JUNI JprVoeW oetijk-' Tegemoetkoming aan elders tewerkgestelden. Het N.A.F. meldt: Bij besluit van den secr.-gene- raal van sociale zaken en fi nanciën is, met terugwerkende kracht van 3 Mei j.l. af, een door het N.A.F. ontworpen re geling in werking getreden, waardoor de verzorging der gezinsleden van hen, die in Nederland of in het buitenland in Europa werk hebben aan vaard, in betere banen wordt geleid. Daarmee komt een ein de aan een onhoudbaren toe stand in vele Nederlandsche gezinnen; die in de practijk meestal op steun waren aan- navolgende tegemoetkomingen in aanmerking komen: sociale toelagen; 2. overbruggingsgeld; 3. kleedingtoelagen; 4. verte- ringsgeld; 5. reiskostentoela gen. Sociale toelagen. Een gehuwde arbeider, in Nederland of in het buiten land geplaatst, die niet dage lijks of tenminste eenmaal per week naar huis kan, en ge noodzaakt is afzonderlijk te wonen,'kan; na zijn vertrek, ten behoeve van degenen tot wier levensonderhoud hij ver plicht is, nadat de periode, waarover het overbruggings geld wordt verstrekt, is ver streken, voor den duur van zijn werkzaamheden elders een sociale toelage worden toege-, kend, zulks -vanneer hij on middellijk voor zijn tewerkstel ling: a. werkzaam was, hetzij in loon- van overheidswege gesuhsldeerde wacht geldregel ing. c. TJitkeering genoot als wachtgel der in overheidsdienst. d. Gedurende niet langer dan weken uitkeering genoot krachtens de ziektewet, de ongevallenwet, of land- .en tuinbouwongevallenwet 1922. e. Uitkeering genoot krachtens de verordening van den rijkscommissaris betreffende het beeindigen van beidsovereenkomBten van tewerkgestel den bij stilgelegde ondernemingen, f. Ontslagen is uit den Ned. beidsdienst of de Ned. WAF en en onmiddellijk voor zijn indiensttre ding werkzaam was op de sub. a. aangewezen wijze! De sociale toelag- zal be dragen bij een verdiend loon van minder dan 25 per week 10; van 25 ot 26 11 per week; van 26 tot 27; 12 per week en zoo vervol gens. De maximkle uitkeering zr.l bij een weekloon van 60 en ho'oger .45 per week be dragen. Als algemc-ene voorwaarde geldt, dat 60 pet. van het nieu we loon plus het scheidings- geld en de sociale toelage niet meer mag bedragen dan 9C pet. van net vroegere netto loon. Onder hot nieuwe loon wordt voor hen, die in het buitenland werken, dan verstaan het grondtoon, dat bij 30 dagen 4% 48-urige arbeidsweek kan worden ver diend. Prestatietoeslagen, accoordtoe- slagen en eventueele kindertoeslagen worden niet. meegerekend. Voor in Nederland tewerkgestelden wordt onder het nieuwe loon ver staan het werkelijk verdiende arbeids loon na aftrek van sociale lasten en loon- en inkomstenbelasting. Onder vroeger vcrdrëhd loon zal worden verstaan bet gemiddelde netto loon, gerekend over de laatste vier weken, voorafgegaan aan de plaat sing. Voor maandloonen wordt de laatste maand in aanmerking geno men. In bijzondere gevallen kan hier van worden afgeweken en het loonge- middelde over de laatste 13 of 26 ken als grondslag gelden. Voor zelfstandigen geldt het ge middelde nejto-inkomen, dat bij voort zetting dft werkzaamheden zou zijn verdiend, als basis. De uitbetaling van de sociale toelage vindt wekelijks plaats door of vanwege het geweste lijk arbeidsbureau, op voor waarde, dat door den betrok kene minstens 60 pet. van het nieuwe loon ter betaling aan degenen, tot wier onderhoud de arbeider verplicht is, is over gemaakt. Overbruggingsgeld. Voor in het buitenland te werkgestelde arbeiders kan een „overbruggingsgeld" ter hoog te van het laatst verdiende loon worden verstrekt, gedu rende de eerste 3 weken van het verblijf buitenlands. Voor in Nederland werkenden is de termijn op een week gesteld. Kleed ingtoelage. Een kleedingtoelage kan worden verleend aan de arbei ders, die voor het werk klee ding, schoeisel e.d. noodig heb ben, doch hierin zelf niet kun nen voorzien, en wel één keer in een periode van 52 weken. Was een arbeider gedurende drie maanden voor zijn te- werkstelling werkloos, dan be hoeft deze toelage niet te worden terugbetaald. In ande re gevallen zal deze voor twee derde gedeelte moeten worden terugbetaald. Verteringsgeld. tenslotte kan aanspraak ge maakt worden op verterings geld en vergoeding van reis kosten tot aan de grens. Bij een reis, die langer duurt dan zes, doch korter dan twaalf uur, bedraagt het verterings geld 2, bij een reisdüur van meer dan twaalf uur kan dit verhoogd worden tot Reiskostenvergoeding. Reiskosten voor in het bui tenland tewerkgestelden wor den als regel voor gehuwden tweemaal per jaar, voor onge- huwden eenmaal per jaar ver goed; voortaan ook de ge maakte kosten voor reisge- deelten in Nederland. Eindexamen voor eerde leerlingen. Aan de d< voor in aanmerking komende instanties heeft de secretaris generaal van het departement van. opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming medege deeld, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat in den loop van den cursus 1942/43 geëva cueerde leerlingen der hoogste klasse van scholen voor voor bereidend ho/ger en middel baar onderwijs na daartoe ge daan verzoek in de gelegen heid worden gesteld dit jaar het eindexamen af te leggen aan de school, welke zij bij den aanvang van dien cursus be zochten. Zij moeten dan wor den beschouwd als leerlingen die tengevolge van bijzondere omstandigheden tijdelijk afwe zig zijn geweest. Drieling geboren. In het ge zin van Klaas Mulder en Hen- drikje Compagne te Staphorst is een drieling geboren. Drie meisjes, die het, evenals de moeder, goed maken. De kin deren zijn voor de juiste ver pleging in het diaconessenhuis te Meppel opgenomen. In den avond van 28 Mei 1943 werd door een .tot nog toe onbekend gebleven burger aan een arts te Bus- sum telefonisch kennis gege ven, dat in de Vosmaerlaan een meisje in bewusteloozen toestand lag. Ter plaatse werd inderdaad een vrouwspersoon gevonden. J^rj uitte de woorden: „Cordeon" en „Arnhem". Deze onbekende persopn ver keert nog steeds in bewuste loozen toestand en is opgeno men in een der ziekenhuizen te Bussum. Landbouw en Veeteelt vrouwelijk Tijdens de keuringen van stieren en vrouwelijk rundvee, vanwege de Prov commissie ter bevordering van rijkswege van de veefokkerij, werden do volgende dieren aangevoerd: KWADENDAMME, Stieren. Ho- res van Heron, van P. Martien Stijn, 77% p. lste kalfskoelen, Jans, van wed, A. Rijk, 79 p. Dora, van M. Steijn, 77Vz ,P Emma, van L. J.' Bloèk, (Hoedekenslterke), 77% p. 2e kalfskoeien. Gretha 21, van M. Steijn, 80 p. 3e kalfskoeien Beatrix, van wed. A. Rijke, 79 p. 4e kalfskoeien Bontje, van L. J. Bliek, 85 p. Gonda, van wed A. Rijke, 82 p. Kalfvaarzen. 1 Gerda, van wed. A. Rijke, 2 van Martien Steyn, 3 en 4 van wed. A Rijke. Jonge vaarzen. 1, 2 en 3 wed. A, Rijke en 4 van Martien Steijn. Twee beste kalveren van-de wed. A. Rijke. Wed A. Rijke vertoonde moeder met twee beste kinderen. PREDIKBEURTEN HEMELVAARTSDAG. NED. HERV. KERK OP WALCHEREN. Aagtekerke: 10 ds. Eizenga; Arne- muiden: 7.30, ds. Hooljkaas; Bigge- kerke: 10 dr. Brandenburg; Dom burg: 10 ds. Nlcolai; Gapinge: 9 dhr. Buys; Grijpskerke: 10 da. v. Loon; Kleverskerke: 10 ds. v. Voorst Va der; Meliskerke: 10 ds. Bakker; Oost- kapelle: 10 ds. Don; O.- en W.-S6u- burg: 10 ds. Spijkerboer; Ritthem: 10 dhr. Ritsema; Veere: TL 15 da. Schoch; Vrouwenpolder: 11 dhr. Buys. St. Laurens: 10 hulppr van Voorst Vader. NED. HERV. KERK OP ZUID EN NOORD-BEVELAND. Colünspiaat: 11 ds. Kluiver; 's-H. Abtskerke: 10.30 dhr. de Jager; Hoe- dekenskerke: 10.30 ds. Hulsbergen; Waarde: 6 ds. v. Heuven. NED. HERV. KERK IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Axel: 10 ds. v. Oeveren; Aarden burg: 10.30 ds. v. Dalfsen; Biervliet: 10.30 dhr. de Visser; Breskens: 10 ds. Goudzwaard; Cadzand: 10.30 ds. Talma; Groede: 9,30 ds. Derksen; Hoek: 10 en 3 ds. Raams; Hoofd plaat: 10.30 ds. Pliester (H.Av.); Nieuwvliet: geen dienst; Sluiskil: 10 ds. v. d. Bank; Sluis: 10 ds. v. Wyn- gen; St. Kruis: geen dienst; Terneu- 10 ds. Sickesz; Waterlandkerkje: V. Yperen; IJzendijke: 10.30 ds. van 't Hooft; Zuidzande: 10.30 d6. Everts. GEREF. KERKEN OP WALCHEREN. Arnemuiden: 10 ds. Scholing; Oost- kapelle: 10 ds. Hofland; St. Lau rens: 10 en 2.30 ds. Koning. GEREF. KERKEN OP ZUID- EN NOORD-BEVELAND. Kapelle: 10 ds. Scheele; Coiijns- plaat: 11 ds. Veenstra. geref. kerken in zeeuwsch-vlaander'en. Axel: 10 cand. Bol; Terneuzen: 10 ds. v. Houte. GEREF. GEMEENTEN. Axel: 10 Leesdienst; Colijnsplaat 7.30 Leesdienst; Hoedekenskèrke: geen- dienst; Oostkapelle: 10 ds. Visser; Terneuzen: 10 leesdienst; Waarde: 2 ds. Stuijvenberg; Wolphaartsdijk: 10 v. d. Berg. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Colünspiaat: 11 en 6.30 'Leesdienst; Terneuzen: 10 ds. Mieras. BUITEN ZEELAND. Dongen: Hgrv. 10 ds. Elenbaas. Drimmelen: Geref. 10 leesdienst. Et- ten: Herv. 10 jhr. ds. v. d. Meer de Walcheren. Fijnaart: Herv. ds. Ouwe- Geertruidenberg: Herv. 10 ds. Visser. 's-Gravenmoer: Herv. ds. v. d. Roest, l-looge Zwaluwe: Herv. 10 v. Wijngaarden. Lage Zwaluwe: Herv. 10 ds. Lambour. Leur: Herv. 10 ds. Noteboom. Made: Herv. 10 ds. 1. Wall. Oosterhout: Herv. 10 ds. Plomp. Oudenbosch: Herv. ds. Norel. Oud-Gastel: Herv. 10 ds. v. d. Horst, Princpnhage: Herv. 10 ds. Coolsma. Raamsdonk: Geref. 9.30 ds. y. Maa- re. Raamsdonkveer: Herv., 10 ds. Oost. Roosendaal: Herv. ds. Jansen. StanddaarbuitenHerv. ds. Den Boer. Willemstad: Herv. dienst. Zevenber gen: Herv. 10 ds. Verweijen, Geref. 10 dienst. MIDDELBURG Op heeter (laad betrapt. Uit een bakkerswagen, die in de Korte Noordstraat onbe heerd stond, nam H. F. S. een brood weg. Een politieman, zag dit en maakte tegen den op heeter daad betrapten man pro ces verbaal op. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk ('t Zand): 10 ds. Kroon. Evang. Luth. kerk: 10 ds. Nolte (Ef. 1 20b). Chr. Geref. kerk: 10 (Ps. 68 19) en 7.30 (Troost-in-Noodavond) prof. Wisse. VLISSINGEN PREDIKBEURTEN. Geref. kerk: 9.30 ds. Hmeenk. Ev. Luth. Kerk: dienst te M'burg. Chr. Ger. Kerk: v.m. 9.30 uur Leesdienst. Hoofdredacteur: j. c. Vivser, VHssin gen; Algemeen redacteur: M. Geerse, Middelburg: Stadsnieuws: C. de Voogo Vlissingen, en J. P. Ph. Doorenbos. Middelburg: Gd westelijk nieuws: H. van Benthem, Goes en R. F. H. L. Sondag. Oostburg; Haagsch redacteur mr. j. C. de Wit: Advertentiechef: voor Mid delburg C P. Buijs. voor Vlissinger Rijkeboer. de affaire, zal hij 't mij schrij ven. En zorg dat je nu een goe- Feuilleton MUZIEK IN HÉT DüIVELSSTEEGJE 53) door S. BROCKHOFF. Gerda ontving het boek met. een gezicht, dat weinig enthou siasme vertoonde. „Inleiding tot de kennis van wijnen", van prof. dr. M. Ingeland. „Duizend bladzijden wyn, laat je dat een lesje zyn". dichtte Alex. „Je moet goed beslagen ten ys komen en met vakuitdrukkingen smijten." Berustend pakte Gerda het boek in haar valies. „Wanneer kom je eigenlijk terug?" vroeg zij aan Alex. Deze haalde de schouders op. „Daar kan ik nog niets van zeggen. Zoodra het mijn oom goed dunkt. Als hy die reuzen- zaken snel met me afhandelt, ben ik aan het eind van de volgende week hier. Maar mis schien hecht hy waarde aan een langer familieleven. Elite zal er wel nijdig om zyn. En de oude heer van het klimop huis ook. Maar als ik rijk te rug kom, kunnen zij allebei naar de pomp Joopen." Alex keek op zijn nor loge en greep naar zijn tasch, jas en hoed en nam afscheid. „Mijn adres heb ik aan Joep gegeven. Als er In denzelfden trein, drie' wa- een nieuwe wending komt in den indruk als verkoopster maakt. Misschien bereiken we toch ons doel. Groet je vader en als de Flugobol niet helpt ben ik voortaan zijn vijand." Met een bedroefdgezicht haalde Gerda het prachtige avondtoilet uit den koffer en verving het door het gehate zwarte mantelpak. Zoo, nu was zij reisvaardig. Nu kon Joep komen. En Joep kwam ook, hij had een royale bui en fuifde op een taxi. De trein was reeds vol rei zigers, die met leedvermaak keken naar de wanhopige po gingen van de laatkomers om nog een plaatsje te veroveren. Tusschen vier oude dames, die Joep afkeurend monsterden, en in den beginne iedere inlichting of er nog wat vrij was, wei gerden. vond hij tenslotte toch nog een plaatsje voor Gerda. De conducteur riep „Instap pen!" Joep drukte het meisje nogmaals de hand. „Veel ge luk. kind en kom gauw terug.' Gerda boog zich uit het por tier en drukte hem een harte lijke kus op het puntje van zyn neus. Misschien zou Joep Luiting niet zoo hebben geglimlacht als hij het had geweten, dat gons van Gerda af, een elegan te blonde vrouw, negen en der tig jaar oud, maar veel jonger. om te zien, ook naar Brussel reisde_ Haar kennis op het ge bied van wynen overtrof die van Gerda in alle opzichten. HOOFSTUK XXII. Frederik Kampscholte krygt bezoek. Het huis van Frederik Kamp. scholte aan don Beukenweg, was niet moeilijk te vinden. De mixer had zijn zwarte Zondag- sche pak aan en zag er over dadig elegant uit. Men zou hebben kunnen denken dat hij een afspraakje met een vrien dinnetje had. Maar zijn wan deling had een geheel ander, zuiver zakelijk doel. De welverzorgde tuin van Beukenweg 12 lag in het duis ter. De mixer weifelde een oogenblik, de voorname rust van het huis imponeerde hem, maar toen drukte hij toch vast besloten op de bel. Een dienst meisje, koket met een kanten mutsje, informeerde, of hij een afspraak gemaakt had met meneer. Aimers beaamde dit hoogmoedig. Hij werd in een reusachtig, met zware eiken meubels ingericht vertrek.ge laten, waar op een breede schrijftafel stapels papieren lagen. Paul Aimers greep snel in zijn binnenzak. Gelukkig, hij had alles nog. Hij gevoelde zich behoorlijk ten strijde gewa pend. (Wordt vervolgd). GOES De openbare concerten. De data der openbare con certen zijn voor 1943 vastge steld. Zn worden alle gegeven op de Groote Markt door de muziekvereeniging „Eupho- nia". De regeling is- als volgt: 21 Mei, 4 Juni, 18 Juni, 2 Juli, 16 Juli, 6 Augustus, 20 Au gustus, 3 September. Concert „Euphonia". Vrijdag a.s. geeft de harmo nie „Euphonia", onder leiding van den heer P. de Rooij, haar tweede concert op de Groote Markt. Het programma luidt als volgt: 1. Le Régiment de „Sambre et Meuse", marsch, Rauski; 2. La Dame „Blan che", ouverture, Boieldieu, Transcr. H. Rottier; 3. „Her inneringen", suite in 3 deelen: 1. Grillige wals, 2. Wiegelied, 3. Volksfeest, Louis de Morée; 4, „Internationale schetsen": Romanze, Troïka, Prairie- Marsh A. Dreisson; 5. Die Lie- besinsel, marsch, Paul Lincke; 6. „Ballerina", fantasie Choré- graphique, J. Muldermans; 7. „Donau Wellen", walzer, J. Ivanovici; 8. „Avec Aplomb", marsch, R. Vollstedt, arr. Gar- newab. Vergadering ,,'t Sas". De Goesche zwem- en bad-,, club ,,'tSas" vergaderde in de „Prins van Oranje", onder voorzitterschap van den heer P. v. d. Geest. In zijn openings woord deelde de voorzitter o.a. mede, dat mej. Rie Valk, van Amsterdam, weer als badmees- teres aangesteld werd, welke mededeeling met applaus be groet werd. De secretaris, de heer P. I. Goedhart, memoreerde in zijn jaarverslag o.m. een ledentoe name van 507 tot 720. Spr. deelde mede, dat 't Sas dit sei zoen helaas niet over den heer Staal zal kunnen beschikken. Naar een vervanger woiftt uit gezien. Uit het verslag van den pen ningmeester, den heer C. M. de Wijs, bleek, dat de rekening sloot met een flink batig saldo. De aftredende bestuursleden, de heeren F. P. den Hertog en G. H. F. Goreen, werden bij acclamatie herkozen. De con tributie over 1943 werd voor de leden van 18 jaar en ouder verlaagd van 2.50 op 2: kinderen benoden 10 jaar van leden, betalen geen contribu tie. De maximum contributie- per gezin zal f 7 bedragen. De voorzitter deelde o.a. mede, dat weer een zwemmid- dag zal worden gehouden en hij waarschuwde ernstig togen baldadigheid en vernielzucht, waarbij hij den leden aan spoorde, daar toezicht op te houden. De voorzitter zegde dit seizoen een cursus „red dend zwemmen" toe. Mej. Rie Valk kon dadelijk reeds een aantal leerlingen noteeren. Da kleedgelegenhei4 zal uit gebreid worden zoo spoedig de omstandigheden het toelaten. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. kerk. Beroepen te Went- zaan, L. S. Blórn. car.d en hulppred. - Maar. Geref. kerken. Tweetal te Delfzijl: I. van Doorn, Wezep en J. Koppc, Ommen. Beroepen te Nijkerk: J. v. Bruggen te Wormen-eer. Ds. J. H. Schuurmans Stekhoven. In den ouderdom van 59 Jaar is te Maarn overleden ds. J. H. Schuur mans Stekhoven, predikant by <lc Ned. Herv. kerk aldaar, die van 19X01920 te Biggekerke heeft gestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2