SPAAR- RUKSPOST SPAARBANK KRUSCHEN AKKERTJES Rechtszaken POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Diefstallen. Een los--werkman uit Oostkapelle vermiste irr Augustus 1942 zijn fiets, die hij een oogenblik onbe heerd had laten staan. De politie trof de fiets in het bezit van den 44-jarigen timmerman-aannemer J. *n oaderteekend weder bij den distri- fiets in bruikleen gekregen te heb ben van iemand en naderhand het rijwiel van dien iemand gekocht. Dit verhaal' klopte niet erg met andere vei klaringen en de officier elschte 100 subs. 50 d. h. met teruggave van de fiets aan den benadeelde. De politierechter von niste conform. Diefstallen. Een los werkman uit Oostkapelle vermiste in Augustus 1942 zijr fiets, die hij een oogenblik onbe heerd had laten staan. De politie trof de fiets in het bezit van den 44-jarigen timmerman-aannemer J. P. K. te Zierikzee aan K. zei de fiets in bruikleen gekregen te heb ben van iemand en naderhand het rijwiel van dien iemand gekocht. Dit verhaal klopte niet erg met andere verklaringen en de officier elschte 100 subs. 50 d.h., met teruggave van de fiets aan den benadeelde. De politierechter von. Biste conform. Een fabrieksarbeidster uit Oost burg vermiste na een bezoek aan een café met haar verloofde en enkele andere personen, haar por- tefeuile met geld. die zij in het café achter de radio had gelegd, zooals ze dat gewoon was. Bij na der onderzoek door de marechaus see bleek het. dat de verloofde, de 27-jarige landarbeider P. G de G. uit WaterLandkerkje.de "portefeuil le had weggenomen. Thans werd hij veroordeeld tot 25 subs. 10 d.h., conform den eisch. Huisvredebreuk en mishandeling. Nadat zijn verloving verbroken was. viel de 29-jarige student G.K. uit Serooskerke zijn vroeger meisje nog wel eens lastig. Het gevolg was, dat hij zich thans had te ver antwoorden wegens huisvrede breuk en wegens mishandeling vat het meisje Hij had nl. na het ver zoek van zijn ex-a.s.-schoonpapa geweigerd diens erf te verlaten, van welk feit de veldwachter ge tuige was geweest en hü had bij een andere gelegenheid, toen het meisje niet bereid was met hem te praten, haar een klap in het ge zicht gegeven. Conform den eisch werd hij veroordeeld tot 50 subs. 20 d h. Heling van enveloppen. Wegens heling van verschillende hoeveelheden enveloppen werden veroordeeld A. S.. verkooper Alg Spoorwegboekhandel, 28 jaar te Vlissingen tot 25 subs. 10 d h. (eisch 50 subs. 20 d h), M P. koopman. 23 jaar. te Middelburg, tot 4 mnd. gevang., conform den «lsclr en H D. S., 48 jaar, kruier bij de Ned. Spoorwegen, tot een eendere straf als A. S. SPAARBANKBOEKJE BU DE HET SPAARBANKLOKET IS OOK NA 3 UUR GEOPEND Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pün. spit, etc. worden veroorzaakt door on zuiver bloed. De zes minerale zouten In Kruschen zuiveren Uw bloed en voeren CJw lichaam nieuwe levenskracht toe. Gezondheid voor een cent per dag Bij Apoth. en Drog. 0.41,0.76,1.47 Tojo over den oorlogstoestand. In zijn kwaliteit van minis ter van oorlog heeft de Japan- sche eerste minister Tojo voor den rijksdag, een algemeen overzicht gegeven van den jongsten oorlogstoestand. Hij verklaarde dat de militaire voorbereidingen op alle fron ten recht zouden doen weder varen aan iedere toekomstige ontwikkeling, terwijl aan den anderen kant bevredigende vorderingen gemaakt zijn bij den wederopbouw van het grooter Oost-Azië. Tojo zette uiteen, dat de Ja panners vier aanvallen op het gebied van Akyab die .door ongeveer twee vijandelijke di visies waren ondernomen, se dert het einde van verleden jaar tot eind Februari afge slagen hebben. Begin Maart is het offensief hervat. Op N.- Guinea en in het gebied der Salomonseilanden is het den Japanners gelukt hun voordee- lige strategische stellingen verder te verstevigen. Ten aanzien van China ver klaarde spr. dat Tsjoengking thans zijn oorlogsdoelen ten opzichte van Japan geheel verloren schijnt te hebben Een bewijs daarvoor is gele gen in het herhaaldelijk over- loopen van Chineesche gene raals naar de Nankingregee- ring. Door de felle offensieven der Japansche luchtstrijdkrachten zijn alle pogingen om de Ja pansche scheepvaart op het Oosten en Zuiden der Chinee sche Zee te storen evenals po gingen tot luchtaanvallen op het Japansche vasteland vol komen tot mislukking ge bracht. Tojo zeide verder dat het fehe-ele volk meer dan ooit ereid is al zijn krachten in te spannen en niet eerder te rusten voor de vijand op ver nietigende wijze verslagen is. Japans militaire posities in Groot-Oost-Azë worden dage lijks versterkt, terwijl tevens de groote hoeveelheden grond stoffen en natuurschatten van dit gebied in steeds toenemen de mate beschikbaar zijn voor de oorlogsindustrie van het land .Aldus zijn de beslissende voorwaarden geschapen tot verzekering van de eindover winning. Vervolgens behandelde Tojo in bijzonderheden de betrek kingen van Japan tot de ver schillende volken. Tojo zeide voorts, dat men bereid is in den loop van dit jaar den Philippijnen de onaf- hankelijkheid te verleenen. Al dus zou reeds in minder dan twee jaar na het uitbreken van den oorlog in Groot-Oost- Azië de lang gekoesterde wensch der Phuippino in ver vulling gaan. Wat de bezette gebieden in het Zuiden, zooals Malakka, Sumatra, Java, Borneo, Cele- Besluiten, Benoemingen enz. R.H.B.S. GOES. Voor het toelatingsexamen tot de le klaase der R.H.B.S. te Goes slaag den de navolgende candldaten: M. A. de Jonge cn A. Snoep belden te Blezelinge; Q. L. Hage, Borssele; C. J. Dees, B. Eversdyk, S. van der Weele, allen te Colljnsplaat; J. Bur ger, A. Burger, C. W. Damman, P. Dingemanse. J. G. Dookes, J. J. Du- vekot, W. S. Duvekot, M. L. van Assen, J. FaberU de Jonge, L. J. Florusse, C. M. Gooljen, P. J. van Klaveren, J. L. van Koeveringe, H» van Krieken, J. L. de Lint, J. Lobbezoo, P. H. Luitwieler, M. van Melle, S. J. Moijers, J. van der Meulen, C, J. de Munck, J. Nijsse, J. Odé, J. M. van der Peül, C. W. Reedijk, J. de la Rie, G. van Riet, L. M. de Roo, J. Rosier, A. J. Tamminga, D. Theune, M. Wilschut allen te Goes; C. J. J. Boogaard, J. F. van der Hiele, M. J. Oele. A. J. Verbeek, allen 's-GravenpoIder; D. Meljaard Hansweert; D. C. Boon man, 's-Heerenhoek; J. Boogaard, A. Hoek van DiJke, beide Hoedekens- kerke; A. c. Zoeteweü, Yerseke, Iz. J. Louwerse, Kattendijke; L. C. J. Boersma, P. C. Felius, A. W. Westveer, allen Kloetlnge; A. M. Klompe, A. J. Salomé, C. J. Salomé, allen Kortgene; S. J. Meljers, F. A. Sonke, beiden Kruinïngen; P. SpeU- kers, Nieuwdorp; J. J. Blankert, Nis se; J. B. P. van Houte, A. N. Klr- pestein, beiden Waarde; W. A. G. Dekker, C. M. Glerum, J. J. p. Koopman, allen Wemeldinge; G. M. de Jager, Wilhelminadorp. Afgewezen: 17 candidaten. Benoemd tot gezworene van het waterschap de Breede Watering be westen Yerseke, M. H. van Liere te 't-Heer Abtskerke; tot dijkgraaf van den beoosten en bewesten Biijpolder, S. van Hoeve Fz. en tot gezworene M. de Regt, L.z„ beiden te Axel. Voor het op 16 Juni te Middel burg afgenomen examen „Alge- meene Handelskennis" (Midden standsexamen) slaagden de dames: A. H. Berrevoets, Kloetinge; P C. Bil. Goes; M C. Blommaert, Zie rikzee; H. Boonman, Ovezande; S Braamse, HeinkenszandD J. But Avot, Middelburg, en de heeren W. Abrahamse, Middelburg; G. I. Almekinders, 'a H. Arendskerke: p. Bal. Oosterland; J. J. Bebe- laar, "Wolfaartsdük; S Berrevoets, Baarland; K. Besuüen, Colüns- plaat; F. C. J Boel, Middelburg; A. M. Bom. BurghJ.Boone, Krui- mpgen; C.A. Bouwense. Kortgene; W. J. Bruynooge, IJzendüke; J J van Boven, Kruinïngen: Jan j' van Boven, Kruinïngen; J Bosse- laar. Middelburg; E. J. Casteleyn, Goes; P. Daalman, Niase; J G Dagevos, Goes. Het examen 'duurt voort. GOES Vergadering Hervormde school. Donderdagavond werd in de Prins van Oranje een huiten- gewone vergadering gehouden van de Hervormde school. De voorzitter, de heer Burger, herdacht in zijn openingswoord het overleden bestuurslid ds. Steinz. In de vacature ontstaan door het overigden van ds. Steinz werd ds. Odé gekozen, waarna het bestuur hem ook als voorzitter aanwees. Hierna hield mej. C. Kuiper een voordracht over „Het kind in de christelijke school" Zij zette uiteen, dat kerk en school elkaar moeten aanvullen en in de christelijke school het fun dament gelegd wordt voor een vruchtbaar kerkbezoek. Op de ze voordracht, die spr. illus treerde met belangwekkende voorbeelden uit het schoolleven, volgde een vruchtbare gedach- tenwisseling, waarna ds. Odé met dankzegging de druk be zochte vergaaering besloot. Minderjarige ging op reis. Het 15-jarig meisje H. H. H. uit Roosendaal, dat zonder toe stemming op reis was gegaan, werd door de marechaussee al hier aangehouden en weder op transport naar de ouderlijke woonplaats gesteld. Nederlandsche kinderen met vacantie. In het kader van de jeugduitzendingen van den Ne- derlandschen Volksdienst zijn 7700 jongens en meisjes uit Noord-Holland naar Sudeten- land vertrokken. Daar zullen zij bij pleegouders een zesweek- sche vacantie doorbrengen. bes, aangaat, zoo ligt het in het voornemen de bevolking daarvan overeenkomstig haar geschiktheid nog in den loop van dit jaar in te schakelen in het bestuur. Dit geldt vooral voor Java dat het meest ont wikkeld is. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Hcrv kerlt Beroepen: te Beetsterzwaag J. Heidinga te Don- kerlioek; to Benschop J. C. Stel wagen te Opheusden. Benoemd tot hulppred. te Utrecht W. M. Maas. cand aldaar. Ned. Herv kerk. Beroepen: te Donkerbroek (toez.) P van Wijnen te Winsum en Baard; te Uithuizen H. Witvliet te Ommelanderwük: aangenomen naar Beetsterzwaag J. Heidinga te Donkerbroek. Geref, kerken. Drietal te Andijk (2e pred.plaats) H. H. Grosheide te Noordeloos, J. Kleine te Ips- kenhuizen en A. J. W Vogelaar te Lemele-Demelerveld Tweetal te Leiden (4e pred.plaats) Jac. Jonker te Hillegersberg en H. Veltman te Langerak. Geref. kerken. Tweetal te Blok zijl S. Cnossen, cand. en hulppred te Lutten a.d Dedemsvaart en A. L. Bos. idem te Arnhem; beroepen te Steenwük L. Berger te Kootwij kerbroek. Geref. gemeente. Beroepen te Dordrecht P Honkoop te 's-Ga- venhage. Evang. Lnth. kerk Aangenomen naar Leeuwarden (als hulppred.) mej. F J. van den Bosch, propo- nente te Amsterdam. Conferentie Chr. ger. predikanten Te Apeldoorn is de jaarlüksche conferentie van Chr. Gereformeer de predikanten gehouden Er wa ren 45 predikanten aanwezig. Prof. J J. van der Schuit werd als voor zitter herkozen en prof. J. W. Geels, van Apeldoorn, als asses sor. Ds M. W. Nieuwenhuyse, van Den Haag, heeft gerefereerd over „Heilshistorische of exemplarische prediking" Ds. W. Ramaker, van Kampen, heeft gesproken over het evange lisatiewerk der kerk. VLISSINGEN Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie te Vlis singen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden Is ggdeponeerd: een deksel van een melkbus; en dat inlichtingen zijn te bekomen om trent: een Ijzerzaag b|j J. Abee, Scheldestraat 21; zilveren ring ln doosje bij 8. de Jonge, Pallngstraat 8; geborduurde boodschappentasch b|j M. Stroo, Bonedijkestraat 2; broek riem bij Dupon, Vrouwestraat 33; zilveren broche (Zeeuwsche knoop) bij M. Goedegebure, Singel 157; oud model horloge met kast bij HeiJn, Duinweg lil te Zoutelande; wit ben nen broche (anker) bij Sanderse, V- Hoorn van Burchstraat 16; gel koperen speldje bij J. F. van Opïsr- gen. Waaigat 5; zilveren damesam- band bü Joziasse, Margrietenlaan B; 10 boekjes vloeipapier (sigaretten) lij J. Lahr. TeUlingenstraat 26 te Soi- burg; bruine heeren portemonnaie n_ eenig geld bij Steenaard, Scheldest. 28; 2 stel schouderepauletten, 2 stt kraag-epauletten en onderscheiding* lintje bij hoofdcomm, post luchtbe scherming, Hendrikstraat; bruine lc deren portemonnaie met eenlg gel bij P. Elias, Koudekerkscbeweg (O 68; bruine portemonnaie met rits sluiting, inh. eenig geld bij J Meijer, Kleine Markt 11; bruine sport portemonnaie bij J. J. Korte, Koude- kerkscheweg (O) 70 en een tompouee en een pet bij het kantoor van do P.Z.E.M., Lampsinsstraat. Feuilleton MUZIEK IN HET DUIVELSSTEEGJE 65) door S. BROCKBAFF. De dader ontkent echter ten stelligste iets uit- te staan te hebben met de andere inbra ken. Hij beweert er ook niets van te weten dat er denzelf den nacht in die buurt nog an dere inbraken zijn gepleegd. Niettemin schijnt het waar schijnlijk dat hij tot een bende behoort ,die ds afwezigheid van verschillende families ge bruikt heeft om verscheidene inbraken te plegen. Willem S. verklaart in niemands op dracht te hebben gehandeld en ook door niemand opmerk zaam te zijn gemaakt op de juweelen van mevrouw Van den Arend. Hij beweert het plan geheel alleen te hebben uitgewerkt en zonder een be paald doel de woning te zijn binnengedrongen. Daartegen valt op te merken, dat hg rechtstreeks op het juweelen kistje toe is gegaan en behal ve de juweelen niets anders heeft gestolen, hetgeen in de ze kostbare woning zeer ge makkelijk zou zijn geweest. De dader is ingesloten". Wieiers was tevreden met de processen-verbaal. „Correct en kort", prees hij Joep. „Zoo zie ik het graag". Maar direct voegde hij er aan toe. „Beeld je daarom nog maar niets in. Processen-verbaal schrijven kan i-eder broekje ,dat is het niet. Nu moeten we pas met denechten arbeid beginnen, we moeten zien te ontdekken, wat daar allemaal achter zit. Span jij nu je hersens maar eens in, jongetje. Er is genoeg te doen. Die zaak van Kamp- scholte en nu die inbraken. Een beetje te veel tegelijk". „Over die inbraken maak ik me geen zorgen. Als je den een gevangen hebt, krijg je de anderen ook wel. Die Willem zal nog wel vertellen met wie hij tezamen heeft gewerkt". „Maak je daarover geen il lusies. Zoo juist heeft de rech ter van instructie hem een uur lang verhoord en er niets uit kunnen krijgen. Die doet zoo onschuldig als een pas ge boren kind en weet van niets. Van die andere inbraken? Niets weet hij er van. Een ge meenschappelijke lastgever? Belachelijk. Die heeft alleen op eigen risico gewerkt". ,,Acht u het mogelijk, dat dié inbraken in verband staan met den moord op Kamp schol te?" vroeg Joep pein zend. „Hoe kom je daar in he melsnaam bij? Misschien om dat het ook op een Vrijdag gebeurd is? Nee, dat zegt niets. Do heeren misdadigers hebben nu eenmaal een voor liefde voor het weekeinde, om dat wij arme politiemannen dan geen vrijen Zondag heb ben". „Het zou toch mogelijk kun nen zijn", antwoordde Joep verlegen. „Dat zijn de manieren van een beginneling", schimpte Wieiers. „Om tusschen de gek ste zaken een verband te zoe* ken. Ik bemoei me niet met wat* mogelijk zou kunnen zijn. Voor mij is alleen van belang, wat ik kan bewijzen. B.v. de informaties, die ik over Kampschol te heb gekregen. Daar is n.l. lang niet alles in den haak". De hoofdinspec teur haalde een bundel papie ren uit zijn actetasch en bla derde er in. „Een man metj een verleden", zei hij tenslot te. „En menschen met een verleden zijn verdacht. Ik heb alle gegevens uit M. laten ko men en vastgesteld dat hij niet bepaald uit eigen bewe ging die schoone stad heeft verlaten." (Wordt ervlogd.) MIDDELBURG Oplichter aangehouden. De Haagsche recherche heeft j zekeren H. G. M. S., aldaar woonachtig, aangehouden en naar hier overgebracht, daar de commandant der ordepolitic in deze gemeente zijn opspo- i ring en aanhouding had ver zocht. S. werd er van verdacht een geldsbedrag van 2750 van een winkelier te dezer stede te hebben opgelicht. De i aangehoudene is in verzekerde bewaring gesteld en heeft in middels een bekentenis afge legd, Het geld had hij gemeend op paardenrennen te moeten verspelen. Gemengd Nieuws Doordat hij verge ten had de gaskraan af te slui ten, werd de alleenwonende 75-jarige J. L. te Tilburg on wel Hij ging te bed liggen en kwam door de gasvergiftiging om het leven. Een v ierjarig jon getje te Balkbrug, die in een weiland te dicht bij een daar grazend paard kwam. kreeg een trap tegen het hoofdje. Het knaapje werd naar een zie kenhuis te Zwolle overge bracht, waar het aan de beko men verwondingen is bezwe ken. Uit een melkfa- briek in de Sleutelbloemstraat te Amsterdam-Noord zijn 650 pakjes roomboter, die in een koelkast waren opgeslagen, gestolen. De dieven zrjn met een nagemaakten sleutel de fabriek binnengedrongen en htebben daarna de deur van de koelkast opengeschroefd en uit de hengsels gelicht. Op de Prinsegracht te Den Haag is een 67-jarige voetgangster door een vracht auto aangereden. Het slacht offer werd met een zware her senschudding naar een zieken huis overgebracht, waar zij aan de bekomen verwondingen overleden. Overa/ pifnen? fBjj rug-, lende-, spier- of zenuw pijn en bij spit of rbeumatiek zg'n AKKERTJES weldadige pijnverlossers. Laat de AKKERTJES U daarom dadelijk van die pijnen afhelpen. Dj^Ntderfandsj^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2