PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Britsche landingspoging op Lampedusa afgeslagen WOENSDAG 9 JUNI 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prUs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer 186ste JAARGANQ DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 132 l BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zyn gevestigd te Vllssingen: Redactie en Administratie Walstr 58-60, teL 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg; Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskena: Dorpsstraat 35. teL 2L Het opperbevel van de Duit- ■41 sche weermacht maakte Dins dag1 bekend: Aan het Oostelijke front ver liep de dag kalm. De lucht macht bestookte Maandag nacht een fabriek doeltreffend [met bommen. In het Oostelijke deel van de Oostzee schoten vaartuigen van de Duitsche marine een gepantserd bolsje- wistische kanonneerboot brand. De vijand probeerde Maan- )dag het in de Middellandsche jzee gelegen eiland Lampedusa i in een snelle manoeuvre te veroveren. De Italiaansche be zetting sloeg den aanval af, boorde enkele landingsbooten in den grond en vernietigde de aan land gekomen vijandelijke groepen. i Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen vielen een vijande lijk luchtsteunpunt in Tunesië met succes aan De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft om- 1 trent de mislukte onverwachte vijandelijke manoeuvre op Lampedusa: De gemakkelijk afgeslagen vijandelijke poging wordt in militaire kringen der hoofd- 1 stad van het Duitsche rijk een opmerkelijk Italiaansch succes genoemd. Het betreft hier de i eerste poging der Anglo-Ame- rikanen om op Italiaanschen I bodem te landen. De.ze poging •is verrassend snel en grondig I verijdeld, 1 Zoover uit de tot nu jtoe 1 ontvangen berichten kan wor- den afgeleid, bestonden d/e vij- andelijke landingsstrijdkrach- ten uit 'n zoogenaamde „com- I mando-raid', een formatie on- I geveer ter sterkte van een I bataljon. Deze bestond uit on- geveer vijf compagnieën en J voor dit bijzondere doel uitge- i ruste en opgeleide soldaten, schijnt. De bewapening bestond bijna uitsluitend uit automatische wapens. De geheele onderne ming heeft slechts enkele uren geduurd, Lampedusa is twintig vier kante kilometer groot en ligt 200 km. ten Zuiden van Sici lië. In bevoegde kringen te Ber lijn merkt men nog het vol gende op: Het heeft klaarblijkelijk Ln de bedoeling der Britten ge legen door een onverhoed- scnen aanval het eilandje hun bezit te krijgen. Hoewel het in strategisch opzicht na tuurlijk wel eenige waarde heeft, is het twintig vierkante kilometer groote eiland toch in geen enkel opzicht te ver gelijken met eilanden als Mal ta en Pantellaria. Lamoedusa is dan ook ter nauwêmooa met fortificaties versterkt en de bezetting van het eiland is betrekkelijk klein. Nog voor en aleer de Brit ten de kust van, het eiland be reikt hadden, waren de Itali aansche wachtposten reeds gealarmeerd en de strijd heeft hierdoor een kort verloop ge had. Binnen enkele uren was de aanval afgeslagen en het eiland van. den vijand, voor zoover dez'e kans gezien had vasten voet te krijgen, gezui verd. Op de vraag of men dezen aanval als een generale repe titie moet beschouwen, ant woordde men in de Wilhelm- strasse, dat het geen repeti tie, maar een ernstig bedoeld" manoeuvre geweest is. En in dien er sprake is van een ge nerale repetitie, dan heeft de ze voor de Britten wel een zeer slecht verloop gehad, zoo slecht, dat een première niet aanbevelenswaardig meer REDE VAN CHURCHILL. Churchill heeft Dinsdag, naar de Britsche berichten- dienst meldt, in het Lagerhuis verklaard, dat het duidelijk is, I dat „bijzonder moeilijke am- i phibieoperaties waaraan een zeer groot risico verbonden is, te vei-wachten zijn". Ik kan I echter, zoo zeide Churchill, I geen waarborgen geven voor Hetgeen er zal gebeuren. In het verdere verloop van zijn rede zeide hij, dat de to- i tale verliezen van de beide Britsche legers in N.-Afrika I sedert het overschrijden van de grens van Tripolitanië 35.000 man aan dooden, ge wonden en vermisten bedroe gen. Een groot gedeelte van zijn verklaring wijdde Chur chill'aan de poging om te be wijzen, dat tusschen de Ver. 1 Staten en Groot-Brittannië zoowel op militair als ook op politiek gebied de grootste eenstemmigheid bestaat. I Voorts schetste hij in grove trekken het doel van de drie I ontmoetingen, die hij met Roosevelt totflusver heeft ge- I had. Hij weigerde echter een of andere aanduiding te geven over de op deze bijeenkom- sten gesmede plannen. Het beste kan ik, zoo zeide hij, de- ze plannen beschrijven wan- L neer ik zeg, dat zij een „toe- passing van geweld tegen den I vijand in zijn intensiefsten en hevigsten vorm zullen zijn". Verder verklaarde Churchill o.m. dat de Britten de eerste t plaats moeten blijven toeken nen aan den strg'd tegen de I duikbooten. De macht van de Ver. Staten ontwikkelt zich tegen de buitenste verdedi gingslinies van Japan, terwijl de Sovjet legers „in een doode- Hjken strijd" gewikkeld zijn. Churchill- verklaarde vervol gens, dat niets de geallieerden zai afbrengen van hun plan Messina opnieuw gebombar deerd. Naar het Italiaansche hoofdkwartier Dinsdag mee deelde, vlogen vijandelijke bom menwerpers WT ar naar Mes sina en de omgeving van Tra- pani en veroorzaakten gevoe lige schade. Men is bezig met het vaststellen van de verlie zen. Te Messina werden één toestel en te Trapani vier neergeschoten. Het garnizoen van Pantelleria vermelde ook weer zes toestellen. Italiaan sche torpedovliegtuigen wier pen bij een aanval op een be schermd convooi een stoom schip van 5000 ton in brand, terwijl nog een ander groot vaartuig werd getroffen. Zweedsche scheep vaartve r 1 iezen Sedert het uitbreken van den oorlog heeft de Zweedsche koopvaardij» 195 schepen met gen totale tonnage van 825.561 ton d"w. verloren. Hierbij zijn 1148 menschen om het leven gekomen. /VERZORGING FAMILIELEDEN VRIJWILLIGERS EN WAFFEN SS EN NED. LEGIOEN Naar aanleiding; van de vele vra gen. welke vooral den laatsten tijd gesteld worden met betrekkiug tot de verzorging van de familieleden der vrijwilligere voor de Waffen SS en het~Nederlandsehe Legioen, deelt het Ersatz-Kommando Nie- derlande. Korte Vijverberg 6, Den Hang, bet volgende mede en geeft hier enkele voorbeelden. Den eclitgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot een bedrag van 150.per maand wordt voor onderstand 1 65.per maand uitgekeerd. Bovendien voor leder kind tot 16 jaar f 21.— per maand. Verder vergoeding van huishuur tot het volle bedrag De uitkeerlng wordt bij een aan tal van büv. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: Echtgcnoote per maand 6 3 kinderen h f 21. p. m. 68i buur geschat per maand f 25. Per maand 153. Bovendien worden de verzekerin. gen vergoed tot het volle te beta len premiebedrag. Deze verzekerin gen zün: de reeds loopende levens verzekering. ziekteverzekering, be. grafenisfonds, brandverzekering. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tol 200.per maand en bv. twee kinderen hebben beneden 16 jaar, worden de volgende uitkecringen verstrekt Echtgenoote per maand 80. 2 kinderen a 21 p. m 42. huur geschat per maand 35. en hun streven, een „volledige vernietiging hunner vijanden door aanvallen uit de lucht" en „andere methoden" te be werken. Churchill beweerde voorts, dat de nieuwe aanbouw van schepen de scheepsverliezen thans overtreft, terwnl de be strijding der duikbooten vor deringen maakt. Hij waar schuwde er echter tegen, de resultaten van de laatste we ken als criterium voor het verdere verloop van den duik bootoorlog te beschouwen. Er zijn, zoo zeide Churchill, zoo veel duikbooten in den strijd, dat het bijna onmogelijk is, niet in contact te komen met een van deze groote duikboot- velden, die zich ov.er den ge- heelen oceaanuitstrekken. "Per moanil f 157. Plus betaling bovengenoemde verzekeringen enz. voor kinderen beneden de 16 jaar, welke recht hebben op ondersteuning, en niet in gezinsverband met den vrijwil liger met zün vrouw, of met fami lieleden in rechte lün leven (bijv. onechte kinderen van den vrijwil liger, welke zich bij pleegouders bevinden) wordt een vergoeding verstrekt van 36 per maand per kind Voor kinderen boven de 16 jaar. voorzoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeerïng verstrekt van 30.per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsle den der vrijwilligers extra ievens- iddelen- en kolenbonnen. Indien deze vrijwilligers vóór hun in diensttreding in gezinsverband leefden, óf geheel of gedeeltelijk kostwinner waren. By grootcre inkomens worden naar verhouding grootcre bedragen voor familie-onderhoud nitgekeerd. De uit te keeren totale kostwin nersvergoeding mag echter meer bedragen dan 1Y2 x. de vroe gere netto verdiensten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeerïng worden toegestaan (geboorte, sterfgeval, ziekte enz.) Bovendien ontvangen alle onge. huwde vrijwilligers buiten hnn sol dij, vrije voeding, kleeding enz. een bedrag van 45.per maand door tusschenkomst van den Führ- sorgeoffizler der YVaffen-SS. Voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onder houd van zijn ouders heeft moeten voorzien, kan een kostwinnersver goeding worden uitgekeerd van 60.tot 90.per maand. Bo vendien kan in bijzondere gevallen een hnurtoeslag worden verleend. De tarieven voor kostwinners vergoeding, uitkeering aan gezin n gehnwden enz. en alle ver- dere inlichtingen zijn te verkrijgen bü het Ersatz-Kommando Nleder- lande, Rorte Vijverberg 5, Den Haag en Nebenstelle, Dam 4 t< Amsterdam. De aandacht wordt erop geves tigd, dat tij, die om bijzondere re. den in Nederland moeten blijven dienst kunnen nemen bij het S YY'achtbafaillon Amersfoort, waar voor alle bovenstaande genoemde uitkeeringen, levensmiddelentoeslag alle andere voordeelen even eens gelden. Aanmeldingen voor bovengenoem de onderdeden van 17 tot 45 jaar, schriftelijk uitsluitend SS Ersatz Kommando, Korte Vijverberg 5, Den llaag. Zü, die ta6schen 18 en 35 jaar oud zün en aanmeldingsplicbtig zyn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens schriftelük aan bo vengenoemd adre9 aanmelden en worden tüdens hun verbintenis bü bovengenoemde onderdeden vrüge- steld van den arbeidsinzet. BEKENDMAKING Op grond van de op 29 April 1943 ln de dagbladpers gepubliceerdo bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krügsgevangenschap vun de voormalige Nederland sche weermacht, worden bü deze voor aaizmeldlng opge roepen Het dienstplichtig en reservepersoneel ender den rang van offi cier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1949 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeeien, voor zoover dit personeel ln Mei 1940 in werkelüken dienst wa». Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: in het „Wehrmaehtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat. 1. Het personeel van het 4e regiment Infanterie en «ün oorlogo» onderdeden degenen, die geboren zün in de jaren 1924 t/m 1915 op 14 Jnni IMS; degenen, die geboren zün in de jaren 1914 t/m 1904 op 15 Juni IMS, 2. Het personeel van het 5e regiment Infanterie en zyn oorlog*» onderdeden: degenen, die geboren zün In de jaren 1924 t/m 1915 op 17 Jnni 1943; degenen, die geboren zün in de jaren 1914 t/m 1904 op 18 Juni 1943. In de Friesland-kazerne te Assen: 3. Het personeel van het 12e regiment Infanterie en zyn oorlogo» onderdeden: degenen die geboren zy'n in de jaren 1924 t/m 1915 qp 14 Jnnl 1943; degenen die geboren zu'n in de jaren 1914 t/m 1904 op 15 Jnni 1943. 4. Het personeel van het 19e regiment infanterie en zyn oorlogo* onderdeden degenen, die geboren zün in de jaren 1924 t/m 1915 op 17 Juni 1943; degenen die geboren zün in de jaren 1914 t/m 1904 op 18 Jnni 1943, By de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewüs, da distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspa pieren. Degenen, waaronder ook - begrepen de in Dultsehland werkende grensgangera, voor wie een „Bescheinigong" (verklaring van onmis baarheid) afgegeven is, moeten dit bewys bü hun werkgever of bü de instantie, die bun belangen behartigt, opvragen en bü de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Beschdnigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever r.esp. de instantie, die de belangen behar tigt, worden teruggegeven. De werkgevers zün verplicht degenen, dia zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hnn looa (salaris) gedurende den verzuimden tyd uit te betalen. De Nederlawdsche spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrü vervoer derde klasse. Degenen, die tot aan melding verplicht zün, moeten .zich hiervoor vervoegen aan de loketten,-, c.q. bü den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogclük uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangereden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlyke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zün vrügesteld personen, die zleh op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Dultsehland of in de door de Duitactie weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. i'ie geen gevolg geeft aan de oproeping van den YVelirmachtbefeblB» haber tn den Niederlanden, of zich op andere w'yze aan de terugvoering in krygsgewangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor persoilen, die de betrokkenen by dergelyke pogingen steunen. Alarm bij een Duitsche geschutstelllng aan het Oostelijk front. In weinige seconden Is het geschut tot vuren gereed. In looppas wordt het naar de bevolen vuurstelling getrokken. PK Ahrens-Transo-F-P m De Belgische krijgsgevan. genen. Ter gelegenheid van het feit* dat drie jaar geleden in België het militaire bestuur is ingesteld, heeft de chef van het militaire bestuur, dr. Ree der, een rede gehouden, waar in hij sprekende over den ar beidsinzet o.m. wees op de groote bereidwilligheid van talrijke handarbeiders om voor den arbeidsinzet naar Duitsch- land te komen. Dr. Reeder deelde vervolgens mede, dat de Führer in overweging ge- nemen heeft om, voor het ge val die Belgische bevolking de haar opgelegde verplichting voor d^n arbeidsinzet in Duitschland op bevredigende wijze nakomt, voorloopig twin tigduizend Belgische krijgsge vangenen uit de krijgsgevan genschap te ontslaan en deze met de vrije Belgische arbei ders in het Duitsche rijk ge lijk te stellen. Omtrent de le vensmiddelenpositie verklaar de dr. Reeder, dat deze in het afgeloopen jaar gunstiger is geweest dan in de beide vo rige jaren. De broodvoorzie- Keuringen Waffen-SS en Ned. legioen. Tijdens de keuringen der Waf- fen-SS en Nederl. Legioen, waar voor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kun nen zich Nederlanders aanmelden in den leeftüd van 1745 jaar.Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt in ruime mate gezorgd. Zü ontvangen kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen, extra kolentoewy- zing enz. Zü, die om bijzondere redenen of wegens familieomstan digheden in Nederland moeten blij ven, kunnen zich aanmelden by een der in Nederland gevestigde SS-onderdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. Legioen vry- willig melden, worden tfidens den duur van hun verbintenis vrijge steld van den arbeidsinzet. Alle verdere inlichtingen worden tydens de keuringen verstrekt. ning is gewaarborgd. Alles wijst er op, dat de oogst van dit jaar goed zal zijn. Voorts zeide de chef van het militaire bestuur,. dat tegen illegale elementen onverschil lig van welken aard met zee? harde straffen is opgetreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1