ABONNEMENTSPRIJS s 19 ct. per week ot J 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cL ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. Ui^ct, minimum per adver tentie J 2.05. Bü abonnement apeclaie'prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer MAANDAG 19 JULI 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 165 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 mnen). Redactie na kantoortijd tel 578; Middelburg: Londensche Kaaf 29, Redactie teL. 3521, Admlnistr. tel. 3511; Goes: Redactie er. Administratie Turfkade 15, tel. 2S63, na kantoortijd teL 2475; Souburg Kanaalstraat 45, teL 234; Oostbura: Redactie en Arimmicrratia De slag aan het Oostelijk front breidt zich uit. a.sj BOMMEN OP AMSTERDAM. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakt be kend: De slag aan het Ooste lijke front is Zaterdag ook tot het Zuidelijke front uitgebreid en in totaal aan hevigheid toe genomen. Aan het bruggenhoofd van den Koeban zette de vijand zrjn aanvallen op een hoogte ten Westen van Krimskaja tever geefs voort. Na hevige voorbereiding door de artillerie gingen de Sovjets aan het front van de Mioes en den Donetz tot den aanval over. Hun pogingen, om met sterke strijdkrachten van in fanterie en pantserwagens het front te doorbreken, werden verijdeld dank zij den hardnek- kigen tegenstand van onze troepen. Er werden tegenaan vallen- ondernomen om kleine plaatselijke wiggen te zuive ren. In het gebied van Orel duren de zware afweergevech- ten met onverminderde hevig heid voort. Zaterdag werden in totaal 415 Sovjet-pantser wagens kapotgeschoten. De luchtmacht greep met eska ders gevechtsvliegtuigen en vliëgende artillerie in de zwa re afweergevechten van het leger in en berokkende de luchtmacht van de - Sovjets door het neerschieten van 127 machines hooge verliezen. Des nachts werd de vijandelijke aanvoer langs de spoorlgn be stookt. Ook in het gebied van Sicilië' zgn de gevechten aan hevig heid toegenomen. Onder den druk van sterke pantserstrrjd- krachten werd de stad Agri- gento ontruimd. Doeltreffende aanvallen van de luchtmacht waren gericht op vijandelijke troepen en scheepsdoelen aan de Oostkust van Sicilië. Na een door Duitsche eska ders jachtvliegtuigen verijdel de poging van Amerikaansche formaties bommenwerpers om de Duitsche Bocht binnen' te vliegen, viel de vijand Neder- landsch gebied aan. Er werden bommen geworpen op woon wijken van de stad Amster dam, waardoor de bevolking aanzienlijke verliezen leed. 10 viermotorige bommenwerpers werden neergeschoten. 5'eigen jachtvliegtuigen worden ver mist. Lichte Duitsche zeestrijd krachten werden in de och tenduren van den 18en Juli voor de Nederland se h e kust door motortorpe- dobooten meermalen aangeval len. Hierbij gelukt^ het de Duitsche formatie een vijande lijke motortorpedoboot in brand te schieten. Aan Duitsche zij de werden geen verliezen gele den. Enkele vijandelijke vliegtui gen vlogen Zaterdag overdag en des,nachts Duitsch gebied binnen. Twee van deze machi nes-werdten 'vernietigd. h De strijd op Sicilië in hevigheid toegenomen. DE STAD AGRIGENTO ONTRUIMD. Het Italiaansehe hoofdkwar tier deelde Zondag mede: De strijd om Agrigento is in hevigheid toegenomen. On der den druk van superieure pantser-strijdkrachten werden de troepen, die de stad in deze dagen dapper verdedigd heb ben, gedwongen hun stellingen verder achterwaarts te ver plaatsen. Ten Oosten van Sicilië* be haalden formaties vliegtuigen van de as ook Zaterdag suc cessen en troffen koopvaardij- en oorlogsschepen van ver schillende tonnage met torpe do's en bommen. Zes vliegtui gen werden door Duitsche ja gers vernield. Vijandelijke scheepseenheden bombardeerden herhaaldelgk de artillerie te land trof een kruiser en zette een torpedo jager in brand. Napels werd herhaaldelijk door groote formaties viermo torige bommenwerpers aange vallen. In de stadwijken van het centrum en de voorsteden werd aanzienlijke schade ver oorzaakt Het aantal slachtof fers 'wordt vastgesteld. Klei nere aanvallen met brisant bommen en machinegeweer vuur warden Zaterdagnacht ondernomen op de omgeving van Napels, op Littoria en Ciampino. Twee en twintig vliegtuigen werden vernield. Vijf eigen vliegtuigen keer den niet op hun" steunpunten terug. Italiaansehe motortorpedo- booten, die voor gewapende verkenning in de wateren ten Oosten van Sicilië voeren, brachten een schip van 9.000 ton tot zinken. Een torpedoboot bracht in de Middellandsche Zee een duikboot tot zinken. Sou Nieuwe afweergevechten. Isti Behalve in den sector van Orel hebben zich, naar het ntj* D.N.B. verneemt, nieuwe af- ege weergevechten ontwikkeld in het Zuiden van het Oostelijke front, bij Krymskaja en in het der bronnengebied van de Mioes. tg De in dgn Oostelijkeji sector 'raa van het Koebanbruggehoofd begonnen aanvallen van den vijand zijn door krachtig artil- eilerievuur en scheervluchtaan- nc vallen ingezet. urs Ondanks de voorafgegane zware beschieting meteen ver bmik van munitie van meer 12.000 granaten ontmoet- ten de bolsjewisten uit de endaangevallen stellingen een zoo verf-1, door bommen van duik- zijlbommenwerpers versterkt af- dat de bestórmings- w.gol\en reeds op het voorter- strandden. Slechts op «"twee plaatsen gelukte het den ^"tegenstander geringe inbreu ken te maken. Hij werd echter directe® tegenaanval weer en verloor 13 Agtan^s en talrijke dooden. ces Verdere gevechten ontwik - bokelden zich in het Noord "iligteo Elfleel van het Mioesfront, waaf LANDWACHT NEDERLAND. Ten aanzien van een dienstverplich ting bij de Landwacht Nederland, deelt het SS-Ersatzkommando Nieder- lande nog mede: Nederlandera. die Zich vrijwillig verplichten 4 maanden bij de Land wacht Nederland te dienen, zijn vrij gesteld van een verplichte tewerk stelling in Duitschland. Ook nadien worden zij niet in Duitschland te werkgesteld, maar blijven hier in Nederland. Alle gewenschte inlichtingen over verzorging van familieleden, extra bonnen voor levensmiddelen en kolen worden op de keuring verstrekt. Plaats en tüd van de keuringen kunt In de dagbladen lezen. Zaterdagochtend werd het Zwitsersche luchtruim op nieuw geschonden door talrij ke Britsche vliegtuigen, die in Z.O. richting over het land vlogen. De gouverneur-generaal der Zuid-Afrikaansche Unie, sir Patriek Duncan, is overle den. de vijand op 4 verschillende plaatsen aanvalt. Ook deze a'anvaüen bleven zonder eenig aucces. Extra rantsoen aardappelen. In de week van 18 Juli t.m. 24 Juli wordt wederom een extra rantsoen aardappelen van 1 k.g. beschikbaar gesteld en wel op bon algemeen 619 van de bonkaart voor voe dingsmiddelen. Inruiling oude textielpunten van personen in ziekenhuizen. Voor personen, die in een ziekenhuis of dergelijke in richting zijn opgenomen en mitsdien uit dien hoofde de oude punten de rtiextielkaart niet hebben kunnen omwisse len, kunnen van 11 Juli t.m. 25 Juli 1943 de administra teurs van bovengenoemde zie kenhuizen of inrichtingen de oude punten, indien deze zich in onbeschadigden toestand aan de kaart bevinden, bij de distributiediensten omruilen. De administrateurs dienen de dis tributiestamkaarten van degenen, voor wie de punten worden omgewis seld. over'te leggen. De distributie- dienst zal eerst dan tot omruiling •der punten overgaan, zoodra geble ken is, dat de nummering der dis tributiestamkaarten overeenstemt met de overgelegde oude textielkaarten. Uitreiking textielkaarten aan arbeiders bij organisatie Todt. Aan Nederlandsche arbei ders .zoowel diegenen, die in het binnenland, als die in het buitenland bij de organisatie Todt werkzaam zijn, zullen de distributiediensten, waar de distributiestamkaarten van deze arbeiders zijn opgelegd, op nader te bepalen tijdstip pen een textielkaart vierde se rie uitreiken. Ten behoeve van arbeiders, die in «et buitenland werkzaam zijn, kunnen de familieleden ter verkrijging var bovenbedoelde textielkaart een aan vrage indienen, onder overlegging var een werkgeversvergunning of een. be wijs van het gewestelijke arbeidsbu reau, waaruit blijkt, dat betrokkenen in het buitenland te werk zijn ge steld. Eveneens kunnen de?e arbeiders c.q. de familieleden de oude punten -van hun textielkaarten tweede of derde serie na 11 Juli 1943 ter Inwisseling tegen nieuwe punten bij de distribu tiediensten aanbieden onder overleg ging van de werkgeversverklaring onder voorwaarde, dat de nummering der oude textielkaarten in overeen stemming is met de opgelegde distri butiestamkaarten. GeneraaJ-veldmaarschalk Von Rundstedt in Nederland. Generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt heeft verscheidene dagen in Nederland doorge bracht waar hij militaire in stallaties der kustverdediging en in het achterliggende ge bied heeft bezichtigd. De veld maarschalk, die ook verschei dene oefeningen van gemeng de weermachtsformaties bij woonde ,kon zich op zijn in spectiereis overtuigen van de paraatheid der in Nederland liggende troepen van alle ou- derdeelen der weermacht. Op 6 Juli bracht generaal- veldmaarschalk Von Rund stedt een bezoek aan den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, rijksminister dr. Seyss In- quart. „Bruto voor netto" gaat niet meer op. Het moge vóór den oorlog in den handel in enkele bran ches, gebruik zijn geweest „bruto voor netto" te leveren, het is duidelijk, dat een derge lijke handelwijze thans niet ge- iuld kan worden. „Bruto voor netto" leveren wil namelijk zeggen het gewicht van de verpakking tellen bij het gewicht do te leveren waar. Derhalve: meer verpakking, des te min der waar. Vooral op het terrein van de voedselvoorziening zou, nu distributie en rantsoeneering het levensmiddelenverbruik aan strakke hebben gebonden, handelen volgens de usance, „bruto voor net to" meer dan uitsluitend financieele benadeeling van den consument be- teekenen. ..«Bruto voor netto" gaat niet meer op. Terugvoering in krijgsgevangenschap. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefeliishaber In den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bü deze voor aanmelding opge roepen Het diem tpliclitig en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1949 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoo ver het in MeA 1940 in werkelüken militairen dienst was. Zij moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: In de Waterlookazerne, Amersfoort: 1) De dienstplichtigen van het 6e Regiment Veldartillerie en zijn oorlogsforniuties op 26 Juli 1943; 2) De dienstplichtigen van het 9e tot en met het 12e Régiment Motorartillerie en zijn oorlogsformaties op 27 Juli 1943; Bataljon Wegentroepen op 28 Juli 1913; Bataljon Spoorwegtroepen op 28 Juli 1943; Compagnie Intendancetroepen op 28 Juli 1943; Korps Rijdende Artillerie op 29 Juli 1943; Regiment Kustartillcrie op 29 Juli 1943; Artillerie Meetafdeeling op 29 Juli 1943; 3) De dienstplichtigen van het le Regiment Luchtdoelartillcrie en zün oorlogsformaties op 30 Juli 1943; lu het „Wolirmnchtlager" Amersfoort, Zonnebloem straat: de dienstplichtigen van liet le Regiment Genietroepen en zijn, oorlogsformaties op 26 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 2e Regiment Genietroepen en zün. oorlogsforniuties op 27 Juli 1943; De dienstplichtigen van de Landstormkorpsen: Landstormkorps Motordienst, Landstorrakorps Luchtafweerdienst, Landstormkorps Luchtwachtdienst, Londstormkorps Spoorwegdienst, L and storm- korps Vaartuigendienst op 28 Juli 1913; de dienstplichtigen van het 3e Regiment Genietroepen en zijn oorlogsformaties op 29 Juli 1943; Militaire Luchtvaart op 30 Juli 1913. Bü de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonBbewüs, de distributiestamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelük, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende grensgangers, voor wie een „BeÊchelnigung" (verklaring van onmis. baarheid) afgegeven is, moeten dit bewüs bü hun werkgever of bü de instantie, die bun belangen behartigt, opvragen en bü de aanmelding toonen. Na de uielding moet de „Beso.heinigung" zoo spoedig mogelük. weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behar tigt, worden teruggegeven. De werkgevers zün verplicht degenen, die zich moeteu melden, daarvoor In de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederland6clie spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrü vervoer derde klasse. Degenen, die tot aan melding verplicht zün, moeten zich hiervoor vervoegen de loketten, o.q. bü den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelükuniform, anders burgcrkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kieeren,- wollen dekens, ondergoed en extra 6Choeisel, alsmede eetgerei mede te bren gen. De gezamenlüke bagage mag niet meer bedragen dan twee nor male handkoffèrs. Van aarmelding zijn vrügesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den ,,Arbeit6einsatz" in Dnitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden bniten Nederland bevinden Wie geen gevoig geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehls- habcr in den Niederlanden, of zich óp andere wijze aan de terugvoering in de hrügsgevangenscliap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bü dergelüke pogingen 6teunen. Bü onze Vrüwilligers. Ontspanning tüdens een rustpauze. SS PK Altstadt-O-H-P m KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S., HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het S.S. Ersatzkommando Nteder- lando deelt mede; Nederlanders van arlscb bloed. Id den leeftijd van 1745 Jaar (ooi: gehuwden), die lichamelljlt zoowel ais geestelijk goed ontwikkeld zijn en zicb geheel kunnen geven aan de elschen, die de opleiding nun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te wor de BIJ de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen ver strekt met betrekking tot de verzor ging der familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, huo dienst te doen bij de landwacht Ne derland of bij het wachtbataljon tn Amersfoort. Tijdens deze Keuriogea kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Ne derland willen toetreden. Personen tusschen 1835 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet aunn i zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrügesteld. 20.7.43 912.00 uur Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18. 1518.00 uur Zwolle, hotel Gijtea- beek. 21.7.43 912.00 uur Assen, Concert huis a. d. vaart. 15—18.00 uur Groningen, Concert huis, Poelestraat. 2.7.43 912.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, BreedstraaL 23.7.43 914.00 uUr Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9—13.00 uur Utrecht N.V. Huls. Oude Gracht 245. 25.7.43 914.00 uur Amersfoort, Pol. Durcbgangslager, Leusderweg. 26.7 43 9—14.00 uur Dsn Haag, café Den Hout, Sezuidenhoutscheweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1