PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT TERUGVOERING IN KRIJGS GEVANGENSCHAP AL>vcHl£NlitPRiJ8. Per m.m. int cl., maunum per adver tentie r 2 Of. 8lj ubunnemeot speciale prijs Kleine advertenties (maximum 5 repelsi 58 -ent. diensiaanvragen en aienataanr e- dingen 50 et. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct meer DINSDAG 29 JUNI 1943 186ate JAARGANG» NUMMER 148 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BI^ADZIJDEN Ot Bureaux van una otao «jn gevestigd ie vimingen. Keanctia en Administratie Walstr 58-60 tel 10 <3 iUnen», t.ensctie na kantoortijd iet. 678; ivtidaetnurij txmdenuclM Kaal 2U Keductia tel 8521. Administr iet 3541 Gosa: Redactie en Adm.msirme Turfkane IA tel 2863. o« Kantoortijd tol 2475. Souburo s Kanaairtrant 45. iet 234. Oontcuro; Rt-d^otie en Adminivt-ari* Broeden raat 45. tel. 102; Sreekena: Dorpsstraat 35. tel 2L, Het overlijden van Gen.- Kommissar Schmidt Het overlijden van Hauptdienstlei- ter en General-Kommissar z.b.v. Schmidt heeft ieder ten zeerste doen opzien. Immers, General-Kommissar Schmidt was in ons land een bekende persoonlijkheid geworden. Voor ons Nederlanders, was Schmidt meer en meer de plaatsvervanger van den Rijkscommissaris geworden en tenslotte zeker even bekend als deze. In Schmidt leerde men daarbij op ondubbelzinnige wijze den waren par tijman den fanatieken vertegenwoor diger der oude garde kennen, die ge wend was de dingen bij hun naam te noemen en die er niet voor terug schrok harde en zeer harde taal te spreken als hij dat noodig oordeelde. Hoewel nog geen veertig, had de overledene reeds een lange en suc cesvolle loopbaan in de partij achter den rug. Als zoon van een armen handwerksman uit Westfalen op 19 November 1903 geboren, wijdde hij zich vanaf zitn drie-en-twintigste jaar geheel aan de beweging van Adolf Hit'er. Drie jaar trok hij als propagandist van plaats tot plaats. Daarna werd hij in de functie van Ortsgruppenleiter geplaatst, vervol gens in die van Kreisleiter en na de machtsovername tot Stellvertreter des Landsrats en Gaupropagandaleider in Munster, waar hij tevens stedelijk Kreisleiter was. In October 1938 kreeg Schmidt in de rijksleiding der partij een uitgebreideren werkkring; hij werd n.I. toegevoegd aan den Gauleiter in Sudetenland, Henlein. Na het uitbreken van den oorlog be noemde de Riikscommissaris voor bezet Nederland. Seyss-Inquart, hem tot Genera' kommissar z. b. v. In Den Haag vond hij een ruim arbeids veld, want behalve de hem in het kader van het rijkscommissariaat geste'de politieke taak, werd hem in October 1940 ook de leiding van het Arbeitsbereich der NSDAP bier te lande opgedragen. In beide functies teekende het beeld van den Generalkommissar zich al sooedig in markante lijnen af. Hij elschte van zijn menschen de volle inzet overeenkomstig den eisch der tijdsomstandigheden en was een onvermoeid pleitbezorger voor de Germaansche samenwerking, waar van hij voor zich persoonlijk getuigde door zijn vriendschap ten opzichte van de N.S.B. JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN Japansche marinevlieguïgen heb ben het vijandelijk steunpunt op de Russell-eilanden aangevallen. In de militaire inrichtingen en op het vliegveld braken groote branden uit. Een transportschip werd nabij het eiland Save in brand gebombardeerd Japan heeft goede resultaten be reikt met proefnemingen met den bouw van zeilschepen uit rubber. Deze rubberschepen worden uit Zuid zeehavens naar Japan gesleept, waar ze worden gesloopt en de aldus ver kregen rubber wordt verwerkt. OPNEMING VAN HUISPERSONEEL IN DE ZIEKTEWET. In verband met de opneming van het huispersoneel in de Ziektewet per 1 November 1942, hebben de Ra den van Arbeid aan de betrokken werkgeefsters een aanslag gezonden voor ziektewet- en ziekenfondspre mie over de maanden November en December 1942. Bij de voldoening van dezen premieaanslag gelden de schutbladen van de gebruikte zie kenfondscouponboekjes als betaal middel. Indien de waarde van het schutblad geringer is dan de krach tens Ziektewet- en Zieken fondsbe- sluit verschuldigde premie, dient het ontbrekende te worden bijbetaald. In het omgekeerde geval ontvangt men het te veel betaalde van den Raad van Arbeid terug. Fanny Koen op recordjacht. DE 200 M: MOEST EB AAN GELOOVEN Bij de ln Rotterdam door Bagitta ge- Organiseerde wedstrijden heeft Fanny Blanker;*/-Koen weer eens bewezen een Athlete van formaat te zijn. Hoewel loo- pende met lichten tegenwind wist de Sa- gltta-athleto toch het Nederlandsche re cord op de 200 meter te verbeteren, ZU bracht het van 24.6 seo. op 24.5 sec. Oecda Koudije deed over deze 200 meter ^54 sec; Aanval op convooi bij Scheveningen Het Duitsche weermachtsbericht van Maandag luidt: Plaatselijke aanvallen van den vij and in het gebied ten Oosten van Demidoff en bij Welikije Loeki wer den afgeslagen. Aan de overige sec toren van het Oostelijke front verliep de dag over het algemeen rustig. Aan vallen overdag en des nachts van de luchtmacht waren gericht od spoor wegdoelen in het achterwaartsche ge bied van den vijand. In de middaguren van 27 Juni viel een formatie van 60 Britsche ge- vechts- en jachtvliegtuigen een Duitsch konvooi in de wateren van Scheveningen aan. De vijandelijke formatie werd verspreid en 9 vlieg tuigen werden neergeschoten. Het konvooi is met geringe schade zijn haven van bestemming binnengeloo- pen. LUCHTAANVALLEN IN MIDDEL* LANDSCIIE ZEE In zijn weermachtsbericht no. 1129 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Een onzer formaties vliegtuigen viel op doeltreffende wijze de havenwer ken en voor anker liggende schepen te Bizerta aan. De vijandelijke luchtmacht liet gis termiddag brisant- en brandbommen vallen op Gerbini (Catania). De be volking leed eenige verliezen. In den afgeloopen nacht bombardeerde de vijandelijke luchtniacht Reggio di Ca labria en eenige minder belangrijke plaatsen der provincie. Men is bezig de schade en het aantal slachtoffers vast te stellen. Het luchtdoelgeschut van Reggio haalde twee vliegtuigen neer. Een ander toestel werd neerge schoten in een luchtgevecht door Duit sche jagers aan de Zuidkust van Si cilië. WERKLOOZENKAS VAN HET NE DERLANDSCHE ARBEIDSFRONT PER 3 JULI 1943 OPGEHEVEN. Met ingang van 3 Juli a.s. heeft de Werkloozenkas van het Nederlandsche Arbeidsfront opgehouden te bestaan en is voor de leden de speciale bedra ge aan die kas vervallen. In geval van werkloosheid zullen de werkers aangewezen zijn op den Staat. Zij zullen dan overeenkomstig de Rijksregeling in geval van werkloos heid een uitkeering ontvangen. Genoemde uitkeering zal lager zijn dan het bedrag dat de leden van het Arbeidsfront tot dusverre bij werk loosheid ontvingen. Nu de Werkloo zenkas van Het Nederlandsche Ar beidsfront wordt opgeheven en der halve de verzekeringsvorm ophoudt te bestaan, heeft de Leider van het Arbeidsfront een overbruggingsrege ling getroffen. Hij heeft bepaald, dat leden van Het Nederlandsche Arbeidsfront bij onvrijwillige werkloosheid een toeslag op hun uitkeering ingevolge de Rijks regeling kunnen ontvangen, indien aan de navolgende voorwaarden is vol daan: a. minstens 52 weken onafgebroken lid zijn en minstens 52volledige wekelijksche of 12 volledige maandelijksche bijdragen hebben voldaan; b. ingeschreven staan bij een Ger westelijk Arbeidsbureau; c. uitkeering ontvangen ingevolge de Rijksregeling. De rechten van de leden van Het Nederlandsche Arbeidsfront, die tot dusver een bijdrage aan de Werkloo zenkas van het Arbeidsfront hebben betaald, blijven onverminderd van kracht. Voor de leden, die tot en met 3 Juli 1943 lid waren van de Werk loozenkas van het Arbeidsfron, is een speciale regeling getroffen. Het ligt in de bedoeling om de uit- keeringèn tot en met 31 Juli 1943 nog als voorheen te doen geschieden zoo als deze in het Werkloozenkasregle- ment zijn vastgesteld. Van 1 Augustus. 1943 af zal het nieuwe reglement in werking treden, De verliezen der Ver. Staten aan manschappen in dezen oorlog geleden bedragen: marine 26.902 man en leger 73.958 man, totaal 90.860 man. BEKENDMAKING Moeten zich melden: het korps motordienst en het 13e en 14e reg. infanterie Op grond van de op 29 April in de dagbladen gepubliceerde bekend making van den Wehrmachtbefchlshaber in den Niederianden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nedcrlandscho Weermacht, worden by deze voor aanmelding opgeroepen: het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regi menten voortgekomen oorlogsondcrdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur in het „YVehrmachtlagcr" te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. Het personeel, van het korps motordienst en zyn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zyn in de jaren 1824 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 5 Juli 1943. Degenen, die geboren zyn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 6 Juli 1943. Degenen, die geboren zyn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 8 Juli 1943. Degenen, die geboren zyn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 9 Juli 1943. In de Waterlookazerne te Amersfoort: 1. Het personeel van het 13e regiment infanterie en zjjn oorlogsonder deelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 5 Juli 1943. Degenen, die geboren zyn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 6 Juli 1943. 2. Het personeel van het 14e regiment infanterie en zjjn oorlogsonder deelen: Degenen, die geboren zyn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 8 Juli 1943. Degenen, die geboren zyn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 9 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden over- gelegd het persoonsbewijs, de distributie stamkaart en, voor zoover mogelijk, mi litaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „besehelnigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij bun werkgever of bij de Instantie, die hun belangen behartigt, op vragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „bescheinlgung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werk gever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q, bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor .zooveel mogelijk uni form, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondag- sche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee nor male handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld perso nen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de pproeping van den Wehrmachtbefchlshaber in den Niederianden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen b'ij der gelijke pogingen steunen. BEKENDMAKING De Wehrmachtbefehlshaber in Ne derland maakt bekend: De talrijke malen dat de laatste dagen vijandelijke vliegtuigen wor den neergeschoten geven aanleiding er opnieuw dringend op te wijzen, dat het. de burgerbevolking ten strengste verboden is de plek te be treden, waar vliegtuigen zijn neerge stort, of eenigerlei voorwerpen, die tot het neergestorte vlieguig of de leden der bemanning behoord heb ben, mede te nemen. Overtredingen worden zwaar gestraft. De posten hebben strerige instructie elke over treding door gebruik van wapenen te verhinderen- VERGOEDING AAN WERKGEVERS Voor werkgevers, die, op grond van een daartoe strekkend besluit van den secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken aan sprak maken op vergoeding inzake doorbetaling van loonen over de ver plichte bedrijfssluitingsperiode van 24 Dec. 1942 t/m 3 Jan. 1943, bestaat tot 1 September a s. gelegenheid deze vergoeding aan het rijk te declaree- ren. Hiertoe kunnen formulieren worden aangevraagd bij de afdeeliug steunverleening van het departement van sociale zaken te Amsterdam, on der bijvoeging van een ongefran- keerde enveloppe, welke aan den aan vrager is geadresseerd. Over het al gemeen zal 80 °/o van het gederfde niet ingehaalde loon over de sluitings periode worden vergoed. Dö wageus en auto's van 't Duit sche leger zullen een nieuwe kleur krgen. die ongeveer gelijk is aan de gele kleur van de voertuigen van het AfrUcakorpa Tot 26 Juni zijn er deze maand boven Duitschland en de bezette gebieden bijna 500 vijandelijke vliegtuigen vernie tigd, meldt het D.N.B. 400 KILO PLUIMVEE IN BESLAG GENOMEN. Zaterdagmorgen hebben opsporings ambtenaren van de prijsbeheersching op de Bossche markt al het aange voerde pluimvee, in totaal ongeveer 400 kilogram levend gewicht, dat te gen fantastische prijzen werd ver kocht, in beslag genomen.. - Volgens de laatste gegevens be draagt het aantal dooden van de aardbevingsramp in Turkije in totaal 346. Meitjes en vrouwen uit het Zuiden van Rutland worden in het Duitsche Rijk als arbeidskrachten ingezet, om haar aandeel in de Duitsche eind overwin' ning hg te dragen. Voor het ver trek van den trein. Vroolijke gezich ten omringen den Gefreiter, die de le gitimatieplaten van ziin beschermelin gen komt uitreiken. PK Morij-O-H-P ot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1