PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Plaatselijke gevechten aan het OostfronL ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12J cl., muimnm per adver tentie J 2.05. Bi] abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent. dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer VRIJDAG 18 JUNI 1943 186ste JAARGANG NUMMER 139 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN De Bureaux van ons oiad «)n gevestigd te Vhssingen: Redactie en Administratie Walstr 58-60. teL 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Administr. teL 3541; Goes: Redactie en Administrate Turf kade 15, teL 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tel. 2L Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde Don derdag mede: Van 't Oostelijk front wordt slechts plaatselijke gevechts actie gemeld. In den Zuidelij ken sector werden Woensdag 24 Sovjet-Russische vliegtui gen, twee daarvan door Hon- gaarsche jachtvliegtuigen, neergeschoten zonder eigen verliezen. Aan het Noord-Finsche front sloegen Duitsche troepen ver scheidene Sovjetrussische aan vallen af. De luchtmacht trof voor Pantelleria een koopvaardij schip van middelbare grootte en tijdens gewapende verken ning boven het Noordelijke deel van den Atlantischen Oce aan een vrachtschip met zwa re bommen. Beide schepen lie pen zoo ernstige schade op, dat zeker is, dat zij vernietigd zijn. Britsche bommenwerpers vie len Woensdagnacht West- Duitsch gebied aan en veroor zaakten door het werpen van bommen op woonwijken, vooral te Keulen verliezen onder de bevolking en schade aan ge bouwen. Vier ziekenhuizen en drie kerken werden getroffen. Tegelijkertijd maakten afzon derlijke vijandelijke vliegtui gen storingsvluchten boven Noord-Duitschland. Er werd nite waargenomen dat bom men geworpen werden. Nachtjagers en luchtdoelartil lerie der luchtmacht vernie tigden veertien bommenwer pers. Vier andere vijandelijke vliegtuigen werden Woensdag, zonder eigen verliezen, boven de bezette gebieden in 't Wes ten neergeschoten. Tet Duitsche arbeidspotenti- e«. Wanneer men een verge- lijcing maakt tusschen het ar- b'idspotentieel voor de Duit- she oorlogsindustrie in den ersten en in den tweeden we- Bldoorlog, dan blijkt, dat luitschland bij het uitbreken •an den eersten wereldoorlog a 1914 over 17 millioen ar- .eidskrachten beschikte, die na ier jaar in 1918 tot 13.6 mil- Loen waren gedaald. Bij het jegin van den tweeden wereld oorlog in 1939 bedroeg het aantal van de in Duitschland werkenden 24.6 millioen, welk aantal tot 1943 tot 28.1 mil lioen is gestegen. Daarenboven hebben deze getallen noch be trekking op het protectoriaat, het gouvernement-generaal, de bezette gebieden in het posten ïtoch op de millioenen krijgs gevangenen. Do strjjd in de lucht. Door den vijand werden Woensdag op beperkte schaal luchtaan vallen ondernomen op enkele plaatsen in Campania, Calabrie en op Sicilië zonder dat belang rijke schade werd aangericht. Ten Zuidwesten van Sciacca (Agrigente) werden twee toe stellen door Italiaansche jagers in zee geschoten. Het aantal vernielde kerken in Italië. Van officieele zijde wordt een lijst gepubliceerd van de totdusver door vijan delijke bomaanvallen verwoes te kerken in Italië. In totaal zijn 120 kerken waaronder 29 alleen in Genua, 22 in Napels, 27 in Palermo, 24 in Turijn, 5 in Catania, 5 in Milaan, 2 in Brindisi, 2 in Messina, 2 in Savona, 1 in Civita Vecchia en 1 in Trapani verwoest. De strijd tegen de vijandelij ke koopvaardij. Italiaansche torpedovliegtuigen hebben suc cesvolle nachtelijke acties uit gevoerd tegen een vijandelijk convooi in de wateren van Cy- renaica en in de golf van Phi- lippeville: een stoomschip van groote en twee van middelma tige tonnage werden getroffen. In de straat van Sicilië en langs de kust van Tunis heb ben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen bij herhaalde aan vallen een koopvaardijschip tot zinken gebracht en 3 bescha digd. Het 7-jarig j o n- getje P, van D. is bij het vischjes vangen in het water aan het Groenewegje te Den Haag verdronken. Viervoetige kameraden Keuringen voor de W* ff en-SS, bet legioen en de landmacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoem de adressen vervoegen teneinde ge keurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len enz De aandacht wordt er op ge vestigd. dat voor de vrijwiMigers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de moge lijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bjj het SS-wachtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland witten toetreden. Personen tusschen 1830 jaar. die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich even eens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun vertint eiris van den arbeids inzet vrijgesteld. 19 Juni 912 uur Venlo. Deutsche? Haus, Egmontstraat 16. 19 Juni 1518 uur Arnhem, café „Royai". 20 Juni 912 uur Hengelo, calé „Modern" Spoorstraat 18. 20 Juni 1518 uur Zwolle, hote. „Geitenbeek" 21 Juni 912 uur Assen, Concert huis a.d. vaart. 21 Juni 1518 uur Groningen, Con certhuis, Poelestraat 22 Juni 912 uur Leeuwarden, huis Schaaf, Breedstraat, 23 Juni 914 uur, Amsterdam, Dam 4 24 Juni 9—13 uur Utrecht, N.V. Huis. Oude Gracht 245 25 Juni 914 uur Amersfoort^ Po- lizeidurchgangslager, Leusder- weg. 26 Juni 914 uur Den Haag. café „Den Hout", Bezuidenhoutsche weg. De positie van het Oostelyk front. De militaire correspondent van het D.NJB. schrijft, dat de toestand aan het Oostelijke front sedert meer dan vier maanden onveranderd is ge bleven, afgezien van kleine wijzigingen in de stellingen. De Duitschers hebben van deze betrekkelijke rust gebruik maakt op groote schaal, legers zijn door tallooze nieu we divisies versterkt Nieuwe wapenuitrusting heeft de toch reeds groote vuurkracht der divisies nog versterkt. De mo toriseering heeft een dergelij- ken omvang bereikt, dat men kan spreken van een front op wielen. Ook de vijand heeft zich in deze geheele periode ongetwijfeld druk geweerd. Niet veel anders is de po sitie aan de kust van West- Europa en Italië, waar het anti-invasie apparaat er op wacht, in gebruik genomen te worden. De Poolsche staatsschat. Het Poolsche staatsgoud tot" een bedrag van 17 millioen pond sterling, dat sedert de ineen storting van Frankrijk verdwe nen was, is thans volgens de Daily Sketch teruggevonden in onderaardsche schatkamers bij Dakar in Fransch W.-Afrika. Maximum-prezen voor pot en perkplanten. In de staats courant is opgenomen oen be kendmaking van den dienst van den gemachtigde voor de prijzen, waarin met ingang van 15 Juni maximumprijzen worden vastgesteld voor pot en perkplanten. Tweede rusthuis voor land vrouwen. Behalve het rusthuis voor moeders te Hilversum zal nog een tweedie tehuis worden ingericht in de omgeving van Maastricht. De mogelijkheid bestaat, dat landvrouwen, die rust noodig hebben ook in dit tehuis worden opgenomen. HOLLAND S CH E MEISJES IN BELEREN. Dertig Hollandsche meisjes stonden te München op net perron, waar zij door de hoofd zuster van de „Landesführer- schule" van het Duitsche Roo- de Kruis te Furth werden af gehaald om haar eerste op leiding te ontvangen. Deze Hollandsche meisjes kennen net als alle overige Germaansche vrijwilligsters slechts één doel, dat overigens alle echte vrouwen gemeen hebben: te helpen waar duizen den handen gebruikt kunnen worden, om een gemeenschap pelijk ideaal te verdedigen. Eerst krijgen de Germaan sche vrijwilligsters in Duitsch land zelf de gelegenheid te be- wh'zen wat zij waard zijn. in de SS-hospitalen, in de tandheel kundige klinieken van de SS en in de gewone ziekenhuizen. Binnen 14 dagen worden de meisjes verder in de prakti sche verpleging onderwezen. Nu gaat het er om zich alles eigen te maken, wat zuster Walpurga den beginnelingetjes leert. Des middags worder meestal belangrijke voordrach ten door bekende professoren uit München gehouden over allerlei biologische en medische onderwerpen. Het heerlijke Beiersche berglandschap r is voor de meisjes uit de lage landen iets onbegrijpelijks schoons. „Vrij hebben dan ook reeds een uitstapje naar Schiersee en Fischbachau op het programma staan", vertelt zuster Walpurga; ofcder wier moederlijke leiding reeds zoo-' veel cursussen in -dft mooie landhuis zijn gehouden, dat in een stil dorpje buiten het groo te stadsgewoel ligt. Aanvangs- en hulpzustercursussen voor helpsters uit alle Duitsche lan den, die precies zooals nu' de Hollandsche meisjes haar na aan het hart lagen. NIEUWE VERORDENINGEN. Verschenen is een verorde ningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied. Hierin zijn o.a. opgenomen: Een verordening betreffende maatregelen nopens de bevol kingsregisters. Hierbij wordt de bevolkingsboekhouding on der toezicht gesteld van het hoofd der rijksinspectie van de bevolkingsregisters, en worden de bevoegdheden ten aanzien van de bevolkingsregisters en de ambtenaren daarvan gere geld. Een verordening betreffende de beëindiging van verzeke ringsovereenkomsten van jo den. Ingevolge deze verorde ning worden de verzekerings overeenkomsten van joden per Juni 1943 beëindigd, terwijl bepalingen worden gegeven ter afwikkeling van deze overeen komsten. Een besluit betreffende de rechterlijke vacantiën, waarbij de bepalingen betreffende de jaarlijksche vacantiën van den hoogen raad, de gerechtshoven en de arrondissementsrecht banken en van den centralen raad van beroep tot nader or der buiten toepassing worden verklaard. Een besluit betreffende het staatstoezicht op de bosschen. Uitvoerig wordt hierbij het staatstoezicht geregeld, ter waarborging van het behoud, de bescherming en de verzor ging van het bosch, de verhoo ging van de productiviteit van het bosch enz. UÏTKEERING AAN RIJKSAMBTENAREN BIJ HUWELIJK. Naar wij vernemen is een qziging aangebracht in het Bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren. Aan artikel 10 is namelijk een nieuw lid toegevoegd, waarin bepaald wordt, dat, wanneer een onge huwde van 35 jaar of jonger in het huwelijk treedt, hg over den diensttijd, gedurende wel ken hifaan den ongehuwden af trek onderworpen is geweest, een uitkeering van 3 pet. per jaar, met een maximum van 15 pet. van de jaarwedde, wel ke hij op den dag. voorafgaan de aan het huwelijk of aan het ontslag wegens huwelijk, ge niet. Dit besluit heeft terugwer kende kracht tot 1 Januari 1942. Nieuwe vakken bij het am- bachtsonderwys. Blijkens een nieuwen druk van de richtsnoe ren voor het ontwerpen van leerplannen voor dagambachts scholen met tweejarigen cursus en voor lessen in werkplaats- praktijk voor leerlingen van la gere avondnijverheidsscholen voor jongens zijn aan de les roosters van deze scholen en lessen als nieuwe vakken toe gevoegd het onderwijs in de Duitsche taal en dat in de li chamelijke oefening. DE NIEUWE BONNEN. Voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aardappelen en ta bak (naar keuze) zijn de bon nen 26 aangewezen. Voorts is voor de periode van 13 Juni t.m. 10 Juli 1943 bon 589 algemeen aangewezen voor 1 rantsoen vervangings middelen. GEEN HANDEL IN GEITEN EN BOKKEN. Het is reeds bekend, dat het afleveren, ontvangen en ver voeren van geiten en bokken verboden is, tenzij het vervoer geschiedt onder dekking van een geleidebiljet. Er worden thans ook geen geleidebiljet- ten meer afgegeven voor het vervoer van het bedryf naar een ander bedrijf en voor het vervoer naar markten. Prac- tisch komt deze maatregel dus neer op een verbod van handel in geiten en bokken. Biggen en biggenpryzen. Op 15 April bepaalde de gemach tigde voor de prijzen, dat de maximumprijs voor biggen/4 per week zal bedragen. De be zitters van. biggen, gewend aan den absurden prijs van 60 tot 80, trachten echter thans de prijsregeling te ontduiken dour of wel de biggen niet meer aan de markt te ver- koopen of wel op de markt dusdanig hun dieren te ver handelen, dat contróle moei lijk, zoo niet onmogelyk wordt. !et spreekt vanzelf, dat men hierdoor nog scherpere maat regelen in het leven roept, om dat niet kan worden geduld, dat de minder draagkrachtigen gedupeerd zullen worden. Men bedenke wel, dat het niet zoo heel moeilijk is, de biggenhan- del te verbieden en b.v. de biggen aan de gegadigden toe te wijzen. Men loopt bovendien het ri sico, dat men op minder pret tige en minder voordeelige wijze in aanraking komt met den inspecteur voor de prijs- beheersching. Immers, het is begrijpelijk, dat de gedupeerde koopers, aan wien voor hun draagkracht veel te hooge prij zen gevraagd worden, een klacht richten tot de bevoegde politie-instantie, tot den dis trictscommandant of den pro vinciaal commandant voor de prijsbeheersching, 'tgeen reeds herhaaldelijk is voorgekomen. Dat het resultaat een scherp ingrijpen is, spreekt vanzelf. Bedrag aan zilverbons. Blij kens een in de Ned. Staats courant gepubliceerd besluit van den secretaris-generaal van financiën is het gezamen lijk bedrag, waarvoor op den voet en volgens de bepalingen van de wet van 6 Augustus 1914 muntpapier onder de be naming van zilverbons wordt uitgegeven, vastgesteld op ten hoogste vierhonderd millioen gulden. Nederlandsche verpleegsters in opleiding. Voordrachten van bekende professoren vormen een belangrijk onderdeel van het onderwijs. De meisjes moeten ernstig werken, om alles wat z|J moeten weten, te beheerschen. Maat ondanks alle moeilijkheden met de taal lukt het uitstekend. GLrHoll&Dd-Pax m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1