PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Oorlogsbeeld kan op slag veranderen ZATERDAG 26 JUNI 1943 ADVERTENTIEPRIJS. Per o*.m. U» et., .aunuaum intc aaver- tentie r 2 05 Bü abonnement - «peciale prijs Kleine advertenties «maximum 6 repels i 56 cent, dirnsiaanvragen en dienatanntxe- «Ingeo 50 et. „Brieven of adres Bureau r. 4. Blad" 10 et. meer l8Cste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT Ot miruaux van one otan «jn geveetiga te viuaingen: Keaactrs en AdmlniPtratie Waistr 58-60. tel 10 O lUneni. Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg; ^endensebe Kaal 2D. Redactie tel 2521. adroinistr tel 3541 Goes: Redactie en administratie NUMMER 146 Turfkaae 15. tel 2863. na uaotoortOd tel 2475. Souourg t Kanaalstraat 45. tei 234, Oostburg. Redactie en Administratie Breedcstraat 45. tet 102; Bres Kent: Dorpsstraat 35. tel. 21. 4 BLADZIJDEN Zware Britsche vlieg- tuigverliezen Het opperbevel van de Duitsohe weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front verliep de dag, enkele plaatselijke gevechten in het gebied van Welikije Loeki uitge zonderd, kalm. De luchtmacht boorde In het Lagunengebied van den Koe- ban 17 landmgsbooten in den grond en bestookte stellingen, kwartier- ruimten voor de troepen en.de ravi- tiilleeringsverbindingen van den vijand In het Middellandsche Zeegebied werden zonder eigen verliezen 33 Britsche en Amerikaansche vliegtui gen neergeschoten, waarvan alleen 23 door Duitsehe jagers. Formaties Britsdie bommenwerpers vogen Donderdagnacht boven West- Du :tseh gebied en vielen verschei- ne steden, waaronder in het bijzonder Wuppertal-Elberfeld en Romscheid met talrijke brisant- en brandbom men aan. De verliezen der bevolking in de aangevallen steden zijn zwaar. Totdus ver werd het neerschieten van 31 vijandelijke bommenwerpers gemeld.. Acht andere vliegtuigen ver loor de vijand bij aanvallen overdag op de bezette gebieden in het Wes ten. Snelle Duitsehe gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 24 op 25 Juni afzonderijke doelen aan de Engelsche zuidkust .Duitsehe duikbooten boorden in de Middellandsche Zee in zware gevech ten van krachtig beschermde con- vooien drie schepen met 15.000 brt. in den grond". De luchtoorlog boven de Middellandsche Zee Het communiqué nr. 1126 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt*. I „Tijdens verscheidene nachtelijke, aanvallen op vijandelijke convooien, die langs de kust van Noord-Afrika voeren, hebben onze formaties tor pedo vliegtuigen nieuwe successen be haald en drie groote vrachtschepen van totaal 31.000 ton tot zinken, ge bracht en drie schepen beschadigd De haveninstallaties van Bizerta en gemeerde schepen werden door onze bommenwerpers aangevallen. Plaat sen op Sardinië werden Donderdag en Donderdagnacht gebombardeerd door vijandelijke formaties, aan wie docr Italiaansche en Duitsehe jagers en door luchtdoelartillerie groote verliezen werden toegebracht. 33 vliegtuigen werden neergeschoten. Twee van onze vliegtuigen worden verm'st". De verliezen der bevolking te Chi- lïiït>t en Golfo Aranci zijn: een doo- de en acht gewonden. NA DEN TERREURAANVAL OP LE CREUSOT In bevoegde kringn wordt gespro ken, dat men met meer dan 40Q doo- den moet rekening houden, als ge volg van den luchtaanval op de Fransche stad Le Creusot. Gedurende den tijd, dat de aanval op de stad heeft geduurd, werden door de vijandelijke vliegtuigen pa rachutefakkels uitgeworpen, waar- dooi de stad als bij vollen dag ver licht was. Het staat dus vast, dat de bommenwerpers hun doelen zeer nauwkeurig konden onderscheiden, doch des ondanks zijn de moord dadige bommen op huizen van de vreedzame burgerbevolking neerge komen, meldt Belgapress. In tegenstelling met de aanval van 17 October, waarbij slechts eenige wijken werden getroffen, heeft thans de geheele stad geleden en werden stadsgedeelten geraakt welke de vo rige maal gespaard waren gebleven. Tot zelfs in de voorsteden treft men verwoeste en uitgebrande huizen aan. De aanvallers hebben vooral gebruik gemaakt van brandbommen, waar door een groot aantal woningen en openbare gebouwen werden vernield. KONING GEORGE TE LONDENI TERUG. Koning George is weer te Londen aan gekomen. Voor zijn vertrek uit Noord- Afrika heeft de Engelsche koning nog een ontmoeting gehad met Fransche dis sidente generaals, onder wie Glraud, de™ Gaulle, Georges Cetroux en Juin. Daarbij waren ook de generaals Ebenhouwer en Alexander tegenwoordig. De betrekkelijke rust slechts schijn De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: De betrekkelijke rust aan de fronten te land en ter zee zou tot de veronderstelling kunnen lei den, dat de oorlog stagneert Maar achter de van geen belang schijnende kleinere of groo- tere plaatselijke gevechtshandelingen voltrek ken zich aan beide zijde van de fronten din gen, die den oorlog morgen reeds een volko men gewijzigden aanblik kunnen geven. Euro pa staat voor het uur van groote beslissingen. In het Oosten zijn voor den ijzeren wal der Duische linies de Sovjet-legers opnieuw opge trokken. Van Leningrad tot aan den Koeban wachten de staven van beide partijen op het signaal om erop los te slaan. Het is verkeerd te willen gelooven, dat het gevorderde jaarge tijde geen gelegenheid meer laat voor groote operaties, hoewel op het oogen- blik niemand kan weten, wanneer en waar de groote slag van dit jaar zal beginnen. De militaire kringen te Berlijn worden be- heerscht door de vraag: zal de groote slag van Duitsehe zijde geschieden, of zullen de Sovjets het startschot geven Aan alle Europeesche fronten staan uitgeruste Duitsehe troepen te wachten op het bevel, beste divisies, aangèvuld door nieuwe troepen met nieuwe wapens, waarvan het voor naamste doel niet alleen den afweer geldt. In het zuiden van Europa is een nieuw land- en zeefront ontstaan. Hier kan de opmarsch der aanvallers en verdedigers spoedig zijn hoogte punt bereikt hebben. Aan het Euro peesche luchtfront heeft het conflict vormen aangenomen, die niets meer met oorlog te maken hebben, en oefenen de Engelschen en Amerika nen een ivare terreur uit met bom men en fosfor tegen vrouwen, kin deren en ouden van dagen. Inzake het thema invasie wijzen de Duitsehe militairen er koelbloedig op, dat men in Duitschland niet al leen sterke zenuwen bezit doch ook de materieele voorwaarden in handen heeft om den vijand passend te ont vangen, indien hij zulk een actie zou willen probeeren Inmiddels gaat de Japansche bond genoot in Oost-Azie bijna ongestoord verder met een zoodanige versterking van zijn stellingen, dat men niet te veel zegt, wanneer men ervan spreekt dat zij reeds heden cum grano salis onneembaar geworden zijn. Het oor logspotentieel der Japanners heeft men bijna zonder invloed van den vijand enorm kunnen ontwikkelen- Bij dezen stand van zaken is het te begrijpen, dat men te Berlijn alle ge beurtenissen kalm tegemoet ziet. Bij onze Vrijwilligers. Langs rotsige -paden het doel tegemoet. SS PK Nonnenmacher-O-H-P ca. LANDWACHT NEDERLAND Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat Nederlanders, die zich aan melden voor de Landwacht Nederland, ingevolge verlangen van den Leider der N.S.B. van hun huidige werkge vers hun loon of tenminste een deel van hun inkomen uit arbeid van tot- dusver gedurende hun diensttijd doorbetaald moeten krijgen. Voorzoo- ver een bedrijf niet in staat is, het loon verder te betalen, neemt de Fuersorgeoffizier der Waffen-SS on dersteuning en zorg voor de familie leden op zich. In elk geval behoudt een lid van de Landwacht Nederland na volbrenging van zijn diensttijd recht op zijn arbeidsplaats. Voorzoo ver de Fuersorgeoffizier der Waffen- SS de ondersteuning overneemt gelden de volgende richtlijnen: De vrouwen van leden van de Landwacht Nederland, die tot nu toe tot 150 gulden per maand hebben verdiend, ontvangen een ondersteu ning van maandelijks f65.Voor elk kind tot 16 jaar wordt per maand f21.— betaald. De Fuersorgeoffizier der Waffen-SS neemt verder de be taling van de huur over. Bovendien worden de premie's van de loopende verzekeringen geheel vergoed. Dit betreft levensverzekeringen, ziekte verzekeringen, uitkeeringen bij over lijden en brandassuranties. Verder wordt voor kinderen boven 16 jaar, voorzoover hun opvoeding nog 'niet voltooid is, een uitkeertng van f36. per maand per kind verleend. Kinde ren onder 16 jaar, die niet in gezins verband leven, die echter aanspraak op ondersteuning hebben (buitenech telijke kinderen) ontvangen eveneens een ondersteuning tot f36.per maand per kind. De familieleden van een lid van de Landwacht Nederland ontvangen ex tra levensmiddelenkaarten en brand- stofkaarten, voorzoover dit lid van de Landwacht Nederland geheel of ge deeltelijk kostwinnaar was. Leden van de Landwacht Nederland die grootere inkomens hebben gehad krijgen ook dienovereenkomstig groo te ondersteuningsbedragen uitbetaald. Wanneer een lid van de Landwacht Nederland tot nu toe zijn ouders voor het grootste deel heeft ondersteund en voor hun voeding gezorgd heeft, dan kan een kostwinnersvergoeding uitbetaald worden van f60 tot f90. per maand. Bovendien kan in bijzon dere gevallen een huurtoeslag worden verleend. De Landwacht Nederland Ls een troep, die onder leiding van Duitsehe en Nederlandsche kameraden slechts Nederlanders omval, die in het kader van de Waffen-SS' bestemd zijn voor de verdediging van het Nederlandsche grondgebied. Aanmelding voor de Landwacht Nederland kan tijdens de keuringen of bij het SS-Ersatz-Kom- mando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, geschieden. Nederlanders, die verplicht zijn tot aanmelding voor den arbeidsinzet in Duitschland, kunnen zich aanmelden voor de Landwacht Nederland en zijn tijdens hun diensttijd vrij van den arbeidsinzet. DE SLUITING VAN BAKKERSBEDRIJVEN Te Amsterdam heeft het Ned. Arbeids front een vergadering van bakkerspatroons belegd naar aanleiding van de a.s. slui ting van bedrijven. De heer J. H. Scholte, leider der zelf standige afdeeling van het N.A.F. zag het eenige middel, waardoor het bakkersam bacht zich tegenover de economisch zoo vee! sterkere industrie in dezen moeilij ken tijd kon handhaVen, in de combinatie van kleine ondernemingen voor den duur van den oorlog. Op deze wijze kan men immers tezamen aan de gestelde normen voldoen. Het is een eisch van rechtvaar digheid, dat de broodfabrieken niet min der dan de ambachtsbedrijven door de be drijfssluiting worden getroffen. Noodzakelijk is het, dat de bakkers na den oorlog hun zaken weer kunnen voort zetten, doch bovendien moet het ambacht dan een grooteren bloei beleven dan het thans afgesloten tijdperk, aldus be sloot spreker. VELDMAARSCHALK ROMMEL Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Een majoor uit het hoofdkwartier van maarschalk Rommel, die eenige dagen als koerier te Berlijn vertoefde, heeft verteld, dat de veldheer op het oogenblik wederom een uniformjas draagt, welke zoowel in het eigen kamp als ook bij den vijand een zeke re vermaardheid heeft gekregen. Het is zijn zoogenaamde „offensief-jas^, welke hij steeds draagt als hij zijn nieuwe plannen voorbereidt of begint uit te voeren. De secretaris-generaal van de Brit sche Trade Unions, sir Walter Citrine, Is op weg naar Moskou om besprekingen te voeren over samenwerking tusschen de Britsche' vakvereenlglngen en de Moskou- sche VRkvereeniglngHinteroatloniUe DE NIFUWE BOTERBON Van Maandag 28 Juni tot en met Vrijdag 9 Juli a.s. geeft de bon „Bo ter 26 A" recht op het koopen van 250 gram boter en de bon „26B" bo ter recht op het koopen van 125 gram boter. Margarine is op deze bonnen niet verkrijgbaar. Het koopen met ge noemden bon is reeds op Zaterdagss Juni a.s. toegestaan HET AARDAPPELRANTSOEN OP 2 K.G. In verband raet de toenemende af levering van vroege aardappelen, wordt zooals gemeld de hoeveelheid aardappelen, die per bon ter beschik king wordt.gesteld, van 2 op \y. kg. teruggebracht. Tengevolge daarvan geeft in het tijdvak van 27 Juni t/ra 3 Juli 1943 elk der met „27A aard appelen" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen recht op het koopen van IJ4 kg. aardap pelen. Daar personen van 4 tot en met 13 jaar en van 21 jaar en ouder over 2 bonnen ,,27A'' beschikken, ontvangen zij dus 3 kg. per week. Personen van 14 jaar tot en met 20 jaar beschikken over 3 bonnen, zoodat zij 4J4 kg. per week zullen ontvangen, terwijl de hoeveelheid, die voor kinderen van 1 t/m 3 jaar ter beschikking gesteld wordt, 1>4 kg. bedraagt, daar deze kinderen maar over één bon beschikken. De bonnen „27B aardappelen" ge ven,. zooals vroeger, recht op het koopen van 1 kg. per week, zoodat de toeslag voor personen, die op grond van hun inkomen over L-inlegvellen beschikken, geen vermindering zal ondergaan. Op de z.g. rantsoenbonnen, waarop is vermeld „aardappelen een rant soen", zal in de toekomst 3 kg. aard appelen in plaats van 4 kg. gekocht kunnen worden. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd deelt bij deze tijdelijke verlaging van het rantsoen nog het volgende mede: In verband met den zachten winter en het vrij warme weer in de afgeloo- pen maanden, is de kwaliteit van de aardappelen zoodanig achetruit ge gaan, dat speciale maatregelen moes ten worden genomen om de aardap pelen van den oogst 1942 zoo spoedig mogelijk te ruimen, waartoe geduren de enkele weken een extra bon voor aardappelen is aangewezen. Na 28 Juni a.s. kunnen geen oude aardappelen mer voor consumptie worden aan gevoerd. De bij den kleinhandel aan wezige voorraden oude aardappelen zullen uiteraard nog wel in consump tie worden gebracht. In de week van 28 Juni tot 3 Juli zal het publiek derhalve een klein gedeelte oude aardappelen en voor het overige nieu we aardappelen bij den kleinhandel kunnen betrekken. Een Turksehe missie onder leiding van kolonel-generaal Toydemir is naar Duitschland vertrokken voor een besoets aan de fronten. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft de nieuwe logerbegroo- ting ten bedrage van 71,5 milliard dollar aangenomen. Sinds 1 Juli 1040 zijn voor leger en marine 850 milliard dollar uit gegeven De Canadeescho t-egeerlng heeft d» Communistische partij In Canada ver boden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1