PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT GF.3VERALK0MMISSAR SCHMIDT VERONGELUKT Op dienstreis naar Parijs uit den trein gevallen WAT OP DE NIEUWE TEXTIELPUNTEN VERKRIJGBAAR WORDT GESTELD t.VA per xwariaai atzondorUJlce nummer» 6 et ADVERTENTIEPRIJS: tenue f2.05 BU at) (maximum 5 repel», «ingen SO ct „Brtovea of Kir»» Bureau T. <L m.m. Ui» ct.. aunimum per aavcr- MAANDAG 28 JUNI 1943 g 180ste JAARGANG NUMMER 147 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN Bureaux van on» oiaa zon geveJtigo te viiMinpen: Keonctie Administratie Walatr 58-60. tel 10 (3 lOneni, Redactie aa kantoortijd tel. 578. Middelburg: i^ondenscne Raai 2W. Redactie tel 3521. adminlstr tel. 3541 Goe»; Redactie en administratie Turfkaae 15. tel 2863. na aaotoortUd iel 2475. SouDurg Kanaalstraat 45. tei 234. Oostburg. Redactie en Administratie Breedestr&at 46, tol. 102; BresKensi Dorpsstraat 35. tel. 21. Hauptdienstleiter en General-kommissar z.b.v. Fritz Schmidt, die zich op een dienstreis bevond, is in Frankrijk Zaterdag 26 Juni het slachtoffer van een ongeval geworden. Hg is aan de zware verwondingen overleden. De Hauptdienstleiter bevond zich op een treinreis naar Parijs. Den avond voorafgaande aan den dag van het ongeval gevoelde hij zich ernstig onwel en legde zich spoedig ter ruste. Reeds een jaar geleden had Gene- ralkommissar Schmidt onder soortgelijke ziekteverschijnselen buitengewoon ernstig geleden. Gebleken is. dat de verongelukte in den loop van den nacht van het ongeval moest overgeven en toen hij trachtte zich frissche lucht te verschaffen, uit den in volle vaart zijnden trein viel, alvorens zijn reis- genooten hem te hulp konden komen. Generaïknmmissar Schmidt liep daarbq zoo zware verwondingen op, dat hij we'dra overleed. De Führer heeft bepaald, dat den verongelukten Hauptdienstleiter een partijbegrafenis ten deel zal vallen. SPECIALE PUNTEN EN VERGUN NINGEN VOOR TEXTIEL De secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheevaart maakt, in verband met de distributie van textielproducten be kend, dat de termijn tot het indienen van aanvragen ter verkrijging van speciale punten en vergunningen, be. halve in noodgevallen niet op 28 '•'Juni 1943 aanvangt, maar po Maan dag 5 Juli 1943. Van 28 Juni 1943 zaf, op nader door de distribu'iediensten te bepalen tijd stippen, de gelegenheid worden open gesteld om aanvragen in te dienen tot het inwisselen van na 11 April uitgerekite oude speciale textielver- uitgereikte oude speciale textielpun ten en vergunningen tegen nieuwe. MISLUKTE AMERTKAANSCHE LUPHTA ANVAL Sterke formaties Amerikaansche bommenwerpers, die Vrijdagochtend probeerden Noordduitsoh kustgebied aan te vallen, werden door Duitsche Jachtvliegers uiteengedreven en ge dwongen hun bommen lukraak op open zee en boven de kustgebieden uit te werpen. 25 zware vijandelijke bommenwerpers werden door jagers neergeschoten, en een door bewa kingsvaartuigen. Er zijn geen Duit- sche jagers verloren gegaan. HET TEEKENEN DER VERKLA RING VAN LOYALITEIT VOOR STUDENTEN Om eventueele misverstanden uit te sluiten, wordt erop gewezen, dat de in het beircht van 25 Juni bekend gemaakte mogelijkheid voor de stu denten om de verklaring van loyali teit te teekenen, uiteraard niet open staat voor die vroegere studeerenden, die geen gevolg hebben gegeven aan den aanmeldingsplicht voor de tewerk stelling overeenkomstig de beschik king van den Höheren SS- und Poli- zeiführer van 5 Mei 1943. L)c schapenscheerders hebben het zeer druk, daar de woldragers thans van hun winterjasje ontdaan moeten wor den. CNF-Kuiper-Pax m DE SLUITING VAN BAKKERS BEDRIJVEN In „Bellevue"' te Amsterdam heeft het Ned. Arbeidsfront een vergadering van bakkerspatroons belegd naar aan leiding van de a.s. sluiting van be drijven. De heer J. H. Scholte, leider der zelfstandige afdeeling van het N AF. zag het eenige middel, waardoor het bakkersambacht zich tegenover de economisch zooveel sterkere industrie kon handhaven .in de combinatie van kleine ondernemingen voor den duur van den oorlog. Op deze wijze kan men immers tezamen aan ie gestelde normen voldoen. Ten aanzien van de bedrijfssluiting moeten voor .de ge wone broodwinkels hoogere normen worden gesteld om hun voorsprong bij de arbeidsprestatie van de wer kelijke bakkerijen ongedaan te maken. „DE ZEEVAART ALS LEVENSBEROEP" Sedert den tijd van den grooten Maarten Harpertsz Tromp „die met syn stalen hert maakt Span- giens klingen stomp" hebben Neerlands zonen ter zee gevaren en als „hoek van Europa" het recht op zee- en wereldhandel wel weten te verdedigen. In den strijd tegen wind en gol ven en bovendien in den strijd tegen alle vijanden van ons con tinent wordt weder het hart van staal gevormd, dat wij allen noo- dig hebben om Europa weer tot het leidende land in de wereld te maken. De groote traditie der Neder landen wijst ons den weg, dien wij moeten betreden om ons deel te hebben in de taken, welke een tileuw vereenigd Europa al zijn burgers moet stellen. De zeevaart moet weer levensberoep van onze jongens worden, de zee moet wederom onze jeugd opvoeden. Is dat dan ook nu, gedurende den oorlog, mogelijk? Ja, want de Kriegsmarine neemt eiken Neder lander van onbesproken gedrag in haar rijen op en geeft hem de zelfde opleiding als lederen Duit- schen jongen. In opeenvolgende publicaties zullen hier de mogelijkheden be kend gemaakt worden, welke be roepen en opleidingen voor ons open staan wanneer wij gebruik maken van het voorrecht, tot de Kriegsmarine toe te treden. Verdere mededeelingen volgen. Alle Ortsicommandanturen ver strekken inlichtingen en aanwij zingen. Uitknippen en bewaren. In Frankrijk zullen, naar schat ting een millioen Joden de Fransche nationaliteit worden ontnomen. Met ingang van 28 Juni a.s. zijn de volgende distributiebescheiden geldig verklaard voor de verschillende soor ten textielproducten, waarvan tevens, een opgave hieronder volgt: A. van de tcxUclfcaarton V 115 en V 215 20 punten, nrs. 80 tot en met 61/61, van de j textiellcaarten V 315 en V 415 20 punten 1 nrs. 100 tot en met 81/81, van <le textiel kaarten V 515 20 punten nrs. 100 tot en met 81/81, vervolgens alle punten van tcxtielkaart V 615, van de toeslagkaart V 815, en van de toeslagkaart V 715. 10 punten nrs. 30 lot en met 21/21. Op bovengenoemde punten zijn ver krijgbaar Kleedingstukekn of stoffen, met dien verstande, dat voor den aankoop van a. een z,g, „groot stuk'', een onderdeel daarvan of stof daarvoor, bovendien een speciale vergunning moet worden inge leverd b. kousen of sokken bovendien de ver- eischte kousenbonnen of machtigingen moeten worden Ingeleverd c. luiers of luierstof, bovendien de ver- elschte luierbonnen of machtigingen moe ten worden ingeleverd d. verpleegsterlinnen, bovendien de vereischte speciale vergunning moet wor den ingeleverd, B. Op elk der speciale kousenbonnen der textielkaarten t.w.J, K, en L, van de textielkaart V 215J en K van de textiel- kaart V 115; J, K en L van de textiel kaart V 315J, K en L van de textiel kaart V 415, kan direct tegen gelijktijdige afgifte van geldige textielpunten (gewone puutenwaardeering) een paar sokken of kousen worden gekocht op de nieuwe textielkaarten voor babies tot 1 jaar en voor kinderen van 1 tot 8 Jaar bevinden zich geen kousenbonnen, aangezien de aankoopmogelijkheid van kousen of sok ken voor deze kleine kinderen niet be perkt is. C. Op elk der met de cijfers I, II. Ill, IV bedrukte extra-bonnen der Baby- textielknart (V 615) zijn 3 luiers of stof daarvoor verkrijgbaar tegen gelijktijdige inlevering van het voorgeschreven aantal speciale K of T punten of punten van de tetxïelkaart of toeslagkaart. SPECIALE PUNTEN D. Speciale punten Behalve bovenge noemde bonnen der textiel- en toeslag- kaarten zijn met Ingang van denzelfden datum de hieronder genoemde speciale punten geldig verklaard, met daarachter een opgave van artikelen, welke op de verschillende soorten speciale punten mo gen worden afgeleverd. 1. Speciale K.-punten, Deze punfen zijn uitsluitend geldig voor kleeding zoo wel naar maat als confectie, echter geen stoffen aan het stuk), inclusief bedrijfs- kleedlng. luiers, luierstof, kousen of sok ken, waarbij voor laatstgenoemde twee artikelen geldt, dat bovendien nog een kousenbon of machtiging, terwijl voor luiers of luierstof bovendien nog een lulerbon of machtiging moet worden inge leverd. Een uitzondering hierop vormen de z.g, „groote stukken" Deze mogen niet op speciale-punten worden afgeleverd. 2, Speciale G.S,-punten. Deze punten zijn uitsluitend geldig voor den aankoop van alle z.g. „groote stukken", onderdee- len daarvan of stoffen daarvoor, mits daarbij bovendien een speciale vergunning wordt ingeleverd. Zonder de daarbij be- hoorende speciale vergunning hebben de speciale G.S.-puntea derhalve «een. waarde 3 Speciale H.G.-punten, Deze punten zijn uitsluitend geldig voor den aankoop van alle geconfeetlonneenle huishoudelijk goederen /dus geen stof daarvoor), inclu sief alle soorten garen, lakens, en sloopen, alsmede dekens, welke op leveringsvergun ning verkrijgbaar zijn). 4 Speciale S.-punten, Deze punten zijn uitsluitend geldig voor den aankoop van stoffen aan het stuk (Inclusief katoenen, grasiinnen, flanellen, wolhoudende, enz.) met uitzondering van luierstof en stoffen ter vervaardiging van z.g. „groote stuk ken" en voor verpleegstcrslinnen. waar voor bovendien eerv. speciale vergunning moet worden Ingeleverd. 5. Speciale T.-punten Deze punten zijn uitsluitend geldig voor den aankoop van alle op de textielkaart verkrijgbare arti kelen, met die verstande, dat voor den aankoop van a. een z.g, „groot stuk", een onderdeel daarvan of stof daarvoor, bovendien een speciale vergunning moet worden inge leverd b. kousen of sokken bovendien de ver eischte kousenbonnen of machtigingen moeten worden ingeleverd c. uiers, luierstof, bovendien de ver eischte luierbonnen of machtigingen moe ten worden Ingeleverd d. verpleegsterslinnen, bovendien de vereischte speciale vergunning moet wor den Ingeleverd. e. Tenslotte kunnen de hieronder vol gende machtigingen of vergunningen wor den afgegeven, mits de datum van af gifte van deze machtigingen of vergun ningen na 27 Juni 1943 ligt, t.w. Bijzondere vergunningen. Hierop ztjn verkrijgbaar handbreïgarens en babypak ketten. Bij het aanschaffen van dergelijke artikelen dient tevens het vereischte aan tal punten te worden ingeleverd. Specisde Tergunningen, óp deze vergun ningen zijn verkrijgbaar alle z.g. „groote stukken", onderdeelen daarvan of stoffen daarvoor, indien daarbij tevens het ver eischte aantal punten der textiel- of toe slagkaart, speciale G. S.- of T.-punten worden ingeleverd Leverlngsrerganntngen. Deze vergunnin gen zijn voor het publiek hoofdzakelijk be stemd voor de inrichting van een woning, tot aanschaffing van vloerbedekking, gor dijnen e.d. Kousenniachtiglngen. Op deze machti gingen zijn verkrijgbaar het op de mach tiging aangegeven aantal paren kousen of sokken voor personen boven 3 jaar tegen gelijktijdige inlevering van het voorge schreven aantal punten der textielkaart of toeslagkaart, sepciale K of T.-punten. DIVERSEN Bovendien kunnen nog uitgereikt wor den lereringsrergunnlngen voor het inrich ten van woningen in gevallen, waarin men als oorlogsgetroffene wordt aangemerkt, machtigingen In gevallen van ramp en onder bepaalde voorwaarden speciale ver gunningen voor mijnwerkers- en kellners- kleeding. De aandacht van het publiek wordt er nog op gevestigd, dat in afwijking van der. voorgaande regeling geen huishoude lijke goederen op de textiel- of toeslag- kaarten mogen worden gekocht. Deze goe deren ztjn uitsluitend op speciale H.G.- punteA verkrijgbaar. "Voorts wordt gewezen op de zich op de textielkaart bevindende halve punten, wel ke dienen voor den aankoop van op halve punten gewaardeerde artikelen, zooals U.v. i band. tres ea sohoenveters e.d. Sovjet-aanvallen bij Welikije Loeki afgeslagen Het weermachtsbericht van Zondag meldt: Bij Welikije Loeki werden verschei dene door tanks gèsteunde aanvallen van de bolsjewisten door het gecon centreerde vuur van alle wapens uiteengedreven of in hevige gevech ten van man tegen man afgeslagen. Aan het overige deel van het Oos telijke front verliep de dag zonder bijzondere gebeurtenissen. In het Lagunengebied van den Koe- ban en aan de Moermanskkust boorde de luchtmacht een vrij groot aantal vijandelijke aanvoerbooten, twee kust vaartuigen en een mijnenveger in den grond. In den afgeloopen nacht wer den industrieele doelen in het mon- dingsgebied van de Wolga gebom bardeerd. In het westelijk deel van de Mid- dellandsche Zee vielen formaties Duitsche en Italiaansche vliegtuigen een vijandelijk convooi herhaalde ma len aan; Volgens de totdusver ontvan gen rapporten werden 11 groote trans portschepen zwaar getroffen. Een tankschip vloog in brand. Bij aanvallen overdag van forma ties Britsch-Amerikaansche bommen werpers op de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand 14 vlieg tuigen. Een Duitsch jachtvliegtuig keerde niet terug. Enkele vijandelijke vliegtuigen maakten in den afgeloopen nacht sto- ringsvluchten boven het westelijke en noordwestelijke Duitsche Rijksgebied. Totdusver is geen melding gemaakt van neergeworpen bommen. LUCHTAANVALLEN OP CONVOOIEN Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt: In de straat van Sicilië ondernamen torpedovliegtui gen en bommenwerpers der spil her haalde aanvallen overdag en 's nachts op convooien. Een schip werd getor pedeerd, een tankschip in brand ge worpen, tien andere transportsche pen beschadigd. Een aanval van den vijand Zaterdagnacht op de voorsteden en omgeving van Napels veroorzaak te beperkte schade en weinig ge wonden. Drie vliegtuigen werden neergeehoten. Boven Sicilië verloor de vijandelijke luchtmacht op 25 Juni behalve de reeds gemelde verliezen nog 3 viermotorige bommenwerpers. Niet-kerkklokken moet men aangeven BESCHIKKING van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor Financiën en Economie) over de aanmelding van klokken, die geen kerkklokken zijn. Op grond van par. 1 en 9 der ver ordening no. 139/1942 over de inbe slagneming en vordering van goede ren beschik ik: 1. De houders van niet-kerkklokken (bellen, klokjes) moeten deze vóór 10 Juli 1943 bij de burgemeesters 'der gemeenten, binnen welke deze klok ken zich bevinden, schriftelijk aan melden. 2. De aanmelding moet bevatten: 1) Aantal en middellijn der klokken. 2) Nauwkeurige opgave van de plek, waar de klokken zich bevinden. 3) Naam en adres van den aan melder. De aanmelding moet zoowel in ge bruik als buiten gebruik zijnde klok ken, bruikbare zoowel als onbruik bare klokken omvatten. 3.Van de verplichting tot aanmel ding overeenkomstig 1 zijn uitgezon derd: 1) Klokken, die in het bedrijf van verkeersondernemingen te land of te water worden gebruikt. 2) Klokken, die bij de brandweer diensten worden gebruikt. 3)Klokken, die op het tijdstip der afkondiging van deze beschikking tot het bezit van een museum behooren. 4) Klokken met een gewicht beneden de tien kilogram of met een formaat beneden een middellijn van 0.20 meter aan den benedenrand. Den Haag, 26 Juni 1943. De Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied, de com missaris-generaal voor Finan ciën en Economie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1