„DE ZEEVAART ALS LEVENSBEROEP". Stuurmansloopbaan (3s). Deze loopbaan wordt aangevuld alt onderofficieren van de boots- mans- en seinersloopbaan, die voor len stuurmansdlenst geschikt zijn. Vrijwilligers worden niet aange- iteld. Welke taak hebben de soldaten ran deze loopbaan? Assistentie bil de navigatie op slagschepen, pantserschepen, krui sers en torpedobootjagers. Tot de taak van den stuur man Vehooren: berekening van den koers en van de positie van bet schip, het opteekenen van den a cheeps koers enz. op de zeekaar ten, beheer van het stuurmansge reedschap (zeekaarten met toebe- hooren, optische Instrumenten). Bijhouden van het scheepsjournaal. Welke cischen worden den on derofficieren gesteld? Goede aanleg voor bet zich toe- •Iger.en van de noodige zeemans kennis en matemattsche kennis, volle gezichtsscherpte aan beide oogen en goed kleuronderscbel- dingsvermogen. Welke dleostgraden kent deze loopbaan? Steuermannsmaat, obersteuer- mannsmaat, steuermann. stabs- iteuermann. obersteuermann, stabs- obersteuermann. Tot deze loopbaan behooreh rerder de bootsstuurmansgroep (3D - torpedobooten, 3 u - onderzeebooten, 3 m - mijn boo ten) en metingsstuurmansloofbaan U kunt Uw huid verjongen door Uw huid te behandelen met Twee duizend eenheden vitamine F zijn eonwezlg In Iedere tuba Cestello. de schoonheidscrtmc ton Oobbetmcn. VITAMINE f CRÈMES SLAG IN HET OOSTEN NADERT HOOGTEPUNT. De dubbele slag in het ge bied van Bjelgorod en Orel gaat zijn hoogtepunt tege moet, zoo schrijft de militaire correspondent van het D.N.B., en hrj vervolgt: de massale Duitsche tegenaanvalsactie in het Oosten werkt op de strijd lust van de Sovjets steeds meer als een magneet, die aan troepen en materiaal alles tot zich trekt, wat aan het totale front maar eenigermate ont beerlek is. Dat is op zich zelf reeds een niet te onderschat ten succes van de Duitsche te genmaatregelen. Immers, in den loop van den nu reeds bij na negen dagen durenden slag is het niet alleen gelukt, de vijandelijke legers die in het gebied tusschen Bjelgorod en Orel voor een grootscheepsche aanvalsactie staan geconcen- treerdt te berooven van htm offensieve kracht, doch boven dien de Duitsche actie te laten worden tot een remblok voor alle verder reikende voorne mens van de leiding der Sov jets aan het gezamenlijke lang gestrekte front. Het feit, dat het huidige ge- vechtsgebied een der strate gisch gevoeligste plekken van het Sovjetfront vormt, ver- eischt van den vijand steeds opnieuw inspanning van al zijn krachten. Alle pogingen van den vij and, om in tactisch opzicht den toestand meester te wor den door massale aanvallen op de flanken van de doorgedron gen Duitsche divisies, hebben even weinig gebaat als zijn ontlastingsaanvallen bii Orel. De Duitsche aanvalskraeht schtfnt nog steeds meer toe te rftemen. Inmiddels verliest de vijand zienderoogen aan gebied. Voor een niet gering percenta ge is dit ook een gevolg van zjjn verliezen aan pantserwa gens, die thans meer dan 200 vechtwagens per dag sinds den 5en Juli bedragen. Dat is een aantal, dat met zulk een •regelmaat nog in geen enkelen veldslag is bereikt. Voor de luchtmacht waren de weersomstandigheden de laatste dagen rijkelijk ongun stig. Bij den luchtaanval op Turjjn van Maandagnacht zijn in totaal 12 kerken vernield of zwaar beschadigd. Voorts zijn scholen, ziekenhuizen en de begraafplaats getroffen. De universiteit die reeds half ver woest was, is thans geheel vernield. De Fransche admiraal Robert heeft z\jn ambt op Martinique en Guadeloupe neergelegd. Henri Hoppenot, aanhanger van Giraud, is door het dissident Fransche comité belast met het uitoefenen van het „gezag" op de Fransche antillen. Burgerlijke Stand OOST- EN W.-SOUBURG. Geboren: Hendrik Johannes, z. v. I. H. van Oosten en L. van Hesmert. Overleden: Lambertus Pee- ters, 15 j., z. v. G. P. Peeters en E. van Sighem, overl. te Vlissingen. Franciscus Schun- selaar, 15 j., z. v. P. J. Schun- selaar en van M. Lute, overl. te Vlissingen. Geert Koert Sportel, 26 j.. m. v. W. Broe- kema, overl. te Vlissingen. Leonardus Hermes, 41 j., m. v. M. Goedhart. Johanna Pieter- nella Cevaal, 63 j., vr. v. A. Tange. Ondertrouwd: C. Bakker, 21 j. en E. Suurtnond, 22 j J. C. van Splunder, 35 j. en C. de Bree, 30 j. SINT LAURENS. Geboren: Jan, z. v. Jan van den Bosse en Maria Sinke. Ondertrouwd: Jan Labruijère, 19 j. te Vlissingen en Adriana Hendrikse, 19 j., te Sint Lau rens. Laurens Cornelisse, 23 j. te Goes en Jannetje van Bel- zen, 23 j-, te Sint Laurens. Getrouwd: Jan ...abruijère, 19 j. en Adriana Hendrikse, 19 j. WESTKAPELLE. Onder trouwd: Janis Roelse, 28 j. en Johanna Kaland, 25 j. YERSEKE. Getrouwd: Phi- lippus Leendert Pékaar, 25 j. en Elisabeth Neeltje Lokerse, 26 j. Ondertrouwd: Jan de Blaeij, 29 j. en Gizella Vas, 28 j. te Kapelle; Esdra Hendrik Cor nells van de Plasse, 22 j. en Fransina Schouwenaar, 20 j. te Wemeldinge; Leendert Mar- tinus Cornelis Manneke, 22 j. en Janneke Vermast, 21 j. Geboren: Jan, z. v. Jan van Luijk en Pieternella Catsman te Vlissingen: Wilhelmina Eli zabeth, d. v. Cornelis Marinus Kasander en Johanna Cornelia Bosselaar te Vlissingen; Maria Jannetje Pieternella, d. v. Cor nelis van de Vliet en Maatje Jacoba Duinkerke te Kapelle; Jan Frans, z. v. Cornelis van Belzen en Maria Catharina Bartholomeeusen te Vlissin gen; Catharina Christina, d. v. Cornelis Pieter Hoebeke en Wilhelmina Kuzee; Willem, z. v. Johannis Pieter Hollebrand- se en Neeltje van Boven; Maatje ,d. v. Lieven de Ridder en Maria Jasperse te Vlissin gen; Annig-je Helena, d. v. Arie van Reek en Leuntje Donze te Vlissingen; Maria Ebrina, d. v. Marinus Johan nes Pieter Verwijs en Eliza beth Cornelia Vogelaar; Jozias Jacobus, z. v. Jan Slabbekoorn en Jacoba Stoffelina Verlare; Johannis, z. v. Janus Milhous en Jacomina van Velzen te Goes; Anthonius Adrianus, z. v. .Simon Johannes Adriaanse en Cornelia Hek te Vlissingen; Jan, z. v. Cornelis Castel en Jannetje Filius te Vlissingen. het huisje heen en klopte en riep maar steeds weer op nieuw. De regen had plotse ling opgehouden en een vale zon begon te schijnen. Die is weg, dacht Gerda. Die heeft den boel gesloten en is vertrokken. De wandeling hier naar toe had ik mezelf kunnen besparen. Liesje was erg ontmoedigd. Zij knabbelde' haar pinda's en bibberde in haar natte kleer-. tjes. „Niet eens naar binnen kun je kijken", zei ze. „Oom Borro heeft bij het eene ven ster het luik gesloten en voor het andere de gordijnen dicht gedaan". Dat is zoo, dacht Gerda, dat was me nog niet opgevallen. Dat is toch merkwaardig. Wanneer iemand de vlucht neemt, sluit hij de luiken toch niet, zoodat iedereen kan zien, dat hij weg is. Liesje was weer weggenuppeld. Van den straatweg klonk gebel. Een leege tramwagen reed voorbij de arbeidershuizen. „Ga eens kijken, Liesje, wel ke lijn daar loopt", riep Gerda, en Liesje. die blij was, wat te doen te hebben, danste door het natte veld naar de straat. Daar verdween ze achter de Landbouw Nieuwe dorschregeling. Voor Zeeland is een nieuwe dorschregeling ingevoerd, wel ke veel verschil vertoont met die van vorige jaren. Het dorr schen moet uitsluitend ge schieden rttót behulp van elek tromotoren, locomobielen en tractoren, welke van gasgene ratoren zijn voorzien. Elk der acht Zeeuwsche districten is verdeeld in dorschrayons van 250 tot 300 h.a., varieerend naar de dorschgarnituren en de plaatselijke omstandighe den; vrije keuze van loondor- schen is weer buitengesloten. Elke loondorscher ontvangt van den plaatselijken bureau houder „P.B.H." genaamd een klantenlijst, die bin dend is. ^Het dorschen bU andere telers, dan die op de lUst staan, is hem verbo den. Individueele wijzigingen in de rayons moeten tot bet uiterste be perkt worden en kunnen alleen door den P.B.H. worden toegestaan. De teler krijgt ook van den P.B.H. be richt van de wijze waarop en even tueel met welken loondorscher hU heeft samen te werken. Elke teler, die in totaal twee ha of minder te dorschen heeft, is ver plicht zijn producten centraal te dor schen. De centrale dorschplaatsen worden door den P.B.H. in overleg met den, loondorscher aangewezen en moeten zooveel mogelijk zoo worden gekozen, dat daarop eléctrisch ge- do rscht kan worden. Telers, die hun producten centraal moeten dorschen en hieraan niet voldoen, kunnen deze nog aanvoeren op 't dichtst bijge legen bedrijf, waar de dorsch- machine wel komt. Wordt hieraan niet voldaan, dan volgt inbezitname van de producten en worden die op kosten van den te ler vervoerd en gedorscht. De dorschopzichter bepaalt in over leg met den loondorscher de volgorde van het dorschen. Bedrijven waar in totaal drie dagen of minder te dor schen is, moeten In één keer geheel afgewerkt -«wordengrootere bedrijven mogen er twee keer over doen. Min stens drie dagen tevoren moet de loondorscher den teler zijn komst aan kondigen. Zonder dorschvergunning mag niet gewerkt worden. Op het naleven der voorschriften zal contrOle worden uitgeoefend door de opzichters van den Prov. Voed- seIcomml88aris. In Z.-Vlaanderen mag pas met het dorschen worden be gonnen, wanneer de opzichter aanwe zig is; in overig Zeeland wordt de dorschcontrOle steekproefsgewijze ge houden, doch kan op last van den P.V.C. In speciale gevallen worden uitgebreid tot volledige contrOle. Vlegeldorschen irf alleen voor kool zaad toegestaan. Ten aanzien van het ltoolzaaddorscheh geldt ook een aparte rayon-lndeeling. Morgen, 16 Juli, znn weer drie nieuwe postzegels ver krijgbaar, t.w. van 1, 5 en 12% cent. De laatste draagt de beel tenis van Tromp, de overige twee behooren tot de serie paardenzegels. huizen. Gerda deed iets zeer onver wachts. Zij nam een stuk bak steen, dat daar lag en wierp het met alle kracht door het venster. Toen opende zij het, door-haar hand er door te ste ken. Z*1 trok het gordijn opzn. Hetgeen zij zag was ontzet tend Daar moent Liesje niets van merken. Snel trok zij de gordijnen weer dicht. Gerda liep het kind tege moet en nam het meè naar de ha'te van de tram. „Nu ga je gauw met de tram naar hu.s en laat je meteen door moes uitkleeden en droge kleeren geven. Hier heb je wat geld. Het kind wilde nog wat vra ger. Maar gelukkig kwam de tiam er net aan. jn een café in de buurt te lefoneerde Gerda Joep. God dank was hij thuis. Gerda haalde diep adem van opluch ting. Joep, eindelijk", riep zij veel te luid en toen vertelde zij een heeleboel verwarde dingen cn a 1st niet eens den naam var. Je straat waar dat café zich bevond. „Met lijn zes moet je gaan tot het eindpunt. Ik zal hier in het café op je wacn- len", .(Wordt vervolgd). MIDDELBURG Een gevaarlijk heerschap. Het flinke optreden van 2 In de buurt van de Baanstraat wonende vrouwen, verhinderde J. E. B. in zijn voornemen twee kinderen van 5 en 6 jaar op het bolwerk aldaar mee te lok ken en onzedelijke handelingen met hen-te plegen. B., die zich bovendien nog bleek schuldig gemaakt te hebben aan open bare schennis der eerbaarheid op den Lageweg, werd door de politie uit het spergebied uit gewezen. Hij is uit Arnhem afkomstig.Procesverbaal werd opgemaakt. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zijn de navolgende Voorwerpen gedepo neerd: koubeitel, zwengel en school cahier, zakschaartje, dop van auto- wiel. duimstok, rekening, stuk speel goed (hondje), stuk speelgoed (rijden de bellen), sleutel van klok. dolkmes, actetasch met Inhoud, twee koffer sleutels. huissleutel (Lips), Jeugd stormmuts. Bij particulieren: grauw konijn, J. Willeboordse, Seisweg 112. Agenda H.B.S., G. Baan, Heerengracht 88. Dop van patentas, J, C. Bouwens, Wagenaarstraat 16. Rubberzakje met inhoud, C. Meulmeester, Koudekerk- scheweg 97. Bruine kinderportem. met inhoud. P. Vflen, Heerenstraat 24. Rood oorbelletje, Van Belzen, Brakstraat 45. Klein hondje, A. C. Fllpse, Rozenstraat 34. Dop van vul pen. J. Janse, Schoorateenvegerssln- gel 56. Lichte ceintuur. Winkel „De Duif". Lange Noordstraat. Padvin- dersriem gemerkt (E. P. Kara), A. Welleman, Noordsingel 174. Bankbil jet,- L. V. d. Hiele, Langeviel 44. Wit kleedje, J. Boone, Lambrecht- straat 13. Portem. inh. sleutels, J. Jacobse, Korte Noordstraat 53. Dop van autowiel, J. Jacobse, K. Noord- straat 59. Hondenpenning, haarkam, knipmes. J. Boone, Oostkerkstraat 2. Rood bruine portem. met inhoud, A. JooAe, Segeersweg 68. Gladde gouden ring, I. Corbljn, Vliss. Bolwerk 8. Leesboek, J. Schout, Arnemuidschpad 26. Bijbeltje, W. Marttjn, Hendrik straat 5. Hangertje van rozenkrans, H. Gabrieise, Sfngelstraat 47. Bruine vulpen, C. Jozlassa, Lange Geere 46. Ceintuur van japon, Mej. Wisse, Bel- linkstraat 16. Zilveren collier, Marys, Veeracheweg, Veere B 31. Actetasch, L. Scheijbeler, Begijnhof 9. Grijs bl. trui, A. Riethuizen, Badhulsstr. 16 Vlissingen. Kinderportem. m. inh. en bonnen, G. v. d. Bosse, Noordweg, B 148, St. Laurens. Witte boerinnen- zak inh. zakdoek, P. Tollenaar, Seis weg 74. Heeren polshorloge, W. H. Jansen, Seringenstraat 20. Souburg. Twee zilverbons, De WUze, Langeviele 24. Jute zak, J. den Hollander, N. Oosterschestraat 21. Roode dames handschoen, Brouwenaar en Van de Kamer, Langeviele 8. Rood wit ge blokt zakje-, J. C. Vreke, Veersche- weg 115. Sportkous, C. Smolders, Eigenhaard8traat 12. Vulpotlood, J. Moerland, Seisweg 189.Portefeuille met inh. en foto's, H. de Voogd, Wagenaarstraat 28. Broodzaag, A. Pieters, Veerscheweg 35. Paar klomp schoenen, A. Ludikhuize, Dwarsstr. 8. Groene meisjesmantel, CorneIl6Be, Korte Delft 30. Tafelmesje, Jonge- pler Lat. Schoolstraat 20. Inlichtingen aan het Bureau van Politie op Dinsdag, Donderdag en Za terdag tusschen 1820 uur. VLISSINGEN Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlis singen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd; een sleutel en een bos sleutels; en dat Inlichtingen zijn te bekomen om trent: breinaalden met katoen bij Mevr. Hollebrandse. P. Krugerstraat 50; een paar papieren boodschappen- tasschen by Bongers. P. Krugerstr. 68; zilveren arrobaodje met rood steentje by Hekhule, V. Quakkelaar- straat 83; heerenportemonnale by kan toor P.Z.E.M., Lampslnsstraat; een rood gekleurde riem by Stroo, B. Ewoutstraat 48; een paar roode gla cé dameshandschoenen by M. C. Ver heul, Singel 10; damesparapluie, een ring met steen, een broche en een ceintuur in winkel van de „Bata", Walstraat 64; hulssleutel bd A. Bos selaar, Kasteelstraat 63boven; wit kindersokje by A. Corbdn, Kasteel straat 43; bruin Jongensjasje bd W. de Hqndt, Noordstraat 55. Radioprogramma VRIJDAG 16 JULI. Hilversum f. 414.4 M. 12.15 Ork Van Beeck, 12.45 Ber. 13.00 Land- en volk brengt 13.Oj Tusschen de bedrijven. 15.00 Godsd. uitzending. 15.30 Luisterspel. 16.45 Ber. 17.00 Operette. 18 00 B.N. O. 18.05 Cello en piano. 18.45 Land bouw. 18.55 Gram. 19 00 Ber. 19.10 Reportage 19.15 Van 't een op 't onder. 22.00 Ber. en act. beschouwing 22 15 Gram. 23.1524.00 Omroepork. Hilversum II, 17.30 Gram. 19.00 Ber. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Gram. 20.15 Lesing. 2040 Gram 21.45 Avond wijding. 22.00 Ber. REGEERINGS -KOFFIESURROGAAT 36 ct. per pak 5 2SO gram Verkoopbureau P. H. Me ADRIAANSENS Middelburg. Feuilleton MUZIEK IN HET DUIVELSSTEEGJE. 87) door S. BROCKHOFF. Nu eerst brak de wind met alle kracht door. Tot nu toe hadden de kolenbergen nog eenige beschutting gegeven, maar nu greep de storm de meisjes met volle kracht aan. Zijj stonden nu voor een klein onbebouwd veldje, dat afgeslo ten werd door een rechte rij sobere arbeidershuisjes. En waar die ophielden, begonnen de barakken. Kleine stallen van woning-en, die soms toch nog van wat schamele bloeme tjes waren omgeven en ver spreid op het veld stonden. „Daar woont h(j", riep Liesje en wess op een bouw vallige hut. „Nu zyn we er direct". D e meisjes strompelden over het kletsnatte veld tot zij voor de hut stonden. Liesje hamer de met haar kleine vuistjes op de deur, maar er kwam geen antwoord. „Oom Borro". riep het kind .in den regen. ..Hoor je me niet, ik ben het, Liesje!" Maar alles bleef stil. Vertwijfeld liep het kind om hadden de kolenbergen nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2