PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT SgSSFSPmU'JM'S&aJ&JSESS DONDERDAG 8 JULI 1943 5? SSUS «fi? avarB 5ï STTSUSrS Aanvallen bij Bjelgorod en Orel afgeslagen. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 ct.. minimum Der adver-kantooriild tel. 578: Midrteihnrnr i?,.i® P.a SOVJETS BIJ TEGENAANVALLEN ZWARE VERLIEZEN TOEGEBRACHT. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Woens dag bekend: In het gebied van Bjelgorod en ten Zuiden van Orel misluk ten ook Dinsdag hevige aan vallen, die de Sovjets onderna men met uiterst sterke forma ties welke sinds weken gereed gehouden werden. Daartegen over gingen onze troepen, door de luchtmacht doeltreffend ge steund, zelf tot den aanval over. Het gelukte, diep in de vijandelijke stellingen door te dringen en den vijand zeer zware verliezen te berokkenen. Alleen door troepen van het leger werden ruim 300 vijande lijke pantserwagens, ten deele van het nieuwste type, vernie tigd of onklaar geschoten. Ook le vijandelijke storingsvliegtui gen eenige brisantbommen van groote hoogte lukraak boven West-DuMcïjland uit. Er werd slechts geringe schade aan ge bouwen aangericht. Duitsche onderzeebooten brachten op den Atlantischen Oceaan en in de Middelland- sche zee in den strijd tegen sterk bewaakte konvooien en afzonderlijk varende schepen negen vaartuigen met tezamen 53.000 brt. alsmede een vracht zeilboot tot zinken. DE SLAG DUURT VOORT. De A.N.B.-correspondent te Berlijn meldt: Met onvermin derde heftigheid wordt de slag in den sector van Bjelgorod en u ui uiiruatu gcauiuicu. uun de lucht ontstonden er bo-|ten Zuiden van Orel voortge ven dit gevechtsterrein verbit- z.et, waarbij^ vooral gedurende terde gevechten met sterke formaties Sovjetvliegtuigen. Op 5 en 6 Juli werden in luchtge vechten en door luchtdoelge schut by 41 eigen verliezen 637 Sovjetvliegtuigen neergescho ten, waaronder een groot aan tal slagvliegtuigen. Sterke for maties gevechtsmachines van de luchtmacht bombardeerden aanvoerwegen, vliegvelden spoorwegstations in het ach- terwaartsché gebied van- den vyand met aanzienlijke uitwer king. Van de overige deelen van het Oostelijke front wordt slechts melding gemaakt van weder- zijdsche levendige activiteit van verkenningsafdeelingen en stoottroepen. Lichte Duitsche zeestrijd krachten brachten onder de kust van den Kaukasus drie schepen tot zinken met een ge 'zamenlijken inhoud van 1700 brt die deel uitmaakten van een beschermd konvooi der Sovjets. In het gebied van de Middel, landsche zee zetten vijandelijke formaties vliegtuigen haar aanvallen op het kustgebied van Sicilië voort. 177 Britsch- Amerikaansche toestellen wer den door Duitsche en Italiaan- sche strijdkrachten der lucht verdediging vernietigd. Dinsdagnacht wierpen enke- Naast generaal-veldmaar- schalk Kesselring heeft nog een commandant van een luchtvloot, nl. generaal-veld maarschalk Freïherr von Richt- hafen, zijn hoofdkwartier in Zuid-Italië opgeslagen. Ook de -inspecteur der jachtvliegtui gen, generaal-majoor Fland Vertoeft in het Zuiden. Volgens Japansche schat tingen heeft de vijand sedert het begin zijner landingsopera ties op Rendova 10.000 tot 11.000 man verloren door de luchtaanvallen. 8 groote trans portschepen werden tot zinken gebracht en 4 zwaar bescha digd. de eerste 48 uur van Sovjet- Russische zijde geweldige re serves aan menschen en mate riaal in den strijd geworpen werden, dit klaarblijkelijk met het doel een doorbraak door de Duitsche voornaamste verdedi gingslinies te forceeren Hoe wel men op het oogenblik nog niet zeggen kan of het hoogte punt van den slag reeds bereikt is, kan toch vastgesteld wor den, dat de bolsjewistische in spanningen geenszins met suc ces bekroond zijn. Nadat het legerbericht van het Duitsche opperbevel reeds gistermiddag sprak over een tegenaanval der Duitsche strijdkrachten, kon gisteravond reeds worden medegedeeld, dat den Duit- schen troepen op verschillende punten een doorbraak door de hoofdverdedigingslinies der Sovjet gelukt was. Overigens verraden de cij fers, welke heden in het leger bericht genoemd worden, dui- delijk, met welk geweld de bolsjewisten den stormloop te gen de Duitsche stellingen on dernomen hebben. Het succes van den Duitschen tegenaanval zou er op kunnen wijzen, dat de bolsjewistische aanvals- kracht reeds danig verminderd is, zoodat zij reeds na 48 uur in de verdediging werden te ruggedrongen. Bombardementen op Sicilië en in Calabrië. Italiaansche en Duitsche vlooteenheden, die in samen werking in de Middellandsche zee opereerden, hebben een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Palermo, Trapani, Porto Em- pedocle, Catania, Marsala en eenige andere, minder belang rijke, plaatsen op Sicilië en in Ca i abri zijn gebombardeerd door vijandelijke formaties, waarvan er 19 "werden neerge schoten. De oorlog in China. By de Japansche operaties op het Chineesche vasteland, T, verloor de vijand in het afge- Van 1 Maart tot 30 Juni jaar ongeveer 457.800 ihhen Itallaansd.» vlnnt. doodef, 245.000 man aan gevangenen en overloopers en 270 vliegtuigen verloren. Den Japanners vielen onder meer 1100 stukken geschut, 4150 machinegeweren en 16000 ton scheepsruimte in handen. De Japanners verloren: 8281 man aan dooden en 44 vliegtui gen. hebben Italiaansche vloot- en luchtstrijdkrachten 48 vijande lijke koopvaardijschepen (m. 338.000 t.) in den grond ge boord. Op den Indischen Oceaan, 1000 mijl afstand van land, is een Britsch schip getorpedeerd. 23 overlevenden zijn in een Australische haven aan land gegaan. Twee reddingbooten ivorden nog vermist. In de Lincolnfabriek der Fordlbedrijveii, waar pantser- wagens worden vervaardigd, zijn 1600 werklieden in sta- :-ting gegaan. i Generaal Giraud is in Washington aangekomen en heeft een bezoek aan Roose velt gebracht» In de baai van Koela is •die lichte Amerikaansche krui ser „Helena" óoor Japansche strijdkrachten in den grond geboord. Het Fransche dissiden ten-comité heeft generaal Ber. geret ontheven van zijn func tie van commandant der Fran sche luchtvaart in Fransch West-Afrika. DE PRIJSBEHEERSCHING IN HET BELANG VAN ONS VOLK. De dienst van de prrjsbeheer- sching wordt wel eens een verlengstuk van het distribu tie-apparaat genoemd. En te- r-scht, de taak van dezen dienst is toch te zorgen, dat een ieder in ons land tegen normale prijzen de voedingsmiddelen en andere artikelen, die op bon nen en punten beschikbaar worden gesteld, koopen kan. Maar de prijsbeheersching oefent ook controle uit op de prijzen van goederen, die niet gedistribueerd zijn, en die zoo doende in den zwarten handel verdwijnen; voor diegenen, die niet over een vette portemon- naie beschikken, dus onbereik bare heerlijkheden. Het mag niet voorkomen, dat de een, omdat hg er veel geld voor over heeft, een overvloed van het een of ander-heeft, terwijl een ander, die van 'n beschei den loon moet rondkomen, van iets verstoken blijft. Door een scherp toezicht te houden op de prijzen van niet gedistribu eerde goederen, waakt de prijs- beheergching voor een recht vaardige verdeeling van de beschikbare levensmiddelen, die zonder bonnen te verkrij gen zijn en een zoo noodige en welkome aanvulling van de toegewezen rantsoenen vor men. Zij werkt dus geheel in het belang van ons volk en het verdient aan beveling haar. indien noodig, zoo veel en zoo volledig mogelijks inlichtingen te verschaffen. Geen anonieme brieven dus. De prijsbeheer- sching is zeer discreet. Om haar taak als helpster van de distributie naar behooren te kunnen vervullen, zal de priis- behéersching alle mogelijke middelen to baat nemen. Het vragen van buiten sporig hooge prijzen voor zaken, die onder het bereik van een Leder moeten zijn, zal den kop worden ingedrukt. Tegen overtreders van de prysvoorschriften zal streng worden opgetreden. Hun staat naast fiksche boetes ook een aantal bijkomende straffen te wachten, zooals het verbod tot het uitoefenen van een beroep en het sluiten van een zaak voor een bepaalden tijd, welke straffen de delinquenten in den regel zwaarder zullen treffen aan het opleggen van zware boetes. Gaan zij, die met één dezer straffen gestraft zijn. toch door met op een onge oorloofde wijze handel te drij ven, dan zullen de maatrege len, die tegen hen genomen zullen worden, nog strenger zun. De prijsbeheersching heeft in den korten tijd van haar bestaan al vele succes- geboekt. Haar actie tegen prijsopdrijvers zal met in tensiteit worden voortgezet. In samenwerking met de amb tenaren van de verschillende politio-instanties, zullen de opsporingsambtenaren van de prysbeheersching speuren naar overtreders, die zich dan voor den inspecteur* zullen moeten verantwoorden. Zoo zal de prijsbeheersching 2ich geheel geven aan de dis tributie van levensmiddelen en andere artikelen, alleen in het belang van het, heele volk. Te Rotterdam is het thans verboden om zich voor 8 u. 30 op te stellen voor of nabij een winkel waar aard appelen, groenten, fruit, krui denierswaren, visch, vleesch en vleeschwaren plegen te wor den verkocht, of zich in de omgeving daarvan op te hou den met kennelijke doel voor deze verkoopplaats post te vatten. Tijdens de jongste lucht aanvallen op Italië zijn zeven hoogwaard i ghei dsbekl e eders der fascistische partij omge komen. ZEEGEVECHT BIJ DE SALOMON S-EILAN DEN. Strijd op het eiland N ieu w-Georgie. Het Japansche hoofdkwar tier meldt dat vijandelijke af- deelingen, die opereeren in de wateren van de Salomons eilanden, nadat zij op 30 Juni een deel harer strijdkrachten op Rendova aan land hadden gezet, hebben getracht het eiland Nieuw-Georgië te ver overen. Op verschillende plaat sen van het eiland wordt thans gevochten. De gevechten in het gebied van de baai van Koela, ten Noordwesten van Nieuw-Gui- nea, hebben zich tot dusverre als volgt ontwikkeld: Het op Nieuw-Guinea gestationneerde en uit leger- en marine-afdee- lingen bestaande garnizoen heeft in samenwerking met een flottielje Japansche torpedoja gers in den vroegen ochtend van 5 Juli met korte tusschen- poozen 3 vijandelijke oorlogs schepen van niet bekend type tot zinken gebracht. Op 5 Juli overdag schoten eenheden der Japansche vlootstrijdkrachten 10 vijandelijke vliegtuigen bo ven de baai van Koela neer. In den nacht van 5 op 6 Juli viel een flottielje Japansche torpedojagers een sterke vijan delijke formatie, dié uit meer dan 10 kruisers en torpedoja gers bestond, aan en bracht zeer snel een kruiser tot zin ken. Een tweede kruisér werd beschadigd. JEUGDVORM ING S OORD GEOPEND. Het Npderiandsch Arbeids front heeft het jeugdvormings- oord „Putten", gelegen in cDe gelijknamige Geldersche ge meente, in gebruik genomen. In dit oord zuilen functiona rissen en medewerkers van de afdeeling en de dienstjeugd van het Arbeidsfront, alsmede jeugdmedewerkers en mede werksters uit de Nederlandi- sche bedrijven, in de gelegen heid worden gesteld, vormings cursussen te volgen. Ambtenaren van den C. C.D. hebben 's nachts een inval sredaan in de woning van G. v. d. B. aan den Osseridamweg te Soe?t, was' 46 m. rogge. 400 pond koffiesurrogaat, twee geslachte varkens, één varken in de pekel in beslag werden genomen. Ook werd op vier radiotoestellen alsmede het in huis aanwezige geld en een spaarbankboekje beslag gelegd. De bewoner is voortvluchtig. Een 12-j a r i g e jon. gen in Den Haag werd, ver moedelijk door het spelen met een gevonden projectiel dat is ontploft, de rechterhand afge rukt, terwijl de rechterzijde van zijn gezicht verminkt werd. Po I i t i e-am bienaa r vermoord. Zaterdag 3 Juli 1943 is des ochtends om 8 uur de Neder- landsche opper-luitenant van politie, Pieter Kaay, geboren 13 Maart 1904 te Almelo en woonachtig te Enschede, Swee- linckstraat 14, in Enschede ruggelings neergeschoten. Kaay was per rijwiel op weg naar het politiebureau. De dader"" volgde hem op de fiets en heeft van achteren op korten afstand een schot op Kaay gelost, dat hem terstond doodde. De dader wordt opgespoord. De regeling voor gedupeerde Ned. arbeiders \n Duitschland. De Nederlandsche volksdienst deelt mede: De hulpverleening aan Ne derlandsche arbeiders, die ten gevolge van een bombardement in Duitschland hun kleeding zrjn kwijt geraakt, geschiedt alleen aan de magazijnen, ge legen in de drie grensplaatsen, dat zijn dus Oldenzaal, Arn hem en Maastricht en niet in de kantoren van den N.V.D. in de provincies, ,zooals abu sievelijk vermeld werd. Bescherming van de Rotierdamsche meisjes. Mot ingang van 1 Augustus is het te Rotterdam aan meis jes beneden 16 jaar verboden zich buiten op te houden na 21 uur, of indien zonsondergang vroeger valt na het- tijdstip daarvan, tot het aanvangsuur van het door de bevoegde au toriteiten vastgesteld alge meen verbod. De tijd vóór 19 uur blijft voor de toepassing van het verbod buiten be schouwing. Het bepaalde is niet van toepassing op haar, die zich in gezelschap bevinden van een opvoeder, en op haar, die ca techisatie ontvangt of lessen volgt en die in het' bezit is van een verklaring van den voorzitter van een door den politiepresident erkende ver- eeniging, welks ontwikkeling, ontspanning of sport ten doel heeft, mede onderteekend door een der ouders. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S., HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het S.S. Ersatzkommando Nieder- lande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, In den leeftijd van 1715 Jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressên oegen, teneinde gekeurd te wor- Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen ver strekt met belreklUng tot de verzor ging der familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd it voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Ne derland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Ne derland willen toetreden. Personen tusschen IS30 jaar, die aanmeldingsplichtig zlja voor den ar- Door steppen en" brandende dorpen. Over de resten van een brug gaat het verder naar voren. S3 PK-Obermülier-O-H-P m beidslnzet kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden er. worden gedurende hun verbintenis v&c den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 9—14.00 uur Rotterdam. Deutsches H&us. Westzeedijk. 18.7.43 9—12.00 uur Breda, rest. modern. Harkt. 1518.00 uur Den Bosch, hotel Noord Brabant. Harkt 45. 19.7.43 9—12.00 uur Venlo, Deut sches Haus, Egmondstraat 16. 1518.00 uur Arnhem, café Royal. 20.7.43 912.00 uur Hengelo, café Modern. Spoorstraat 18. 15—18.00 uur Zwolle, hotel Gijten- beek. 21.7.43 912.00 uur Assen, Concert- huis a. d. vaart. 1518.00 uur Groningen, Concort- huïs, Foclestraat. 2.7.43 912.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 23.7.43 914.00 uur Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9—13.00 uur Utrecht N.V. - Huis. Oude Gracht 245. 25.7.43 914.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 26.7.43 9—14.00 uur Den Haag, café Deo Hout, Bezuidenhoutscheweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1