PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS 1» et. per week ot ƒ2.42 per Kwartaal M A AND AH 7 II IISII 1 Q4.3 1)0 Bureaux V3*» blad zijn gevestigd te Vlis.ingen: ftedactM Franco pet post ƒ2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. XTl/Ani VL/AWJ JLJiTl lc7tO en Administratie Walstr 58-60, tel. 10 (2 lUnen), Redactie n* ikantoortijd tel. 578: Middelburg: Londensche Kaal 29. Redactie AOVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver- tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie tentie ƒ2,05- Bij abonnement speciale prije. Kleine advertenties 186ste JAARGANG NUMMER 130 Turfkacie 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; -Souburg J (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanv ragen eni dlenataanbie- mi mm FR rfhtaaT rnT a rta nTTinFN Kanaalstraat 45. tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie dingen 50 ct „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer DIT NUMMtR BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN Breedestraat 45, tel. 102; Bresken*: Dorpsstraat 35, tel. 2L Gestadige stijging der bewapeningsproductie. REDE VAN RIJKSMINISTER ALBERT SPEER. Zaterdagmiddag hebben de rijksministers dr. Goebbels en Albert Speer ter gelegenheid van de plechtige uitreiking van onderscheidingen aan arbeiders in de bewapeningsindustrie, het woord gevoerd op een groote bgeenkomst van de par tij in het oveirvolle Berlijnsche Sportpalast. Negen arbeiders en vooraanstaande mannen der Duitsche bewapening ontvin gen het ridderkruis van het kruis van oorlogsverdienste. Rqksminister Speer wees allereerst op, dat de Duitsche bewapeningsindustrie „iets bui tengewoons en geweldigs" heeft gepresteerd. De Duitsche bewapening is van jaar tot jaar gestegen en heeft in Mei 1943 op alle gebieden een re cordcijfer bereikt. Spr. wees er op. dat de belangrijke produc tiebedrijven hun nieuwe fabri cagemethoden zonder voorbe houd onder elkaar uitwisselen. De minister noemde vervolgens de verschillende leiders van de bewapeningsindustrie. Niet alleen is voldaan aan den eisch van den Führer, in Februari 1942 gesteld, tot op- voering van de bewapening, doch ten deele is die eisch aan zienlijk overtroffen. Juist in de lassie »Ttaanden valt, ondanks de vliegtuigaanvallen op alle gebieden der bewapening geen inzinking, doch een gestadig stijgen der productie waar te nemen Nadat Speer gesproken had over de gewaarborgde grond stofpositie voor de bewape- -Tniigsrndustrie. deelde hij me tie, dat dit jaar een groot aan tal door waterkracht gedreven electriciteitsfabrieken van groo- ten omvang in bedrijf genomen is, en in het komende jaar een nog grooter aantal ter beschik king zal staan. De tijdelijke beschadiging van twee stuw dammen heeft de energiever- lorging niet getroffen. Nog J denzelfden dag had de bewa- i peningsindustrie de weggeval- len hoeveelheden stroom weer ter beschikking. Ook de water voorziening van het Roerge bied werd niet gestoord. De minister gaf daarna de bijzonderheden omtrent de Duitsche inspanning op het ge bied der bewapening: 1) de munitie: alleen in Mei 1943 werd 6.3 maal zooveel ton geproduceerd als het maandge- middelde in 1941; de productie van pantserdoorborende muni- tie van 5 cm. en meer werd van 1941 tot op heden met 1000 prooent vergroot, die voor lichte veldhouwitsers met 1300 procent en voor zware kalibers met 400 procent. De maande- lijksche productie van steel- en eihandgranaten werd van 100 op 410 procent gebracht, die van mijnen op 1900 procent. 2) De wapens. De productie van alle geschut van een kali ber van 3,7 cm. en hooger werd tegenover het maandgemiddel- de van 1941 in Mei tot 400 pet. [Verhoogd; de vervaardiging van karabijnen werd de laatste vier i maanden met de helft ver groot; de vervaardiging van lichte veldhouwitsers kon se dert 1941 verviervoudigd wor den, de productie van zware en zwaarste luchtdoelartillerie met 315 procent vergroot, de productie van zware pantser- afweerkanonnen werd in 1942 bijna verdubbeld, en gaf sedert Februari jl. alleen een stijging tot 220 pet. te zien. Het aantal maandelijks vervaardigde stuk ken pantserafweergeschut is van 1941 tot op heden met 600 pet. gestegen. 3) Het pantserwapen. Het totale aantal van alle vervaar digde pantsers werd verveel voudigd. Het meeste belang werd gehecht aan de opvoering van zware pantsers, van storm- geschut, van den pantser 4 en van den „Tijger', Alleen de toeneming van de* maandelijk- sche productie aan zware pant sers van Februari dit jaar tot aan Mei bedraagt 200 pet. De bewapening van de lucht macht staat niet ten achter bij het succes der bewapening van het leger. Talrijke nieuwe ty pes werden ontwikkeld en reeds volledig in productie ge bracht. Desondanks was in Mei van dit jaar het aantal der ge produceerde vliegtuigen een veelvoud boven het gemiddelde van 1941. Vervolgens wees Speer op den Duitschen uitvindersgeest, die altijd vooraanstaand is ge weest, die nieuwe wegen zoekt, vindt en ook gevonden heeft. Door de verdeeling der be wapeningsindustrie in tallooze groote, middelgroote, kleine en zeer kleine fabrieken is deze industrie tamelijk ongevoelig voor luchtaanvallen. Voor die massafabricatie, die op langen termijn onveranderlijk blijven, zijn nieuwe mammoethfabrie ken ontstaan. Tenslotte zeide de minister, dat tot aan het volgend voor jaar de maandelijksche produc tie wederom belangrijk opge voerd wordt. Vervolgens voerde dr. Goeb bels het woord. Op deze rede komen wij morgen terug. Eastbourne wederom aangevallen. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, Zondagmid dag Eastbourne aan de Zuid kust van Engeland aangeval len. In scheervlucht stortten zij zich op de voor den oorlog belangrijke doelen der stad en bestreden die van een hoogte van 20 tot 30 meter met bom men en boordwapens. Voltref fers kwamen bovendien in het Oosten der stad op een groot fabrieksterrein neer. Pantellerla beschoten. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: vlootstrijdkrachten heb ben het eiland Pantelleria be schoten, dat ook door de vijan delijke luchtmacht herhaalde lijk en hevig gebombardeerd werd. Vijandelijke luchtaanval len op La Spezia en plaatsen in de provincie Cagliari eisch- ten eenige slachtoffers en ver oorzaakten beperkte schade. In den loop van den dag wer den 10 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De uitkijkpost en de man die bevelen overbrengt, hebben bij het achterste vierling-geschut aan boord een lichte eenheid der Duitsche oorlogsmarine op een tocht naar hel vijandelijk gebied de wacht betrok ken. Onafgebroken speuren zij den hemel en de zee af naar den vijand. PK Rlchleske -Sch-F-P jn Luchtaanval op Gorki, Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Aan het Oostelijke front ver liep de dag, afgezien van le vendiger gevechten aan het Koebanbruggehoofd, kalm. In het gebied ten Noordwesten van Krymskaja sloegen Duit sche en Roemeensche troepen verscheidene vijandelijke aan vallen af. Zaterdagnacht heeft een ster ke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw wapenfabrieken in de stad Gor ki aan den middenloop van de Wolga aangevallen. Er ont stonden. groote branden in de fabrieksinstallaties en de ben- zine-opslagplaatsen. Twee vliegtuigen zrjn niet teruggekeerd. DE GEBEURTENISSEN IN ARGENTINIË. Tengevolge van de opstan dige beweging in Argentinië zijn ingrijpende wijzigingen ontstaan op het gebied der binnerüandsche politiek in dit land. In het geheele land schijnt thans rust te heer- schen. President Castillo is af getreden, en de regeerings- macht is nu door de generaals Ramirez en Rawson overge nomen. De opstandige beweging is Vrijdagnacht onder leiding van de hierboven genoemde generaals begonnen. Een voor stel van de opstandelingen een regeering van militairen onder voorzitterschap van president Castillo te vormen, werdjafge- wezen. De president beval te genstand te bieden, maar na een kwartier vechten werd het verzet gebroken. Aan beide zijden moeten dooden en gewonden zijn ge vallen. Alle posities vielen geleide lijk in handen van de militaire beweging. Gastillo had zich intusschen teruggetrokken op den mijnenveger „Drummond" en voer naar de Urugueesche haven Colonia. In zijn gezel schap bevond zich o.a. de mi nister van buitenlandsche za ken Ruiz Guinazu. Later is Castillo met eenige van zijn ministers weer -per vliegtuig naar Argentinië teruggekeerd. Daarop is officieel medege deeld dat president Castillo is afgetreden. Zondag is het nieuwe kabi net samengesteld. Generaal Rawson is president a.i., en generaal Martinez minister van buitenlandsche zaken. Kringen te New York ach ten de gebeurtenissen een op zettelijk toegebrachte slag aan de neutraliteit van Argentinië. Hiermede gaat de eisch naar een breuk met de spilmogend- tieden en een zich solidair ver klaren met de overige Zuid- Amerikaansche staten hand in hand. In Duitsche politieke krin gen verklaart men, dat alles er op wijst, dat de Ver. Staten de hand in het spel gehad heb ben, die met alle middelen probeeren Argentinië, het laatste land dat zijn zelfstan digheid heeft weten te bewa ren, te betrekken in de zgn. Amerikaansche solidariteit, d. w.z. in den oorlog te storten tegen de mogendheden van het pact van drie. Te Berlijn is men allang op de hoogte van het streven der Amerikanen en men is der halve door de ontwikkeling als zoodanig geenszins ver rast. K.L.M. toestel vermist. Het Britsche verkeersvliegtuig, dat zooals gemeld, op weg van Lissabon naar Engeland wordt vermist, blijkt volgens de Tel. een vliegtuig van de K.L.M. te zijn. Gezagvoerder was Q. Tepas, 2e bestuurder D. de Koning, radiotelegrafist C. v. Brugge en boordwerktuigkun dige E. Rozevink. BEKENDMAKING. In mjjii bekendmaking van 29 April 1943 heb ik bevel gegeven, dat de leden der vroegere Nederlandse he weer macht in krijgsgevangenschap teruggebracht moeten worden. Naar ik verneem is de opvatting verspreid, dat de door my ter aanmelding opgeroepen personen by niet-aanmel ding in het ergste geval een kleine disciplinaire straf te verwachten hebben. Dit is een ernstige vergissing. De wtfs met nadruk op het volgende: Wie zich niet aanmeldt! overtreedt rnfci bevel van 29 April 1943 en heeft zich voor den krijgsraad te verant woorden wegens militaire ongehoorzaamheid, waarop vol-' gens het Duitsche militaire strafwetboek de zwaarste straffen staan. Der Wehrmachtshefehlshaber in den Niederlandeo, FR. CRISTIA NSEN, General derFlieger. Prof. Knappert overleden. Op ruim 79-jarigen leeftijd" is te Oegstgeest overleden prof. dr. Laurentinus Knappert, oud-hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. kerk in de geschie denis en leerstellingen van de Ned. Herv. kerk aan de Leid- sche universiteit gedurende de jaren 19021933. Laurentius Knappert werd op 7 Juli 1863 te Harlingen -geboren. HU volgde het gymnasium te Leiden en stu deerde in deze stad en te Amster dam theologie. In 1887 promoveerde hU aan de universiteit te Amsterdam tot doctor in de theologie. HU was nu achtereenvolgens Ned. Hrv. predi kant te KwadUk, Dokkum en Assen en werd in 1902 benoemd tot hoog leeraar vanwege de Ned. Herv. kerk In geschiedenis en leerstellingen der Ned. Herv. kerk aan de rijksuniver siteit te Leiden. BU het bereiken van den 70-jarigen leeftijd legde nU zUn hoogleraarsambt neer. Prof. Knappert was een historicus in formaat." In vele werken, welke van zn hand verschenen, gaf hU zUn eigen kijk op de geschiedenis. HU was verscheidene malen voorzitter van den Ned. Protestantenbond. Drie maal was h voorzitter van de MaatschappU der Nederlandsche letterkunde. Regeling van liet bankwezen. In de staatscourant is een besluit van den secretaris-ge neraal voor bijzondere econo mische zaken opgenomen tot regeling van hot bankwezen. Volgens dit besluit wordt een bankenregister aangelegd, waarin alle credietinstellingen, welke lid zijn van de hoofd groep banken worden inge schreven. Zonder inschrijving is de uitoefening van het be drijf verboden. Iedere eredietinstelling is verplicht jaarlijks een balans en verlies- en winstrekening in te dienen bij de Nederland sche Bank, en eenmaal per maand of eenmaal per drie maanden staten, haar bedrijf betreffende. De Ned. Bank kan ta.v. bepaaldelijk aange wezen punten een gedragslijn voorschrijven, welke de cre dietinstellingen moeten volgen. De goedkeuring van de Ned. Bank is vereischt voor: de re organisatie, saneering, fusio neering, vrijwillige liquidatie van credietinstellingen en het duurzaam deelnemen in een andere eredietinstelling, het openen van bijkantoren, filia len, agentschappen of andere vertegenwoordigingen. Dragen Van uniformen door leerlingen van zeevaart- en inachinistenopleidingen. Aan de besturen van de door het rijk gesubsidieerde zeevaart- en machinistenopleidingen en de burgemeesters van gemeenten, welke zoodanige opleidingen in stand houden, heeft de secre taris-generaal van O. W. en K. een omzendbrief gezonden, waarin wordt gezegd, dat on danks het verbod betreffende het in openbaar dragen van uniformen door leerlingen van zeevaart- en machinistenoplei dingen, leerlingen zich steeds weer, gekleed Jn uniform, in het openbaar vertoonen. De secretaris-generaal heeft daar óm bedoelde instanties opge- Belangrük voor de In Mei 4/m Ans. 1930 geboren mannen. Morgen Dinsdag 8 Juni '43 moe ten zich alle in de maanden Mei t/m Augustus 1920 geboren mannen overeenkomstig den op 4 Juni in dit blad gepubliceer- den oproep op het bevoegde arbeidsbureau, van 8.30—12.30, reap, het bevoegde bijkantoor van 912 en 1416 persoonlijk aamnelden.waarbij zij het inge vulde aanmeldingsformulier en de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebren gen. De distributiestamkaart moet medegebracht worden. De werkgevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte personen gedurende den tijd dien zij hiervoor noodig hebben van werk vrij te stellen en het sa laris, resp. loon door te beta len. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers maken zich straf baar wanneer zij handelen in strijd met de bepalingen der verordening ot trachten deze te ontduiken INLEVERING RADIO ONTVANGTOESTELLEN. Ook verplicht voor de door P.T.T. verzegelde en de in bewaring genomen toeetellen. De door P.T.T. verzegelde en in bewaring genomen radio toestellen moeten eveneens worden ingeleverd. De aange brachte zegels mogen door de bezitters der ontvangtoestel len worden verbroken teneinde het toestel op de goede wer king te kunnen oontroleenen.» De in bewaring gegeven toe stellen moeten door de eige naars worden teruggehaald, opdat deze aan de inleverings plicht kunnen voldoen. Ontheffing inlevering van radiotoestellen Familieleden (ouders, vrou wen, kinderen) van N.S.K.K.- vrgwilligers kunnen aanvra gen voor ontheffing van het inleveren van radiotoestellen richten tot de N.S.K.K-Ab- rechnungsstelle der Motor- gruppe Luftwaffe Den Haag, Jan van Nassaustraat 47 of tot de Abrechnungsstelle van de N.S.K.K.-Transportgruppe Todit-Sper, Den Haag, Be- noordenhoutsche weg 42, resp. bij deze bureaux aanvraagfor mulieren aanvragen. Twee landbouwers te Eindhoven, de 51-jarige F. v, d. L. en de 49-jarigo H. B., kregen ruzie met elkaar, waar bij v. d. L. enkele klappen met een riek opliep, v. d. L. greep toen een ijzeren buis en sloeg den ander zoodanig op het hoofd, dat B. aan de verwon dingen is overleden. dragen, dien leerlingen mede te deelen, dat zij ter voorko ming van ernstige moeilijkhe den zich niet in uniform in het openbaar dienen te vertoonem De politie zal overtreders onmiddellijk arresteeren en voor den arbeidsinzet naar; Duitschland zenden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1