PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer ZATERDAG 10 JULI 1943 DIT NUMMER BESTAAT 180ste JAARGANG 'Do van ons Dla<1 ZIJn gevestigd te; viissinoen; Keaactie en Administratie Walstr. 58-60. tcL 10 (2 lüneo) Bedanu nJ tel- 578; Middelburg: Londensche Kaai 29 Redactie Admipistr.^tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie BLADIJDEN Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 Soubura föS ft Kh 2,3nV. MK2L' NUMMER 158 Breedestraat 45.' tel. Ï02; Breskens Dorpsstraat 35, tel. 21. DE GEWELDIGE TANKSUG DUURT VOORT NIEUWE TERREUR AANVAL OP KEULEN. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Vrij dag bekend: De groote worsteling in het gebied Bjelgorod-Orel duurt met toegenomen hevigheid voort. Sedert Woensdag heeft zich achter het doorbroken Russische stellingssysteem een geweldige tankslag ontwik keld, waarin de bolsjewieken zich de grootste inspanning getroosten om onze voortdu rend oprukkende pantserwig gen op te vangen. Hierbij heeft de vijand, behalve zware ver liezen aan menschen, wederom 420 tanks verloren en een groot aantal kanonnen meerloopsgeschut. Eskaders gevechtstoestellen, duikbom- benwerpers en slagvliegtuigen van het luchtwapen grepen in in de gevechten op den grond en bestreden vooral nieuw aan gevoerde reserves van den vij and. In luchtgevechten en door luchtafweergeschut verloren de bolsjewieken Donderdag 117 vliegtuigen. Aan de Middellandsche Zee werden van Britsch-Ameri- kaansche vliegerformaties 26 toestellen neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben Donderdagnacht weer een terreuraanval op Keulen en omgeving ondernomen. E'r ontstonden verliezen onder de bevolking en verwoestingen in de woonwijken. De Keulsche Dom werd wederom aangeval len en getroffen. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden negen vijandelijke bom menwerpers neergeschoten; 3 andere toestellen werden over dag aan het Kanaal en boven den Atlantischen Oceaan ver nietigd. Beveiligingsvaartuigen van de marine en marineaf- weergeschut schoten drie vij andelijke toestellen neer. De totale verliezen van den tegen stander in het Westen en het gebied van de Middellandsche Zee bedragen dus in totaal 41 toestellen. PANTSERDUEL VAN GROOTE AFMETINGEN. De in het Oosten woedende gevechten ontwikkelen zich steeds duidelijker tot een dub belen slag met de aspunten Orel en Bjelgorod, zoo schrijft de militaire correspondent van het D.N.B. en hij vervolgt: De dubbele slag van Koersk is getreden in het stadium van een pantserduel van de groot ste afmetingen. Duizenden vechtwagens staan, resp. ma noeuvreeren tegenover elkaar. De lucht is vervuld van het gedreun der stalen kolossen. Het is opvallend, hoe ook uit berichten van den tegenstan der reeds de behendigheid en de vuurkracht blijkt van de nieuwe Duitsche pantsermo dellen, die hier voor het eerst in den strijd geworpen wor den. Zij zrjn nog sterker dan het bekende type „Tiger". De reikwijdte van hun kanonnen overtreft die der aan beide zijden tot dusver bekende pantserwagens. In vereeniging hiermede schijnen ook de nevelwerpers voor flankbewegingen een be paalde rol te spelen. Hoe het ook zij, de Duitsche pantser wagens hebben door een ge- heele reeks factoren een over wicht, dat in de tactiek tot uiting komt. Aan de pantserwagens heeft de Duitsche legerleiding dit maal een vliegend zusterwa- Sn toegevoegd: zgn. pantser- rpedovlicgtuigen. Met spe ciale anti-tankbommen grijpen zij in den strijd der rollende vestingen in. Het is de luchtmacht der Sovjets niet gelukt, ergens tot een eigen initiatief te gera ken. De verliezen van thans bgna duizend machines in nau welijks vier dagen tyds heb ben hun de offensieve-rugge- graat gebroken. Sinds 5 Juli is ook het front in de lucht van dag tot dag steeds meer naar het Oosten verschoven. De strijd rond de Middellandsche Zee. Italiaansche formaties tor pedovliegtuigen hebben met schitterend succes herhaalde aanvallen ondernomen op vij andelijke schépen bij de kust van Noord-Afrika: drie groo te schepen met een inhoud van 40.000 ton werden tot zinken gebracht, ©sn vierde met een inhoud van 3000 ton werd ern stig beschadigd. Vijandelijke luchtformaties bombardeerden Woensdag en Donderdag herhaalde malen Catania en, omgeving. Men meldt instortingen en branden in de binnenwijken der stad. Zes en twintig toestellen wer den neergeschoten. Bij de aanvallen op Catania bedroegen de slachtoffers on der de burgerbevolking 81 dooden en 209 gewonden. Op grond van mededee- lingen van streekbewoners zijn nog twee begraafplaatsen in Winniza ontdekt. Een terrein met massagraven bevindt zich in het zgn. volkspark, terwijl het tweede massagraf op het tegenovergelegen orthodoxe kerkhof ligt. De Engelsche autoriteiten hebben besloten, een deel der Poolsche emigrantenbladen te verbieden, omdat die nog steeds een „zekere agressieve hou ding" aannemen, die de be trekkingen tot „zekere" bond- genootea bemoeilijkt. De Japansche marine luchtmacht heeft het Australi sche steunpunt Brooks Creek aangevallen, waar brand werd veroorzaakt; 23 vijandelijke vliegtuigen werden vernield. Eén Japansch toestel ging ver loren. In de Rijksschool voor Jongens te Valkenburg. Het bezoek van den hoofd- Inspecteur voor de Nationaal Politieke Inrichtingen voor Opvoeding en On derwijs. SS-Obergruppenführer Helszmeyer vergezeld van SS Obergruppen- filhrer Rauter en den commissaris-generaal voor bestuur en Justitie, SS Brigadefllhrer dr, Wimmer aan de Rijksschool voor Jongens te Valkenburg. BEKENDMAKING. In Nederland wordt van 10 Juli 1943, des morgens te 7 uur af, een nieuw sirene-sig naal ingevoerd. Het heet „waarschuwing luchtgevaar" en bestaat uit een driemaal achtereen herhaalden gelykma- tlgen toon (zooals van het sig naal „luchtalerm geëindigd") van ongeveer 13 seconden met tusschenpoozen van 10 secon den. Het sirenegeluid, dat 13 se conden duurt, begint met een van laag naar hoog oploopen den toon, welke dan enkele se conden gelijkmatig blijft, om tenslotte weer terug te loopen. Dan 10 seconden pauze. Dan gedurende 13 seconden herha ling, weer gevolgd door een pauze van 10 seconden en ten slotte de tweede herhaling van 13 seconden. Het geheele sig- naar .waarschuwing luchtge vaar" duurt 1 minuut. Het nieuwe signaal be tee kent „dat vijandelijke vliegtui gen het luchtruim boven Ne derland binnenvliegen, doch dat voorloopig geen groote luchtaanvallen verwacht wor den. Dit signaal „waarschu wing luchtgevaar" bedoelt dus het publiek tot grootere op lettendheid aan te sporen. Men behoeft zich na dit signaal niet te gedragen zooals bij luchtalarm. Het verkeer en het economisch leven gaat gewoon door. Bij het signaal „lucht alarm" (zooals voorheen 1 mi nuut janktoon) is het gedrag naar de eischen, welke lucht bescherming stelt, evenals voorheen, algemeene plicht. Het signaal „luchtalarm eindigd" (onafgebroken gelijl matige toon van één minuut) volgt na het signaal „waar schuwing luchtgevaar", ook wanneer het signaal „lucht alarm' niet gegeven zou zijn. Der Generalkommissar für das Sicherheitswesen: gez. RAUTER. SS Ohergruppenführer und Ge neral der Polizei. Keulen bezit den grootsten schuilkelder. De Berlijnsche corr. van De Tijd meldt: Zooals bekend, brengen die phosphorreservoirs, die uit de lucht op de drukste stadswijken van Duitsche ste den worden afgeworpen, niet slechts enorme schade teweeg, maar is het brandgevaar ook voor de bevolking buitenge woon groot. De bevolking van Wuppertal (de voorm. twee- lingstad Elberfeld-Barmen), Krefeld, Mainz, Bonn, Dussel- dorp en tallooze andere steden heeft met déze verscherping van den oorlog reeds op ont stellende wijze kennis ge maakt. Men hoort vertellen van vrouwen en kinderen, die met brandende kleeren in het water zijn gesprongen om aan een vreeselijken vuurdood te ontkomen en het ergste daar bij is, dat het brandgevaar van phosphor daarmede nog niet eens uit den weg is geholpen, daar het op eenige weken is berekend. Men vraagt zich af, waar het heengaat, als de strijd op die manier voortge zet wordt. In de Wilhelm- strasse spreekt men niet ten onrechte over een toenemende verscherping van den oorlog. Juist dezer dagen is te Keu len de grootste schuilkelder ter wereld gereed gekomen en tijdens vijandelijke luchtaan vallen in gebruik genomen.Hij werd zoo hoorden wij in bevoegde kringen vertellen zoo stevig gebouwtd, dat hij tegen de zwaarste aanvallen der Britten en Amerikanen kan stand houden. Japansche vliegtuigen heb ben vijandelijke troelen op het eiland Rubiana (N. Georgië) aangevallen; 31 vijandelijke gevechtsvliegtuigen zgn neer geschoten, 4 Japansche vlieg- l Biider. Fritz-stapf-Paz m tuigen worden vermist, Tacks en rivets voor schoelseL Op grond van een bekend making in de Ned. Staatscou rant, is het verboden tacks en rivets, zooals deze worden ge bruikt voor het vervaardigen en herstellen van schoeisel, te koopen, voorhanden of in voor raad te hebben, te verkoopen of af te leveren zonder ver gunning van het Rijksbureau voor huiden en leder. N.S.K.K.-schooI in Nederland. Met medewerking van den Rijkscommissaris is thans hier te lande een N.S.K.K.-school opgericht waar o.m. de Neder- landsch vrijwilligers der N.S.K. K. tot flinke chauffeurs wor den opgeleid. De eerste cursus, die zoowel leden van de weermacht als Nëderlandsche vrijwilligers der N.S.K.K. omvatte, werd door den Verbindungsführer der N. S.K.K. bij den rijkscommissa ris, N.S.K.K.-Oberführer He- gendoerfer, met een oproep ge opend. Spr. wees er op, dat reeds lang de wensch gekoesterd werd, den Nederlandschen vrij willigers, die in grooten getale in de transporteenheden van het N.S.K.K. sinds jaren dienst verrichten, in hun eigen land een opleidinginstituut te geven. Deze wensch is met de nieuwe autoschool, welker oprichting ook door den Wehrmachtsbe- fehlshaber bevorderd is, in ver- vulling gegaan. DIENSTTIJD EERSTE VRIJWILLIGERS LANDWACHT GAAT TEN EINDE. Zij zUn thans afgericht en hebber drie maanden soldatenleven achter zich. Wilt gij hun plaats niet Innemen? Wilt gij nog altijd afzijdig blijven staan? Toont, dat ook gij bereid rijt voor uw volk aan te treden, opdat dit een goede toekomst tegemoet ga. Laat ook u zich gedurende drie maanden africhten en treedt toe tot de landwacht Nederland. Inlichtingen over verzorging der familieleden, vrij stelling V5ri arbeidsinzet Tn Builsêh» land, extra-levensmiddelentoewijzing de familie, reserveering van uw betrekking gedurende uw diensttijd, worden tiJ3ens de keuringen vérstrekt. De data's der keuringen worden in alle bladen bekend gemaakt. NIEUWE STAATSLEENING. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal Donder dag 15 Juli a.s. de aankon diging verschgnen van een staatsleening, groot een milliard gulden, waarvan reeds 300 millioen bij rijks- fondsen en instellingen is geplaatst. De rentevoet is wederom 3V2 procent en de looptijd 20 jaren. De koers van uitgifte is gesteld öp 99%. De deelne ming is op dezelfde leest geschoeid als voor de lee ning 1942 met dien ver stande, dat het percentage van deelneming voor de in stitutioneels beleggers is verhoogd tot 10 procent hunner activa. Studenten arbeiden in het Oosten. In een persconferentie deed ir. J. P. Noordijk, leider der afdeeling buitenlandsche be trekkingen van het studenten front, eenige mededeelingen over den komenden zgn. geslo ten vrijwilligen arbeidsinzet van studenten in het district Lublin van het generaal-gou- vernement gedurende de a.s. zomervacantie. In samenwer king met de Germanische Frei- willigenleitstelle en de Reichs- studentenführung wil men daar van begin Augustus tot eind September de studenten in hun eigen vak laten arbeiden, als medici, teahnici, juristen, eco nomen enz. Bij de vele moeilijkheden, die daar wachten, wenscht men niet nog politieke moeilijkhe den te ontmoeten, waarom be sloten is dat alleen leden van het studentenfront ditmaal mee zullen gaan. Men venvacht goede resul taten van het ondernemen, zoo wel voor de studie, die een nieuwen inhoud "krijgt, als voor het politieke zelfrespect en het rasbesef der deelnemers, als ook voor de germaansche sa menwerking. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S., HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het S.S. Ersatzkommando Nleder- lande deelt mede: Nederlandera van arisch bloed, In den leeftijd van 1745 Jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich hU de genoemde adressen •ervoegen, teneinde gekeurd te wor- e:BU de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen ver strekt met betrekking tot de verzor ging der familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen ln Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Ne derland of bij het wacbtbataLjon ln Amersfoort TiJdena deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. ln Ne derland willen toetreden. Personen tusschen 18—35 Jaar, die aanmeldlngsplichtig zUn voor den ar beidsinzet kunn» a zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 914.00 uur Rotterdam, Deutschcs Haus, Westzeedijk. 18.7.43 912.00 uur Breda, rest modern. Markt. 1518.00 uur Den Bosch, hotel Noord Brabant, Markt 45. 19.7.43 912.00 uur Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstraat 16. 1518.00 uur Arnhem, café Royal. 20.7.43 912.00 uur Hengelo, café Modern. Spoorstraat 18. 1518.00 uur Zwolle, hotel Gijten- beek. 21.7.43 912.00 uur Assen, Concert- huis a. d. vaart. 1518.00 uur Groningen, Concert- buis, Poelestraat. 2.7.43 912.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, BreedstraaL 23.7.43 914.00 uur Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 913.00 uur Utrecht N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 914.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 26.7.43 914.00 uur Den Haag, café Den Hout, Bezuldenhoutscheweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1