i PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware tankslagen bij Bjelgorod en OreL ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week o 1 J 2.42 per Kwartaal Fmngc per post J 2 63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct, „-DVKRTENTIEPRIJS: Per m.m. 12i ct., minimum per adver- en tentle 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer VRIJDAG 9 JULI 1943 DIT NUMMER BESTAAT 180ste JAARGANG l BLAD IJ DEN NUMMER 157 De ?ïre,ali* van °.?9 Dlad zUn gevestigd te; Vlissmgen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 HJnen), P.edactle na kantoortijd tel- 578; Middelburg: Londenscbe Kaai 29 Redactie Je 1-3521, Adminlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2S63, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie greedestraat 45, tel. t02; Bresken» Dorpsstraat 35, tel. 2L [er- ëpt Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Donderdag bekend: In het gebied van Bjelgorod en ten Zuiden van Orel is het .Woensdag tot zware tanksla gen gekomen, in den loop waarvan door troepen van het leger, door afweergeschut, ge vechtseskaders en eskaders voor den strijd op korten af stand van het luchtwapen ruim 400 bolsjewistische tanks werden vernietigd. Het vijan delijke diep geëcheloneerde stellingssysteem werd in taaie bosch- en dorpsgevechten door broken. Eskaders gevechtstoe stellen en toestellen voor den strijd op korten afstand van het luchtwapen ondersteunden de aanvalsoperaties van het le ger en brachten dien tegenstan der zware verliezen aan men schen, zware wapens en rol- lend materiaal toe. In felle luchtgevechten en door lucht afweergeschut werden boven het gevechtsgebied in den mid den sector van het Oostelijke front 193 bolsjewistische vlieg tuigen vernietigd. Oberfeldwe- bel Strassl, vliegtuigcomman- DE GROOTE SLAG AAN HET OOSTELIJKE FRONT. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Blik semsnel is de schijnbare ver starring van het Oostelijke front over een breedte van ver scheidene honderden kilome ters los gekomen. De gewel dige omvang van den strijd blijkt reeds uit het feit, dat hier uiterst sterke troepencon centraties op elkander zijn ge botst Ontketend werd deze eerste zomerslag van 1943 doordat de bolsjewistische lei ding door groote Duitsche ver- kenningsacties, die Maandag ochtend ten uitvoer werden ge legd, »haar plannen bedreigd meende en dat hier een Duit sche stoot in de door haar voor den aanval gereed ge maakte, sterke en best uitge ruste stootlegers zou komen. Op het oogenblik, waarop de bezorgdheid van de bolsjewis tische leiding haar stootlegers in beweging bracht tegen de Duitsche hoofdgevechtslinie om het schijnbare gevaar van een Duitschen stoot in haar op- marschgebieden te voorkomen, was het bolsjewistische plan, wat den tijd betreft, al om vergeworpen. Het werd geheel te niet gedaan, toen nog in Jen loop van den nacht van Maandag op Dinsdag bleek, Jat in de tegenover deze bol sjewistische gebieden liggende Duitsche sectoren de Duitsche eiding de bolsjewistische voor lemens vooruit had doorzien sn berekend en tegenmaatre gelen had genomen. Deze te genmaatregelen hadden het >eginsel, dat de aanval de bes- ;e verdediging is en hadden :en doel een vijandelijk offen- lief na een kort begin tot staan ;e doen komen en te vervan- ?en door een tei'stond volgen- ie eigen actie. Dit is tot stand gebracht. De slag ontbrandde, lierbij verre Duitsche doel- itellingen te veronderstellen, :ooals het Sovjet-Russische Nieuwsagentschap doet, is, zoo verklaart men van bevoegde nilitaire zijde te Berlijn, een joging, die niet opgaat!. Maar .och is dit een groote slag ge- vorden, naar gebied, menschen m .materiaal evenwaardig aan le vroegere groote slagen, of- ichoon over het verloop van len strijd tot dusver nog geen lijzonderheden gegeven kun- ïen worden. Het tooneel van len strijd is de uitspringende >unt in de Sovjet-frontlijn Noordwest van Bjelgorod CoerskZuidelijk van Orel. Voortdurend neemt de strijd dant in een jachteskader be vocht in drie dagen 25 lucht overwinningen. Dertien eigen toestellen worden vermist. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen waren gericht op troep enonderkomens, spoor wegverbindingen en ravitail- leeringssteunpunten van den vijand in de diepte van het terrein. Van het overige deel van het Oostelijke front worden geen noemenswaardige gevechts handelingen gemeld. In het kustgebied van Sici lië hebben Duitsche en Itali- aansche luchtverdedigings strijdkrachten 16 Britseh- Amerikaansche, hoofdzakelijk meermotorige vliegtuigen ver nield. Boven den Atlantischen Oceaan en aan de kust van het Kanaal werden nog 4 vliegtui gen neergeschoten. Br) nachtelijke storingsaan vallen van enkele vijandelijke vliegtuigen werden in het Westduitsche grensgebied hier en daar bommen geworpen, zonder dat noemenswaardige schade werd aangericht. nog toe. Op verscheidene plaat sen zijn Duitsche formaties tot den tegenaanval overge gaan en hebben reeds zeer be langrijke bolsjewistische sleu telposities bezet, vooral ten Noordwesten van Bjelgorod en ten Noorden van Koersk. Aan beide kanten schijnt 't pantserwapen weer een be langrijke rol te spelen. Bij de vernielde tanks van den vijand gaat het voor een deel om de modernste con structies, die nog niet in het veld waren geweest. Ook een vrij groot aantal Amerikaan- sche tanks is vernield. Critische waarnemers wijzen voorts op het groote aandeel der wederzijdsche luchtwapens in den strijd. Volgens betrouw bare inlichtingen strijden in 't gebied van Koersk waarschijn lijk de sterkste luchtvloten der moderne oorlogsgeschiedenis. Wie hier de situatie be- heerscht, dat blijkt wel uit de zware verliezen der bolsjewie ken. De Berlrjnsche A.N.P.-cor^ respondent meldt nog, dat de groote Duitsche tegenaanval in den nacht van Zondag op Maandag even na drie uur in den morgen begon. Als bij too- verslag verscheurde het hel- sche tumult van een trommel vuur uit duizenden kanonnen de nachtelijke stilte, die na een bolsjewistische kanonnade was ingetreden. Niet lang daarna rolden uit de bosschen en uit hun gecamoufleerde schuilplaatsen eindelooze rijen pantserwagens, voorafgegaan door de piopiers, in de richting van de Russische vestingwer ken en pantservallen. Na zeer harde-gevechten konden deze worden genomen. Ih het ver dere verloop van den strijd ontspon zich een pantserslag van een omvang en hevigheid, zooals men zelfs aan het Oos telijk front nog niet heeft meegemaakt. In militaire kringen spreekt men over den gfootsten pantserslag, welke ooit ter wereld geslagen is. Massagraven te Winniza ontdekt. Aan den Westelijken rand van Winniza in de Oekrain© I zijn in een boomgaard een aan tal massagraven ontdekt. De opgravingen leidden reeds tot het bloot leggen van eenige honderden lijken uit de jaren 1938 en '39, ten deele ook nog later van Oekrainers die door de Gepeoe waren vermoord. TOELATING TOT DE „REICHSSCHULEN". Niet het volstoppen van kin derhoofden met onverteerbare kennis maar opvoeding tot menschen, harmonisch naar li chaam en geest, is het doel van de Reichsschulen, die ook in Nederland bestaan, en wel één te Valkenburg voor jon gens en één te Heythuysen voor meisjes. Die scholen zijn niet voor iedereen bestemd. Velen komen er niet voor in aanmerking. Omdat de Reichsschulen inter naten zjjn, in de eerste plaats die kinderen niet, die door hun ouders geen dag gemist kun nen worden. In de tweede plaats zij niet, die alleen maar een eenzijdige belangstelling hebben bijv. voor sport, mu ziek of anderszins. Er -kunnen slechts kinderen toegelaten worden, die hun mannetje staan op elk gebied, die een goed hoofd, 'n gezond lichaam en ook een flink karakter heb ben. De opleiding op deze scho len, waarvan er in Duitsch- land al verschillende bestaan, staat gelijk met die van de H.B.S., terwijl de meisjes bo vendien nog in de huishoude lijke vakken onderwezen wor den. Bovenal wordt op deze Reichsschulen de nadruk ge legd op de karaktervorming der leerlingen. Waar de toe komst mannen en vrouwen van karakter noodig heeft, wordt op deze scholen voor de aller- besten van onze jeugd een weg gebaand naar die toekomst. Onder de 10- en 11-jarigen, die zich aanmelden, heeft een strenge selectie plaats. Is de school met goed gevolg door- loopen, dan staat de weg tot elk beroep of hoogere studie open, waarbij er tevens voor gezorgd wordt, dat geldelijke moeilijkheden geen hinderpaal mogen vormen. INSTALLATIE SOCIALEN VOORMAN NED. HEIDE MLJ ArbeLcïsfrontl eider H. Wou denberg heeft Woensdag te Zwolle den socialen voorman van de Nederl. Heide Maat schappij, den heer G. L. van Parreeren, hoofd van den soci alen dienst van de Nederland- sche Heide Maats chappy geïn stalleerd. Tevens zijn diens vijf gewestelijke medewerkers o.a. o>e heer H. J. Vrickx voor Zee land, Brabant en Limburg geïnstalleerd. Toen de sirene loeide.. stond zy met haar neus phttegen de ruiter. Nu tig/ ze at 3 weken ptatop bed bu luchtalarm van de ramen CNF-Voorl. actie H. Inspec- Luchtbescherming-Pas m DE NIEUWE WEEK- EN MAANDBONNEN, Voor de komende week zijn voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aardappelen en ta bak, de bonnen 29 aange wezen. Op bon 29 tabak wor den ditmaal uitsluitend vijf si garen verstrekt. Voor cte periode van Zondag 11 Juli t.m. Zaterdag 24 Juli 1943 zijn voor vleesch of vleeschwaren de bonnen 29a en 30a (ieder 1 rantsoen) en 29b en 30b (ieder *4 rantsoen) geldig verklaard. DE MAANDBONNEN. Voorts zijn voor het tijdvak van Zondag 11 Juli t.m. Za terdag 7 Augustus 1943 geldig verklaard de bonnen: 604 voor vervangingsmiddelen, 605 voor suiker, 606 voor jam, 607 voor gort (125), 608 voor peul vruchten (125), 609 voor ha vermout, 610 voor vermicelli, 611, 612, 613 en 614 voor bloem, 615, 616 en 617 voor kaas, 29, 30, 31 en 32-melk voor melk, 29, 30 en 31 tapte melk voor taptemelk, 32 tap temelk voor karne- of tapte melk. 29b en 31b kindervoed- ssl ieder voor 250 gram rijst, 29a en 31a kindervoedsel elk voor 250 gram gort, 29 ver snaperingen voor chocolade, 30 en 31 versnaperingen voor suikerwerk. Voor de periode Zaterdag 10 Juli t.nj. Woensdag 21 Juli 1943 geven voorts de bonnen 29a boter en 29b boter ieder recht op het koopen van een half rantsoen boter en voor de periode van Zaterdag 10 Juli t.m. Dinsdag 7 September de bonnen 32a boter en 32b boter eveneens. De geldigheidsduur van de bonnen 3-34 en 4-34 (reserve) voor cacao met suiker is ver lengd t.m. Zaterdag 1 Augu^ tus 1943. Zooals uit bovenstaande lijst blijkt wordt voor de komende periode in plaats van het ge bruikelijke rantsoen van 250 gram gort, een half rantsoen gort, d.i. dus 125 gram, bene vens een half rantsoen peul vruchten, dus eveneens 125 gram .beschikbaar gesteld. Geen cacaobonnen meer. Er zijn geen nieuwe cacao bonnen aangewezen. Ook in de toekomst zullen: er geen nieu we meer worden geldig ver klaard. De geldigheidsduur der thans geldige bonnen reserve 4-34 en reserve 3-34 is echter verlengd tot en met 7 Augus tus a.s. De nieuwe boterbon/ Op de nieuwe bonkaart voor voedingsmiddelen voor perso nen van 4 jaar en ouder komt van elk nummer zoowel een a-bon als een b-bon voor boter voor. Van Zaterdag 10 Juli tot en met Woensdag 21 Juli a.s. geeft zoowel bon boter 29a als bon 29b boter recht op het koopen van 125 gr. boter. Ge durende dit tijdvak kan iedere houder van een bonkaart voor personen van 4 jaar en ouder derhalve 250 gr. boter koo- pen. Het boterrantsoen onder gaat dus geen wijziging. Voorts geven van 10 Juli tot en met 7 September a.s. bon boter 32a en bon 32b boter elk recht op het koopen van 125 gr. boter voor personen van 0 tot en met 20 jaar. BURGEMEESTERS BENOEMINGEN. Het rijkscommissariaat maakt bekend: de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den burgemeester van 's Hertogenbosch, mr. C. A. F. H. W. B. van den Cloos- ter baron Sloet tot Everloo, eervol uit zijn functie ontsla gen. In zijn plaats heeft de rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied mr. A. M. P. Thomassen, tot dus ver burgemeester van Kerkra- de, benoemd, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn vorige functie, tot burgemeester van 's-Hertogenbosch. Ten slotte heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied den huidigen waarnemen- den burgemeester van Maas tricht, dr. Th. A. A. M. Copray, benoemd tot burgemeester van Kerkrade, met gelijktijdig in trekken van zijn huidige op dracht te Maastricht Strenge contröle op telers van aardappelen- De C.C.D. oefent strenge contröle uit op de telers van aardappelen. Tegen velen, die niet voldeden aan den plicht de aardappelen ter veiling te brengen en op clandestiene wijze aardappelen rechtstreeks aan den consument verkoch ten, werd proces-verbaal op gemaakt. Verscheidene boetes van eenige honderden guldens zijn reeds opgelegd. Bp onze Vrijwilligers, De mannen weten zich te behelpen. Kleine repa ratie onderweg. SS PK-Nlqlllo O-H-F m KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S., HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het S.S. Ersatzkommando Nleder- lande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, In den leeftijd van 1745 Jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bJJ de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te wor- der. BU de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen ver strekt met betrekking tot de verzor ging der familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blUven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Ne derland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. In Ne derland willen toetreden. Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeldingsplichtlg zijn voor den ar beidsinzet kunmn zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 914.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk, 18.7.43 9—12.00 uur Breda, rest. modern, Markt. 1518.00 iiur Den Bosch, hotel Noord Brabant. Markt 45. 19.7.43 9—12.00 uur Venlo, Deut sches Haus, Egmondstraat 16. 1518.00 uur Arnhem, café Royal. 20.7.43 912.00 uur Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18. 15—18.00 uur Zwolle, hotel GUten- beek. 21.7.43 912.00 uur Assen, Concert- huis a. d. vaart. 15—18.00 uur Groningen, Concert huls, Poelestraat. 2.7.43 912.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 23.7.43 914.00 uur* Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9—13.00 uur Utrecht N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 9—14.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 26.7.43 9—14.00 uur Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1