«0// 9 MILLIARD No. 589 ALBUMONA BUTAROMA Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. kerk. Benoemd tot hulp- pred. to WeBt-IJsselmonde J. Poort, cand. te Schiedam. Aangenomen naar Jutphaas H. W. J. C. Hanzelaar te Rtfperkerk; de benoeming tot hulp- pred. te Utrecht W. M. Maaa, cand. aldaar; naar Woldendorp B. Eesers, cand. te Eefde. Geref. Kerken. Aangenomen de be noeming tot hulppred. te Hensden D. G. Molenaar, cand. en hulppred. te Hardenberg, Besluiten, Benoemingen enz. Eindexamen Rijke H.B.S. te Middelburg. Voor het eindexamen van de A.-af- deeling slaagden J. Aliewljn, J. Blaauw. J. v. d. Driest, L. E. Groos- man, Bep Hondlus, W. Nieuwdorp er H. J. F. Schneider, allen te Middel burg; A. van Dis. Vrouwepolder; Corry Eienbaas, 's-Heer Arendskerke; J. Koole, St. Laurens: Annie Reus, Weslkapelle; Toos van Rijk, Souburg; Hanna Schout, Serooskerke; J. D. de Voogd, Veere. Afgewezen één candi- daat. Te 's-Gravcnhage slaagden voor te lefoniste le klas de dames W. C. P. Schippers en J. Warnau te Breda. Vroeger woonachtig te Middelburg. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituur- bescherming is te rekenen van 12 Januari 1943 tot 1 October 1943 be noemd tot tijdelijk leeraar aan de rijkslandbouwwinterschool te Schoon- dijke de heer H. A. M. v. d. Vijver, te Biervliet. Benoemd tot dijkgraaf van den calamiteuzen Hoofdplaatpolder de beer H. J. Cammaert en tot leden van den Dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes, als vertegenwoordigers dien polder, de heeren A. W. Ver- planke en P. J. van Damme, beide te Hoofdplaat. Benoemd tot dijkgraaf van den ca lamiteuzen Thomaespolder, de heer P. M. J. le Clerck te Biervliet en tot gezworene van den Oud Vogolschor of Zuid Westenrijkpolder de heer I. van Cadsand te Temeuzen. ^tBHI<ïn!HGM7ITsCHArPl^^ MOLESTVERZEKERINGEN Gebouwen, Inboedels, inventarissen, vaartuigen, •nr. Bedrijfsschade en huur- derving, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden en preciosa. HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING Totaal werd reeds verze kerd voor ruim GULDEN Voegt doorbï) ook Uw belang en vroagt Inlich- P tingen bij uw Assurontio- bezorgerl N.V. „DEFA", Arnhem VERGADERING D.A.F. EN N.A.F. Zondag hebben te Zwolle in een vergadering van sociale voormannen en functionarissen van het Deutsche Arbeitsfront en het Nederlandsche Arbeids front, de leider van het N.A. F., H J. Woudenberg en Hauptdienstleiter Schmidt het woord gevoerd. In zijn rede wees de heer Woudenberg o.m. op de positie van de sociale voormannen. In de critieke dagen die achter ons liggen, hebben zij gestaan als een rots in de branding en hebben zich ware arbeidska meraden betoond De roep om erkenning die indertijd door de arbeiders werd aangeheven, wordt thans beantwoord. De verwezenlijking van de socia listische idee gaat echter met offers gepaard. Evenals de eerste pioniers van het socia lisme in Nederland zullen de werkers van het N.A.F. zich offervaardig moeten betoonen. De sociale voormannen hebben de taak in de bedrijven de nieuwe socialistische idee uit te dragen. Zulks zal in den zelfden geest moeten geschie den waaruit de eerste arbei der van Duitschland zijn kracht putte, toen hij zijn volk uit een poel van ellende om hoog trok. Woudenberg riep de aanwezigen op om solidair met de andere germaansche volkeren te bouwen aan het nieuwe socialistische Europa. Vervolgens sprak Haupt dienstleiter Schmidt, die be gon met te wijzen op den adel van den arbeid. Spr. herinner de voorts o.m. aan de wan daden van de bolsjewisten in de Baltische landen. Tiendui zenden arbeiders zijn wegge sleept en ontelbare zelfstandi ge existenties uit den midden stand zijn vernietigd. Wanneer men tracht hiermede een ver gelijking te trekken met den inzet van Ned. arbeiders in Duitschland, moet men ant woorden dat de Nederlanders met grootere kennis en rijkere ervaringen terugkeeren. „Wij willen", zoo zei spr., „dat de Nederlander zijn 'vaderland lief heeft, maar wij eischen ook, dat hij ons vaderland er kent, want wij hebben door onze offers bewezen, dat wij, gelegen in het hart van Euro pa, de ordenende macht willen zijn". Terwijl het bolsjewisme de werkenden plunderde,, heb ben wij met het N.A.F. 'de or ganisaties van den Nederland- schen arbeider in een eenheid aaneengesloten, hem zijn oude rechten gehouden en geen cent genomen van de spaargelden. Hun, die zich vleien in de hoop dat men weer tot de oude toe standen zou kunnen terugkee ren, riep spr. waarschuwend toe dat er thans alleen nog maar keus is tusschen natio- naal-socialisme en communis me. In scherpe woorden stelde spr. de onmenschelijke metho des van den anglo-Amerikaan- schen bommenoorlog aan de kaak, welke niet anders is dan een vervangingsmiddel voor de hongerblokkade waarmee men in 1914'18 vrouwen, kinderen en grijsaards wilde treffen. Eenmaal zal de dag komen, waarop Duitschland zal terug slaan. Wanneer de tegenstan ders iets willen uitrichten moe ten zij met het geweer in de hand aantreden. Dan zullen zij den in den oorlog beproefden soldaat van AdoEr Hitier lee- ren kennen Wanneer echter veldslagen geleverd worden, is er voor toeschouwers geen plaats. Daarom heeft men ook de leden van de vroegere Ne derlandsche weermacht moe ten terugbrengen in krijgsge vangenschap en wanneer deze maatregel thans vaak nog niet wordt begrepen, zal men daar toch eens dankbaar voor zijn. iOok de laatste Nederlander moet thans hebben begrepen dat op dit oogenblik in dit land waarschijnlijk geen steen meer op den anderen zou staan, wanneer de Duitsche troepen niet in 1940 dit land waren binnengerukt en het onder hun bescherming hadden genomen. Het lijdt geen twijfel dat an ders Engeland al lang Neder land tot oorlogstooneel had gemaakt. Men moet daarom niet zeggen dat Nederland niet betrokken is bij dit conflict. .,Wij leven in een groote om wenteling", zoo verklaarde spr., „het komt er op aan of eens de Nederlandsche man kan zeggen: Ik heb meegehol pen. Thans staan je germaan sche broeders in den strijd, thans moet je je uitspreken, en niet eerst na den oorlog." Bij alle offers die thans ook in dit land moeten worden geëischt, mag men niet vergeten dat de bewoners het hier beter heb ben dan de Duitsche mensehen in het Ruhrgebied of de sol daten aan het front. Het lot heeft ons geplaatst in één ruimte. Duitschers en Neder landers staan in deze ruimte in een front en dragen ge meenschappelijk de lasten van den oorlog. Het D.A.F. en het N.A.F zijn er toe geroepen de gemeenschapsgedachte te hel pen doorbreken, welke gefun deerd is op nationalisme en socialisme. Uit deze beide krachten moet het nieuwe Europa gevormd worden. Als nat. soc. zetten wij ons steeds slechts voor de gemeenschap in onder- de leiding van Adolf Hitler dien wij volgen als Führer van het tegenwoordige Duitschland en Führer van het Europa van morgen Hoofdredacteur: J. O. Vivser, VUsbid gen; Algemeen redacteur: M. Geerse. Middelburg; Stadsnieuws: C. de Vooga Vlisslngen, en J. P. Ph. Doorenbos, Middelburg; Gewestelijk nieuws: H. van Benthem, Goes en R. F. H. L. Sondag, Oostburg; Haagsch redacteur mr. j. C. de Wit; Advertentiechef: voor Mid delburg c. P. Buïjs. voor VUsslngen 3. Rijkeboer. Knoeierijen op een veehou- dershedrijf. Een veehouder on der Amsterdam had wekelijks voor eenige honderden guldens schillen opgekocht voor vee voeder, doch leverde slechts een zeer gering kwantum melk af. Ook nadien was de m eiklevering veel te laag, ge let op het melkveebeslag van ruim veertig dieren. De boer beriep zich steeds op de ge volgen van mond- en klauw zeer. Niet minder dan zeven controleurs van den C.C.D. meldden zich kortelings bij den boer voor bedrijfscontróle. On middellijk werden alle deelen van het bedrijf onder toezicht geplaatst, hetgeen niet ge makkelijk was, daar het be drijf beschikt over landerijen en bedrijfsgebouwen met zeer verspreide ligging. Men vond kaas, versche karnemelk, karngereedschap, kaasstremsel en volle melk. Het melkboekje was zeer onvolledig bijgehou den. In het veeboekje klopten de gegevens over de varkens al evenmin. Op grond hiervan werden 12 varkens, die boven dien ver boven het toegestane gewicht wogen, in beslag ge nomen. In de weide werden alle runderen stuk voor stuk onder toezicht gemolken. Men had toch nog kans gezien 2 der runderen op een verwij derd stuk land voor te melken, maar dit geschiedde door een knecht, die op heeterdaad werd betrapt. De resultaten van de melkerij waren zeer welspre kend. De strijd in Noord-Cliina. De Japansche expeditiestrijdkrach ten in Noord-China hebben vol gens Domei de resultaten be kend gemaakt, die in Mei be haald zijn. De vijand verloor 13t600 dooden, ruim 12.700 krijgsgevangenen werden ge maakt. Voorts zijn groote hoe veelheden wapentuig buit ge maakt. Eenige dagen ge leden werd in Den Bosch de 70-jarige weduwe G., toen zij, zonder uit te kijken de straat overstak, door een wielrijdster aangereden en tegen den grond gesmakt. Met ernstige verwondingen werd de vrouw naar hst ziekenhuis gebracht, waar zij is overleden. Een 68-j a r i g e w i e 1- rijder te Ruinen, die het kruis punt te Eursinge wilde pas- seeren, doch met zijn rijwiel1 begon te slingeren, werd door een personenauto gegrepen, waarbjj hij door de voorruit vloog. Het slachtoffer was op slag dood. Den autobestuurder treft geen schuld. MIDDELBURG Meisje van tram gevallen, j Tengevolge van eigen on-l voorzichtigheid, zooals om- staanders verklaarden, is Zon dagmorgen in de Lange Viele een dertienjarig meisje uit de rijdende tram gevallen. De po litie bracht haar binnen in de woning van een arts, die even wel niet thuis was. Een andere geneesheer constateerde een lichte hersenschudding. 's-Mid- dags is het meisje, dat in Vlis- singen woont, per taxi naar huis gebracht. Uit het politierapport. Er werden politioneele waar schuwingen uitgereikt aan R. A. v. d. B., die op de tram sprong, terwijl deze in bewe ring was en aan J. W. te Sou- iurg, die op zijn fiets iemand boven de 10 jaar vervoerde. De Economische Dienst van de politie maakte proces ver baal op tegen H. H. S., die voor het verven van -een kin dermanteltje een te hoogen prijs berekende. J. E. J. M. deed aangifte van e diefstal van een negental F handdoeken uit de toiletinrich- I ting aan het' station alhier, f Een onderzoek in deze zaak is j ingesteld. - Nieuwe zaak geopend. Verleden week Zaterdag j opende de Chemische Wassche- F rij en Ververij N.V. Hoeksema j in een ruim en licht winkel- pand aan de Nieuwe Burg haar Middelburgsche filiaal. De zaak beslaat slechts den rui- L men winkel, waarin de voor P het bedrijf benoodigde appara- I ten staan en verder keurig is ingericht, terwql de rest van het gebouw door een geriefe- j lijke woning wordt ingenomen. I Burgerlijke Stand GOES. Geboren sybolt, z. v. Jo- han Adam Prins en Pleternella van Beveren, te Vlisslngen; Dina Jaspe- rlna, d. v. Johan van der Straate efi Cornelia Frederilta Weatdorp; Andrine Dora, d. v. Donald Johan Kuenen en Louisa Johanna Theodora Janssens. Overleden: Jacobus Marinus Noord- hoek, 78 J., echtgen. v. Willemlna Hage, te Wissekerke. Feuilleton MUZIEK IN HET DUIVELSSTEEGJE. 68) door S. BROCKHOFF. Woont uw zuster hier in de stad?". „Sinds kort wel. Voordien woonde zij lang in Indië en pas na haar echtscheiding is ze naar ons land teruggekeerd. Ik heb haar nog niet gespro ken". Kampscholte dacht even na. .,Ik heb toevallig vernomen, dat zij groote financieele zor gen heeft. Zij kwam zonder een cent van Java terug. Haar man, Zuiderstroom, is na de scheiding ook teruggekeerd. De erfenis zal haar zeer goed te pas komen. Gisteren heeft de notaris mij gemeld, dat be halve het testament nog een wilsbeschikking bestaat, waar bij zij de helft van het baar vermogen ontvangt. Ik gun het haar van harte, maar veel zal dat wel niet zijn". Joep was verrast. „Uw broer stond toch als heel rijk bekend?" Kampscholte glimlachte bit ter. „Blijkbaar bent u slecht ingelicht over de zakelijke be zigheden van mijn broer. .Zijn geheele vermogen ligt vast en als hij alles bij elkaar tiendui zend gulden op de bank heeft is het veel. Daarentegen zit zijn geld in de meest uiteen- loopende ondernemingen, die niet altijd van de fraaiste zijn". Mijnheer Kampscholte zweeg even en slosg een glaasje port naar binnen. „Het meeste heeft hij in bouwgron den belegd. Dertig huizen be zat hij zoowat en het ergste is, dat hij dio huizen niet al leen kocht, maar ze af liet breken om er nieuwe wonin gen op te laten zetten. U kunt zich voorstellen, wat dat. een geld verslindt". Kampscholte zuchtte. „Jarenlang heb ik er tegen gestreden tegen die bouwwoede, die het geheele vermogen van de firma ver slonden heeft". „Tot nu toe dacht ik, dat de „Vinum" het voornaamste van zijn bezigheden was", zei Joep langzaam. Kampscholte's kleine bruine oogjes begonnen kwaadaardig te fonkelen. „De „Vinum" heb ik ge maakt", verkondigde hij trotsch. „Mijn broer heeft er altijd maar matige belangstel ling voor gehad. Alleen als het er om ging de „Vinum" in twijfelachtige affaires te ver wikkelen, dan was hij altijd klaar. Hij heeft de firma in een concurrentiestrijd gejaagd, waar zij steeds verzwakter uit te voorschijn kwam". Kamp scholte scheen te vergeten, dat hij tegen iemand sprak die op. merkzaam, te opmerkzaam misschien toehoorde. Hij was nu eenmaal op zijn praatstoel en de lang opgekropte woede zocht nu een uitweg. „Vlak voor zijn dood heeft hij me 'n plan voorgelegd om iemand te ruïneeren, die ons niets in den weg had gelegd. Alleen omdat hij niemand naast zich kon dulden. Daarom is mijn zuster indertijd ook wegge gaan. Ik geloof, dat hem aat vaak erg heeft gespeten". Joep deed weer opvallend onschuldig en kinderlijk. „Maar ze beweren toch, dat huizen een uitstekende geldbe legging zijn! De huren „Huren? huren uit die oude schuren, waarin geen fatsoen lijk mensch kan wonen? Die om de haverklap hersteld moeten worden omdat het dak lek is of de ramen ontzet zijn? (Wordt vervolgd). VLISSINGEN Jubileum „St. Caecilia". Mn een druk bezochte leden- j vergadering heeft de harmonie j ,St. Caecilia" haar 60-jarig l bestaan herdacht. De voorzit- f ter herdacht in zijn openings- woord den overleden directeur en leden. Na voorlezing van de vele felicitaties van zusterver- eenigingen uit deze gemeente en omgeving, heeft de voorzit ter nog het oudste werkende lid, den heer W. Fens, gecom plimenteerd. Hierna hebben de leden nog een gezellig uurtje onder elkaar doorgebracht. GOES Uit het politierapport. Zekere H. B. alhier werd aangehouden en ingesloten als I verdacht van diefstal van eeni- i ge dekzeilen en scheepstouw, j Tegen C. H. werd proces verbaal opgemaakt wegens het onvoldoende verduisteren van zijn woning. u ontvangt een zeer hooge waarde voor Uw bon Algemeen wanneer U die be steedt voor JUSFOEDER 100 GRAM GELE SAUSPOEDER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2