PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT 3 r Zware afweergevech en aan den Koeban. OPROEP. VRIJDAG 4 JUNI 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12J ct., minimum per adver tentie ƒ2.05. BI] abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres B,ureau v. d. Blad" 10 ct. meer 186sta JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 128 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te VüBsIngen: Redactie en Administratie Walstr 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turf kade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 2L BEKENDMAKING Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers ge publiceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krygsgevan- genscliap van de voormalige Nederlandsche weermacht, wor den by deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voort gekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit perso neel in Mei 1940 in werkelijken dienst w?«. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tus- sctien 8 en 12 uur: in het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstnaat. 1. Het personeel van het 2e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 7 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 8 Juni 1943. 2. Het personeel van het 3e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen; degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 10 Juni 943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 11 Juni 1943, in de Frieslandkazerne te Assen. 3. Het personeel van het 9e regiment infanterie en zijn oorlogsor derdeelen degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 7 Juni 1943; degenen die geboren zyn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 8 Juni 1943. -4. Het personeel van liet 11© regime ;t infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen die geborep zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 10 Juni 1943; degenen die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 11 Juni 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd hetpersoons- ibevvys, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, mili taire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de In Duitschland wer kende grensgangers, voor wie een „Bescheinigung" (verkla ring van .onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewys bij hun werkgever of by de instantie, die hun belangen behar tigt, opvragen en by de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung"-zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, wor den teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich .moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vry vervoer derde kiasse. Degenen, die tot aanmelding verplicht zyn, moeten zich hier voor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station vay vertrek. Kleéding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burger- Meeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondag- sche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee nonmale hand koffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Neder land bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehr machtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering ln ki'ygsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen .steunèm Het opperbevel van de Duït- |che weermacht maakt bekend: i- Aan het Oostelijke front van het Koebanbruggehoofd duren f Se zware afweergevechten nog 1 foort.Aanvallen en doorbraak- pogingen van vijandelijke in- canterie en pantserstrijdkrach ten stortten in het geconcen- keerde vuur. van alle wapens [neen of werden reeds bij de i voorbereiding uiteengeslagen. 'het ingrijpen van sterke for- naties Duitsche vliegende ar- -• üllerie heeft belangrijk bijge dragen tot dit afweersucces. S Aan het overige dleel van het Dostelijke front werden bij J jigen stoottroepacties talrijke [evechtsstellingen opgeblazen ia den vijand bloedige verlie- fen toegebra.cht.De luchtmacht <lel met sterke strijdkrachten belangrijke ravitailleerings- steunpunten van den vijand in dfen centralen sector van het Oostelijke front aan en bom bardeerde bijzonder zwaar de spoorweginstallaties te Koersk. Eskaders jachtvliegtuigen en jachtkruisers, alsmede lucht doelartillerie schoten Woens dag 83 bolsjewistische vliegtui gen neer. Bij afzonderlijke vluchten van Britsche vliegtuigen boven het kustgebied van de bezette ge bieden in het Westen werden 5 vliegtuigen neergeschoten. Eskaders snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen vielen eer gisteren in scheervlucht enkele plaatsen in Zuidoost Engeland waai'onder Ipswich, met goed succes aan. Eén vliegtuig keer de niet terug, In Mei 430.000 brt. vijandelyke scheepsruimte vernietigd. Naar het D.N7B. verneemt hebben de Duitsche duikbooten in den strijd tegen de Brit sche en Amerikaansche ver bindingen ter zes in Mei 65 vijandelijke koopvaardijsche pen met een gezamenlijken in houd van 380.000 brt. in den grond geboord. Met de 50.000 brt. scheepsruimte, die door de Duitsche luchtmacht tot zinken werden gebracht, be draagt het cijfer der tot zin ken gebrachte 'vijandelijke scheepsruimte in Mei 430.000 brt.; 24 schepen werden met torpedo's of bommen getrof fen en beschadigd. Voorts werden in de maand Mei een corvet, een duikboot, een patrouillevaartuig en ze ven motortorpedobooten in den grond geboord. Drie torpe dojagers, een duikboot, zeven motortorpedobooten en twee patrouillevaartuigen werden zwaar beschadigd. Vijandelijke aanvallen op Pantelleria. Dinsdagmiddag heeft een for matie vijandelijke oorlogssche pen Pantelleria onder vuur ge nomen; de onmiddellijke reac tie van de Italiaansche artille rie noodzaakte de vijandelijke schepen het bombardement te staken. Een vijandelijke torpe dojager werd ernstig bescha digd. Door herhaalde malen ondernomen vijandelijke lucht aanvallen werd op het eiland ernstige schade aan huizen aangericht. Vijandelijke vlieg tuigen wierpen bommen op de omgeving van Napels op Pa ula en op plaatsen, op Sicilië en Sardinië: lichte schade en en kele slachtoffers. Twaalf vij andelijke vliegtuigen werdien omlaag gehaald. De verliezen als gevolg van de in dit bericht genoemde luchtaanvallen zijn als volgt verdeeld: 5 dooden en 28 ge wonden te Pertici (Napels), 3 dooden en 5 gewonden in totaal te Paola, Balestrate (Palermo) en Marsala. Nederlanders naar het Oostfront. Opnieuw is Maandag een contingent van eenige hon derden vrijwilligers van Ne- derlandschen stam naar Oost- Europa vertrokken om, na verkregen militaire opleiding, deel te nemen aan den strijd tegen het bolsjewisme. De Haagsche dierentuinzaal bood dezen namiddag den ge- bruikelijken aanblik. De Hoe- here SS- und Polizeiführer Ge- neral-Leutnant Rauter en de plv. leider der N.S.B. de heer Van Geelkerken inspecteerden de groepen. De heer Van Geelkerken schetste in zijn toespraak de karaktereigenschappen van het Nederlandsche volk welk volk in de geschiedenis heeft bewe zen strijdvaardig en vastbera den te zijn. Spreker vertrouwde, dat de genen, die thans vertrokken, met dezelfde bewustheid zou den optreden als de duizenden kameraden die hun reeds zijn voorgegaan. Generalleutnant Rauter zei- de zich van ganscher harte te verheugen over het idealisme, dat hier aanwezig is gebleken. Spreker noemde de thans ver- trekkenden en aan Duitsche zijae medestrijdenden de pio niers voor het groote Ger- ma&nsche verband, dat onder de geniale aanvoering van Adolf Hitler wordt gevormd ter vestiging van een nieuw groot Europa en hij bond hun op het hart, als goede Neder landers goedmoedig en dapper te strijden voor het grootsche werk, dat Hitler ten behoeve van de groote Germaansche gemeenschap weet te leiden. Op grond van de beschik king van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris generaal z.b.v.) nr. 43/1943 omtrent den aanmeldingsplicht ten behoe ve van den arbeidsinzet wor den hiermede ALLE MANNEN, GEBOREN IN 1920, Geborenen in: Januari t.m. April 1920 Mei t.m. Augustus 1920 September t.m. December 1920.. in den tijd van 8.3012.30 uur op de desbetreffende afdeeling van het gewestelijk arbeids bureau en op de bijkantoren in den tijd van 912 en 1416 uur. De in de ressorten der bij kantoren woonachtige tot aan melding verplichte personen moeten zich op dezelfde dagen aanmelden bij het voor hen be voegde bijkantoor van het Ar beidsbureau. By het inleveren van het aanmeldingsformulier moet de distributie-stamkaart meege bracht worden. De personen, die tot aanmel ding verplicht zijn, moeten in principe persoonlijk verschij nen bij het Arbeidsbureau (of bijkantoor). Zij moeten op ver langen alle noodige papieren voorleggen en alle vereischte inlichtingen verstrekken. Voor zoover tot aanmelding ver plichte personen in dienstbe trekking zyn, moet de werk gever de verklaring van den tot aanmelding verplichte om trent den duur van de dienst betrekking op het formulier door zijn^handteekening, en eventueel door een afdruk van het firmastempel bevestigen. Van den aanmeldingsplicht zijn uitgezonderd 1) Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, van het Ar- beitsreich der Nationaal-Socialisti- sche Duitsche Arbedspartij in Ne- woonachtig in het ressort van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Middelburg, opgeroepen om van 3 Juni af een aanmel dingsformulier in ontvangst te nemen en dit persoonlijk weer in te leveren, op de hieronder genoemde dagen, bij het Ar-» beidsbureau. Melden zich aan op: Maandag 7 Juni 1943, Dinsdag 8 Juni 1943. Woensdag 9 Juni 1943. derland. derzelver organisaties of aangesloten organisaties. 2) Duitsche onderdanen. dia werkzaam zijn bij bureaux van da Duitsche weermacht, de Waffen- SS, de Duitsche politie en dea Reichsarbeitsd ienst. 3) de ambtenaren en arbeiders van den staat, de provincies, de gemeenten en andere publiekrech telijke lichamen, benevens personen die werkzaam zijn bij de spoorwe gen, de Nederlandsche posterijen en de Nederlandsche bank. 4) Deden van de voormalige Ne» derlandsclie weermacht, voorzoover zij volgens de bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland van 29 April 1943 onder worpen zijn aan het terugbrengen in krijgsgevangenschap. 5) De personen, die reeds voi» gens IX van de beschikking nr. 30/1943 betreffende de sluiting van bedrijven tot aanmelding verplicht zijn. 6) Geestelijken en leden van or* den. 7) Personen, die volgens II alt» nea 2 van de beschikking nr. 43/1943 vrijgesteld zijn van den aanmeldingsplicht. Duitsche onderdanen, die onder de verplichting tot aanmelding vallen, worden nog speciaal opge roepen. Personen, die zich moeten aan* melden en werkgevers, die han delen in strijd met de bepalingen van bovengenoemde beschikking of trachten haar te ontduiken, dus b.v, hun aanmeldingsplicht niet of niet op behoorlijke wijze nakomen* opzettelijk/ of door nalatigheid on* juiste opgaven verstrekken, enz,* worden- gestraft evenals degenen* die daartoe opruien, medeplichti gen en handlangers. In het Koeban-gebied. Eij den drager van het eikenloof, Hauptmann Ziegler. Op de balken van een huis heeft de post zijn MG voor den afweer van vliegers in stelling gebracht. Vanaf deze plaats kan hij de stad en de haven goed overzien. PK Langl-O-H-P m Plukken van bladeren voor theesurrogaat verboden. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt is de ontheffing van het verbod tot plukken en ver zamelen van bladeren van berken, boschbessenstruiken, braamstruiken, meidoornstrui ken, frambozen- en rozenstrui ken, voor zoover deze struiken in het wild groeien, alsmede bladeren van andere boomen en struiken, voor zoov-er die bladeren geschikt zijn voor de bereiding van theesurrogaat, ingetrokken. Het plukken en verzamelen van genoemde bla deren is dus wederom tot na dere aankondiging verboden. Daarna zal het plukken en verzamelen uitsluitend zijn toegestaan aan degenen, die in het bezit zijn van een door of vanwege de Nederlandsche Meelcentrale afgegeven schrif telijke vergunning, en aan de eigenaren van bovenbedoelde boomen en struiken. NIEUWE WEEKBONNEN. Voor de week van 6 t.m. 12 Juni geven de met 24 gemerk te bonnen recht op het koopen van de gebruikelyke rantsoe nen brood, beschuit, aardappe len en tabak. DE PLICHT TOT INLEVERING VAN RADIO ONTVANGTOESTELLEN. Officieel wordt medegedeeld; Nadat de laatste dagen een groot aantal gevallen bekend was geworden waarin getracht werd den plicht tot inlevering van radio-ontvangtoestellen te ontduiken, b.v. door den aan koop van oude toestellen, die in plaats van het tot nu toe gebruikte bruikbare toestel zouden worden ingeleverd, is thans ingegrepen. De Sicher- heitspolizei heeft in verschei dene gevallen personen kun nen arresteeren, die de be schikking van 13 Mei 1943 hebben overtreden en zij heeft overeenkomstige maatregelen tegen hen genomen. De bevolking wordt nog maals zeer dringend gewaar schuwd, daar het na afloop van den inleveringstermijn toe te passen controlesysteem iedere overtreding zonder meer aan het licht -al brengen. In dit verband wordt er ook aan herinnerd, dat na afkondiging van de beschikking iederen be zitter van een radiotoestel in gevolge art. 1 der beschikking het beschikkingsrecht ontno men is. Engelsch verkeersvliegtuig vermist. Het Engelsche ver keersvliegtuig van de lijn Lis- sabon—Londen, dat Dinsdag ochtend Lissabon met twaalf passagiers aan boord verlaten heeft, is niet ia Engeland aan gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1