moeten denken van de tientallen vliegeniei's, die op klaarlichten dag, bij'helder zicht, en op een tijdstip, dat de arbeiders op hun'werk zijn of zich naar hun werk begeven, geen andere doelen kunnen vinden dan de huizen van bur gers en hun kerken en scholen. Wanneer oorlogsvliegers op een dergelijke groote hoogte hun bommen uitgooien, dat richten practisch onmogelijk is, kan men veilig aannemen, dat de levens van vrouwen en kin deren en van alle Nederlan ders, die buiten hun strijd zijn, voor hen geen enkele waarde heeft. (AN.P.) De hulpverleening. Reeds in den loop van den middag was een bureau voor sociale hulpverleening in ge reedheid. gebracht en was een leger van 250 vrijwillige me dewerkers van den Nederland- schen* Volksdienst in de weer om den eersten socialen nood te lenigen. Allereerst werd gezorgd voor het noodige avondeten en dank zij de utt- aamrerktng'komende gezinnen warm voedsel worden uitgereikt. Tevens werd een begin gemaakt met het verstrekken van de schade- kaarten, waarop eten, kleeding enz. te verkrijgen is. Ook gedurende den Zondag !s voor drie maaltijden zórg gedragen. In samenwerking met den evacuatiedlenst werd voorts in scholen en bü parti culieren ruimte ingericht voor de dak- loozen. Het gevolg hiervan is ge weest, dat in den kortst raogeHjken tijd alles gedaan kon worden om de eerste nooden op te vangen:. Zondag heeft de Nederiandsche Volksdienst een aantel particulieren geld et goederen ontw.igen voor de slacht offers, zooals manden met fruit, eie ren en chocolademelk. Sport REDDEND ZWEMMEN. Eén keurkorps gevormd. Onder leiding van de heeren A. C. Julianus te Middelburg, voorzitter technisch© commis sie Zeeland en hoofdleider Mid- delburgsche Reddingsbrigade en P. Reitsma te Viissingen, secr. van de afd. Vlissingen der Reddingsbrigade, is, onder auspiciën van den Ned. Zwem en Reddingshond een keur korps gevormd .bestaande uit gediplomeerdeleden van de diverse reddingsbrigades in Zeeland, met de bedoeling het reddend zwemmen onder de aandacht van d© zwemmers (sters) en het .publiek te brengen. Reeas heeft dit keurcorps van ge diplomeerden Zaterdag ƒ.1. een de monstratie in de haven van Breskeos gegeven. Hieraan werkten mede leden van de Mlddelburgsche. Vlissingsche en Terneuzensche reddingsbrigades. De demonstraties bestonden uit het ver voeren van gekleede drenkelingen, be- VTfjdmgsgrepen en het onder water zwemmen. In verband met plaatselijke omstandigheden kon het nummer pop- duiken niet doorgaan. Deze demonstraties van het keur corps zullen ook in andere plaatsen in Zeeland worden gehouden. Nationale Athletiek veldloopkampioenschappen W. A. Te Oud-Leusden hebben de MIDDELBURG Drie noodwinkels door brand vernield. Het zoontje van een groen- tenhandelaar alhier, die zijn zaken drijft in een .noodwinkel aan de Houtkaai, speelde Za terdagmiddag omstreeks half drie in dien winkel met luci fers. De jongep wieVp 'n bran dende lucifer m een hoop pa pier, döe onmiddellijk vlam vatte. In minimum van tijd stond de noodwinkel in lichter laaie. De brandweer werd ge alarmeerd. Twee spuiten wa ren spoedig ter plaatse en be gonnen den brand te bestrij den. Zij kon evenwel niet ver hinderen, dat de twee belen dende winkels ook in de vlam men opgingen. Tn het drooge hout, waaruit de^-winkels zijn opgetrokken, vond het gretige vuur een gewillige prooi. De drie noodwinkels, de groen- tenhandel van den.heer A. In- felse, de bakkerswinkel van en heer F. A. de Jonge en 'n- winkeï, die thans als schoollo kaal dienst doet. brandden ge heel uit. Alleen uit den bak kerswinkel is nog iets gered kunnen worden. De kantoor boekhandel van den heer L. v. Sparrentak» liep nog water schade op. Stroopery. Een viertal jeugdige perso nen bracht een bezoek aan een boomgaard v„n den heer J. L. D. te Koudekerke. Tijdens dit bezoek vergaarden zij acht kik) appels. Geen afgevallen appels raapten de heeren op, neen, zij plukten de mooiste van de boomen. Zij werden evenwel gesnapt en waren de appels gauwer kwijt dan dat ze ze verzameld hadden. Wegens strooperij werd pro ces verbaal tegen hen opge maakt. Het waren J. J. A. S., G .O. en J. J. S. De inbe- slag genomen appels werden aan den eigenaar teruggege- Bij de politie in Veen- dam ia door vijftien landbou wers aangifte gedaan van het stelen van te velde staand koolzaad. nationale veldloopkampioen schappen met hindernissen der W. A. plaats gehad over een parcours van 3 k.m. De uitslagen waren: groep 1. IS 30 Jaar 1wachtmeester F. B. Plutj- maekers, Heerban 7, 10 min. 21.2 sec. 2. weerman H. Houben. -Heer ban 7, 10 min. 50.8 sec. Groep 2. 30-10 jaar 1. weerman W. Bloemendaal. Heerban 9, 11 min. 46.5 sec.; 2. weerman A. Kambier, Heerban 14, 11 min. 59.9 sec. Groep 3. 40 Jaar en ouder 1. wacht meester C. Sccntjes. Heerban 6, 13 min. 15 sec.; 2. wachtmeester F. W. Over,man. Heerban 7, 13 min. 47 De prijzen zijn als volgt behaald: le prijs: Heerban 7, Limburg; 2e prijs: Heerban 5, groep Rotterdam; prs: Heerban 14, Zeeland. Feuilleton MUZIEK IN HET DLTV ELS STEEG JE. 92) door S. BROCKHOFF. Joep vertelt. Den geheelen morgen had Gerda geslapen. De zon stond hoog en stralend aan een schoongeveegden hemel. Maar het meisje ontwaakt© er niet van. Laat genoeg was Gerda in bed gekomen. Pasom 4 uur, nadat Alex eeh volledige bekentenis had afgelegd, werd professor van Hagen uit de hechtenis ontslagen en het werd al licht, voor Gerda naar bed had kunnen gaan. Op het terras van het groo te café bij de Belvedere zaten professor van Hagen en Ger da met Joep aan een gezellig tafeltje, vanwaar ze de gehee- stad konden overzien. Professor van Hagen roerde ongeduldig In zijn theekopje. „Als je me nog langer laat wachten gebeurt er een onge luk", zei hij. Joep, die juist zijn tweede appelbol aan het verslinden was, zou liever nog een oogen blikje hebben gewacht, maar hij zag in ,dat hij den profes sor niet langer mocht beproe ven en schoof dus met een ge resigneerd gebaar zijn heer lijkheden op zij. Wie spreekt, mag nu eenmaal helaas niet eten. „Wie dé*"dader was, weet u nu reeds. Ik moet u dus ver tellen, hoeveel misdaden hij bedreven heeft en waarom. Gemakkelijk valt mij dat niet. want tenslotte was Alex twee jaren onze vriend, en wij zijn die vriendschap al dien tijd trouw gebleven. Dat hij onze vriendschap zoo bedrogen heeft, is voor ons smartelijk; helaas is dat niet het eenige dat hij heeft misdreven". Joep keek naar Gerda. Het meisje hield het hoofd gebo gen en verkruimelde nerveus een stukje cake. „Om te beginnen", ging Joep verder, moeten wij de persoon van Alex beschouwen Van huis uit is hij scheikun dige, heeft het vak lang en grondig bestudeerd en is een korten tijd vèrbonden geweest aan een chemisch fabriekje, waar hij echter wegens onre gelmatigheden werd ontsla gen. Daarna dook hij hier op en begon muziek te studeeren. Om het hoofd boven water te kunnen houden, speelde hij in cabarets. Een karnen had hij in het Duivelssteegje 17 bij een zekeren mijnheer Otto Bark, die destijds ook nog de huizen 15 en 13 bezat. De „Chefa" had contact met Bark gezocht om van hem den kelder van 13 te huren, waarin een gehoim laboratorium voor u zou worden ingericht, pro fessor. Op de een of andere wijze moet bekend zijn gewor den, dat u aan de uitvinding van een nieuwe kunstzijde werkte, die alle bestaande weefsels in de schaduw zou stellen. Als men dus in staat zou zijn, het geheim van die stof to stelen, en aan een of andere fabriek te verkoopen, kon men er zeker van zijn, millioenen te verdienen. Voor den heer Bark bood zich daar toe de gelegenheid en met Alex samen besloot hij die te gebruiken". Joep hield even op, maar zettedadelijk zijn verhaal weer voort. Verduisteren van 18 t.m. 24 Juli: van 22.00 tot 5.30 uur. De maan gaat morgen te 10.47 onder en komt te 0.09 op. 0) .5 E S VLISSINGEN Eindexamen Handelsavondschool. Aan de voor het eindexamen 4 geslaagde leerlingen van de Handelsavondschool te Vlissin gen werden Zaterdagmiddag in de leeraarskamer van het Gymnasium :e Middelburg de d:. .oma's uitgerc Lvt. De directeur van de school, de heer A. Mets, wenschte de jongelui geluk met het be haalde succes. Alle leerlingen zijn geslaagd. De cijfers op de elndlijsten zijn göed tot zeer goed. Spr. bracht tevens de ge- lukvvenschen over van den heer Edelman, wethouder van onderwijs, die dit jaar we gens ziekte, de diploma's niet kon uitreiken. De heer Mets sprak zijn dankbaar heid uil voor de medewerking, die de Handelsavondschool verleend is door het gymnasium, wat de huisvesting betreft, en voor fle medewerking van de directie van de P.Z.E.M., die voor het vervoer dör leerlingen per tram zorgde. Geslaagd zijn do heeren F. P. Groesbeelt, I. W. Leydekkers, I. Mul der, J. de Kljcke, L. Wallenburg en de dames: E. R. Milot en E. M. Puype. Voor het diploma typen van de Handelsavondschool slaagden de bee- B.- Vader. A. P. Kcuyt, I. Ley dekkers. J. de Rjjeke en J. Wallen burg en damc-s J. Korft, I. v. d. Velde en G. Uylenbroek. Bacchus en Hermandad. Een arbeider die te diep in het glaasje gekeken had, moest door de politie gastvrijheid worden verleend. Op het bu reau aangekomen, bleek zijn geest niet dermate door het geestrijke vocht te zijn bene veld of hij bemerkte dat h\i zijn portefeuille met 600 ar mer was geworden. Zijn dron- kemansverdriet was groot en de politie zette dan ook ijve rig een speurtocht in. - Vele- kleintjes Een groentehandelaar die voor een komkommer 12 cent en voor zijn andijvie 6 cent te veel berekende en zijn kroten 8 cent en zijn peen 4 cent te duur verkocht, moest deswe ge met de politie kennis ma ken. Tegen enkele ijsventers heeft de politie -proces verbaal op- femaakt daar zij ijswafels voor 5 cent verkochten, terwijl de ze hoogstens 7 cent mochten kosten. Men zal zich bij het zien van deze prijsverschillen afvragen of de ijsventers nu" nog verdiensten hebben. De prijsvoorschriften verzekeren echter den betrokkenen zeker een redelijke winst. Er zijn echter nog steeds menschen die /denken dat het oorlog is om hun medeburgers abnormaal hooge prijzen te laten betalen en hun luide wee klacht laten hooren als de po litie aan een dergelijken mis toestand een einde maakt. Het publiek dat zich vooral met warm weer, ijs goed laat sma ken, behoeft geen prijzen van meer dan 10 cent voor deze lekkernij te betalen. Men doet er goed aan eventueele over tredingen aan de politie te melden, die bij herhaling niet zal aarzelen tot sluiting van het betrokken bedrijf over te gaan. Het ging er warm toe. Zondagmiddag ontstond in de Walstraat een algemeene vechtpartij, waarbij een chauf feur die in zijn wagen zat, door eenige mannen onder drankin vloed, werd lastig gevallen. De chautfeur verweerde zich met een ijzeren staaf, waardoor een der mannen bloedend werd verwond en naar het zieken huis „Bethesda" moest y/or den overgebracht. Een andere nam de politie maar in bewa ring, omdat hij zoodanig drank had' gebruikt, dat hij onbe kwaam was zicji normaal op straat op te houden. «-3 e/3 "C 73 'S O -I O D

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2