Extra broo cl bonnen voor hooi en oogstarbeid er s. Op nader te bepalen tijdstip pen reiken de distributiedien sten aan landbouwers en land arbeiders. die hooi- en oogst- werkzaamheden verrichten, rantsoenbonnen uit voor een extra rantsoen brood van 900 gram per week. De uitreiking heeft plaats voor de distributieperioden 11 Juli t.m. 7 Aug., 8 Aug. t.m. 4 Sept., 5 Sept. tm. 2 Oct., 3 Oct. t,m. 30 Oct. en 31 Oct. t-m. 27 Noy. Hiervoor komen niet in aanmerking zelf verzor gers voor brood, tuinbouwar- beiders en dergelijke personen, alsmede personen, die wel hooi en oogstwerkzaamheden ver richten, doch dit niet als be roep doen. Burgerlijke Stand GOES. Geboren:, Henrica Pietemella, d.v. Nicolaas Jo hannes Noordhoek en Jacoba Maria Straub; Jannetje, d. v. Kornelis Jacobus Brouwer en Francina Saaman; Cornelia Johanna, d. v. Marienus Joze- fes Bru-sl en Pietemella Beek man; Engelbertus Marinus, z. v. Anthonius Petms Gerardus Mees an Joanna Maria Hees termans. Overleden: Marinus Rozalia Stokx, 18 J., te 's-Heerenhoek; Jan Pieter Kousemaker, 69 j., echfgen. van Johanna van der Steen. LEVENSMIDDELEN WASCH-1. POETS- ARTIKELEN met DIT merk: UITREIKING VAN NIEUWE BONKAARTEN. De plaatselijke distributie, diensten zullen op nader te be palen tijdstippen van 19 Juli t.m. 7 Aug. tegen overlegging van de distributiestamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel, nieuwe distributiebescheiden uitreiken. Zij, die geboren zijn tus- schen 11 Juli en 9 Aug. van de jaren 1922, 1929 en 1939 moeten hun inlegvellen ruilen alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Tabaks- en versnaperifigs- kaarten. Voorts worden tegelijk met de bovengenoemde kaarten nieuwe tabaks- en versnape- ringenkaarteh uitgereikt. Uit gereikt worden: aan kinderen, die op 8 Aug. 1943 don leeftijd van 14 jaar nog niet bereikt hebben, een veisnaperings- kaart. Aan mannelijke perso- o dis op 8- Aug. 1943 den tijd van 18 jaar bereikt hebben, een tabakskaart. Alle overige -verbruikers ontvangen noch een tabaks- noch een v^rsijaperingenkaart, Kaarten voor kindervoeding. Verder worden aan kinderen beneden den leeftijd van vier jaar naast de bonkaart voor voedingsmiddelen kaarten voor kindervoeding uitgereikt. Kinderen, geboren na 8 Aug. 1941, ontvangen één bonkaart R 219. Kinderen, geboren tus- schen 8 Aug. 1939 en 9 Aug. 194Ï* ontvangen een bonkaart R 119. Zeep- en toiletzeepkaarten. Bovendien zullen de diensten tegelijk met genoemde kaar ten bonnen voor zeep .en toi letzeep voor kinderen uitrei ken. Kinderen geboren na 8 Aug. 1941, ontvangen vier bonnen voor eenheidszeep, vier bonnen voor waschpoeder en vier bonnen voor toiletzeep. Kinderen, geboren nè. 8 Aug. 1935 doch vóór 9 Aug. 1941, ontvangen alleen vier bonnen voor eenheidstoiletzeep en wier bonnen voor waschpoeder. Bij het in ontvangst nemen der kaarten ga men na, of men alle bescheiden, waarop m enrecht heeft, inderdaad heeft ontvangen. Latere recla mes worden niet in behande ling genomen. LEIDERDORP TEL 23920 ihoitrr mond - VEEMARKT «OTTERDAM. Dinsdag werden tex veemarkt aan gevoerd: 1272 diere.i waai-onder 23 paarden, 124 veulens, 171 schapen, 730 runderen, 65 nuchtere kalveren, 68 graskalveren, 91 biggen. Prijzen per stuk: melkkoeien 1400, 1200, 1000; kalf koeien 1375. 1150. 100Q. varekoeien 825, 725, 625; vaarzen 800. 650. 475 en pinken 500, 500, 375. aanvoer van melk- en kalfkoeien was iets grootar.' de handel zeer stil de prijzen bleven constant, aanvoer van varekoeien was matig, luien handel en onveranderde prijzen. De aanvoer van vaarzei pinken was iels ruimer, met stroeven handel en prijzen ais vi week. Feuilleton MUZIEK IN HET DUIVELSSTEEGJE. 86) door S. BROCKHOFF. „Ga je mee naar Koko, om hem nootjes te brengen?" be delde het kind. „Weet je dan waar hij woont?" vroeg Gerda snel. „Natuurlijk^ daar bij de ri vier, altijd maar verder^, Hij woont in een houten huisje, ik ben er wel eens geweest. Bor- ro had me chocola gegeven, omdat Ik zijn Koko zoo mooi voer. Die mocht ik bij hem thuis halen. Ik weet den" weg". Gerda weifelde een oogea- blik. De kerel was er natuur lijk niet meer. En als hij er was, zou hij misschien gevaar, lijk worden. Maar plotseling .verd zij gegrepen door een ontdekkingsdrang, die haar niet meer los liet. Zeker zou den zij Borro niet meer aan treffen, maar misschien kon zij wat te weten komen over zijn verblijfplaats. De politie zou dankbaar zijn voor dergelijke informatie, want dat Borro identiek was met den gTooten onbekende van Smallenberg, I daas was ze nu vast van over-'I Rechtszaken SUIKERBONNEN DIE VERVALSCHT WAREN. Voor den economischen rech ter te Middelburg stond te recht de Vlissingsche huis vrouw T. A. Lefevre-Bosman, die haar dochtertje met een vervalschten bon om suiker stuurde bij den kruidenier. Zij werd veroordeeld tot 20 subs. 10 d. h. De eisch luidde 30 subs. 15 d. h. Ook de 57-jarige H. Glas- Eversdijk uit Kapelle probeer de op een dergelijke ongeoor loofde wijze haar 'suikerrant soen aan te vullen. Omdat zij zich al rheer aan vervalschin- gen had schuldig gemaakt, eischte de officier 75 subs. 30 d. h., tot welke straf zij ook. veroordeeld werd. Van een tante in Rotterdam had de 27-jarige C .M. v. Hoek uit Rilland-Bath geleerd hoe je heel gemakkelijk waarde- looze bonnen in suilcerbonnen kon doen veranderen. De tante was weliswaar met haar sui- kerbonnenfabricage tegen de lamp geloopen, maar dat had de nicht niet afgeschrikt. Op 7 valsche bonnetjes trachtte? ze suiker jte koopen. Het mis lukte en nu zal ze haar zonden in eenzaamheid kunnen over denken, want de economische rechter veroordeelde haar con form den eisch tot 2 weken gevang., welke straf de officier ven justitie gevorderd had. De 53-jarige M. C. Büijens, eveneens uit Rilland-Bath, werd. wegens een dergelijk mis drijf ook tot twee weken ge vang., conform den eisch, ver oordeeld. Ook een man had zich we gens het vervalschen van bon nen te verantwoorden. Het was de 38-jarige leurder W. de Dood uit Goes, die suiker- en boterbonnen „maakte". Con form den eisch werd hij tot 2 mnd. gevang, veroordeeld. De 22-jarige werkster B. Westerweie uit Westkapelle werd ten laste gelegd, dat zij op een opplakvel aan den dis tributie-ambtenaar bonnen in geleverd heeft, die niet heeie- maal in orde waren.Er waren stukjes bijgeplakt, die niet tot de bonnen behoorden. Wegens deze overtreding van de Distri- butiere^elingsbeschikking werd zij conform den eisch veroor deeld tot 50 subs. 20 d. h. Waar is dé lap costuumstof gekocht Uit de tasch van de 30-jarige mei. M. J. Loiiwerse, dienst bode te Baarland, kwam bij controle een lap costuumstof van ongeveer 3 meter te voor schijn. zij beweerde de stof op punten, maarzonder vergun ning te hebben gekocht. Men kon evenwel niét ontdekken, waai-, zoodat ze hier wel op onregelmatige wijze is aange komen. Zij werd'conform den eisch, veroordeeld tot 25 subs. 10 d. h. MIDDELBURG t. Fietsendief aangehouden. De politie te Middelburg heeft aangehouden den 20-ja- rigen P. van G., verdacht van diefstal van een fiets. Van G. is in verzekerde bewaring ge steld en zal, nadat proces-ver baal is opgemaakt, ter be schikking van den officier van justitie worden gesteld. Hij is recidivist. GOES De Centrale Landbouw Onderlinge. Te Goes kwam de afdeeling Zeeland van de Centrale Land- bouw-Onderlinge in ,.De Prins van Oranje", onder voorzitter schap van den heer A. Minderi houd te Wilhelminadorp, in jaarlijksche algemeene leden vergadering bijeen. Aan het verslag over het boekjaar 1941/1942 wordt het volgende ontleend: Het aantal leden bedroeg aan het einde van het verslag jaar 3296, vertegenwoordigen de een verzekerd .loonbedrag van 9.604.327. Aangifte werd gedaan van 2318 ongevallen, 'waarvan 2093 als bedrijfsonge val konden worden erkend. Bij de beschouwing van deze cij fers dient er rekening mede gehouden te worden dat het boekjaar ditmaal liep over 14 maanden. Bij de behandeling van het jaarverslag merkte de direc teur der Centrale Landbouw- Onderlin-ge, de heer .v. Holthe tot Echten, op, dat het aan tal ongevallen nog steeds toe nemende-^ is. Allerlei factoren spelen daarbij een rol. Met de leden kan wondert- afgerekend op 1.79 per 100 loon bene vens 1.50 per lid. Het verslag en financieele overzicht werden door de ver gadering goedgekeurd. Tot leden-van het behtuur werden herkozen de hèeren P. de Regt Lzn. te Axel, S. J. de Regt te Wissekerke, P. Schee- Ie te Kapelle; tot plaatsver vangende leden werden herbe noemd <Se heeren: Adr. Dees te Krabbenprjke, J. D. Haak te Hoek en M. H. Noordhoek Hzn. te Kortgené. Geen loten maar boter. In een onzer vorige nummers vermeldden wij dat A. W. ge. verbaliseerd was wegens het tegen te hoogen prijs verkoo- pen van loten Dit moest zijn boter. Uit het politierapport. Tegen A. de K. werd proces verbaal opgemaakt wegens het onvoldoende verduisteren van zijn woning en voorts tegen A. v. H. omdat hg zijn persoons bewijs niet bij zich had. De harmonie „Euphonia" geeft Vrijdag 16 Juli a.s. haar vijfóe concert op de Groote Markt. tuigd. En Joep zou haar dank baar zijn voor haar hulp. Bo vendien, dacht zij, zal het mij goed doen mij een beetje te verzetten tegen mijn sombere stemming do^r deze afleiding. Als ik nu thuis zit, denk ik toch maar voortdurend aan vader. Het kind huppelde ai onge duldig vooruit. De verstrooide noten had zij opgeraapt en voor Koko weer in den zak gedaan. „Kom dan maar, Lies je", zei Gerda. „We zullen naar Kó ko's huis gaan". Dat liet het kind zich geen twee maal zeggen. Het greep Gefda bij de hand en huppelde met groote sprongen 'f steegje uit. Dool- de Marktstraat ging net naar den oever. De riviei stroomde breed en glanzend langs de gladde oevers. V n tijd tot tijd dreef 'n zwarte vlek uver' het glinsterende water Fa* waren dc onweo swolken t-Se door den wind werden voortgestuwd. Er werden weinig woorden gewisseld. Gerda was methaan g- dachten bij haar eigen pro- blemen en lAssje was er ge- [heel van verVuld, hoe Koko baar zou ontvangen. Zij liepen ever een zandweg, die steeds j.maller werd, langs de rivier Dichts naderden zij steeds meer de donkere en dreigende gevels van de fabrieken met hun spitse schoorsteenen, die giftig gee»grgze rook uit. braakten. Zwavelachtige stof wolken werden door de fabris- ron over de rivier geblazen, die steeds donkerder werd. De hemel verduisterde meer i*r meer en plotseling begon- „en de eerste regendroppels t~ alen. Zjj vielen in het troe bel water van de rivier, die inner de harde slagen opspoot, zij ritselden over de steenkool- hoopen der fabrieken, die be gonnen te glimmen alsof se ioor een lichtstraal beschenen werden. De dakgoten liepen al spoedig over en vormden Ttlei- ne slootjes over den modderi- gen weg. De twee meisjes moesten over die kleine beek jes springen ,die steeds bree der werden. Haar kleenen en haren dreven van hét regen water. Gerda rende ademloos verder; nu had het geen doel meer terug te keensn. Als ze maar ergens konden schuilen. Maar er was geen, huis in de omgeving dat beschutting had kunnen bieder,(Wordt vervolgd VL1SSINGEN De vischverkoop wordt geregeld. Nu de vraag naar visch het aanbod overtreft en bovendien kwaad willenden een billijke verdeeling van de beschikbare viscl» niet .altijd in de hand werken, is er reeds menig har- utig woordje hierover gewisseld. Nadat reeds voorloopige maat regelen waren getroffen om de vischverkoop te regelen door visch zoo goed mogelijk te ver- deelen is thans besloten den het uitreiken van knipkaarten aan alle inwoners van Vlissin- gen. Op deze kaarten zal dan, naar gelang van den aanvoer, visch of garnalen worden ver-' strekj;. Reeds morgen zal met de mtreiking van deze kaarten worden begonnen. Voor bijzon derheden zij verwezeri naar een publicatie elders in dit num mer. Ongetwijfeld zal met in stemming van deze regeling kennis worden genomen. Vereeniging Ziekenhuis- vcrpleging VHssingen. Aan het jaarverslag over 1942 dezer vereeniging, ont- leenen wij het volgende: Het ledental bedroeg op 29 December 1941 5618, tegen 4634 op 28 December 1942, al- zoo een daling van 984 zielen. Het totaal van tegen specia- iistenkosten verzekerden liep van 558 tot 498 .alzoo met 60 terug. Het exploitatietekort be droeg 1262.28, de reserve was op 31 Dec. 23.944.44. In 1942 vorderden 220 opna men met 3308 ligdagen 12.047.87 verpleegkosten. In 1941 waren deze cijfers resp. 511 opnamen, 6579 ligdagen en 22.894.88 verpleegkosten. In 1942 werden 27 patiënten langer dan 30 dagen in een ziekenhuis opgenomen, in 1941 was dit aantal slechts 6 pa tiënten. Hieruit blijkt het ge mis aan contröle op den opna meduur gedurende dit jaar. Van de 220 opgenomen pa tiënten werdén 132 buiten Vlissingeq, verpleegd. De premie-ontvangsten lie pen van 26.159.55 over 1941 - tèrug tot 12.762.36 over 1942. In het St. Josephziekenhuis werden opgenomen 45 patiën ten met 630 verpleegdagen, in Bethesda resp. 43 en 484. te Middelburg 89 en 1417 en te Goes 16 en 335. Kerk- en Schoolnieuws Ds. G. de Jager. A.s. Zondag viert ds. G. de Jager, Geref. predikant te Putten o.d. Vel., zijn 40-jarig ambtsjubileum. De jubilaris werd 18 Aug. 1876 te Goes ge boren. In 1902 candidaat ge worden deed hij 18 Juli 1903 zijn intrede te Bruinisse. In 1910 vertrok de jubilaris naar Wolphaartsdijk, welke stand plaats in 1918 met Grijpskerke verwisseld werd. 4n 1922 werd ds. De Jager predikant te Doornspijk om 1 Juli 1928 in zijn tegenwoordige gemeente intrede te doen. Ds. 'De Jager, die van 21 Jan. tot 22 Mei te Amsterdam werd verpleegd, waar hij een herhaalde operatie moest on dergaan, is thans herstellend, maar zal niet~i)ubliek jubilee- ren. De classis Harderwijk heeft hem op zijn verzoek ©eivol emeritaat verleend en hij hoont Zondag 25 Juli a.s. voor zijn gemeente te kunnen optreden om dan afscheid te preeken. Sinds Nieuwjaars morgen heeft ds. De Jager niet meer gepreekt. Ned. Herv. Kerk. Aangeno men de benoeming tot hulp- pred. te Raalte H. Gordeau, cand. te Bussum. Bedankt voor Harlingen (toez.) G. van Hoe- "e te Torwerd. Geref. Kerken. Beroepen te Amsterdam (vac. dr. B. Wie- lenga) C. Veenhof te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Naaldwijk G. Toornvliet te Wolfheze; te Putten o.d. Vel. F. E. Hoekstra te Velsen. Chr. Ger. Kerk, Bedankt voor Sneek D. Henstra te Haarlem-N.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2