PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 1 JUNI 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prils. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 68 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer 180sts JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 126 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad xl]n gevesUgd te VIlMingen: Redactie en Administratie Walstr 58-60, tei. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2S63, na kantoortijd tel. 2475: Souburg Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 2L Activiteit van verkennings- en stoottroepen. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Maan dag bekend: De vijand zette Zondag de aanvallen op het Koebanbrug- gehoofd niet voort. Van het overige Oostelijke front wordt, behalve een succesrijke eigen aanvalsoperatie by Welisj, al leen activiteit van verken nings- en stoottroepen gemeld. By een aanval van een forma tie bolsjewistische bommen werpers op een Duitsch con- vooi in de Zwarte Zee werden door jagers en vaartuigen van de Duitsche marine alle negen aanvallende bommenwerpers neergeschoten. In totaal ver loren de bolsjewisten Zondag 74 vliegtuigen; 7 eigen vlieg tuigen worden vermist. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen vielen havensteden aan de Engeïsche Zuid- en Zuidoost-kust aan en wierpen bommen van zwaar kaliber neer in voor den oorlog belang rijke installaties. In het Middellandsche Zee gebied vernietigde de lucht macht op 29 en 30 Mei 13 vliegtuigen, waaronder ver- scheidene zware bommeifwer- pers. I Bij gewapende verkenning boven den Atlantischen Oceaan werd een vijandelijk vracht schip van 4900 brt. door een luchtaanval in den grond ge boord en een viermotorig Britsch vliegtuig in een luchtn' geve'cht neergeschoten. De Fransche vloot in Alexan- drië. De Fransche regeering heeft medegedeeld, dat de Fransche vloot in Alexandrië „gezwicht is voor den Engelsch- Amerikaanschen druk". De manschappen hebben volgens een telegram uit Engeïsche bron hun „ansluiting" bekend gemaakt De in 'de haven van Alexan drië liggende Fransche oor logsschepen, hebben een geza menlijke waterverplaatsing van 65.000 ton. De vloot be staat uit het slagschip „Lor raine" (23.000 ton), de 10.000 ton metende kruisers „Suf- fren", „Tourville" en „Duques- ne", den kruiser „Duguay- Trouin", groot 7000 ton, de toi-pedobooten van elk 1300 ton „Le Basque", „Forbin' „Le Fortune" en de duikboot ,,-Le Protee". Aan boord van de schepen zouden zich den laatsten tijd nog ongeveer dui zend officieren en manschap pen hebben bevonden. Timosjenko's bevel tot moor den. Het origineele document van het bevel tot moorden van Timosjenko aan de Poolsche soldaten om zich zoodoende van hun officieren te ontdoen luidt als volgt: Soldaten, in de laatste dagen is het Poolsche leger totaal vernietigd. De soldaten van de steden Tarnopol.Halicz, Rowno en Dubso, in totaal 60.000 man, zijn vrijwillig naar ons overge- loopen. Soldaten, wat is U nog overgebleven, waarvoor en voor wien vecht ge nog? Waarom wilt gij uw leven op het spel zetten? Uw verzet is doelloos Uwe officieren jagen U in een zinlooze slachtpartij. Zij haten U en Uwe gezinnen. Zij hebben uwe delegaties laten dood schieten, die gij tot het voeren van onderhandelingen gezon- Öen had. Gelooft uwe officie ren niet meer. Zij en de gene raals zijn uw vijanden. Zij wil len uw dood." De oproep vindt vervolgens zijn climax in den volgenden vetgedrukten zin: „soldaten, slaat uwe officieren en gene- raals^dood. Volgt hun bev-elen niet óp. Jaagt hen uit 'tland. Schenkt ons uw vertrouwen Het Sovjet leger is uw eenige vriend", zoo luidt de laatste zin van het pamflet, dat de handteekening draagt van Ti mosjenko. Nieuwe Japansche successen in China. Japansche troepen hebben Hsinnan, ten Westen van het meer Toeng in Noor delijk Honan veroverd, waar door de voornaamste verdedi gingslinie van het leger van Tsjoengking is doorbroken. Zweedsch schip In Engel- schen dienst gezoriken. Nabij Lourenco Marques is 't Zweed- sche in Engelschen dienst va rende schip „Cecilia", groot 5000 brt., gezonken. Omtrent het lot van de bemanning is tot nu toe niets bekend. De gevechten op Attoe geëindigd. De Japansche bezettingstroe pen op het eiland Attoe, die sedert 12 Mei tegen een nu meriek veel sterkeren vijand zich heldhaftig verdedigden, besloaen in den nacht van 29 Mei in een laatste krachtsin spanning een bewijs van de Japansche heldhaftigheid te geven en een aanval te onder nemen. Na deze onderneming is d-e verbinding met de vech tende troepen afgesneden en men neemt, naar het Japan sche hoofdkwartier mededeelt, aan, dat alle soldaten gevallen zijn. De soldaten, die door V-s rwon din gen of anderszins niet aan den laatsten aanval konden deelemen, waren tevo ren vrijwillig in den dood ge gaan door harakiri te plegen. De Japansche bezettings- tx-oepen, aldus verklaart het hoofdkwartier, waren ruim 2000 man sterk en stonden onder bevel van kolonel Jama- zaki. De vijandelijke strijd krachten telden ruim 20.000 man, terwijl ook haar bewape ning aanzienlijk sterker» was. De hun door de Japanners toegebrachte verliezen worden op meer dan 6000 man ge- Het eiland Kislca is nog hecht ln Japansche handen. Sovjet-Russische luchtaanval p Witebsk. In den nacht van 8 op 29 Mei heeft de Sovjet- Russische luchtmacht, naar het D.N.B. verneemt, de stad Witebsk aangevallen. Negen tig procent van hun bommen hebben de Sovjet-Russische vliegers in woonwijken der Russische bevolking geworpen, waarvan meer dan vijfhonderd personen werden gedood of ge. wond. Het Koebanbruggehoofd. De vijfdaagsche slag in den Oos telijken sector van het Koe banbruggehoofd heeft den bol sjewisten, naar het D.N.B. verneemt, tot dusverre 65 pantserwagens, 173 vliegtui gen en verscheidene uiteenge slagen divisies gekost. Deze zware verliezen hebben den bolsjewisten niets opgebracht. Moordaanslag in Bulgarije. De politiecommandant van het district Plewen is door com munisten vermoord. Plewen Is 'n belangrijk verkeei'scentrum in Noord-Bulgarije. Belangrijk neutraal getuige nis over de schuld aan den luchtoorlog. Hét Zweedsche blad „Helsingborg Dagblad" stelt in een beschouwing over de anglo-Amerikaansche lucht- terreur met nadruk vast, dat niet Duitschland, doch Enge land met den luchtoorlog te gen de burgerbevolking is be- fonnen en wel precies op 12 anuari 1940. De Engelschen hebben hun stelselmatige nachtaanvallen tot 20 Juni 1940 voortgezet, zonder dat de Duitschers terugsloegen. Toen pas werd een begin gemaakt met de z.g. vergeldingsacties der Duitschers. Afbeelding van den nieuwe post zegel van 7) cent met de beeltenis van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, welke binnenkort door het Staats bedrijf der P.T.T. zal worden uitge geven. CNF-PTT-Pax Vijandelijke luchtaanval op Napels. Volgens het Italiaan- sche weermachtbericht hebben formaties vijandelijke vliegtui gen Zondag een groot aantal bommen gewox-pen op de stad Napéls, die haar zeventigsten aanval te doorstaan kreeg, als mede op plaatsen op Sardinië en in de provincies Foggia, Bari en Potenza. Te Napels werd gevoelige schade aangericht aan openbare en particuliere gebouwen. Er werden daar zes viermotorige vliegtuigen neer geschoten Tydens den aanval op het eiland Pantellaria ver loor de vijand nog negen toe stellen. Tijdens de genoemde aan vallen zijn de volgende slacht offers gevallen: 58 dooden en 351 gewonden te Napels, vijf dooden en tien gewonden in verschillende plaatsen op Sar dinië. Na opruiming van het puin en door den dood van en kele ernstig gewonden is het aantal slachtoffers van den vij andelijken luchtaanval op CiVi- ta Vecchia gestegen tot 295. De luchtaanval op Livorno. By het Britsche bombardement op Livonio zijn als gevolg van het vernielen van het weezen- tehuis van de zusters van St. Vincentius-#0 kinderen, 5 zus ters, 1 onderwijzeres en enkele vluchtelingen gedood. Een „Tsjechoslowaaksche brigade" op Sovjet-bodem. Na een Poolsche is er thans ook een „Tsjechoslowaaksche briga de" op het gebied der Sovjet unie opgesteld. Dit feit wordt te Berlijn als een bevestiging beschouwd van de inlichtingen volgens welke Stalin zich de stoottroepen verschaft die op het geschikte oogenblik in de betrokken landen zijn imperi alistische plannen in daden moeten omzetten. Successen van de Japansche luchtmacht. De Japansche luchtmacht heeft de militaire installaties van Tsjittagong aangevallen. Tijdens een lucht gevecht werden van 20 vijan delijke vliegtuigen er 14 neer geschoten. Verscheidene ande re werden op den grond ver nield. Aan de militaire instal laties werd zware schade toe gebracht. Een Japansch vlieg tuig ging verloren. Amerikaansche bommenwer per neergestort. Zaterdagmid dag is een tweemotorige Ame rikaansche bommenwerper bo ven Gibraltar brandena neer gestort. De drie leden der be manning verbrandden. Ver scheidene personen, die' in de nabijheid aan het baden waren, liepen ten deele ernstige ver wondingen op. BEKENDMAKING Ten vervolge op de op 29 April 194S in de dagbladpers ge publiceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsge vangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden by deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservé-personeel beneden den rang van officier van het regiment jagers en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dit regiment voort gekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover bedoeld jxersoneel in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in het „Wehrinachte- lager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat, en wel: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Juni 1943; degenenj die geboren zyn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943; op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. Het dienstplichtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van het eerste regiment infan terie en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dit regi ment voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkelyken mi litairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in de Frieslandkazerne te Assen en wel: Degenen, die geboren zyn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Juni 1943; Degenen, die geboren zyn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni'1943; op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. By de aanmelding moeten worden overgelegd het per soonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover moge lijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland wer kende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung"' (ver klaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behar tigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, wor den teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burger- kleeding. Dringend wordt aangeraden daagsehe en zondag- sche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamen- lyke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Neder land bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehr machtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wyze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die d£ betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. De heer W. Wagenaar over leden, Te 's-Gravenhage is op 47-jarigen leeftijd overleden de heer W. Wagenaar, admi nistrateur b. d. aan het de partement van financiën en lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Maximumprijzen voor bier per glas. Nadat het vorige jaar de bierprijzen voor de brouwe rijen waren geregeld zijn thans ook uniforme maximumprijzen voor den verkoop van bier per glas of pot in café's en restau rants vastgesteld. In de Staats courant van 21 Mei j.L werd een prijsvoorschrift bekend ge maakt, krachtens hetwelk de cafébedrijven op basis van den prijs, welken zij op 9 Mei 1940 voor een glas bier berekenden, in een viertal prijsklassen zul len worden ingedeeld. Deze prijsklassenindeeling zal onge veer 25000 bedrijven omvatten. In de bedoelde prijsklassen zijn voorts naar gelang van de getapte hoeveelheid ver schillende maximumprijzen voor zwaar en lager bier vast gesteld. De indeeling geschiedt volgens door den gemachtigde voor de prijzen gegeven richt lijnen door den voorzitter van Belangrijk voor de in Sept. t,'m Dec. 1924 geboren mannen. Morgen, Woensdag 2 Juni 1943, moeten zich alle in de maanden Sept, t/m D|p. 1924 geboren mannen overeenkomstig den op 29 Mei in <|it blad gepubliceer- den oproep op het bevoegde arbeidsbureau, van 8.3012.30, resp. het bevoegde bijkantoor van 912 en 1416 persoonlijk aanmelden,waarbij zij het inge vulde aanmeldingsformulier en de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebren- gen. De distributiestamkaart moet medegebracht worden. De werkgevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte personen gedurende den tijd dien zij hiervoor noodig hebben van werk vrij te stellen en het sa laris, resp. loon door te beta len. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers maken zich straf baar wanneer zij handelen ln strijd met de bepalingen der verordening of trachten deze te ontduiken Bedrijfs-Horeca. Van deze in deeling staat 'hooger beroep open bij den gemachtigde voor de prijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1