PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DONDERDAG 24 JUNI 1943 AD VERTE NT it PR ijS; Per m.m. 12» ct., minimum per adver tentie i 2 05 Bij abonnement speciale prijs Kleine advertenties (maximum 6 repelsi 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct meer 186ste JAAKÜAWO Dn NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 144 l BLADZIJDEN De Bureaux van ons oma njn gevestigd te viissmgen: Redactie en Administratie Walstr 58-60. lel 10 (2 itlnenj. Redactie na kantoortijd tel. 578: Middelburg: -ondenscne Kaal 29. Redactie tel 3521. Adminlstr tel. 3541. Goes: Redactie en Administratie Turfkaae 15. tel. 2863. os Kantoortijd tel 2475. Souburg Kanaalstraat 45. tel. 234; Oostburg. Redactie en Administratie Breedestraat 45. tel 102: BresKens: Dorpsstraat 35 tel 2L In 24 uur 92 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte gis teren bekend: Van het Oosteltjkefront wordt slechts plaatselijke ge vechtsactiviteit gemeld. De luchtmacht viel steunpunten voor de luchtmacht en bewa- peningsbedrijven in het vijan delijke achterland aan en wierp in d eFinsche Golf drie kust- vrachtschepen in brand. Britsche en Amerikaansche luchtstrijdkrachten deden Dins dag overdag en Dinsdagnacht verscheidene zware aanvallen op steden in West-Duitschland en in de bezette gebieden in het Westen. Vooral in de woon wijken der steden Oberhausen en Mülheim a.d. Ruhr ontston den aanzienlijke vernielingen. Op 22 Juni des middags viel in het zeegebied voor Sche- veningen een sterke for matie Britsche bommenwerpers en torpedovlïegtuigen tever geefs een Duitsch convooi aan. Bewakingsvaartuïgen en de luchtdoelartillerie aan boord der koopvaardijschepen schoten zeven der aanvallende vliegtui gen neer. Het- convooi is in zijn geheel in de haven van bestemming aangekomen. In totaal werden bij de aan vallen van Dinsdag overdag en Dinsdagnacht volgens de tot dusver ontvangen rappor ten 92 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 75 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Drie eigen jagers gingen ver loren. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 22 op 23 Juni afzonder lijke doelen in het gebied van Londen. DE STRIJD ROND DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Italiaansche torpedovliegtui gen hebben Dinsdag een vij andelijk convooi voor de N.- Afrikaansche kust aangeval len, een vrachtschip van 12.000 ton tot zinken gebracht, en een van 7000 ton beschadigd; een derde vrachtschip werd in de Golf van Tunis getorpe deerd. De haven van Bizerta, wegen, en spoorwegdoeien ten Zuiden van Jaffa in Palestina werden door Italiaansche vlieg tuigen gebombardeerd. Vijan delijke vliegtuigen ondernamen bomaanvallen en schoten met mitrailleurs op Salerno, Castel Vetrano, Milazzo en Olbia. Uit Salerno wordt melding ge maakt van schade en verlie zen. Eén toestel werd bran dend neergeschoten. Tijdens de luchtaanvallen op Reggio di Calabria en Messina werden twee vlêrinotorige vliegtuigen neergeschoten. Bij den jongsten aanval op Salerno zijn van de burgerbe volking 41 personen gedood en 57 gewond. Opstandige beweging in Z.- Iran. De „Daily Mail" beva't een bericht van een bijzonde ren correspondent, waarin mel ding wordt gemaakt van een opstand onder de nomaden in Zuid-Iran. De opstandelingen zijn met machinegeweren en geweren bewapend naar het Noorden opgerukt en hebben de stad Fizo Zabad bezet. Deze stad ligt niet ver van den autoweg van Bóesjïr naar Te heran en Tebris. De Iraansche regeering heeft troepen gezon den, die de opstandelingen naar de b'ergen van Zuid-Iran moe ten terugdrijven. Veldmaarschalk Rommel. De A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt: Een majoor uit het hoofdkwartier van maarschalk Rommel die eenige dagen als koerier te Berlijn vertoefde, deelde mede, dat de veldheer op het oogenblik wederom een uniformjas draagt, dat zoowel in het eigen kamp als ook bij den vijand, een zekere ver maardheid heeft gekregen. Het is zijn zoogenaamde offensief- jas" welke hij steeds draagt als hij zijn nieuwe plannen voorbereidt of begint uit te Voeren. De spiegels van deze merk waardige offensiefjas verfcoo- nen de maarschalkstaven, die in dit bijzondere geval tijdens den veldtocht in Noord-Afrika bij El-Alamein zijn vervaardigd door den knecht van den maar schalk. Deze knecht, die goud smid van beroep is, smeedde de maarschalkstaven uit het fele blik van een Engelschsar- ineblikje, dat hij onder dgn oorlogsbuit vond. De natuurramp ln Anatolie. De Turksche minister van binnenlandsche zaken heeft in de groote nationale vergade ring bijzonderheden medege deeld over de aardbevings ramp van Adapazar. Volgens 2djn mededeelingen bedraagt 't aantal dooden 297. De hevige regenval heeft de redding- en opruimingswerkzaamheden ern stig bemoeilijkt. Alle offici- eele gebouwen, behalve het mi litaire hospitaal te Adapazar, zijn vernield. Voor de hulpver leening is gebruik gemaakt van gemotoriseerde troepenaf- deelingen en pioniers. Twee extra treinen zijn met 400 ge wonden in Istanboel aangeko men. Nader wordt gemeld dat het aantal dooden gestegen is tot 1304. MJjnwerkersstaking in Zuld- Wales. De mgnwerkersstaking in Zuid-Wales, voornamelijk in de Swansea-vallei, zoo meldt de „News Chronicle", grijpt steeds verder om zich heen. Op het oogenblik liggen niet min der dan acht mijnen stil. BEKEND MAKIN G betreffende aanmeldings plicht. Alle mannelijke personen in 1924 geboren, die tot nu toe van het voor hen be voegde arbeidsbureau nog geen schriftelijke uitnoodi- ging voor een persoonlijk bezoek hebben ontvangen of aan hun aanmeldings plicht b.v. wegens ziekte den 31sten Mei, lsten Juni en 2en Juni niet hebben vol daan, worden hiermede voor de laatste maal uitge- noodigd, zich in persoon aan te melden bij het voor hen bevoegde arbeidsbureau of bijkantoor op de hier on der genoemde data. Donderdag 24 Juni, in Ja nuari tot en met April gebo renen, tusschen 9 en 17 uur. Vrijdag 25 Juni, in Mei tot en met Augustus gebo renen, tusschen 9 en 17 uur. Zaterdag 26 Juni, in Sep tember tot en met Decem ber geborenen, tusschen 9 en 13 uur. Bovendien wordt aan de in de jaren 19201923 ge borenen, voorzoover zij on derworpen zijn aan den aan meldingsplicht en dezen om welke reden dan ook niet zijn nagekomen, voor de laatste maal gelegenheid feboden op bovengenoemde ata ook aan hun aanmel dingsplicht te voldoen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers, aie in strijd handelen met de bepalingen of deze pogen te ontduiken, dus b.v. aan deze uitnoodi- ging niet of niet naar be- hooren voldoen, opzettelijk of door nalatigheid onjuiste aangiften doen, stellen zich bloot aan zeer zware straf fen. Den Haag, 22 Juni 1943. Antwoord op geruchten inzake de N.S.B. BELANGRIJKE N.S.B.-BIJEENKOMST TE DEN HAAG. Op deze met modder en waterplassen bedekte wegen moet de koerier, een SS-grenadler van het Vrijwilligers Legioen Nederland, dikwijls van z(jn flets stappen en zijn karretje op den schouder nemen. Hem schijnt echter niets meer te kunnen verstoren, naar uit zijn lachend gezicht blijkt. SS PK Relnsberg-O-H-P m Keuringen voor de Walfen-SS, het legioev en de landmacht. Het SS-Eraatzkommaudo deelt «nede: Nederlanders van arisch bloed, In den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoem de adressen vervoegen teneinde ge keurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt, met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len enz De aandacht wordt er op ge- -"qstigd, dat voor de vrijwilligers, om bepaalde redenen ia Ne derland moeten blijven, de moge lijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het SS-wachtbatailion in Amersfoort Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland wiMen toetreden. Personen tusschen 18SO jaar, die aanmeldingsplichtig zün voor den arbeidsinzet, kunnen zich even eens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeids inzet vrijgesteld. 25 Juni 914 uur Amersfoort, Po- lizeidurchgangslager. Leusd er- weg. 26 Juni 914 uur Den Haag. café „Den Hout", Bezuidcnhoutsche BEKENDMAKING. De admiraal in Nederland maakt bekend: Krachtens artikel 5, lid 1, cijfer 2, lid 2, van de verorde ning van den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden nr. 100/41 over bij zondere maatregelen inzake de kustbescherming, wordt het volgende bepaald: Alle vaartuigen mogen in het door de verordening nr. 100/41 bepaalde gebied, waar voor de verbodsbepalingen gel den, alleen varen of in dit res sort te water of op het land liggen wanneer zij krachtens de volgende bepalingen geken merkt zijn. Vaartuigen met een laadver mogen van minder dan 10 ton moeten op een duidelijk zicht bare plek aan den buitenkant op een vast deel van het vaar tuig in letters van tenminste 10 cm. hoogte en een breedte van 1 cm. goed leesbaar, den naam van het schip of eige naar -alsmede zjjn woonplaats vermelden. Voor de kenmerking van vaartuigen met een laadver mogen van 10 ton of meer kan men volstaan met het in ar tikel 7, lid 1 van de „regle menten voor de binnenvaart" voorgeschreven teeken. De plicht tot kenmerken strekt zich ook uit tot drij vende toestellen, dat zijn drij vende voorwerpen, waarop me chanische installaties als bag germolen, kraan, hefwerktuig of bokken zijn aangebracht. Overtredingen van deze ver ordening worden gestraft over eenkomstig art. 7 van de ver ordening nr. 100/41 met ge vangenisstraf of in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten hoogste 5 jaren. De verordening treedt in werking op 1 Juli 1943. Uitzonderingstoestand in De troit. In Detroit is de uitzon deringstoestand afgekondigd, daar bij onlusten, die tegen kleurlingen waren gericht, 23 personen, waaronder 20 ne gers, gedood en meer dan 500 gewond werden. Ruim 1300 personen zjjn gearresteerd. Betuiging van trouw aan den Leider. Dinsdagavond heeft de N.S. B. in den Dierentuin te Den Haag een bijzonder belangrijke bijeenkomst gehouden, waarop de commandant der W.A. mr. A. J. Zondervan, de voorman der germaansche SS in Neder land, J. H. Feldmeyer, de hoofdstormer en plaatsvervan ger van den Leider, C. van Geelkerken en tenslotte Mus sert zelf het woord hebben ge voerd De bijeenkomst had het ka rakter van een hernieuwde be tuiging van trouw a.an den Lei der en vormde als zoodanig een antwoord op praatjes, die zijn verspreid na de door Mussert op 5 Juni te Utrecht belegde kaderbij eenkomst. De bijeenkomst werd door eenige duizenden functionaris sen en leden der beweging bij gewoond. Commandant Zondervan. Commandant Zondervan be gon zijn rede met te zeggen, dat de nationaal-socialisten als dragers van een wereldbeschou wing reeds 10 jaar geleden de overtuiging hadden, dat met haar het vaderland en Europa zouden staan of vallen. Het zelfrespect der natie is het lei dende doel van de nationaal- socialisten geweest. Daarom hebben zij het volk den natio- naal-socialistischen soldaat in de W.A. als voorbeeld voor oogen gesteld. Voor vriend en vijand blijft te allen tijde één ding duidelijk: waar Mussert staat, staat de W.A. Wanneer de W.A. thans noodzakelijke dingen ten achter stelt bij het allerbelangrijkste: den oorlog te winnen, dan beschouwt zij dit als een offer, dat zg brengt .in de zekerheid aldus voor de toekomst van het volk de beste troeven in handen te hebben. Spreker legde vervolgens een gelofte van trouw aan Anton Mussert af. In onwrikbaren trouw aan den Leider en den Führer ligt de basis voor onze eenheid. Voorman Feldmeyer. Voorman Feldmeyer wees in zijn rede erop. dat de germaan sche mensch zijn volk be schouwt als een eenheid van verwanten naar den bloede, waarin niet alleen de groote Nederlandsche figuren voortle ven, doch ook het groot-ger- maansche verleden, en waarin de groot-germaansche toe komst besloten ligt. De groot- germaansche gemeenschap is voor ons de levenswarme roep van het bloed. Deze idee heeft in de SS vorm gekregen, en wanneer daarover misverstan den zijn ontstaan, dan kunnen die worden teruggebracht tot een misverstaan van het dyna mische, ons allen bezielende begrip „ons rijk", waarvan het wezen het-belangrijkste is. Spreker verklaarde voorts, dat enkele lieden het met de SS niet eens zijn, omdat zij van meening zijn, dat deze te ver gaat of te radicaal is. Dit is daarom niet erg, omdat de na- tionaal-socialistische eenheid een andere is, dan de democra tische tegenstanders vaak wil den doen gelooven. Hij wees er vervolgens op, dat de Leider den eed van trouw op den Führer heeft afgelegd en dat hjj het geweest is. die voor de eerste keer een formatie Ne derlanders van de germaansche SS persoonlijk ook den eed van trouw op den Führer Adolf Hitler beeft laten afleggen. Bij den Führer ligt zonder uitzon dering ons aller ideaal. Bij den Führer. als de figuur, uit wien, tot wien en door wien werke lijk de germaansche lotsge- m eens chap geboren wordt en groeit. Hoofdstormer Van Geelkerken. Hoofdstormer Van Geelker ken verklaarde in zijn rede, dat de jeugd voor de nationaal- socialisten van heden de waar borg moet zijn, dat hun werk eens zal worden voortgezet. In den jeugdstorm wordt het ka rakter van de jeugd gevormd en zij leert daar, zich in te zet ten volgens de richtlijn „in Godsvertrouwen alles voor het vaderland". Nadat de hoofdstormer de jongens en meisjes het gewel dige gebeuren van dezen tijd voor oogen gesteld had, liet hij tegelijkertijd een scherpe ver maning hooren tegen de hou ding van misleiden en onver schilligen. In onwrikbaar ge loof en vast vertrouwen staat deze jeugd in de gemeenschap der Nederlandsche nationaal- socialisten en vormt aldus een onderdeel van de groot-ger maansche jeugd, de jeugd van het nieuwe Europa. Rede van den leider. Mussert achtte het noodza kelijk de geruchten, die sedert cle bijeenkomst van het leiders- corps der beweging op 5 Juni in Tivoli te Utrecht zijn ver spreid, tot de juiste proporties terug te brengen. De leider schilderde de periode vóór '40, waarin de beweging door de democraten steeds weer voor dood wend) verklaard en consta teerde, dat thans de beweging de draagster is van die politie ke wil van het Nederlandsche volk. De leider stelde vervol gens het verraad aan de kaak van de in Londen zetelende emigranten. Het verschil tus schen deze lieden en de nati onaal-socialisten bestaat hierin dat de laatsten de fatsoenlijk ste zijn. De emigranten hebben den N.S.B-ers gedreigd, dat ztf zullen worden opgehangen wanneer zij terugkomen. Ik mag verklaren, dat er geen Nederlander is, ölie gelooft te zullen worden opgehangen wanneer de nationaal-socialis ten winnen. De leider schetste vervolgens de bases van den tegenwoordi- gen wereldstrrjd. Het gaat om het zgn of niet zijn van Euro pa. In dezen tijd hebben de na tionaal-socialisten een roeping te vervullen voor volk en va derland om het volk door de zen tijd heen te brengen. In het bewustzijn van hun verplich ting in den strijd op leven en 'dood zijn de eerste honderd vrijwilligers gegaan en zijn duizend gevallen. De beweging zal ook verder haai* plicht doen. De leider verklaarde voorts dat hij zeer wel weet dat het niet aangenaam is in een bezet gebied te leven en dat het nog minder aangenaam is een auto ritaire beweging in een bezet gebied te leiden. De beweging heeft tot taak de saamhoorig- heid) op te bouwen, die komen moet omdat alleen daarin voor allen in Europa de toekomst ligt. De leider hieli' zich ver volgens bezig met het onver stand dat de N.S.B. ontmoet bij het uitvoeren van deze taak. De Leider stelde voorts het Nederlandsche volk de moei lijkheden en offers van het Duitsche volk voor oogen, dat thans de zorg heeft dat het bolsjewisme Europa niet over stroomt. Hg verklaarde woor delijk: „wanneer' wij wakker worden door het gebrom van motoren zijn we natuurlijk blij, dat de bommen niet hier val len, maar geven wij ons ook volledig rekenschap van het feit, dat zij aan gene zgde van de grenzen vallen en dat hier door een volk zwaar lgdt? Daarom zeg ik, ja dat moeten wij doen: het moet zoo zijn, dat allen zich smartelijk getroffen voelen of nu Keulen ge bombar*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1