2^ Foei, Bertje Big! UIT DE PROVINCIE De benoeming van mr. Portheine. Zooals reeds gemeld, is tot President der Arrondissements Rechtbank te Middelburg be noemd de heer Mr. Th. Port heine, vice-president dier rechtbank. Mr. Portheine begon zijn justitieele loopbaan als kan- tonrechter-plaatsvervanger te Deventer, als hoedanig hij op 15 Juli 1908 werd benoemd. Zijn benoeming tot Substituut- Griffier der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg vond plaats op 28 December 1914, tot Rechter in die Rechtbank op 5 Mei 1926 en tot Vice-Prasident op 15 Maart 1934. Ter openbare terechtzitting der Rechtbank te Middelburg van 23 Juni is Mr. Portheine als President dier Rechtbank geïnstalleerd. Nadat de Grif fier de akte van beëediging had voorgelezen, heeft de Pre sident het woord gericht tot den Griffier, tot het Openbaar Ministerie en tot de Balie. Door den Officier van Jus titie, Mr. Hoekstra, werden woorden van gelukwensch ge sproken namens het Parket; door den Griffier, den heer Mr. Rink, mede namens den Substituut-Griffier, de bureel ambtenaren ter Griffier, den deurwaarder en den Concier ge; en door den Deken der Advocaten, den heer Mr. J. F. van Deinse, namens de Balie. Schouwen en Duiveland BEZOEK WND. COMMISSARIS. De wnd. Commissaris der Pro vincie zal Dinsdag 6 Juli a.s. de gemeenten Dreischor en Ouwer- kerk bezoeken. GOES Nederlandsohe Natnnr-Histo- rische Vereeniging. Dinsdagavond hield de af- deeling Noord, en Zuid-ELeve_ land van de Nederlandsche Natuur-historische Vereeni ging voor haar leden en een aantal genoodigden in hotel „Centraal" een microprojec. tie-avond, waarbij een .aantal van te voren verzamelde wa. terorganismen als Daphnia's (watervlooien), Cyclops, mug- genlarven van de geslachten Dulex en Corethra, nader werden bekeken. Verder werd, door de staart van een jonge salamander on*, der sterke belichting te ver- 'groolen, de bloedsomloop in dit lichaamsdeel nagegaan. Heel aardig was ook het verschil tusschen de bovenge noemde meercellige dieren en de aan deze in sommige pre paraten vastgehechte éénoelli- ge klokdiertjes, waarbij niet alleen het verschil in grootte, maar ook een verschil in functie uitkwam. Voorts werden ter afwisse ling nog enkele botanische preparaten met behulp van 'n microscoop aan een nader on derzoek onderworpen. Verbond voor Sibbekunde In hotel Centraal te Goes vergaderden dezer dagen de Besluiten, Benoemingen enz. Eindexamen R.H.B.S. te Goes Voor het eindexamen A van de Rijks H.B.S. te Goes slaag den: W. D. de Bruine, Vlis- singen, Aa. van der Dussen. J. Ch. van Fraassen, Fr. J. Gillissen, Ea. A. J. G. Looijen G. Middelman, M. Pik allen Goes, Ja. J. Mol Wolfaartsdijk, J. A. N. Lenshoek, Kloetinge. Afgewezen: Geen. Benoemd. Bij beschikking van den wnd. secretaris-generaal van het departement van Finan ciën werd bevorderd tot hoofdopziener bij de Vissche- rijpolitie op de Zeeuwsche Stroomen de heer M Wes- dorp te Zderikzee, thans op ziener bij genoemde Vissche- rijpolitie. Benoemd tot dijkgraaf van den RIPPOLDER, de heer H. K. Leen- dertse en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf de heer J. Leen- dertse Jz., beiden te Kamperland, gemeente Wissekerke; tot dijk graaf van den WESTPOLDER, de heer J. J. de Looff H. W.z., te Kortgene. Te 's-Gravenhage slaagden voor het diploma Hulp der Moeder, uitgereikt dcor de Algemeene Ne derlandsche Vrouwenvereenig/ng „T^sselschade" de dames; A. S. de Booy te Vlissingen en S. v. d. Most te St. Laurens. Geslaagd voor het examen Algemeene Handelskennis De dames: C C. v. d. Peijl en D. J. Sabben-geb. Paauwe te Goes, F. Roose te Middel burg, P. Ruissten te Wemel- dinge, M. H. Groote te Vlis singen. De heeren: C. N. de Oude en R. Saman te Zierikzee, L. L. de Pagter en J. M. Schroten te Vlissingen, J. C. Petiet, W- Poppe, J. G. Reekers, J. G. Hoovers en Th, A de Ruijter te Middelburg, H. C. Poel, I. Roose, J. G. Rauw, E. A. Rut gers en J. G. Schipper te Goes, H. Pauwer te Veere. A. de Pree te Meliskerke, J. Priem te Ovezande, J. P. Quaak en L. P. de Smidt te Kruiningen, G. M. Kwakkelaar te 'sHeeren- hoek, M. J. Roelse te W.-Ka- pelle, J. Rijk te Yerseke, J. Schrier te Kats, C. Sanderse te Koudekerke, J. Sanderse te St. Laurens, J. Slabbekoorn te Kapelle, A. Sommeijer te Hoo- gezande. Kunst FRIEDRICH SCHILLER De Dultsche filmindustrie heeft in den loop der tijden een groot aantal films, waar aan het leven van een groot Duitsch kunstenaar het onder werp was, het licht doen zien. Zij heeft zich zeer vaardig getoond in het produceeren van dergelijke werken. Niets is er moeilijker dan het leven van een reeds lang gestorven kunstenaar, wiens naam even wel nooit vergeten zal worden en wiens werken door de eeu wen heen zullen worden ge prezen om hun adeldom en schoonheid, te beschrijven of te verfilmen. Vooral de film vraagt behalve het belangrijke levensverhaal een entourage, die de ware geschiedenis van het kunstenaarsleven zeer vaak in de schaduw stelt en waardoor dan de toeschouwers Waterhoos. Een waterhoos neergekomen op de toppen van de bergen van Saint Jean de Mau- rienne. De beek „L'eau Clarette" welke aanstonds zwol, sleepte een ongewoon groote massa aarde, grint en boomen mee de diepte in. Radioprogramma Zaterdag 26 Juni 1943 HILVERSUM I, 414,4 M. 12.15 Dick Willebrandts, 12,45 Ber., 13,00 Land en Volk brengt 13,05 Musette, 13,30 De weke- lijksche wandeling, 13.40 Mu- ïette, 14.00 Residentie ork. cn solist, 15.00 Bonte middag 16,45 Ber. 17.00 voor Ned. zeelieden, V7.20 Aansluiting met. 18,ft. R N.O., 18.10 Hongaarsch ork 18,45 Hier W.A., 18.55 Mar- schen (gr.), 19,00 Spiegei van den dag, 19,15 Orgel, 19.30 ra diofeuilleton, 20.00 Ork. Krevelen en gram., 21,00 Melo- een onjuist beeld krijgen van ™list' 22:00 B:r" e" den persoon van den kunste- i bescnomving- Vanaf naar 22,15 alleen voor do radio-cen- De film „Friedrich Schiller",Wcenen_ die de NederlandschDuitsche Be. lijn (0r.) .Kuituurgemeenschap deze 1 HILVERSUM II. 14.00 Platen- week deed vertoonen, is eenkaleidoscoop (gr.), 15. >0 Voor geslaagde beschrijving van dede Jeugd, 15.40 Kamerorkest, 'jeugd van den grooten vrij heidsdichter Horst Caspar, wiens eerste film dit was, is een krachtige, levende Fritz, die vecht voor zijn vrijheid als mensen m als dichter. Heinricb George brengt een voortreffelijke cre atie van den tyrannieken Her tog Kari Eugen van Wurttem- berg. Lil Dagover speelt de rol van geliefde van den nertog, terwijl Hannelore Schroth „Laura", de jeugdliefde van Friedrich Schiller is. De regie van dit filmwerk, dat ons wel niet bekend maakt met het innigste wezen van de kunstenaar, maar toch zeker een goeden indruk geeft van zijn leven en strijd in zijn jeugdjaren, was in handen van Herbert Maisch, die het tot een fraai en onderhoudend geheel maakte. (A. L. de Mtiynck). Zeeuwsche leden van het Ne derlandsch Verbond voor Sib bekunde onder leiding van den heer M, A. Aalbregtse- Uitvoerig wend van gedachte gewisseld en aan elkaar werden gegevens uitgewisseld tot het samenstellen van stamboomen en kwartiersta ten. Overgegaan werd tot het vormen van een werkgemeen schap en het aanleggen van een kaartsysteem der verza melde gegevens. DE POLITIEKE ONTWIKKE LING IN NOORD-AFRIKA De ontwikkeling in Noord- Afrika heeft volgens de ont vangen berichten een wen ding genomen, die men in Berlijn sedert eenigen tijd heeft verwacht. Wanneer het juist blijkt te zijn dat Giraud belast is met het totale op perbevel over Fransch.Noord en Fransch-West-Afrika terr wijl de Gaulle getroost werd met het imaginaire bevel over Martinique en Fransch-Indo- china dan blijkt hieruit dat naar de meening van Duit sche politieke kringen in het kamp der belanghebbenden het Amerikaansche standpunt gezegevierd heeft en dat hij, die eens de strooman was van Engeland in zekeren zin ge liquideerd is. Overigens ge_ ooft men in Berlijn niet, dat hiermede reeds een definitie ve oplossing verkregen is van het ontzaglijk gecompliceer de complex van vraagstuk ken, zoodat verrassingen nog zeer goed mogelijk zijn- 16.45 Ber., 17.00 gram., 17.1 Kwintet, 18.00 Opera- en ope rette, 19,00 Ber., 19.10 Voor de kleuters, 19,15 Wals, 19i.35 Symphonieconc., 20,15 Voordr. 20.30 Gram., 21,00 Omroepork. (opn.), 21,45 Avondwijding, 22,00 Ber. Officieele Mededeelingen Gemeente Vlissingen De polltiegezagsdrager ie Vlissingen maakt bekend, dai op grond van de beschikking van den Höhëren SS^ und Polizeiführer dd. 13 Met- 19-13, de ver beurdverklaarde radjo-oatvangjoes lel len met toebehooren en eventueele reserve-onderdeelén bij dén polltie gezagsdrager bèrooten ie worden In geleverd. Oe inlevering moei als volgt geschie den: In het stadhuis aan'de Hbütkade 12. von 9-—13 uur en ven;14r^-17 uul Op Maandag 24 Juni: Sint, Jocobstraal, .Slijkstraat, Smalle Kade, Sottegemstraai, van Speykstr., v. d. Spiegelstraat, Spuistraat, Stee- nenbeer, Steenhuisstraat, van der Swalmstraat, Trompstraat, Tulpenlaan, V.erkuy.l Quakkelaarslraet Op Dinsdag 29 Juni: Versluyssiraat, Vlolenlaar, Vlaming- straal, Vrouweslop, Vrouwestreat, Vrlj- domweg. Waaigat, Wager.aarstraat, Walstraai, Westelijke Bermweg, West straat, West-Souburgscheweg, Wielln- genstraat, Wlllemstreat, Wlnkelmanstr., WIJnbergsche Kade, Zandweg, Zell- markt, Zwanenburg, Zwanenburgsche- weg. Op Woensdag 30 Juni: Arbeidsstreat, Azaleastraat, Boter- bloemla.an. Stationsplein, Koudekerk- scheweg Oost, Koudekerkscheweg W Voor de inlevering worden formu lieren ter beschikking gesteld, die door belanghebbenden tegen betaling van 5 cent per formulier aan de loket ten der postkantoren kunnen worden afgehaald. Op elk lormulier moeien het type, het nummer van het toestel, alsmede de naam, hel beroep en het adres van dengene, die het toestel heelt Ingeleverd, met de schrijfma chine of In blokletters worden ver meld. Elk apparaat moet bovendien van een blanco label worden voorzien, afmeting 10 x 15 cm, Toestellen met losse luidsprekers, alsmede batterij toestellen met accu's moeten compleer worden ingeleverd Geëvacueerden, wier radio-ontvang toestel zich nog m de vroegere woon- gemeente bevindt, kunnen hei lormu lier alhalen ten postkahiore in de hui dige woongemeente; hei dient na in vulling Ingeleverd te worden bij den politegezagsdrager In dere laatste gemeente. Voorts moeten zij een per soon, woonachtig In de vorige woon plaats ol de polltiegezagsdrager al daar machtigen, het radio-ontvangtoe stel ol de reserve-onderdeelen uit de ontruimde woning weg te halen voor deze machtigingen zijn formulieren bil den polltiegezagsdrager gratis ver krijgbaar. Handelaren (groot- en kleinhandela ren), die handel drijven in radio-ont vangtoestellen, -toebehooren en -on- derdeelen, behooren deze voorwer pen, waarvan zij op 13 Mei j.i. eige naar of houder waren en die zij In voorraad hebben, op lijsten te regis- treeren en deze lijsten in drievoud bil hem In te leveren vóór 24 Juni a.s, Vlissingen, 24 Juni 1943, Oe pollltegezagsdrager voornoemd. W P EDELMAN, l.B. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERI), Graan maaien. Voor hel graan maaien zal vdor b!> zondere gevallen nog een Hein kwan tum benzine beschikbaar worden ge- setld voor diegenen, die hun oogst absoluut moeien maaien met een trec- lorblnder, welke niet op paardentrac* tie kan worden omgebouwd. Boven dien zullen In hel algemeen alleen tractoren, welke niet voor ombouw op generator geschikt zijn, ingescha keld worden. Telers welke op grond van bover> staande meenen In aanmerking te ko men voor benzine, kunnen zich mon deling voor nadere Inlichtingen wen den tot den P B H. In hun" district. Eventueele aanvraagformulieren kun nen aldaar gelijktijdig Ingevuld wor den. Aanvragen, welke na 1 Juli a.s. in ons bezit komen, worden niel meer In" behandeling genomen. Goes, 23 Juni 1943. Bestrijding van de late «omutefclg» held van hal ftvlL Aangezien de veroorzaker van de late wormstekigheid van hei Irult, de vlinder Carpocepsa Pomoneila, bezig is eieren al te zetten op de vruchten, moet er thans worden gespoien mei loodarsenaat 0.3 gemengd mei 0.5 kalk ól met Calclumarsenasl 0.3 (met ten hoogste een gehalte ven 0.4 vrij arsènlgzuur). De eerste stol mag niet, de laotste desnoous wal gemengd worden met Calllornische pap- Om een goede bestrijding te berei ken zal over 3 4 4 weken wederom met dezelfde middelen de bespuiting moeten worden herhaald. Strooregellng 1M3. Beleghebbenden, die eventueel hel in toegezonden aanvraagformulier stroo nog niet bij hun PI. Vettegeiv woordiger hebben Ingediend,: worden in hun eigen belong aangeraden, dll onverwijld te doen. Iemand die slroo verbruikt (ook al 14 dit al korrelig van eigen oogst) zonder strafbaar. Belanghebbenden worden er nog maals op gewezen, dat zonder de ver- eischte toestemming geen hooi ge kocht ot verkocht mag worden. Aankocpvergunnlngen en geleide- biljetten voor aankoop, resp. vervoer van hooi zullen als regel siecnts aan particuliere paardenhouders worden verstrekt en dan voor aflevering vla een erkend handelaar In hooi. Is de opbrengst van een cppervlek- gras-, klaver- ol lucerneland Ml groeno toestand verkocht, aan M veehouder ofwel drogerij, dan Is de betreffende verkooper verplicht hiervan binnen 5 dagen ns den da tum van verkoop, schriftelijk opgave te verstrekken aan de aldeellno Hooi, Stroo en Ruwvoeder Opgegeven moet worden: Naam, woonplaats en neder edret van den koop er; verkochte oppervlakte gres, kle ver of luceme; ol de geheel* opbrengst Is ver kocht, dan wel slechts één ol meer sneden, datum van verkoop. De kooper dleni er In dit geval ook rekening mede te houden ol êén ol ander In het raam van zijn leeltrecM mogelijk Is. De koopers resp verkoopeis, cle an er rekening mede te houden, dal ze bij een eventueele hooivomeimg een aanslag kunnen ontvangen. Getrouwd: G. DE LOOFF en E. MALJAARS die mede namens wederzijd- «che familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling vóór en bij hun huwelijk ontvangen. Middelburg, 23 Juni 1943 Arnemuidsch Voetpad 4 Voor de vele blijken van belangstelling vóór en bij hun huwelijk ondervonden zeggen ondergeteekenden, mede namens wcderzijdsche ouders, hartelijk dank. J. WONDERGEM J. WONDER ^EM-FAASE Middelburg, 18 Juni 1943. Bertfe Big, Jat gdót zoo niets Dat doet „de Betuwe" verdriet 1 Waar is 't deksel - geef maar hier En naar den winkelierl THANS EEN UITSTEKEND KOFFIE- EN THEESURROGAAT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 3