Nieuwe Duitsche terreinwinst bij Bjelgoroi ABONNEMENTSPRIJS s 19 ct. per week ol ƒ2.42 per Kwartaal Franco per poat 2.63 pet Kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12è ct., minimum per adver- .entie 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties i maximum 6 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dlenstaanbie- iingen 50 ct. ..Brieven ol adres Bureau v.^J. Blad" 10 ct. meer WOENSDAG 14 JULI 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG UIT 4 BLADZIJDEN NUMMER 161 oiou. uo-ou, ICJ. iv mucuj, neuacue na Kantoortijd tel- 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29. Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na Kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskene Dorpsstraat 35, tel. 21. Het opperbevel der Duitsche veermacht maakte Dinsdag lekend: Ten Noorden van Bjelgorod naakte do Duitsche aanval, resbeund door het luchtwapen, ia bet uiteenslaan van twee rijandelijke tankgroepen, nieu- ve terreinwinst. Tegenaanval- en van sterke formaties in- 'anterie en tanks, die de bol- ijewieken van andere front- lectoren en uit het achterland langevoerd hadden, op de top- aen en flanken der Duitsche ianvalswiggen en felle ontlas- .ingsaanvallen in het gebied yen Oosten' en Noorden van -""'jrel stortten onder uiterst iware vijandelijke verliezen in- ien. Maandag overdag vernielden 'ormaties van het leger, de iVaffen-SS en het luchtwapen """/edêrom ruim 400 tanks. 103 ijandelrjke vliegtuigen wer den in luchtgevechten endoor luchtafweergeschut van het uchtwapen neergeschoten. Op Sicilië' gaan de harde evechten tegen den gelanden ijand "in verbitterde gevech- ;en voort. Duitsche en Itali- iansche formaties vliegerè" grepen voortdurend in de ge vechten/ op den grond in en bombardeerden onophoudelijk de landingsvloot voor de kust van het eiland en brachten haar zeer zware verliezen toe 25 vijandelijke vliegtuigen- wer den bdven Sicilië en Sardinië neergeschoten. In het Westen bestreed een formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen Maandag nacht met succes haven- en dokinstallaties der stad Grims by. Andere luchtaanvallen wa ren gericht op afzonderlijke doelen in het gebied van Lon den en aan de Zuidoostkust van Engeland. Een Duitsch vliegtuig is van deze vluchten niet teruggekeerd. Vliegtuigen vóór den strijd op verren afstand werden op nieuw tegen de op 11 Juli op den Atlantischen Oceaan in brand geworpen groote vijan. delijke schepen voor den aan val uitgezonden. Een der bei de transportscheipen was reeds gezonken, het tweede werd door neergewprpen bommen in den grond geboord. Daarmede verloor de vijand wederom 2 schepen met tezamen 30.000 brt. HEVIGE STRIJD IN ZUID-SICILIE. ZWARE LUCHTAANVAL OP TURIJN. 6 Het Italiaansche hoofdkwar- ier deelde Dinsdag mede: ggl Met dezelfde hevigheid duurt slag voort in het Zuiden - /an Sicilië, waar de vijand de andingshoofden tracht' te ver- jrooten, welke hij heeft kun- ïen vestigen te Lïcata, Gsla. fachino, Syracuse en Augus- 1 In de wateren van het Hand hebben Italiaansche .orpedovliegtuigen en bom- nenwerpers van de spil her- ïaaldelijk aanvallen gedaan op coopvaardrj- en oorlogssche- >en; zij brachten een koop- /aarder van middelbare ton- ïage tot zinken en veroorzaak- en brand op of brachten ichade toe aan twee kruisers, alrijke transportschepen en verscheidene kleinere oorlogs- Vaartuigen. Boven Sicilië werden 23 en soven Sardinië 2 vliegtuigen leergeschoten. Vijandelijke formaties bom- jji>ardeerden centra op Sicilië in Calabrië, waaronder Ca- :anïa, Messina en Reggio. Maandagnacht werd een uchtaanval gedaan op Turijn. De bevolking leed verliezen, in al, iet centrum der stad werd ur lanzienlijke schade aangericht. <V. 5es Italiaansche vliegtuigen u :ijn niet op hun bases terug- fekeerd. Als gevolg van bovengemel- !e luchtaanvallen zijn de vol- rende aantallen slachtoffers in reteld: te Catania 25 dooden en ~z. -3 gewonden, te Deonfort 8 K, looden en 2 gewonden, te- Reggio in Calabrië 3 dooden m 2 gewonden, in de provincie -atanzaro 30 dooden en 42 ge- vonden, Turijn 101 dooden en en !03 gewonden. rj» De situatie op Sicilië. E- De A.N.P.-correspondent te 3erlijn meldt, dat de geallieer- len er aanvankelijk in slaag- ij- ien op twee plaatsen en wel bij u- caap Passaro en bij Gela die ier in het binnenland door te k- Iringen en in het gebergte Wee plaatsen te bezetten. De vegen, die naar het gebergte eiden, werden onmiddellijk P» loor Duitsche en Italiaansche 9- roepen afgesneden, zoodat de -anadeesche troepen, die hier >p gerukt waren, niet meer rd -«rug konden, terwijl tevens de ui lanvoer van hun" versterkingen S- vas onderbroken. 8' Ook Maandag hebben de ge- illieerden nog getracht val schermtroepen op Sicilië te landen. De gelande manschap pen konden echter allen buiten gevecht gesteld worden. Duitsche luchtmacht bij Syracuse in actie. Duitsche slag- en snelle ge vechtsvliegtuigen hebben van het oogenblik der landing van den vijand aan de kust van Si cilië de Britsch-Amerikaansche strijdkrachten in duikvluchten met bommen en boórdwapens voortdurend aangevallen en hun zeer zware verliezen toe gebracht. Vooral in het gebied van Syracuse schoten de Duit sche vliegers talrijke motor voertuigen en pantserwagens in brand. Italiaansch generaal gesneuveld. Aan het hoofd van zijn troe pen is op 11 Juli op Sicilië de generaal der militie Enrico Francisci, commandant der 13a zwarthemdenzone en'ver- bindingsgeneraal bij het Itali aansche opperbevel op Sicilië gesneuveld. Hij had deelgeno men aan den strijd om het Im perium, aan den oorlog in Spanje en aan den strijd aan het Oostelijke front en droeg de hoogste militaire onder scheidingen. Sterke opleving van duikboot oorlog te verwachten. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De groote ..zomervacantie' van de Duitschg onderzeevloot loopt ten einde. Reeds hebben de eerste weken van Juli- laten zien, dat de Duitsche duikboot- vloot langzamerhand haar stel lingen in de golvên van de oceanen weer begint te be trekken. Van welingelichte zijde te Berlijn deelt men in verband hiermede zeer positief mede. dat in de komende maanden met een sterke op leving van den tonnage-oorlog gerekend kan worden. In de eerste twee weken van Juli brachten Duitsche duikbooten reeds 29 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van rond 170.000 brt. tot zinken. Te Londen is een gedenk dag gehouden voor 16.000 zee lieden uit Engeland, die in dezen oorlog zijn omgekomen. Reeds zgn 70.000 zeelieden in Engelsehen dienst om het le ven gekonien. GROOTSTE VERNIETIGINGSSLAG DER KRIJGSHISTORIE. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Reeds woedt thans zes da gen en nachten aan het Ooste lijk front de grootste materi aal- en vernietigingsslag, wel ke ooit ter wereld is uitge vochten. Meer en meer blijkt uit berichten, hoe omvangrijk de bolsjewistische voorberei dingen voor een offensief tus- schen Orel en Bjelgorod zijn geweest en welke gevaren het Duitsche front hief bedreigd hebben. Niet minder dan drie km. diep was benoorden Bjel gorod het bolsjewistische ver dedigingssysteem, dat in zijn geheel .werd beschermd door esn voórveld, waarin drie tank grachten en uitgestrekte mij nenvelden den Duitschers den weg „iftoesten vërsperren. Devestinggordels zelf be stonden uit dicht opesnliggen- de loopgraven, waartusschen de- forten en de tallooze inge graven bolsjewistische tanks lagen. Hier achtér volgden dan weer., de geweldigemasseerin- gen van zware, zwaarste en allerzwaarste artillerie alsook de troepen en de tankconcen traties. voor de agressieve en operatieve plannen van de bolsjewisten. De omvang dézer masseerin gen blijkt onder meer uit een frontbericht, waarin verteld wordt, dat het vuur van vijf honderd kanonnen op het ge- vechtsveld van een enkele Duitsche divisie gericht was. Over het verloop van den strijdt deelt men van Duitsche militaire zijde nog mede, dat de Duitsche troepen in het ge bied van Bjelgerod ten Oosten van de Donetz naar het Noor den oprukken, hoewel de bol sjewisten ook hier nog verbit terd tegenstand bieden. Het regenweer is de laatste dagen van grooten invloed ge weest op de gevechtshandelin gen en wel voornamelijk op de activiteit van de luchtvloten der tegenstander^ Het eerste 'Nederlandsche binnenschip in het Oosten. Dezer d^gen is in Litauen en wel in Kauen aan de Me mel, het eerste Nederlandsche binnenschip aangekomen. Het scheepje, de „Arnoldus", groot 510 ton, heeft niet minder dan 3000 km. over de Europeesche binnenwateren afgelegd, ten einde Litauen te bereiken. De ..Arnoldus" wordt door zijn eigenaren, de gebroeders Van Soest uit Lith aan de Maas, bevaren. Zoodra er retour vracht is ingenomen,- keert de „Arnoldus" terug naar Neder land. De Britsche minister van luchtvaart heeft medegedeéld. dat in Juni' 276 Engelsche en 82 Amerikaansche bommen werpers boven Duitschland en de bezette Westelijke gebieden verloren gingen. Van Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat echter 900 tot 1000 geallieer de machines verloren zijn ge gaan. BEROEP OP DE TREKKKENDE JEUGD. Steeds veelvuldiger worden de klachten over het aanstoot gevende optreden van jongelui, die in hun vacantie of tijdens de weekeinden naar buiten trekken Het gedrag van vele trekkers en kampeerders is in striid met de eer en de waar digheid van de 'Nederlandsche jeugd. De jeugdstorm doet than3 een beroep op alle jon geren. iets meer te beseffen van den ernst der tijden en 2oowel door kleeding als ge drag de gevoelens van andere volksgeirooten niet te kwetsen. Aan de kaderleden van den jeugdstorm is opgedragen, zoo noodlg tegen -uitwassen op dit gebied ten strengste op te treden. NEDERLANDSCHE VROUWEN IN DEN ARBEIDSINZET. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: Ook in Nederland hebben de vrouwen een nieuwe taak gekregen. Wij vinden ze op arbeidsplaatsen, waar vroeger de mannen werkten en zij heb; ben bewezen, dat zij niet alleen den moed bezitten het onge wone werk te aanvaarden, doch zij hebben op verschil lende plaatsen bewezen wat zij kunnen. Wie verheugt zich niet in den aanblik van de fleurig gekleede en handige conductrices Wie bewondert niet de meisjes en vrouwen, die ijverig hun best doen de postbodes te vervangen? Op de kantoren, inde bedrijven en werkplaatsef^ overal heb ben de meisjes en vrouwen zich reeds een arbeidsplaats veroverd. Zij helpen mee aan den opbouw van een nieuw Europa en aan het beveiligen van de levensbehoeften van hun eigen volk-. Velen staan echter nog ter zijde. Ook hun medewerking kan niet worden gemist. De leiders van bedrijven en Ttan- toren, die een dringende be hoefte aan arbeidskrachten hebben, zullen binnen niet al te langen tijd, menig jong meisje en menig jonge vrouw, die een of anderen arbeid ver richten kunnen, om him me dewerking verzoeken. De arbeidsbureaux hebben echter ook het recht, meisjes en vrouwen, die wel in staat zijn, doch niet bereid zijn me de te werken, voor een bepaal den tijd voor een zeer drin gende arbeidsplaats in Neder land te verplichten werk aan te nemen. Er wordt verwacht, dat vooral de jonge meisjes be reid zijn een bezigheid aan te nemen. Wanneer het aantal vrijwillige aanmeldingen niet de behoefte aan krachten dekt, zal voor bepaalde bedrijven met dienstverplichting rekening ge houden moeten worden. „Alt. het vaderland op het spel staat, zün er voor nie mand rechten, slechts plich ten", aldus de bekende Duit sche schrijver Ernst von Wil- denbrnch Dat geldt ook voor n, jonge Nederlanders, want ook uw vaderland 6taat op het spel. Het is voor uw vaderland van het grootste belang, dat de strijdbare mannen zich in zetten, tezamen met de vrijwil ligers uit de Germaan6che broe- dervolkeren, om bet bolsjewis tische bcestmensch buiten Eu ropa's poorten te honden. Doet daarom uw plicht en meldt u bij de landwacht Ne derland KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S., -HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het S.S. Ersatzkommando Nleder- lande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed. Id den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zien geheel Kunnen geven aan de elscnen, die de rpleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen •ervoegen, teneinde gekeurd te wor- le BIJ de onderzoekingen worden ook alle gevraagde InlichtiDgen ver strekt met betrekking tot de verzor ging der familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht^wordt er op gevestigd dat voor de vrijwilligers, die om paalde redenen In Nederland moeten blljveD, de mogelijkheid bestaat, hun Amersfoort Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansclie 3.8. In Ne derland willen toetreden. Personen tusschen 1835 Jaar. die aanmeldingspllcluig zijn voor den ar- BURGEMEESTERS ONTSLAGEN. Bij besluit van den commis*- saris-generaal voor bestuur en justitie van 11 Juni 1943 is jhr. mr. R. A. Th. M. van Rjjcke- vorsel onmiddellijk ingaand ontslagen als burgemeester van Gulpen. Bij besluit van den rijkscom missaris voor het bezette Ne derlandsche gebied is onmid dellijk ingaand ontslagen: E. Derks als burgemeester van Haarlemmermeer; A. J. S. M. Moons, als burgemeester van Helmond; J. J. W. van Hout, als burgemeester van Budel; A. J. A. van Gils, als burge meester van Made; jhr. H. L. J. M. van Rijckevorsel van Kessel, 'als burgemeester van St. Oedenrode; J. de Bruyne, als burgemeester van Werken dam en De Werken c.a.; C. L. Buskens, als burgemeester van Uden; R. Sterk, als burgemees ter van Nieuwe-Torige; «mr.'J. D. Koster, als burgemeester- van Heerde; mr. W. H. J. L. Lambooy als burgemeester vaiy- ETjsden en mr L. J. H. O. A. de Bourbon als burgemeester van Oss; bij besluit van den. commissaris-generaal voor be stuur en justitie van' 28 Juni 1943 Is G. Ritmeester onmid dellijk ingaand ontslagen als burgemeester van Den Hélder. Aanmelding vrijwilligers N. A. D. Zij, die als vrijwilligers wen- schen te worden opgenomen in de Jónuari-kampen 1944, kun nen zich tot en met 13 Octo ber a.s. schriftelijk of in per soon aanmelden. Gegadigden moeten op het moment van indiensttreding minstens den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt en.die van 23 jaar niet hebben overschreden. Drie 17. en 18-jarige jon- fe fascisten zijn in de Alpen, ij het Como-meer in een diep te van 80 m. gestort en ge dood. Bij onze Vrijwilligers. Geregelde sport, beoefening behoort tot de vaste werk zaamheden van onze Vrijwilligers, V SS PK Aitstadt-O-H-P m beidsinzet kunn 3 zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis vau den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 9—14.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 18.7.43 9—12.00 uur Breda, rest. modern. Markt. 1518.00 uur Den Bosch, hotel Noord Brabant, Markt 45. 19.7.43 9—12.00 uur Vëclo, Deut sches Haus. Egmondstraat 16. 1518.00 uur Arnhem, café Royal. 20.7.43 9—12.00 uur Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18. 15—18.00 uur Zwolle, hotel Gijten- beek. 21.7.43 912.00 uur Assen, Concert huis a. d. vaart 1518.00 uur Groningen, Concert huis. Poelestraat. 2.7.43 912.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf. BreedstraaL 23.7.43 914.00 uur Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9—13.00 uur Utrecht N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 914.00 uur Amersfoort, Pol, Durchgangslagcr, Leusderweg. 26.7.43 9—14.00 uur Den Haag. caie Den Hout Bezuidenhoutecheweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1