PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Plaatselijke Sovjet-aanvallen afgeslagen. Maatregelen tegen demonstreerende artsen. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of £.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per ra.m. 12J ct., minimum per adver tentie 2.05. BI] abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct meer ZATERDAG 3 JULI 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG BLADIJDEN NUMMER 152 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllselngen: Redactie en Admnistratle Walatr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na Ae I7?' MWdelburg: Londensche Kaal 29_ Redactia tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234: Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102: Breskene Dorpsstraat 35 tel 21. Het opperbevel van de Deut sche weermacht maakt be kend: Aan het bruggehoofd van den Koeban stortten vijande lijke aanvallen in het afweer, vuur ineen. Verscheidene plaatselijke aanvallen in net febied van Dorogobusch wer en afgeslagen en de Sovjets onder verlies van verschelde ne honderden dooden en ge vangenen uit hun stellingen van uitgang verdreven. 'In het achierwaartsche gebied van den centralen frontsector heb ben formaties SS en politie, versterkt door eenheden var. he: leger en formaties van de luchtmacht, een groote zuive ringsactie met succes voltooid. 350 kazematten werden opge blazen en 194 versterkte kam pen van benden ingenomen. De bandieten verloren talrijke dooden en groote hoeveelheden wapenen en materiaal. lij een aanval van talrijke Britsche jachtbommenwerpers op een Duitseh convooi voor AMERIKAANSCHE LANDING OP RENDOVA. Amerikaansche troepen heb ben een landing uitgevoerd op het eiland Rendova, dat niet ver van Nieuw Georgië ligt, dit is dus in het centrum der Salomonseilanden, Ofschoon hun zware verlie zen zijn toegebracht slaagden de Amerikanen er in strijd krachten aan land te zetten, die numeriek verre superieur waren aan de Japansche ver dedigers. Als voorbereiding voör de landingsoperaties had den de Amerikanen hun steun punt op het eiland Russell aanzienlijk uitgebreid. Men kan in dit gebied nog zware ;evechten verwachten, daar e Amerikanen alles zullen ondernemen om de Japansche steunpunten op het eiland in bezit te nemen. De Amerika nen vertrouwen daarbij op hun materieele superioriteit. De klimaatsomstandigheden, waaronder de gevechten op Rendova geleverd worden, stellen ontzaglijke eischen aan de troepen. Bijna dagelijks wordt het eiland door zware regenbuien geteisterd. Palermo weer gebombar deerd. In zijn weermachtbe- •icht van Vrijdag maakt het Raliaansche opperbevel he tend, dat Palermo Donderdag- lacht opnieuw door de vjjande- ijke luchtmacht is gebombar- ieerd. Onder de talrijke gebou wen die schade opliepen be vindt zich het koninklijk paleis tiet afweergeschut haalde vief machines omlaag. Aanvallen van minder belang werden ge- laan op Catania en Cagliari. tiet afweergeschut haalde te Catania een toestel neer. Tij- lens luchtgevechten met Duit- sche jagers vielen twee Spit fires in de wateren van Malta. Als gevolg van den aanval van 30 Juni heeft men later onder de bevolking van Pa lermo 74 dooden en 286 ge wonden geteld. Het aantal .lachtoffers veroorzaakt onder e bevolking der kust van Ca- abrie aan de straat van Mes- lina als gevolg van den vijan- lelijken aanval in den nacht an 30 Juni bedraagt tien doo ien en 36 gewonden. Vernielingen te Palermo. j Bij den op 30 Juni onderno men vijandelijken luchtaanval op Palermo, zijn de kerken jvan San Giuseppe en San Ni- cola vernield. De kerk Santis- i'sirmo Salvatore werd opnieuw idoor bommen getroffen. Ver woest zijii voorts een Roode iKruislazareth, het provinciale krankzinnigengesticht en eeni- Ige gehoorzalen van de medi- |sche kliniek. Het armenhuis 'erd zwaar beschadigd. Vooral Hoek van Holland schoten onze bewakingsvaar tuigen en het boordgeschut der transportschepen 7 vijan delijke vliegtuigen omlaag. Den onzer schepen werd door bomtreffers beschadigd. Boven het kustgebied der bezette Westelijke gebieden vernietigden Duitsche jagers Donderdag nog 4 andere vij andelijke vliegtuigen. Volgens het Japansche hoofdkwartier werden tjjdens de gevechten om Rendova. I vijandelijke kruiser van de' H- klasse in den grond geboord, een tweede kruiser van de 3_ klasse zwaar beschadigd, 4 groote torpedobootjager tot zinken gebracht, een vijfde kleinere torpedobootjager in den grond geboord en nog een transportschip zwaar bescha digd. Minstens 77 vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten. 31 eigen vliegtuigen zijn niet op hun steunpunten terugge keerd. DE VERWOESTING VAN DEN DOM TE KEULEN. In een hoofdartikel over de verwoesting van den Dom te Keulen door den Engelschen terreuraanval wijst Folkets Dagblad allereerst op de sa menkomst van Churchill en Roosevelt aan boord van het slagschip Prince of Wales, waarbij deze beide Angelsak sische oorlogsheeren met de gebedenboeken in de hand en isalmen zingend gefotogra- 'eerd werden en de Atlanti sche charta der vier vrijhe den uitwerkten. Zij zongen toen het Angelsaksische lied „Voorwaarts, christelijke sol daten". Sindsdien hebben de christelijke soldaten een even omvangrijken als eigenaardi- kruistocht ondernomen. Alleen al in Duitschland heb ben zij 150 kerken, bijna 200 scholen en meer dan 100 zie kenhuizen verwoest, ruim 500 kerken, tweemaal zoovele scholen en meer dan 200 zie kenhuizen zwaar beschadigd. Zoo ziet dus de Anglo-Ame- rikaansche oorlogvoering met al haar christelijk-puritein- sche idealen er uit, schrijft het Zweedsche blad. Dit zijn de eerste rijpe vruchten der kruisvaarders van tegenwoor dig en van hun bevrijdings- strijd voor Europa. Dat zijn dus de christenen, die er aan spraak op maken, de cultuur van Europa te hervormen en de beschaving van het avond land te herstellen. Dat de Westelijke democra tieën door haar verbond met de bolsjewisten in haar eigen mentaliteit diep en ontstellend zouden worden beïnvloed, was te voorzien. In dit opzicht is de ergste vrees bewaarheid .eworden. De geest van Al lapone triomfeert tezamen met dien van Trotzki en Bela Khun. Uit hun „hemel" kun nen deze grooten met voldoe ning de daden hunner opvol gers bewonderen waarover de Anglicaansche kerk met den isschop van Canterbury aan het hoofd den zegen van Jehova heeft afgesmeekt". „De Dom te Keulen", zoo vervolgt Folkets Dagblad, .beteekent waarschijnlijk voor een Amerikaanschen bomvlie- :er even weinig als de St. 'ieter te Rome voor een Mon- goolschen piloot uit Sovjet- Turkestan. Voor ons Europea nen echter is dit bouwwerk getuigenis van het meest es sentieels wezen der cultuur van het Avondland, die thans uit alle windrichtingen door de machten van haat en vernie-' tiging geterroriseerd wordt". In den Haagschen Dierentuin vond Dinsdag een rouwplechtlgheld voor den overleden HauptdienstUiter, General- kommissar Fritz Schmidt plaats. Een overzicht tijden» de herdenkingsrede van den Rijkscommissaris. Rijksmi nister dr. Seyss-lnquart. ss Bildberlchter S. Fritz-Stapf-Pax m het centrum der stad had te Jüden. Luchtaanvallen der Amerika, nen. De Amerikaansche lucht strijdkrachten hebben in Juni 7 aanvallen overdag op kust gebieden in Duitschland en aan het Kanaal ondernomen, zoo verneemt het D.N.B. Bij den afweer schoten Duitsche jagers en afweerbatterijen in totaal 129 Amerikaansche bommenwerpers neer. Mei heeft den Amerikanen een verlies gebracht van 117 bom menwerpers tijdens 9 acties overdag. Tegenover dit ver lies van 246 verwoeste Ame rikaansche bommenwerpers staat het verlies van 32 Duit sche jagers. Te Vichy heeft men den indruk, dat het eiland Marti nique niet lang meer stand zal kunnen houden tegenover den Engelsch-Amerikaahschen druk. Bootmansloopbaan (1) Het personeel wordt aangevuld als vrijwilligers. De taak der soldaten ls: zee- mansdienst aan boord van slag schepen, pantserschepen, kruisers, torpedobootjagers. torpedobooten, en alle kleine vaartuigen en an dere schepen der kriegstnarine. Bedienen der verschillende wa penen (artillerie, toipedo en mij nen) t onderhoud en reiniging van schip, wapenen en gereedschappen, alsmede wachtdienst. Welke elschcn worden er ge steld? De vrijwilligers moet licha melijk flink zijn en een levendi- gen geest bezitten, om speciale cursussen (bijvoorbeeld voor stukscommandant, voor den luis- terdlenst enz. en voor den dienst in de andere groepen der boots mansloopbaan) te kunnen volgen. Goede prestaties ln den veel- zUdlgen dienst van deze loopbaan zijn noodzakelijk. Welke dlenstrangen kan de vrij williger bereiken? Men begint als matroos. Indien de prestaties goed zijn, volgt de bevordering: tot Getreiter na een totalen diensttijd van 9 maanden; Obergefreiter na eenjarigen dienst als getreiter Hauptgefreiter na tweejarigen dienst als Obergefreiter; maat zoodra de geschiktheid daartoe bewezen ls en de oplei dingscursussen met succes ge volgd zijn (reeds na twee Jaar mogelijk) Obermaat na tweejarigen dienst als maat; Feldwebel na tweejarigen dienst als maat; Oberfeldwebel na 1| Jarigen dienst als maat. Feldwebels met een dienst van langer dan twaalf jaar kunnen worden bevorderd tot Stabsfeld- webel, Oberfeldwebels na drie Jaar dienst ln dezen rang en tien Jaar in het geheel tot Stabsober- feldwebel. Voor den flinken soldaat, die vooruit wil, zyn de bevorderings omstandigheden gunstig. Buiten gewoon flinke onderofficieren worden verder opgeleid en be vorderd tot officier. Van. bevoegde zijde wordt medegedeeld: Eenigen tijd geleden heeft een aantal Nederlandsche art sen een brief gericht tot den rijkscommissaris, waarin zij op buitengewoon tactlooze wijze stelling kozen tegen be paalde beschikkingen van de bezettende macht. In tegen stelling tot de meening van een deel der bevolking, dat het hierbg ging om een poging dit schrijven het karakter te geven van een groote spon tane demonstratie der Neder landsche artsen, is het een door enkele aanstichters gelei de actie gebleven. Naar de birnengekomen brieven bleek het grootste deel door middel van doorslagen vervaardigd te zijn, vaak anoniem en voor 'r ander deel was de onderteeke ning met gehee lverdraaide hand en onleesbaar geschreven. Bij dezen brief ging het sléchts om de organisatorische kwestie van de artsenkamer en vooral om de bepaling van de bezettende macht, dat arts dus iemand die volksgezondheid moet helpen in stand houden zqn be roep niet zonder meer en zon der toestemming van de Ne derlandsche staatsautoriteiten mag opgeven en evenmin pa tiënten en aanstaande moeders in het land in den steek kan laten. Er kan worden vastge steld, dat de eigenlijke aan stichters van deze onwaardige onriei neming zelf zeer klaar blijkelijk geen kleur hebben bekena, dus op den achter grond zijn gegeven. Verder is het zeer kenmer kend, dat de aanstichters hun slachtoffers onder de artsen in de waan hebben gebracht, dat ae bezettende macht het „niet zou wagen" iets tegen dergelijke methoden te onder nemen, Evenwel, de bezettende macht heeft ook ditmaal streng en krachtig ingegrepen en tegen de demonstranten, wier optreden ernstig moet worden geacht, heeft de Si- chersheitspolizei maatregelen genomen. Zij bevinden zich in een concentratiekamp, waar zij kunnen nadenken over de te kortkomingen van him verlei ders. Zjj zien hun straf tege moet en bovendien een toe passing van par. 1 van de veroroening nr. 33 van 1940 betreffende het verbeurd ver klaren van vermogens. Eenige van deze aldus de monstreerende artsen hebben er de voorkeur aan gegeven te verdwijnen. Him spreekka mers zijn door de Sicherheits- polizei verzegeld. Het schijnt ooK hier de herhaaldelijk zicht bare samenwerking te zijn laatstelijk nog in het Amster- damsche proces tegen de da ders van den springstof aanslag op het bevolkingsregister tusschen zekere intellectueel® kringen en oranjebolsjewisti- sche boodschappers. Het zal echter de openbare meening bijzonder interessee ren, dat het bij deze actie - en hierop dient te worden ge- v. ezen geenszins gaat om dien brief aan den rijkscom missaris, waarvan de EngeL» sche omroep kort geleden mel ding maakte, nog voor deze dea geadresseerde den rijks commissaris had bereikt. Veeleer kwamen enkele van dergelijke brieven eerst ver scheidene dagen later werke lijk binnen. Opstellers van de zen brief gaven daarmede te kennen, dat zij óf naar den Engelschen zender hadden ge luisterd, óf zich hadden laten leioen door een groep, die handelt naar de aanwg zingen van de Londensche emigran ten kliek. Om die reden zal het niemand verbazen, dat een dergelijke handelwijze zeer onaangename gevolgen voor de desbetreffende briefschrij vers zal hebben. De inhoud van dezen twee den brief kenmerkt de opstel lers als mannen van een in zichzelf tegenstrijdige denk wijze. Aan de eene zijde spra ken zij' van den catastrofalen ezondheidstoestand van het 'ederlandsche volk een bewering, diq wordt weerlegd door de beschikbare jongste Nederlandsche officieele statis tische gegevens, volgens wel ke de gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk opmer kelijk goed blijkt te zgn aan de andere zijde weigeren zij een deel van dit volk, dat in Duitschland werkt, medisch b(j te staan. Indien op die wijze de Nederlanders van hun ge neeskundige verzorging worden beroofd, dan ligt de schuld uitsluitend bij die artsen, die, in plaats van zich te beperken tot ae vervulling van hun plichten als arts, zich laten verleiden tot demonstratieve spelletjes tegen de bezettende macht. Het Italiaansche blad „Te- vere" publiceert een foto van een duikboot, die tevens dienst doet als vliegtuigmoederschip. De aan boord zijnde vliegtui- :en worden ondergebracht in lermetisch af te sluiten kas ten. De vliegtuigen hebben op klapbare vleugels. De nieuwe onderkoning van Indië, veldmaarschalk Sir Archibald Wavell zal den titel van viscount ■Krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1