PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT TERUGVOERING IN KRIJGS GEVANGENSCHAP Aanvulling wetboek van strafrecht *1.1»; P«f m-m. «3» minimum p«r advcr- aöcmaomeoi «p<»oiale prös. Kleine advertentie* WOENSDAG 30 JUNI 1943 186ste JAARGANG DIT NUMMER BEST AA T UIT NUMMER 149 BLADZIJDEN kantoortijd tel. 578; Middelburg; wondenacne Kaal 29. Redactie tel 3521, Admwlstr cel 3541 Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15. tel 2863, oa Kaotoortdd tel 2475. SouOorq j Kanaalstraat 45. tei 234. Oostburg. Redactie en Administratie Breedealraal 45, tei. 102; Breskenss Dorpsstraat 35. teL 21, Zware terreuraanval op Keulen Het opperbevel van de Duitsehe weermacht maakt bekend: Bij Welikije Loeki en bij Staraja Roessa werden verscheidene vijande lijke aanvallen afgeslagen. Duitsehe jachtvliegtuigen vernietigden in de baai van Kola door beschieting met boord wapenen een vijandelijke mo tortorpedoboot. In het westelijke bekken van de Mïddellandsche Zee bracht een Duit sehe duikboot van een krachtig be schermde vijandelijke formatie oor logsschepen een kruiser der Frobis- her-klasse tot zinken en torpedeerde een andere eenheid. Een formatie snelle Duitsehe ge vechtsvliegtuigen bombardeerde Maandag overdag het vliegveld, sche pen en inrichtingen in de haven van Pantellaria. De vijand verloor Maan dag in het gebied van de Middelland- sche Zee 18 vliegtuigen. De Britsche luchtmacht ondernam Maandagnacht opnieuw een zwaren terreuraanval op de woonwijken der stad Keulen. Door het uitwerpen van een groot aantal brisant- en brand bommen op dicht bebouwde stadsdee- len ontstonden uitgestrekte branden. De dom van Keulen kreeg zware schade door brisant- en brandbom men. De bevolking van de stad leed verliezen. Aanvallen van enkele vij> andeli.ike vliegtuigen waren gericht op eenige andere plaatsen in West- en Noordvvest-Duitschland. Tot dusver is melding gemaakt van het neerschie ten van 26 vijandelijke bommenwer pers. Elf andere viermotorige vlieg tuigen werden neergeschoten in lucht- gevechtèn, toen een formatie Ameri- kaansche bommenwerpers een steun punt aan de kust van den Atlanti- sohen Oceaan probeerde aan te vallen. Een Duitsch jachtvliegtuig wordt vermist. Zware aanval op Livorno Het Italiaansche weermachtsbericht van Dinsdag luidt: .Duitsehe gevechtsvliegtuigen vielen met goed resultaat de havenwerken van Pantellaria aan. Livorno, Reggio di Calabria, Messina en andere plaat sen op Sicilië en Sardinië werden door de vijandelijke luchtmacht ge bombardeerd. De stad Livorno leed aanzienlijke schade. Negen vliegtuigen werden door onze jagers en tien door het afweergeschut neergehaald. Te Livorno zijn" 175 dooden en 300 gewonden geteld, voorts 4 dooden en 52 gewonden te Reggio en 4 gewon den te Messina. Luchtalarm B0 luchtalarm blijken vele perso nen zich niet stipt te houden aan de door de luchtbeschermingsinstantïes gegeven aanwijzingen. Wanneer het waarschuwingssein luchtalarm gege ven wordt, beseft men blijkbaar nog niet voldoende, dat het in het belang van de eigen veiligheid der burgerij is, dat men zich aan de getroffen regelen houdt .Zoodra de sirenes aan kondigen, dat er gevaar voor lucht aanvallen bestaat, dient men zich zoo spoedig mogelijk van de straat te ver wijderen, een schuilkelder binnen te gaan, zich in portieken van huizen of desnoods in de woningen zelf te begeven. Het is onverantwoordelijk en ook strafbaar op straat te blijven staan of loopen, ook al hoort men geen vliegtuigen. Immers, onverwachts kan een vliegtuig van groote hoogte een duikvlucht nemen, bommen wer pen of met de mitrailleurs schieten. Behalve bdmmen en bomscherven kunnen ook granaatscherven van de luchtafweer gevaar opleverert. Daar om dient de burgerij bij luchtalarm zoo spoedig mogelijk van schullge- legenheid gebruik te maken.. Tenslotte dient men ook in het oog te houden, dat nieuwsgierigheid voor luchtacties gevaar met zich kan bren gen. Het is vaak voorgekomen dat door den luchtdruk of door scherven de ruiten sprongen. Personen die ach ter deze ruilen stonden Hepen dan •ogverwondingen op. Laat men dus bedenken, dat men Öch steeds nauwkeurig aan de vast gestelde en bekende regelen, welke de luchtbescherming in het belang van burgerij getroffen heeft, houdt. HAUPTDIENSTLEITER GENERALKOMMISSAR FRITZ SCHMIDT f Bildarchir Arbeitsbereichder NSDAP-Scapf Pax m BEKENDMAKING Moeten zich melden: het korps motordienst en het 13e en 14e reg. infanterie Op grond van de op 29 April in de dagbladen gepubliceerde bekend making van den Wehrraachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering In krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regi menten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkeltfken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur in het „Wehrmaehtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. Het personeel van het korps motordienst en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 5 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 6 Juli 1943. Degenen, die geboren ztfn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 8 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 9 Juli 1943. In de Waterlookazerne te Amersfoort: 1. Het personeel van het 13e regiment infanterie en zijn oorlogsonder deelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 5 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 6 Juli 1943. 2. Het personeel van het 14e regiment infanterie en zijn oorlogsonder deelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 8 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 9 Juli 1943. BU de aanmelding- moeten worden over- gelégd het iiersoonsbëwijs, de distributie- stamkaart en, voor zoover mogelijk, mi litaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de ln Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „beseheinigung" ^verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, op vragen en bij de aanmelding tocnen. Na de molding moet de „beseheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werk gever resp. de Instantiè, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten Gezond rechtsgevoel gesteld boven de letter der wet. In het Maandag verschenen Verordeningeblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie betreffende de toepasselijkheid van wettelijke strafbepa lingen. Daarin wordt op grond van par. 1 der verordening no. 23/1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening no. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied bepaald, dat aan het eerste lid van artikel 1 van het Wetboek van Strafrecht een tweede volzin wordt toegevoegd, luidende: „Valt een feit niet onder den tekst doch wel onder de grond gedachte van een wettelijke strafbepaling, zoo Is de strafbepaling toepasselijk indien het feit naar gezond rechtsgevoel strafwaardig is". Het besluit treedt heden in werking. In het Maandag verschenen Verordeningenblad is voorts op genomen: 1. Een verordening van den Rijkscommissaris betreffende de Nederlandsche Bank, welke voorschriften bevat betreffende den rechtsvorm en de taak der bank, de organisatie het maatschap pelijk kapitaal en de aandeelhouders, den werkkring der bank, de uitgifte en dekking der bankbiljetten, verkorte balans, jaarbalans, winst- en verliesrekening, winstverdeeling enz. 2. De tiende verordening van <jen Rijkscommissaris, inhoudende een aanvulling van de vierde verordening betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechte lijk gebied. 3. Een verordening van den Rijks commissaris, inhoudende een wijzi ging van 'het besluit op de vennoot schapsbelasting 1942 en van de zegel wet 4. Een verordening van den Rijks commissaris, waarbij de vervaardiging van en den handel in uniformen dee- len van uniformen, uitrustingsstuk ken van uniformen, of distinctieven van de Duitsehe weermacht, van de Waffen-SS of van de Duitsehe politie wordt gebonden aan het bezit een» vergunning. 5. Een besluit van den secretaris generaal van het departement van justitie betreffende de toepasselijkheid van wettelijke strafbepalingen. 6. Een besluit van de secretarissen- generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en van financiën, waarbij het besluit no. 134/1940 betreffende het betalingsver keer met Zuid-Slavië gedeeltelijk bui ten werking wordt gesteld. 7. Een besluit van den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij methaangas wordt aangewe zen als distributiegoed in den zin van art 4 van de distributiewet 1939. zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q, bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeiliiig. Voor zooveel mogelijk uni form, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondag- sche kleeren,- wollen dekens, ondergoed en exLra schoeisël, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niét meer bedragen dan twee nor male -handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld perso nen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „arbeitselnBatz" in Duitschland of ln de door de Duitsehe Weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugroering in de krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij der gelijke pogingen steiinen. JAPANSCHE LUCHTAANVAL OP PORT DARWIN Japansche vliegtuigen hebben op 20 en 21 Juni verwoestende aanvallen gericht op militaire installaties van den vijand in Port Darwin (Australië). In luchtgevechten met 40 vijandelijke jagers, werden 27 vijandelijke jagers neergeschoten, terwijl er 3 op den grond werden vernield. Vijandelijke onderkomens en ande re militaire installaties op de vliegvel den vlogen in de lucht, waarbij op verscheidene plaatsen branden uitbra ken. Drie Japansche vliegtuigen heb ben zich met opoffering van eigen leven in duikvlucht op vijandelijke doelen gestort. Op 22 Juni is Port Darwin opnieuw door een formatie Japansche Jachttoestellen aangevallen. Voorts hebben Japansche vliegtuigen op 20 en 21 Juni een vliegveld op Nieuw Guinea aangevallen en daarbij 14 vijandelijke toestellen vernield. Een Japansch vliegtuig Is tot dusver niet op zijn steunpunt teruggekeerd. Doodvonnissen voltrokken Officieel wordt bekend gemaakt: De jood Eilazer Pachter uit Amster dam, Nedérlandsch staatsburger, is door vonnis van het Duitsehe Ober- gericht in het bezette Neöeriandsche gebied van 28 Mei 1943 wegens ver boden bezit van wapenen ter dood veroordeeld. De straf is na onderzoek van de kwestie van gratie voltrokken. Pachter heeft zonder rekening te houden met ds tot de openbare mee ning gerichte (a'rijke waarscl uwin- gen en zor.dei acht te slaan cp de steeds gepubliceerde vonnissen der Duitsehe gerechtshoven een pistool met 25 schot munitie in Maart lf-42 in zijn bezit gekregen en vervolgens bijna een jaar lang in geladen toe stand steeds bij zich gedragen. Officieel wordt bekend gemaakt: Het op 21 Juni 1943 door het Deut sche Obergericht tegen de Nederland sche onderdanen Klaas Muller en Jan Wilhelm Haije uit Heino wegens moord en daardoor gepleegde sabo- tagehandeiing uitgesproken doodvon nis is na onderzoek van de gratie- kwestie voltrokken. De beide daders hadden, zooals reeds in de pers is gepubliceerd, uit politieke haat een hun tot dat oogen- blik vólkomen onbekend lichamelijk zwaar gehandicapt lid der N.S.B. op de meest euvele wijze mishandeld en levend begraven. Woensdag zijn meer dan 6000 Fransche arbeiders naar Duitschland vertrokken om daar te gaan werken. In totaal zijn van 1 April tot 23 Juni 100.085 Fransche arbeiders naar Duitschland vertrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1