dille* KRUSCHEN Niet tevreden over Uw teint? Mam lid met 8 V V) MAATCORSETTEN Onze corsetières bezoeken U, zon der verplichting, gaarne door geheel Nederland. fAH 8AERLESTR. 156, TEL. 92054, A'DAM-2 redereen die een kop thee bij ons drinkt vraagt verwonderd: „Zeg Kelner, is dat nog echte thee?" En dan antwoord ik maar steeds: „Nee Mevrouw, dat is Nettie... net echt!" IEDEREEN) ZEGT HZTTIZ..S~~j&NET ECHT! Uitsluitend verkrijgbaar - ia beperkte hoe veelheid - voor hotels, cafe's, restaurants, pensions, ziekenhuizen, kloosters en andere groote instellingen. c. j. m. Milling Heerengracht 435 Amsterdam (C) Maak (n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kru- schen zuiveren Uw bloed en voe ren Uw lichaam nieuwe levens kracht toe, waardoor de oorzaak van Uw rheumatische pön wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Gezondheid voor een cent per dag Bü Apotb. en Drog. 0.41,0.76,1.47 Afstandsmetingsgroep. Voor deze groep der bootsmans loopbaan (1) worden geschikte soldaten uit deze loopbaan uit gekozen en vrijwilligers aangeno- Welke taak hebben de soldaten van deze groep? Bediening der afstandsmeters bU alle arUUeriewapenert Welke dtenstgraden kent deze loopbaan? Dezelfde dienst graden als die voor de vuurleidingsgroep, dus voor de hoofdgroep, der boots mansloopbaan (1). Zellmakersgroep. loopbaan, nadat zij hebben bewe zen voor den zeilmakersdienst ge schikt te zon. Vrijwilligers wor den niet afgesteld. Welke taak hebben de soldaten van deze groep? Onderhoud van de takelage, de zeilen. Bet touwwerk en de kooien aan boord. ZU moeten dus een goeden aanleg voor takel- en zell- .makersdienst hebben. Welke dtenstgraden kent deze groep? Dezelfde dtenstgraden als voor de boolsman^loopbaan (1). Hiermede zijn alle zeemans loopbanen behandeld, die zijn "sa mengevat ln de hoofdgroep ge naamd bootsmansloopbaan (1). Van even groote beteeker.is Is de Machinistenloopbaan 12) Zij wordt aangevuld uit vrijwil liger:- Welke» taak hebben de soldaten van deze loopbaan? Bediening en onderhoud van de voortstuwings- en hulpmacblnes aan boord van de oorlogsschepen (stoommachines, stoomturbines, diesel- en electromotoren), de ke tels, de electrische installaties en de pompinstallaties, de machines der sloepen en de zoeklichten. Welke eischen worden den can- didatcn gesteld? Voltooide leertijd (bij wijze van uitzondering is ook een arbeids tijd van verscheidene jaren vol doende) in een metaalvak, bv. machinebankwerker, machinebou wer, motorenbankwerker, smid, ke telsmid, kopersmid, blikslager, werktuigkundige, elcctrotechnicus, lasscher of een verwant vak. Welke dienstgraden kent deze loopbaan? - Matroos. maschinengefreiter, -obergefreiter, -hauptgefrelter, naschinenmaat, -obermaat, maschi- nist, stabsmaschinfst, obermaschl- nist, stabsobermaschinist. Amerikanen landen op Woodlark. Naar het geallieerde hoofd kwartier in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan bekend maakt, 2üjn Ameri- kaansche marinetroepen op het eiland Moeroea (Wood lark) geland. Moeroea, dat tot den uitersten eilandengordel der Papoea-groep behoort, ligt ongeveer 120 mijl van de Z.- Oostelijke „punt van Nieuw- iuinea verwijderd. Zware Duitsche gevechts- liegtuigen, hebben Vrijdag overdag aanvallen gedaan op afzonderlijke doelen in het Londensche gebied en in het Zuidoosten van Engeland. NIEUWE MASSAGRAVEN IN WINNIZA. In het volkspark aan den Westelijken uitgang van de stad Winniza en op een aan den anderen kant van den weg gelegen kerkhof werdén nieu we massagraven der Gepeoe gevonden. Het aantal massa graven in het volkspark be draagt 20. In elk der graven liggen ongeveer 130 tot 140 lijken. Op het kerkhof werden tot dusver 15 massagraven ontdekt. Het totale aantal graven op dit terrein bedraagt 23 tot 25. Om de massagraven in het volkspark te camou- fleeren, had men midden op de graven luchtschommels ge plaatst. De graven op het kerkhof waren door dichte be planting met acacia's en spar. reboompjes gecamoufleerd. Uit het onderzoek blijkt, dat alle vermoorden in de_ massagra ven in de jaren 1938 tot 1939 zijn omgebracht, in eenige ge vallen blijkt uit de gevonden papieren, dat de moorden nog in het jaar 1940 hebben plaats gehad. De slachtoffers waren mee- rendeels oudere mannen uit de arme Oekrainsche volksklasse. Er werden ook eenige vrouwen gevonden. Eenige slachtoffers vertoonden de sporen van fol tering door brandwonden. Daar het onderzoek nog lang niet is voltooid, zal het aantal ge constateerde slachtoffers nog aanzienlijk hooger worden. "Voor vier vijfden .zijn de lo ken gevonden van Oekrain sche handwerkers, die op de Kolchozen of in de fabrieken der steden hebben gewerkt. Daarnaast vond men lijken van priesters, leden van re ligieuze gemeenschappen.vroe- gere officieren, maar ook sovjetsoldaten. Britsche bommenwerpers boven W.-Duitschland. Britsche bommenwerpers vielen Vrijdagnacht West- Duitsch gebied aan. In woon wijken, vooral in de stad Bo- chum, ontstonden schade aan gebouwen en brandschade. Tot dusver is het neerschieten van 11 vijandelijke bommenwer pers geconstateerd. Voorts werden twee vijandelijke vlieg tuigen boven net bezette ge bied in het Westen en boven den Atlantischen Oceaan, ver nietigd. Te Washington werd me degedeeld, dat de totale ver liezen van de Amerikaansche weermacht sedert het uitbre ken van den oorlog 92.704 man hebben bedragen, ^aar- van 16.997 gesneuvelden. Van de 60.000 man Fran- sche troepen, die bij den strijd in Tunis tegenover de strijd krachten van de mogendheden van de spil hebben gestaan, zijn er 16.500 gevallen, gewond of vermist, meldt de New- York Times. Burgemeestersbenoemingen. Het rijkscommissariaat deelt mede: De rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied heeft tot burge meester benoemd: den burge meester van Brielle en Oost- voorne J. G. van Houten, met gelijktijdig eervol ontslag uit de tot dusverre door hem be- kleede functie, tot burgemees ter van Dordrecht; den ge meente-ambtenaar mr. O. F. P. H. de Waard te Eindhoven tot burgemeester van Haren; den heer W. Hansen te Den Haag tot burgemeester van Vlaai- dingen; den heer W. vartSHop- pen te Lochem.tot burgemees ter van -Ruurlo; den heer A. Fransema te Amsterdam tot burgemeester van Onstwedde; den gemeente-ambtenaar J. Kwantes te Oude-Niedorp tot burgemeester van Berkhout. Waardevol geschenk van het Zwitsersche Roode Kruis. Het Ned. Roode Kruis heeft voot ruim 10000 zwakke kin deren van de lagere school in Utrecht 215 kisten geconden seerde melk ter beschikking gekregen, afkomstig uit Stal- den-Emmerthal (Zwitserland). In elk dezer kusten zitten 48 blikken melk en zoo kunnen de door de gemeente-artsen uitgekozen jongens en meisjes gedurenda 80 dagen achtereen twee eetlepels gecondenseerde melk krijgen. Deze twee lepels Zwitsersch melk vertegen woordigen een waarde van bekers volle melk. De strijd bij de Salomons-eilanden. De Japansche strijdkrachten hebben in de wateren bij de Salomonseilanden in acht da gen 28 vijandelijke oorlogs- en transportschepen tot zinken gebracht of zwaar beschadigd en 159 vliegtuigen neergescho ten. Sedert hun landing op Ren- dova hebben de Amerikanen in talrijke heftige luchtgevechten, welke het gevolg waren van verschillende landingsopera ties, in het geheel 159 vliegtui gen verloren Bijzonder verbitterd waren de luchtgevechten boven het gevechtsterrein tusschen het door de Japanners bezette eiland Moenda en het eiland Roebiana, waarop de Amerika nen geland zijn. Deze eilanden liggen slechts drie mijl van elkander verwijderd. De Ame rikanen verloren hierbij niet alleen talrijke toestellen, maar oók eenige honderden man schappen der landingstroepen. De verliezen aan manschap pen der Amerikaansche marine in de gevechten bij Nieuw Georgië worden van Japansche zijde geraamd op rond 3000 man. De bevolking van de Chi- neesche provincie Kwantoeng wordt door een hongersnood gedecimeerd. Heele dorpen zijn verlaten. VLISSINGEN Gevonden voorwerpen. De Commissaris van PoliUe te Vlis- singen, maakt bekend, dat aan aija bureau als gevonden is gedeponeerd; eon ring met twee kleine sli>etels) een sleutel ;een broche met bloemen bezet; bril in étui en een lederen riem; en dat Inlichtingen zijn te be komen omtrent: een speldje A.V. '35, bU Du Pont, Hobelnstraat 85: por- temonnaie met eenig geld bü De Rooij. Sottegemstraat S3; kindersokje bU Koedoe. Achter de Kerk 1; zilve ren kruisje bij J. van Houckc, Oude Markt 17; Lipssleutel bij P. J. Leeu wenburg, Bonedijkcstraat 148; broche met steentjes btj G. van der Star, Hoofdcomm. Postkantoor; speldje A.V. '35 bij De Mulder, Molenstraat 47; pakje in grijs papier bij W. J. Kommers, Glacisslraat 47badhand doek met damesbadpak bij C. Meul- meester. Kasteelstraat 60; vulpen, merk: „Moor" bij Van der SchaafN Singel 26a; bril ln étui bU A. van de Voorde, Paul Krijgerstraat 205; kïnderportemounaie met eenig geld bij W. Smit, Nieuwslraat 43; eenige zil- erbonnen bij Zs. FuiJkschot, Singel 77. Feuilleton MUZIEK IN HET DUIVELSSTEEGJE. 84) door S. BROCKHOFF. Joep drukte op de klink van het poortje. Dat bleek open te zijn. Langzaam liep hij door het kleine voortuintje. Toen hij vlak voor de deur stond, gevoelde hij, dat er iemand naar hem keek. Joep keek naar boven. Op het balcon stond een oude man met een verweerd gezicht en een witte snor. Joep nam beleefd zijn hoed af. „Kunt u mti zeggen hoe ik naar de Chefalfabrieken kom?" De man bewoog zich niet. Hij keek vragend naar beneden, alsof hij niets ver staan had. „Neem me niet kwalijk, maar kunt u mij den weg zeggen naar de Chefa-fa- brieken?"-brulde hij naar bo ven. De oude heer haalde de schouders op. Daarna ver dween hij van het balcon. Bin nen hoorde Joep een luid ge schreeuw, maar hg kon niet verstaan, wat er geroepen werd. Eigenaardige menschen, dacht Joep en wilde weggaan. Toen ging de deur open en een dienstmeisje vroeg, wat mijnheer wensenta Ten derde male deelde Joep zijn wenschen mes. Het meisje gichelde en schreeuwde iets naar binnen en antwoordde toen, dat het heelemaal niet ver was, recht uit en links. Zij maakte een beleefde buiging en verdween weer naar binnen. Voor Joep den tuin verliet, keek hij nog eens naar het huis. De oude heer stond weer d het balcon. Hij zag er uit 'sof het klimop zoo over hem heen zou groeien. Plotseling kwam er leven in den grijs aard. Hij knikte vriendelijk en riep veel te hard: „Goeden dag". Bobo gaf van schrik te veel gas en schoot vooruit. Dien dooven kwartel zou ik niet graag pianoles geven, dacht Joep, aie komt niet verder dan de eerste vingeroefenin gen. Bobo deed zijn best maar het was te laat. Borghardt had de fabriek reeds verlaten en was naar de stad gereden. De vergadering van de di recteuren van de „Chefa" had na lang delibereeren een be sluit genomen. Denzelfden avond nog werd professor van1 Hagen gearresteerd onder ver denking van moord op den koopman Herman Kampschol- te, nadat de „Chefa" de borg som van honderdduizend gul den, terug had gevorderd. Het laboratorium werd onder toe zicht van Wieiers verzegeld. HOOFDSTUK XXXHï. Koko ontbreekt op het appèl. Gerda zat onbewegelijk op haar plaats in het college. Het schrift lag opengeslagen voor haar, zfj hield een penhouder in de hand, maar zij maakte geen notities. Een drukkende hitte lag over de jonge men schen, die allen vlijtig schre ven.. Maar alleen Gerda zat er afwezig bij. Zij begreep niet, wat de professor vertelde, zij hoorde zijn stem als uit de verte. Als nu eindelijk de bel maar ging dacht zij. Zij had vandaag niet naar college moeten gaan. Thuis had zg tenminste kunnen huilen en slapen. Dat was het beste ge weest. Maar ze was wegge gaan, omdat zij thuis voort durend aan haar vader moest denken en nu dacht ze hier voortdurend aan haar vader. Als de bel nu maar ging. I .(Wordt vervolgd) GOES Uitvoering „Vreugde en Arbeid". De cabaretuitvoering voor Vreugde en ArbeicJ" in het Schuttershof gegeven, trok ditmaal minder belangstelling dan de vorige, hetgeen de heer Jongepier in zijn kort ope ningswoord weet aan de wei nige bekendheid die er aan gegeven kon worden. Het programma, dat hierna afgewerkt werd, was van zeer goeSe kwaliteit. Max v. Laer- hoven toonde zich een vlot en geestig conferencier en een goed zanger. Ook de zangeres, Lyc'ta Snel, trof met haar le vensliedjes de harten van het publiek. Nadat. Cristo fraaie prestaties als jongleur gele verd had, bewees hij met zijn partnerin een evenwichts-acro- baat van internationale klasse te zijn. Verder was er nog Bob Stevin, een gezellig prater en handig goochelaar, Dicky Straatman, die goed met de accordeon overweg kon en Bolle, die eenige mooie viool- soli met veel gevoel vertolkte. Den pianist, Paul Engelen, was zijn taak als begeleider even eens ten volle toevertrouwd. Het publiek bleek de goede kwaliteiten van het gegevene ten volle te waardeeren; het leefde spontaan mede en was gul met zijn applaus. (H. van Ben them). Bij een kort maar lievig onweer is de bejaarde heer Kleinstra uit Beerta, die zich met zijn compagnon in een boot op den Dollard be vond, zoo hevig geschrokken van den onweerslag, dat hij onmiddellgk overleed. Het aantal vrouwelijke artsen, dat in Duitschland werkt, is na het uitbreken van den oorlog met meer dan een derde gestegen. Twee duizend eenheden vita» mine F zijn aanwezig in iede re tube Castella, de 6choon- heidscrême van Oobbelman. VITAMINE f CRÈMES.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2