PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware verliezen der vijandelijke luchtmacht. diens ISSl MAANDAG 31 MEI 1943 iigringADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per sTdver- 1, tentie 2.05. Bij abonnement speciale prUs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent. dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer ffen. 186at0 JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 125 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te Vlisslngeni Redactie en Administratie Walstr 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redacüe na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3641; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 2L net rsgas- jjej. 0pperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Aan het Oostelijke front van Koebanbruggenhoofd en in :het gebied van Lissitsjansk ^ondernam de vijand plaatselij ke, door krachtig artillerie vuur gesteunde aanvallen, die in den tegenaanval werden af ngeslagen. Een onderneming te erder, gen bolsjewistische benden tatiesachter den centralen frontsec- ntore tor werdl met succes beëindigd. .'De ingesloten benidegroepen werden vernietigd en 74 kam- pen' met groote voorraden en )mzet talnjke wapenen buitgemaakt, onze Van de rest van het Oostelij- ke front wordt geslaagde ac tie van eigen stoottroepen ge meld. Vaartuigen der marine, ver- gebruikt voor de jacht op duik- pak- booten, brachten in de Finsche •koop Goif een Sovjetduikboot tot koop zinken. .lendt Formaties vijandelijke vlieg- an tuigen vielen Zaterdag overdag die Bretonsche stad' Rennes en T eenige steunpunten aan de At lantische kust aan en bombar- U deerden Zaterdagnacht ver- scheidene plaatsen in West- Duitschland. Voor een deel werd vrij groote schade aan te gebouwen aangericht. De be- ver- Wil- LUCHTAANVAL, OP TORQUAY. Een formatie snelle Duitsche n 2 gevechtsvliegtuigen heeft Zon- iVal- da£ de aan de Zuidkust van ren Engeland gelegen haven Tor- in- quay aangevallen. Er werden treffers geplaatst in de stad en u.t in de haven en hevige branden waargenomen. Bovendien wer- hui^ den stellingen der luchtdoelar- raat tiUerie met de aan boord zijn- de wapenen aangevallen. Vier vliegtuigen zijn van dezen aan- val niet teruggekeerd. De geallieerde vliegtuig- Juli verliezen, Volgens hun eigen opgave nor- hebben de Engelschen bij den van Zaterdagnacht ondernomen aanval op Wuppertal 33 bom- m, menwerpers verloren. Boven het bezette gebied in het Westen en. in de Middel- :nte, landsche zee verloor de En- gelsch-Amerikaansche lucht- da. macht op 29 Mei 34 toestellen. In de laatste 24 uur, aldus ver- d,® neemt het D.N.B., bedragen, de atót vijandelijke vliegtuigverliezen dus 67 toestellen, voor het grootste deel viermotorige, uur' Nog ernstiger is het verlies ra! van bijna 500 man vliegend eljjk personeel. Bij de in de afgeloopen week ondernomen vijandelijke lucht mis. aanvallen op Sardinië, Sicilië, rio- Pantelleria, Lampedusa en de ber. Straat van Messina zijn in to- A. taal 150 der aanvallende vlieg- e3- tuigen, voor het meerendeel Te- vliegende vestingen en Libera- tors, door den afweer vernie- jtigd. verloren volking, vooral te Wuppertal, leed verliezen. Volgens de tot dusverre «wangen berichten werden 57 vijandelijke vliegtui gen, voor het meerendeel vier motorige, neergeschoten. Vier eigen jachtvliegtuigen gingen verloren. Zware Duitsche gevechts vliegtuigen bestookten Zater dagnacht opnieuw het haven gebied) van Bizerta. Onze successen, behaald bij 't gemelde gevecht van Duit sche bewakingsstrijdkrachten met een formatie Britsche tor- pedomotorbooten,. zijn nog aan zienlijk grooter gebleken. In totaal verloor de vijand 5 tor- pedomotorbooten,2 andere wer den zwaar beschadigd en ge raakten-. in brand. Er werden gevangenen gemaakt. Onze duikbooten hebben de laatste diagen in het Noorden en Zuiden van, den Atlanti- schen Oceaan zeer zware ge vechten tegen konvooien ge leverd, waarbij onze dappere duikbootbemanningen met zeer moedigen aanvalgeest en groo te verbittering streden. Hierbij brachten zg 15 schepen met 'n totalen inhoud van 90.000 ton tot zinken. Duikboot „Regent' n! "-jja-'— Zeegevecht bij Duinkerken. Volgens bet Duitsche weer- machtbericht van Zaterdag, ontstond' in de morgenuren van 29 Mei in het zeegebied van Duinkerken een gevecht tusschen Duitsche bewakings- strijdkrachben en een 'formatie Britsche motortorpedobooten. In het verloop van het gevecht, dat zich op zeer korten af stand afspeelde, wei-den twee vijandelijke motortorpedoboo ten tot zinken gebracht en ver scheidene andere beschadigd. Onze strijdkrachtén zijn vol tallig op hun steunpunt terug gekeerd. Later w,srd gemeld, dat de successen aanzienlijk grooter waren gebleken. De vijand verloor vijf torpedobooten, terwijl 2 andere zwaar be schadigd werden. Een Amerikaansch oorlogs kabinet. Toonaangevende Ame- rikaansche bladen schrijven, dat president Roosevelt met de oprichting van het nieuwe „bureau voor oorlogsmobilisa tie" een, soort „oorlogskabinet" in het leven heeft geroepen. In Amerikaansche kringen verklaart men, dat de leider van het nieuwe bureau, Byr nes, thans Roosevelts „minis ter-president" is geworden. In alle kwesties der binnenland- sche politiek van de Ver. Sta ten zal het nieuwe bureau het laatste woord te zeggen heb ben. Buitenlandsche politieke en militaire aangelegenheden vallen echter niet onder zijn bevoegdheid. Wel kan het be slissingen nemen, die voor al- wui, „ivcgcin ttiiuicii oiiööiiigeu nemen, aie VOOl igaan. De Britsche admirali-1 Je andere ministeries, met na- :it heeft bekend gemaakt, i me ook die van leger en vloot, Jo- dat de Britsche duikboot „Re- bindend zijn. De ministers no- .gent" als verloren beschouwd Stimson en Knox hangen dus dit moet worden. I in elk opzicht van Byrnes af. OPROEP VAN DEN REICHSJUGENDFÜHRER. Jongens en meisjes van de Hitlerjeugd. Op 29 en 30 Mei viert gij dit jaar weer uw grootste sportfeest, de Reichs- sportwettkampf Meer dan ooit zijt gij verplicht uw gezond heid, kracht en capaciteiten te bewaren en te bevorderen om aan alle eischen van den oor- logsinzet in vollen omvang het hoofd te kunnen bieden. De lichamelijke opvoeding staat daarom medeop den voor grond van uw opleiding in de Hitlerjeugd. Door uw voltallige deelne ming aan de Reichssportwett- kampf moet gij in het vierde oorlogsjaar den Führer en het Duitsche volk opnieuw het be wijs leveren dat gij opgewekt en op ieder oogenblik bereid tot den inzet uwe plichten ver vult en daadwerkelijk alle aan u gestelde taken vervult. (w.g. Axmann). Duitsche jongens °en meisjes in Nederland. Overeenkomstig den wensch en den wil van onzen Führer Adolf Hitler, den Führer van alle Germanen komt gij thans, zooals ieder jaar, bijeen voor uw grootste sportbijeenkomst, de Reichssporfwettkampf, om de gezondheid, de kracht en het prestatie- en uithoudings vermogen van de Duitsche jeugd op de proef te stellen en om opnieuw bewijs af te leg gen van het hooge peil van uw kunnen, De Relchssportwettkampf beteekent voor ons in oorlogs tijd meer dan een sportief me ten van krachten. Hij vormt tegelijkertijd onze overtuiging van onze totale overwinning. Want een jeugd, die in het vierde oorlogsjaar in staat is voor een rijkswedstrijd bijeen te komen, moest eigenlijk den vijand tot het inzicht brengen dat zijn* strijd kansloos is, moest hem zeggen, dat Duitsch land slechts harder en doelbe wuster geworden is en dat zgn jeugd, ondanks terreur door bommen en de menschheidhoo- nende middelen, zooals met ecrasiet gevulde vulpenhou ders, gezond en tot prestaties in staat gebleven is en blijven zal. Vervuld van deze wetenschap zullen wij ook in de toekomst onze grootste plicht zien in het gezond en tot prestaties in staat houden van onze licha men, opdat wg te allen tijde bereid en in staat zijn al dat gene te vervullen wat Führer en volk van ons verlangen en de eerbied voor de waarde van het Germaansche bloed, de stem van onze voorvaderen, gebiedt. (w.g. Blomquist). Te Emmeloord zijn de eerste woningen voor de hoofdstad van den Noord- «stpolder In aanbouw. Links: een ge deelte van het administratie-gebouw; schts: In wording zijnde woningen* CNF-v. Buiten-Pax m Oproep van den N.A.D. Talrijke arbeidsmannen hebben zich vrijwillig aangemeld om in de thans tot rust gekomen Oostelijke gebieden boscharbeid te worden ingezet en op grond hiervan zal in "den aanvang van Tuil 1943 een korps van den Ned- arbeidsdienst daarheen vertrekken. Gedurende de drie maanden Juli, Augustus en September zullen deze Jongemannen daarginds als N.A.D.- onderdeel arbeiden en derhalve de vol ledige N.A.D.-verzorging genieten. Echter zijn ook reeds verscheiden erzoeken tot deelneming aan dezen inzet binnengekomen van voormalige arbeidsmannen en in verband hier mede maakt de staf van den Neder- landschen Arbeidsdienst het volgende bekend 1. De aanmelding van voormalige arbeidsmannen Is toegestaan. 2. Hun Inzet zal geschieden in den gelijken graad of rang als waarin 'zij den arbeidsdienst verlieten. 3. Vrijwilligers die zulks verdienen kunnen gedurende dezen inzet in de Oostelijke gebieden worden bevorderd later, in Nederland worden aange steld als N.A.D. kaderlid. 4 De schriftelijke aanmeldingen, ver gezeld van een eigenhandig geschre ven levensloop (plaats en datum van BEKENDMAKING Ten vervolge op de op 29 April 1943 in de dagbladpers ge publiceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsge vangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden by deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van het regiment jagers en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dit regiment voort gekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkelyken militairen .dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in het „Wehrmachte- lager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat, en wel: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Juni 1943; degenen, die geboren z"yn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943; op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. Het dienstplichtig en reserve.personeel beneden den rang van officier van het eerste regiment infan terie en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dit regi ment voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkelijken mi. litairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in de Frieslandkazeme te Assen en wel Degenen, die geboren zyn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Juni 1943; Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943; op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het peiv soonsböwïjs, de distributiestamkaart en, voor zoover moge- lyk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland wer kende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung-"' (ver klaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewys b\j hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behar tigt, opvragen en by de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelyk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, wor den teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tyd uit te betalen. De Nederlandsche spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. b\j den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burger- kleeding. Dringend wordt aangeraden daagsche en zondag- sclie kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamen lijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeit scinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Neder land bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehr machtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wyze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. VERVOER VAN BOKKEN EN GEITEN VERBODEN. Blijkens afkondiging in het „Voedselvoorzieningsblad', heeft het bedrijfschap voor vee en vleesch een „verordening op het vervoer van bokken en gei ten" uitgevaardigd, waarbij het vervoer van bokken en geiten wordt verboden, tenzij het ver voer geschiedt onder dekking van een geleidebiljet of van een slachtvergunning. Ook het vervoer van geiten- en bokken- vleesch is verboden, tenzij de zelfde voorwaarden vervuld zijn. Deze regeling beoogt paal en perk te stellen aan den abnor- malen handel in geiten en bok ken. Deze dieren worden name lijk tegen zeer hooge prijzen, vooral in de steden, verhandeld, terwijl het vleesch, dat niet on der de vleeschdistributie valt, eveneens een gewild handels artikel is Het ligt in de bedoeling na de inwerkingtreding van de verordening geleidebiljetten en slachtvergunningen voor geiten I fi tokken slechts af te geven geboorte dienen daarin vermeld), moe- ten behoeve van hen, die VOOr- ten worden gezonden naar: N.A.D.* Jheen reeds geiten of bokken Belangrijk voor de in Mei t/m Aug. 1924 geboren mannen. Morgen, Dinsdag 1 Juni 1943, moeten zich alle in de maanden Mei t/m Augustus 1924 geboren mannen overeenkomstig den op 39 Mei in dit blad gepubliceer- den oproep op het bevoegde arbeidsbureau, van 8.3012.30, resp. het bevoegde bijkantoor van 912 en 1416 persoonlijk aanmelden,waarbij zij het inge vulde aanmeldingsformuMer en de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebren gen. De distribulieslaujkaart moet medegebracht worden. De werkgevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte personen gedurende den tijd dien zij hiervoor noodig hebben van werk vrij te stellen en het sa laris, resp. loon door te beta len. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers maken zich straf baar wanneer zij handelen in strijd met de bepalingen der verordening of trachten deze te ontduiken." atafafdeellng 1* Doorn. hielden of slachtten. De plaat-regeling. selijke bureauhouders worden belast met de uitvoering der

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1