macht is bereid hen te ont vangen. Goebbels besprak vervolgens de rol van het jodendom in de landen van den tegenstander, neerkomende op een joodsch streven naar de wereldmacht. In alle landen ziet men steeds duidelijker in hoe de joden te werk gaan. De geheele uitscha keling van het jodendom uit Europa is geen moreel pro bleem, maar een probleem van de veiligheid van den staat. Laat men eens in het kamp van onze vjjanden om zich heen kijken: waar men kijkt, joden en joden. De internationale iood is de lijm, die de vijande lijke coalitie bijeen houdt maar hij is niet onoverwinnelijk. Dr Goebbels toonde vervol. fens "het onderscheid in de lei- ing van Duitschland in de beide wereldoorlogen. Hij con stateerde, dat de sterke na tionale leiding, die Duitschland in den eersten wereldoorlog miste, thans aanwezig is. Bjjna geheel Europa, -zoo ging de minister voort, werkt in dienst van onze oorlogvoering. Het zal dan ook eens in het genot komen van de vruchten van on zen gemeenschappe lijken strijd en ijver. Ons werelddeel zal na de overwinning een mach tige continentale gemeenschap vormen, bestaande uit vrije volken, die zich wijden aan den dienst van een gemeenschappe lijke groote zaak. Alleen zoo kan Europa voortleven. In het andere geval zal het in zijn atonlen uiteen vallen en een .gemakkelijke buit zijn van de anarchie en daarmede van het bolsjewisme. Wg hebben den wereldoorlog vooral verloren, omdat ons een groote leidende persoonlgkheid ontbrak. Dezen oorlog zullen wij winnen, om dat die persoonlijkheid er thans is. De minister besloot met de woorden: Aan het einde van dezen strijd staat onze over winning. Onze vijanden willen het niet gelooven. Wij 'zullen het hun bewijzen. Het opperbevel van de Duit- sche weel-macht deelde Maan dag mede: Vijandelijke aanvallen aan het Koeban bruggehoofd en ten Zuiden van het Ilmenmeer werden» met succes afgeslagen. Zondagnacht hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigen opnieuw de industrie van de stad Gorki aangevallen. Bij goed zicht werden talrijke vol treffers geplaatst op de fa- brieksinstallaties van het be langrijke bewapeningscen trum. Een vliegtuig wordt ver mist. Geallieerde vliegtuigverliezen. Naar te Rome wordt meege deeld, hebben de Italiaansch- Duifsehe strijdkrachten in het Middellandsche zeegebied de laatste drie maanden 1461 En- gelsch-Amerikaansche vliegtui gen neergeschoten, voor twee derden meermotorige toestel len. Naar schatting heeft de vijand met deze vliegtuigen on geveer 6000 man personeel verloren. De laatste dertig da- fen zijn bij 19 aanvallen alleen oven het eiland Pantelleria honderd Engelsche en Ameri- kaansche vliegtuigen neerge schoten. Geallieerde ballons boven Zuid-Zweden. Ballons van ge allieerden oorsprong met daar aan bevestigde brandbommen en brandflesschen zijn in groo- ten getale in Zuid-Zweden neergekomen. Toen de houders ontploften zijn vrij kleine branden ontstaan. Bolsjewistische aanvallen afgeslagen. De luchtmacht bracht voor de kust van den Kaukasus 2 vijandelijke motortorpedoboo- ten en een duikbootjager tot zinken. Den 5en en 6en Juni werden aan het Oostelijke front 83 Sovjet-Russische vliegtuigen vernietigd. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen hebben Zondag in scheervlucht yoor den oorlog belangrijke doelen in de ha venstad in Zuid-Engeland, Eastbourne, met zichtbaar succes aangevallen. Tn»tsch op dw Diterlijk of ODtCVTCdeD? beidt gevallen CR rijn vrouwen, die trotsch zijn op haar mooie uiterlijk, en er rijn rrouwen, die over haar eigen biterlijk ontevreden zijn en ïl deze vrouwen hebben vitamine F noodig. Een mooie huid is een gtzundt huid en het vitamine F is de basis voor stralende en biifvenJt huid gezondheid. Dobbelman's Castella crèmes bevatten 2000 boeveelheden vitamine F per tube. Ruim vol doende, om een frissche teint frisch te houden, en een verwaar loosde huid snel te verbeteren! DE TOESTAND AAN HET OOSTELIJK FRONT. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De rust aan het Oostelijk front wordt op het oogenblik slechts onderbroken door en kele, plaatselijke aanvallen der bolsjewisten. Ook op den Koe- ban, waar de laatste weken dikwijls hevig gevochten werd, heerscljt thans rust. De bolsje wisten hebben gedurende de laatste dagen nog slechts met lichte strijdkrachten aangeval len, waarmede zij geen enkel resultaat hadden en slechts zeer groote bloedige verliezen hebben geleden. Opmerkelijk is, dat de bolsjewisten in dezen sector hun pantserwapen de laatste dagen achtergehouden hebben, hetgeen men in mili taire kringen te Berlijn toe schrijft aan de zware verlieien aan materiaal, welke de roode troepen hebben geleden Gedurende den geheélen af- weerslag werden vijfentwintig bolsjewistische infanterie divi sies en tien pantserbrigades door de Duitsche troepen gede cimeerd. Ook de Roemeensche strijdkrachten hebben een groot aandeel aan deze sucoessen gehad. Messina gebombardeerd. In de Middellandsche Zee hebben Italiaansche eenheden een vij andelijke duikboot tot zinken gebracht. Veelmotorige vijan delijke vliegtuigen hebben Messina, Reggio di Calabria en andere minder belangrijke plaatsen aan de straat varf Messina gebombardeerd. Vijf viermotorige toestellen wer den neergeschoten. De bij de ze aanvallen door de bevolking in de provincie Reggio di Ca labria geleden verliezen bedra gen volgens de tot nu toe ver richte tellingen vijftig dooden en zeven gewonden. Die van Messina zijn nog niet vastge steld. Ook Zondag was Pantelleria het doel van herhaalde lucht aanvallen tijdens welke zeven vliegtuigen werden 'vernield. In een gevecht met Duitsche Sgers verloor de vijand twee •mmenwerpers ten Zuiden van Sicilië en een Spitfire bo ven Linosa (Lampedusa). Drie Italiaansche vliegtuigen zijn van de operaties van dien dag niet teruggekeerd. Successen van de Japanse he luchtmacht. Het Italiaansche keizerlijke hoofdkwartier heeft Maandag het volgende communiqué uit gegeven: De luchtmacht van de Japansche marine heeft op 5 Juni in een hevig luchtge vecht met vijandelijke vlieg tuigen, die probeerden Short- 'Iand eiland aan te vallen. 20 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten en bovendien 5 andere zwaar besehadigd.Drie van on ze vliegtuigen zijn nog niet op hun basis teruggekeerd. Arbeiders worden ingenieur. Aan de Berlijnsche technische hoogeschool hebben zestien ar beiders hun ingenieursdiploma behaald. Zij hadden zich inder tijd op bijzondere wijze in hun fabrieken onderscheiden- en hebben, nadat hun geschiktheid in een specialen cursus was on derzocht, de technische colle ges van de Berlijnsche hooge school op kosten van den staat kunnen volgen. Dp deze wijze is reeds aan zeventienhonderd Duitsche arbeiders sinds 1935 het ingenieursdiploma uitge- Mikt. HET DUITSCHE LUCHT- WAPEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche- luchtwapen heetf zijn aanvallen op de voor den oorlog belangrijke doelen in het bolsjewistische achter land ook op 6 Juni en in den nacht op 7 Juni voortgezet, zoo verneemt het D.N.B. Voor al het spoorwegverkeer in den Zuidelijken centralen sector van het Oostelijke front is met bommen en vuur uit boord- wapens gevoelig gestoord.. Een bijzonder sterk effect bereik ten de Duitsche gevechtsvlieg tuigen op het station Swal- tewo, op 60 km. ten N.W. van Starobjelsk. Hier werden ver scheidene loodsen en locomo tief-remises vernield en een olie-opslagplaats in brand ge zet. In den afgeloopen nacht troffen Duitsche gevechts vliegers spoorwegdoelen op het traject Tichajarowenki, vooral eenige treinen en loco motieven, benevens de sta tionsinstallaties van Rewenki met zware bommen. Het station Staraja-Gat werd zwaar aangevallen. Dit station ligt 60 km. ten Oosten van Koersk. Onder meer ont plofte een munitietrein. Ook andere stations in deze streek werden met bommen bestookt. In het hooge Noorden raakte een bolsjewistische transport trein op het traject Alakurti- Rutschi dopr bomtreffers ir brand. Vliegboot vergaan. Eenvlieg- boot van de Nieuw-ZeeJand- sche luchtstrijdkrachten met 15 personen aan boord is van een vlucht niet teruggekeerd. Motorglgboot. De Duitsche ingenieur Peschke heeft een motorglijboot geconstrueerd van veertien meter lengte. Het vaartuig, dat een diepgang van slechts vijftien centimeter heeft en een gemiddelde snelheid van twee en zeventig kilometer ont wikkelt, zal in de toekomst een passagiersdienst tusschen Keu len en Straatsburg onderhou den. Twintig passagiers vinden een plaats aan böord van het merkwaardige scheepje. Tsjoenkingtroepen overge- loopen. Lt.-generaal Joengtoe- heng die met 20.000 man Tsjoengkingtroepen getracht had in Zuid-Sjantoeng ben nieuwe oorlogszone op te rich ten, is overgeloopen naar de Nankingregeering.' Maatregelen tegen stakin gen. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft het Ame. rikaansche -congres een wets voorstel aangenomen, krach tens hetwelk alle personen, die voor stakingen verantwoorde lijk zijn, voortaan moeten wor den gestraft. Mnnitieschïp verloren ge gaan. Het Amerikaansche mi nisterie van marine heeft be kend gemaakt, dat een met munitie geladen koopvaarder voor de Oostkust van Amerika in aanvaring is gekomen met een tankschip. 83 man worden vermist, terwijl 67 overleven den in Norfolk (Virginia) aan land zijn gegaan. Het koop vaardijschip is ontploft en* ter stond gezonken. Ook de tank boot is door een brand zwaar beschadigd. Kleinste man ter wereld overleden. De kleinste man ter wereld, de 60 cm. lange Ame rikaansche circusartist Wil- EUROPA WERKT IN DUITSCHLAND. (Van onzen Haagschen correspondent). Een fleurig, welverzorgd boekje is de brochure gewor den welke dr. Friedrich Didier heeft geschreven om den bui tenstaander een indruk te ge ven van den Europeeschen arbeidsinzet in Duitschland. Europa arbeitet in Deutsch land Sauckel mobilisiert die Leistungsreserven" is de titel van dit bij Zentralverlag der N.S.D.A.P. Franz Eher Nachf. G.M.B.H. Berlijn, verschenen geschrift, dat in ruim 120 blad zijden woord en beeld vertelt van den arbeid en de ontspan ning van de millioenen man nen en vrouwen, afkomstig uit bijna alle Europeesche landen, die op 't oogenblik in Duitsch land werken achter de Ger- maansche fronten. „Das ist der Sinn der neuen groszen Zeit; Wir traumen nicht und sind nicht weich gebettet. Ein Schicksal hat die Herzen fest gekettet Einer befiehlt und alle stehn bereit." Deze dichterlijke belijdenis, welke te lezen is op een der muren van een Arbeidsbureau in de bezette Oostelijke gebie den, is motto en hoofdmotief van deze aanschouwelijke uit gave. De Algemeen gevolmachtig de voor den Arbeidsinzet, Gouwleider en Rijksstadhouder Fritz Sauckel, wijst er in zijn voorwoord op. dat thans mil lioenen arbeiders en arbeid sters van bijna alle Europee sche naties in de Duitsche oor logseconomie werkzaam zijn, waaronder millioenen uit sta ten, die gezworen hadden 't na- tionaal-socialistische Rijk van Adolf Hitler te zullen vernie tigen en wier gebieden thans staan onder de bescherming van de Duitsche legers en zijn bondgenooten. Sauckel stelt vast, dat deze buitenlandsche arbeidskrachten zich beg veren, het voorbeeld van de Duitsche arbeiders en arbeidsters na- te volgen en dat zij behoorlijke, voor een deel zelfs zeer goede prestaties leveren. Dit boek zegt hij, is het onweerlegbare bewijs, dat het nationaal-soci- alistische Groot-Duitsche Rijk, ARBEIDSONTSPANNINGS- WERK VAN HET ,V.AJ. GEOPEND. In Valkenburg is het eerste arbeidsontspanningsoord, ten behoeve van de arbeidsont- spanning van de werkers, wier gezondheidstoestand door de verhoogde krachtsinspanning van het oogenblik in gevaar dreigt te komen, door frontlei der Woudenberg geopend. Vele genoodigden woonden de plech tigheid bij. De heer Woudenberg hield een rede, wdarin hij schets wat de opening van het eerste sontspanningsoord, in so- cjalistischen zin beteekent. 't Arbeidsfront staat op 't stand punt, dat het de plicht van de volksgemeenschap is, den ar beider, die rust en ontspan ning noodig heeft om gezond te blijven, te verzorgen De sociale omstandigheden zijn zwaar. De oorlog eischt den totalen inzet van onze arbeids krachten en het deel der pro ductie, waarop wij aanspraak kunnen maken, is verminderd. Maar het Arbeidsfront zal bg de Betriebsfiihrer er op aan dringen, hen op hun socialen plicht wijzen, om die werkers, die ontspanning en rust noodig hebben, door de verhoogde krachtsinspanning van het oogenblik. daartoe middels de arbeidsontspanningsoorden hl de gelegenheid te stellen. Voor werkers naar Duitsch land. Het N.A.F. meldt: Voor werkers, die met de dagtreinen naar Duitschland vertrekken of van Duitschland met verlof berugkeeren, en wier reis over Utrecht gaat, zijn van 1 Juni af gemeentebussen beschik baar gesteld voor vervoer van het Maliebaanstation naar het Centraal Station in Utrechten omgekeerd. 20.000ste inwoner van Soest. Vorige week aanschouwde* Soest's 20.000ste inwoner het levenslicht: Hendrik Jan van Altena. De gelukkige vader ontving van den burgemeester een spaarbankboekje met 100_. voor den jonggeborene. Het tweejarig kindje van de familie van G. te Eind hoven is uit het raam van de bovenverdieping van de ouder lijke woning gevallen en aan de verwondingen overleden. den, is te New-York overleden. Hij laat een vermogen van een kwart millioen dollar na. ondanks de door zijn vijanden nagestreefde hongerblokkade. niet slechts de millioenen bui tenlandsche arbeidskrachten voldoende weet te voeden, doch bovendien op voortreffelijke wijze voor de huisvesting, kleeding, gezondheid, ontspan- ning,enz. heeft gezorgd. Door de correcte en voor beeldige verzorging zijn de goede prestaties te verklaren, zelfs* van die buitenlandsche arbeiders en arbeidsters b.v. uit de vroegere Sovjet-Russische gebieden, die in tientallen ja ren waren opgevoed in ge voelens van haat tegen 't na- tionaal-socialistische Duitsch land. Dat vele millioenen on derdanen van vijandige staten zulk een goede wijze Duitschland werken beteekent in werkelijkheid de scherpste critiek op hun eigen, misdadi ge zg. staatslieden, door wier schuld alleen deze volken tot den oorlog tegen het Duitsche volk zijn gedreven. Al deze buitenlandsche ar beiders en arbeidsters, zoo heet het verder, maken nu voor een deel al het leed en het ongeluk weer goed, dat hun verleiders op onverant woordelijke wijze over het le ven en het geluk der Europee sche volken hebben gebracht. De Algemeen Gevolmachtigde voor den Arbeidsinzet eindigt dan met het uitspreken van de overtuiging, dat zich thans aan de millioenen buitenlan ders in Duitschland de waar heid op onherroepelijke wijze heeft geopenbaard. Daarom geven zij door hun arbeid een waardevolle bijdrage voor de overwinning van een betere wereld en bewijzen daarmee zich zelf en hun eigen volken den grootsten dienst. Achtereenvolgens worden, verlucht door tal van sfeer- scheppende foto's de verschil- jand, doch met minder, voor lende aspecten van het enor- Zjchzelf. me vraagstuk: tewerkstelling van buitenlandsche arbeids krachten, dat nog nimmer in zöo glooien omvang is ter hand génomen, behandeld. Dat zij die thans in Duitschland werken zoo goed mogelijk ver zorgd worden leert de lezer ook uit uittreksels van brie ven naar huis van ar beiders, welke in. het boek zijn öpgenomen. Dat er wel eens klachten zijn wordt niet ver doezeld, maar indien noodig wordt er ingegrepen. In een samenvattende slot beschouwing onder de titel „Europa siegt" concludeert de schrijver dat in dezen totalen oorlog de algemeene mobilisa tie zich thans tot geheel Euro pa heeft uitgestrekt. Elke na tie draagt thans bij tot de las ten van dezen oorlog en zet haar arbeidskracht in opdat de oorlogsmachine van de spilmo- gendheden en hun wapenbróe- dex-s nergens aan wapentuig tekort zullen komen. Des te krachtiger overal wordt aan gepakt des te machtiger wordt de Europeesche oorlogsmachi ne en: een oorlog zal voor ons nimmer daardoor verloren gaan dat wij een teveel aan wape nen produceeren. Duitschland heeft diep in grijpende maatregelen mneten nemen, doch het strijdt op le- ven en dood in de heilige over tuiging op die wijze niet al leen zichzelf, doch geheel Europa van het bolsjewisme te redden. Deze overtuiging is het waaraan het Duitsche Rijk thans het recht ontleent, op de arbeidskracht aanspraak te maken van hen, wier lot on verbrekelijk verbonden is met dat van het Duitsche Volk. Daarom werkt thans Europa in Duitschland voor Duitsch-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2