PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ROUWS AMENKOMST IN DEN HAAG VOOR GENERALKOMMISSAR SCHMIDT Fraooo mi poat ii<3ni kwartaal. Atsond»rltJk« nummer» 5 et. ADvERTENTiEPRiJSi fet a.o. Uit ot., minimum per adver tentie r 2 05 BU abonnement «pecinle prtl» Kleine advertentie» (mutimuni 6 repel» i 5b cent, dirnstaanvraeen en dienetuanrue- dltigen 50 ct. ..Brieven of adres Bureau v. <L Blad" 10 ct- meer DONDERDAG 1 JULI 1943 186ste JAARGANG NUMMER 150 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN - vn»»ingen. nciactra -ondenscne Kaal 20 Redaii.. 5521. Admimstr cel 3511 Goes: Redactie en Administratie Turfkaae 15 tel 2863. aa uantoortud tel 2175. Souburg Kanaalstraat 45. tei 234. Oostburg. Redactie en Administratie Breedestra&t 45, tel. 102: Bresxens: Dorpsstraat 35. tel 21. Acht schepen vernietigd op Atl. Oceaan Het Duitsche weermachlsbericht van Woensdag luidt: Aan Let Oostfront heDben z!eb geen gevechtshandelingen van beteekenis voorgedaan. Op de Zwarte Zee heb ben Duitsche duikbooten twee sche pen met tezamen een inhoud van 2000 brt. tot zinken gebracht, lichte zeestrijdkrachten boorden in den loop van een kort nachtelijk gevecht een sowjetrussische kanonneerboot in den grond. Het luchtwapen vernietigde door neergeworpen bommen in de wateren voor Novorossiisk een vij andelijk bewakingsvaartuig. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den af- geloopen nacht met succes scheeps- doelen en haveninstallaties in het ge bied van Bone bestookt. In het gebied van de Middelland- sche Zee zijn gisteren 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee ei gen jagers keerden niet terug. Duitsche duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan en op de Mid- dellandsche Zee in harde gevechten tegen convooien en afzonderlijk va rende schepen acht schepen met een Inhoud van 49.000 brt. tot zinken ge bracht, voorts een torpedobootjager en drie transporlzeilschepen. Een an der stoomschip werd getorpedeerd. In den loop van deze gevechten schoten onze booten vijf vijandelijke bommen werpers neer. LUCHTAANVALLEN OP BONE EN MESSINA Het ïtaliaansche weermachtsbericht van Woensdag luidt: De haven van Bone werd door for maties Duitsche vliegtuigen doeltref fend gebombardeerd. Een nieuwe aanval was gericht op Messina en omgeving alsmede op de kust van Calabrie. Ook werden eenige bommen geworpen op Porto Empèdocie. De vijand verloor tien toestellen. Bij den op 29 Juni vermeldden aan val op Livorno werden nog 2 andere viermotorige vliegtuigen neergescho ten. DE BENDEN IN IVfONTENEGRO De verliezen van de benden in Mon tenegro die aanvankelijk met 12 000 dooden waren opgegeven, ziin aan zienlijk hooger gebleken. Minstens 10.000 man zijn. volgens verklaring van een arts, aan typhus gestorven. Derhalve hebben de benden ruim 22.000 man verloren. DE LUCHTAANVAL OP LIVORNO De laatste geallieerde aanval op de ïtaliaansche stad Livorno was op het centrum gericht. Vooral de straten In de omgeving van het station zijn zwaar getroffen. Vele niet-militaire gebouwen werden vernield. De dom, vier kerken, de bisschoppelijke zetel, een kindertehuis en een kerkhof lie pen schade op. Ruim 10.000 sigaren gestolen Dinsdagnacht heeft opnieuw een on. genoode gast kans gezien in te breken in de sigarenfabriek „Graaf Moretus" te Roosendaal. Alle voorradige sigaren, ruim 10.000 stuks, werden door hem tot welkome buit verklaard. Bovendien heeft hij ook nog even poolshoogte genomen in het kantoor tje, waar hij een bedrag van f70. aan papiergeld buitmaakte. Het wis selgeld liet hij onaangeroerd liggen. Hoe de dief (of dieven) de elfduizend rookertjes ongezien in veiligheid heeft kunnert brengen, is nog een raadsel. Vermoedelijk heeft, hij hulp gehad. De politie was na het vernemen van den diefstal gistermorgen direct in actie en reeds enkele uren later had men den langvinger te pakken. Hij bevond zich aan het station te Rotterdam, waar hij door ambtenaren' van den C.C.D., die op de hoogte waren ge bracht, onder den arm werd geno men. Nog negenduizend sigaren had hij in zijn bezit. Op het traject OrvietoChins! (Italië) heeft een treinbotsing plaats gehad, waarbij 7 personen werden ge dood en 24 min of meer ernstig ge wond De verordening betreffende de Ned. Bank In de verordening van den Rijkscom- missaria van 26 Juni 1943 versctiijnt de Bankwet, die de rechtsverhoudingen van rle Nederlandsche circulattehank regen, in een nieuw gewaad Naar buiten valt de nieuwe Bankwet in tegenstelling met de oude op doordat zij meer overzichtelijk is en door een straffere samenvatting van do afzonderlijke bepalingen, die ten aan zien van do practlsche werkzaamheid van de Bank grooterideels onveranderd zij" gebleven. Met het werkelijke karakter van de cir culatiebank als een staatsinstelling, die souveroine rechten uitoefent, is daardoor rekening gehouden, dat de bank een pu bliekrechtelijk liehaam is geworden en in het kader van de haar toegewezen talcen verordenende bevoegdheid heeft, tiaar voornaamste taak is de regeling van het geld-, beta lings- en crediet verkeer in het binnenland en met het buitenland. Het uitsluitende recht voor de uitgifte van bankbiljetten is duidelijker gestipuleerd dan tot dusverre. De leiding van de bank berust bij een directie, waarin de president de beslis sing heeft, zij heeft plaats volgens aan wijzingen en onder toezicht van den rijks commissaris. Met het nationale karakter van de circulatiebank is rekening gehou den door te bepalen dat slechts Nederlan ders lid van de directie mogen zijn. De schakel lussclien de leiding van de bank en het bedrijfsleven wordt gevormd door een Raad van Advies, die onder voorzit terschap van den president staat Onveranderd gebleven is de particuliere kapitaalstructuur van de bank. Ook hier wordt bijzondere nadruk gelegd op het nationale karakter van de bank, aange zien in beginsel slechts Nederlanders aandeelhouders zijn De werkkring van de bank is uitgebreid. Van bijzondere beteekenis is, dat de circu latiebank in de toekomst in staat zal zijn op de geld- en kapitaalmarkt regelend en nivelleorend in te grijpen, terwijl de oude bankwet geen recht van open-niarkt-poli_ tielc kende, hoewel zulks als belangrijk middel van een effectieve circulatiebank- politiek reeds lang ingezien en erkend is. •Ten aanzien van de verhouding van d«- bank tot het staatsbestuur as geen ver andering ingetreden De bank behandelt zooals tot dusverre de bankzaken van de staatskas en andere staatsinstellingen. Het maximum bedrag van het renteloózo voorschot dat aan den staat kan worden verstrekt is eveneens onveranderd ge bleven. In de uitbreiding van de bepalingen t.a.v de dekking van de bankbiljetten, die reeds in Maart 1942 door het inschakelen van deviezen bij de dekking een verande ring had ondergaan, komen de veranderde zienswijzen tot uitdrukking over den zin en de beteekenis van de biljettendekking Het be ree kent due niet he» --leb van de reeds In de praktijk aangenomen grondbeginselen, wanneer wissels en be leen ir.gcn thans ook in de dekking van de biljettencirculatie worden ingeschakeld, m.a.w dat het totdusverre gegolden heb bende dekkingssysteem wordt opgeheven. De publicatie ondervindt geen beperkingen! de bank publiceert ook In de toekomst een weekstaat. De winstvordcellng is ln vergelijking met den toestand, welke tot dusverre gold, essentieel veranderd. Het aan aan deelhouders uit te keeren dividend is ten gunste van den staat op maximum 5 pro cent gebracht Met het oog op het grootere aandeel van den staat ln de winst kon de bank van de voornaamste belastingen be vrijd worden, zonder dat hierdoor een na deel voor de staatskas Intreedt. De band wet zal ln details nog door nieuwe statuten worden aangevuld Tot de uit vaardiging van de nieuwe statuten zijn de bepalingen van de oude statuten van toe passing. voorzoover zij niet in strijd zijn met de voorschriften van de verordening over de Nederlandsche Bank VERNIETIGDE CULTUURMONU MUNTEN IN KEULEN In aanvulling op het weermachtsbe richt verneemt het D.N.B.: Tijdens den nieuwen Britschen ter- reuraanval op Keulen werden de bri santbommen en tienduizenden brand bommen volkomen willekeurig boven de stad uitgeworpen, daar een dicht wolkendek vooral boven de stad den Britschen bommenwerpers elk uit zicht ontnam. Onder de volkomen vernietigde cultuurmonumenten bevinden zich het Keulsche raadhuis met zijn rijke beel- dentooi, het tegenoverliggende stad huis en de Gürzenich, het wereldbe roemde uit de vroege middeleeuwen stammende bouwwerk van de oude hanzestad. Groote schade is aan de- Keulsche dom toegebracht. Zware bommen sloegen door het gewelf van den dom en ontploften in het inwen dige der kerk, waar zij groote ver woestingen aanrichtten. Het linker dwarsschip werd volkomen vernield, evenals het prachtige orgel, de doopkapel en een aantal kostbare beeldhouwwerken. Deelen van het ge welf stortten in. Het muurwerk is ernstig getroffen door splinters van in de nabijheid ingeslagen bommen, die hun doel hebben gemist. Er zijn ln de V S. op het oogen- blik nog 1S9 000 stakende mijnwerkers. Roosevelt, zoo meldt Interinf uit Stockholm, heeft een persoonlijken brief aan Sikorski gericht, met de bedoeling in het Rüfcsi.sch-Poolsch conflict te bemid delen. De gouverneur van West-Pransoh- Afrika, Bolsson, la afgetreden. Toespraken van Mussert en den Rijkscommissaris De diepe indruk, dien het tragisch overlijden van commissaris-generaal Sohmidt. leider van het Arbeitsbe- reich Niederlande der N.SD.A.P., heeft teweeggebracht, vond op tref fende wijze zijn weerspiegeling in de rouwsamenkomst welke Dinsdag in den vooravond in de zalen van den Haagschen Dierentuin werd gehou den Geheel in den stijl vian de natio- naal-socialistische kameraadschap was het podium met rdode draperiën en gouden slingers omhangen en door de vaandels en emblemen van N.S.D.A.P - en N.S.B.-formaties ge flankeerd. terwijl op den achtergrond en ter linker- en rechterzijde de gou den adelaren prijkten. Een rij van plantengroen, afgewisseld door roode anjers en witte lelies vormde de schelding tusschen podium en zaal. Deze laatste was rondom met rood spandoek en gouden hakenkruis- kransen en slingers bekleed Tot in de uiterste hoeken waren zaal en ro tonde gevuld door leden van de N.S. D.A.P. in hun bruingele uniformen en verder door leden der N S.B., Hitler- jugend, B.D.M., SS., W.A., Jeugd storm enz. Op de voorste rij hadden de rijks commissaris rijksminister Seyss In- quart, de Wehrmachtsbefehlshaber, general der Flieger Fr. Christiansen, de leider van het Nederlandsche volk, Mussert, de commissarissen-generaal en verscheidene hooge functionaris sen van staat, partij en beweging paats genomen Plechtig zette het orkest van het Deutsches Theater in den Niederlan- den onder leiding van den heer W. Franzen, dezerouwsamenkomst in met de treurmuziek uit Beethoven's Eroica. Nadat de klanken van deze mu ziek waren verstorven, betrad de leider van het Nederlandsche volk, Mussert, het podium om in gevoel volle woorden de beteekenis van Fritz Schmidt, „onzen kameraad, vriend en raadgever" te schetsen. Schmidt's hooge eigenschappen wa ren samen te vatten in drie woorden: eenvoud, moed en trouw. Mussert dankte den gestorvene voor hetgeen hij voor de Duitsch- Nederlandsche verbroedering heeft gedaan en hij verzekerde, dat de strijd voor de vexzoening en blijven de lotsverbondenheid van beide vol ken in denzelfden geest zal worden voortgezet. De rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart, bracht de eervolle loopbaan van Hauptdienstleiter Schmidt in herinnering. In de aller eerste plaats was Fritz Schmidt Na- tionaal-Socialist, iemand, die niet bevelend, doch leidend placht op te treden. Met groote erkentelijkheid ge waagde de Rijkscommissaris van de aangename samenwerking, welke hij van commissaris-generaal Schmidt had ondervonden. Schmidt's politie ke wil zal als nalatenschap, aldus Rijksminister Seyss Inquart, onzen verderen weg bepalen. Na de rede van den Rijkscommis saris, speelde het orkest „Ich hatte einen Kamerad", welk lied door alle aanwezigen staande en met den Ger- maanschen groet werd aangehoord. Stabsleiter Bereichsleiter Bühner sprak een kort slotwoord, waarop de plechtige samenkomst werd beëin digd met het ten gehoore brengen dcor het orkest van het Deutschland- lied en het Horst Wessellied. 'ANP). Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden en generator-anthraciet en turf Van 1 Juli 1943 tot en met 30 April 1944 geven de met „13KF'' gemerkte bonnen der kookkaarten voor vaste brandstoffen „U 115'' recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen, met uitzondering van fa- brieksturf. Overwogen wordt om op 1 Augustus 1943 wederom een bon van de kookkaart „U 115" aan te wijzen. Van 1 Juli tot en met 31 Juli 1943 geeft elk der met de woorden „gene rator anthraciet negentiende periode" gemerkte bonnen recht op het koo pen van 1 hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes 4 of 5. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „generatorturf negentiende periode'' gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Nieuwe zeepbonnen Tot en met 31 Juli geeft bon „Algemeen 597" van de bonkaart voor voedingsmid delen en bon „W Eenheidszeep" van de aan kinderen beneden acht jaar uitge reikte kaarten recht hetzij op het koopen van een stukje luchtgevulde Eenheids toiletzeep 40 of 57 hetzij op het lcoo- De wederopbouw in Viborg (Viiputi), de Finsche stad in Kareli'è, waarover de oorlog reeds tweemaal woedde (de eerste keer na den Sovjet-overval op Finland 1939-1940), is in vollen gang. Energiek wordt bier aangepakt, om de schade welke door den oorlog is ontstaan, te herstellen en de sporen der tijdelijke Bolsjewistische overheer- sching uit te wisschen. Rechts op den achtergrond het historische slot. Transocean-Fellinga-Pax tu. pen van een stukje Eenheldstolletzeep 14, 15 of 21 hetzij op het doen was6chea van vijf kilogram droge vuile ttfasch. Voorts geeft, bon „Algemeen 598" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon ,.W Waschpoeder" van de aan kinderen beneden acht jaar uitgereikte kaarten tfct en met SI Juli as recht: hetzü op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, hetzij op het doen wasschen ran negen kilogram droge vuile wnsch Ten slotte geeft bon „"W Toiletzeep"* i van de aan kinderen beneden twee Jaar uitgereikte kaarten tot en met SI Juli as. recht op het koopen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep oude samenstelling GENERAT0R810K3ES. Van 1 Juli toi en met 30 September geven de met „Periode E" gemerkte bonnen, als be doeld in artikel 2 van de generatorblokjes- beschikking 1942, no 1, rechi op het koopen van 50 kg. generatorblokjes. veelheden hondenbrood beschikbaar gesteld alt In de algeloopen periode. Op bon 26 van de voederkaart voor hondenbrood {groep K) wordt over Gezeilde periode 1 kg kattenbrood be schikbaar gesteld. Na 31 Juli a.s. Is bon 26 van deze kaarten ongeldig. VERNIETIGING VAN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN- Naar aanleiding van vele desbetreffende vra gen wordt bekend gemaakt, dat de eventueel nog voorhanden zijnde bonnen „Tabak 01 B" tot en met „Tabak 16 B", alsmede de bonnen „Tabak R 01" tot en met „Tabak R 04" en de bonnen „Cigareiten R 01" tot en met „Cigarét- ten R 04" vernietigd kunnen worden. Voorts kunnen vernietigd worden: a. alle bonkaarten voor voedingsmiddelen, zeer zwaren, zwaren en langdurlgen arbeid, be halve die kaarten, waarvan thans bonnen geldig zfjn. (Ook de bonnen „Reserve 2 -14" en „Re serve 2 -15" van de bonkaart voor voedings middelen voor de 4e periode 1943 mogen niet vernietigd worden. Zooals bekend, zijn deze reservebonnen aangewezen voor het koopen van servoesgoed).; b. alle aardappejkaarten, behalve die, waar op de bonnen „Aardappelen 75b" tot en met „Aardappelen 28b" voorkomen; c. alle klantenkaarten voor groente, behalve die, waarop de bonnen „Groente 25" tot en me» „Groente 28" voorkomen; d de bonnen gemerkt met „Versnaperingen 01" tot en mei „Versnaperingen 27" en „Versna peringen R 01" tot en met „Versnaperingen R 04". BIJ DE TEWERKSTELLING IN DUITSCHLAND Van bevoegde zijde wordt medege deeld dat uiteraard voor hen die be- hooren tot de lichtingen 19241918 nog de mogelijkheid bestaat, als vrij willigers toe te treden tot de Duitsche Kriegsmarinje, de Waffen-SS of het Legioen. Nadere bijzonderheden ver strekken alle Ortskommandanturen, die ook na voltrokken toetreding zorgen voor de vergunning der arbeidsbu reaus

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1