(AMES J \fATT, beroemd om zijn stoom, machine, baseerde zijn baan brekende constructie op zelf studie. Baseert Uw toekomst - op technische zelfstudie. Vraagt ons prosp. 3C dat U den weg wijst naar een goede positie in de techniek. DE STRIJD IN DE LUCHT. Italiaansche torpedovliegtui gen hebben een langs de Alge- rij nsche kust onderweg zijnd convooi aangevallen. Drie groó- te schepen werden getroffen. Eén der vaartuigen, een schip van 10.000 ton, moet als ver loren beschouwd worden. Vijandelijke formaties onder namen machinegeweeraanval- len op eenige plaatsen van Ca- labrie en wierpen bommen op Porto Empedocle, Trapani en 't eiland Pantelleria. De scha de is van beperkte beteekenis, de cijfers over de geleden ver liezen zijn nog niet beschik- .baar. Bij deze aanvallen ver loor de vgand door den afweer van jagers en luchtdoelgeschut 27 vliegtuigen. Aiuerikaansche aanvallen op Japansche hospitaalschepen. Het Keizerlijke hoofdkwar tier heeft bekend gemaakt, dat van het begin van dit jaar tot eind April in totaal 7 Japan sche hospitaalschepen door Amerikaansche vliegtuigen of duikbooten 9 maal zijn aange vallen. De hospitaalschepen „Arabia Maru", „Ural Maru" en „Buenosaïres Maru" zijn daardoor beschadigd en aan boord vielen slachtoffers. Al deze schepen zijn den vijand door nauwkeurige gegevens als hospitaalschepen bekend ge weest. De woordvoerder-van de Ja pansche regeering, Hori, heeft gisteren bekend gemaakt, dat er een protest is ingediend we gens den vijandelijken aanval op het lazaretschip „Mizuho", dat op 27 April in het gebied van Kokopo aan den Noorde lijke punt van New-Britain niet ver van Rabaul door vgan- delijke vliegtuigen is aange vallen. CHURCHILL SPREEKT TOT HET AMERIKAANSCHE CONGRES. Naar de Britsche berichten dienst meldt, heeft de Engel- sche minister-president, Chur chill, voor het congres der Vereeifigde Staten een rede ge houden. In het kort sprekende over het verloop van den oorlog, zeide de premier, dat in den Stillen oceaan in snelle opeen volging ongeluk na ongeluk plaats had gevonden. De ne derlaag der Engelschen op Ma- laltka en bij Singapore noemde hij „de grootste militaire cata strofe, althans de grootste mi litaire catastrofe der Britsche geschiedenis". Een aanzienlijk deel van den oorlog tegen Japan moet wor den gevoerd door de groote le gers, lucht- en vlootstrijd- kraehten, die Engeland thans aan de Oostgrens van Britsch- Indë heeft samengetrokken. Churchill verklaarde verder, dat het verslaan van Japan niet do overmeestering van Duitschland beteekent, terwijl de overmeestering van Duitschland zonder twijfel de nederlaag van Japan zal be- teekenen. Daarmede is niet f;ezegd, dft.t men niet op beide ronfen tegelnk kan optreden. Inderdaad is het grootste deel der Amerikaansche strijd krachten thans in actie aan het Zuidzee-front. In 1942 hebben de Ver. Staten de „voornaamste verantwoorde lijkheid" voor de voortzetting van den oorlog tegen Japan op zich genomen, terwijl En geland den voornaamsten last op den Atlantischen Oceaan op zich nam. Engeland heeft sedert het begin van het bondgenootschap met de Ver. Staten meer dan twee maal zooveel koopvaardijtonnage moeten verliezen als de Ver. Staten. Churchill meende te kunnen vei'klai'en, dat, dank zij een „aanzienlijke verbetering in de doeltreffendheid der tegen maatregelen" een verlichting in den duikbootoorlog is inge treden. Hij legde er echter den nadiiik op, dat het duikboot gevaar nog steeds het grootste gevaar voor Engeland en de Ver. Staten is. Engeland onder neemt ook het groote lucht- offensief tegen Duitschland, dat op machtige wijze wordt gesteund door de luchtstrijd krachten der Ver. Staten. De meeningen zijn verdeeld ten aanzien van de vraag, of de macht in het luchtruim alleen kan leiden tot het verslaan van Duitschland of Italië Het ex periment, aldus Churchill, loont de moeite, doch het sluit an dere maatregelen niet uit". In ieder geval kan het pogen niet schaden". In dit verband ver klaarde Churchill, dat bij den aanval op de Duitsche stuw dammen acht van de negentien Twee fabrieken werken samen Nutricia gaf haar kennis op 't gebied van babyvoeding. Victoria haar groo te ervaring op bis- cuitgebied. Samen geven ze Uw kind de Nutricia bis cuits, gefabriceerd door Victoria. Een pakje biscuits voor 2 bescbuitbonnen aanvallende bommenwerpers verloren zijn gegaan. Men is het erover eens, dat „deze macht in het luchtruim" zoo spoedig mogelijk tegen Japan moet worden gebruikt. Het moeilijkste probleem is het „gebruik der strijdkrach ten" met het oog op den tegen stand der duikbooten op de groote oceaixen en zeeën. Churchill gaf verder" uiting aan de hoop, dat hij en presi dent Roosevelt „spoedig" de lang gewenschte samenkomst met Stalin en Tsjang Kai Sjek zouden hebben. Sprekende over den veld tocht in Noord-Afrika noemde Churchill speciaal den naam Giraud. Hij zeide, dat de in neming van Tunis „bijzonder bemoedigend" voor den Rus- sischen bondgenoot is. Hij gaf toe, dat men, toen de Afri- kaansche onderneming be raamd werd, hoopte nog voor het eind van het vorige jaar de heerschappij in Tunis te veroveren. De voornaamste last van den oorlog di'ukt op de Sovjet-Unie en daarom moet, voorzoover het „prac- tisch en volgens het gezond vei-stand uitvoerbaar is" alles worden gedaan om de Sovjet- Unie te ontlasten. Aan het eind van zijn rede zeidie Churchill, dat de vijand nog steeds machtig is. Het is moeilijk- den vijand te benade ren, hij bezit nog steeds ge weldige legers, reusachtige hulpbronnen en een onschat baar strategisch gebied. Met veel nadruk zeide Churchill, dat er nog een ernstig gevaar is, het gevaar van verlenging van den oorlog, want niemand kan voorspellen, welke nieu we complicaties dat zal bren gen. FANNI LUUKKONEN DOOR DEN FüHRER ONTVANGEN. De Führer heeft Woensdag de presidente van de Finsche vrouwenorganisatie „Lotta Svaei'd", mevr. Fanni Luukko- nen, die op uitnoodiging van de Reichsfrauenführerin, mevr. Scholtz-KIink, in Duitschland vertoeft, ontvangen. Naar aan leiding van dit bezoek, over handigde de Führer mevr. Luukkonen, uit waardeering voor den voorbeeldigon inzet van de Finsche vrouwenorga nisatie in den gemeenschappe- lijken vrijheidsstrijd tegen het bolsjewisme, de stër van de Duitsche Adelaar-orde. Drio arrestaties in Zweden wegens spionnage. De Zweed- sche bladen maken melding van de arrestatie van twèe Zweden en een vreemdeling wegens spionnage. De vreem deling zou getracht hebben om in opdracht van een burger der Sovjet-Unie bepaalde gegevens over Zweedsche werven, Zweed- sche fabrieken en inlichtingen over vreemde mogendheden door tusschenpersonen te ver- krijgen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. „Beuterteute". Een Schoondljksche huisvrouw, "de 26-jarige M. F. van O.N„ moest voor den politierechter verschijnen, omdat zij een kapper uitgescholden hebben voor „beuterteute". ^Ter- dachte ontkende ten stelligste een der gelijke uitdrukking tegen den kapper gebezigd te hebben. De kapper had het evenwel duidelijk verstaan en met hem zijn er drie getuigen, die ge hoord hebben, dat verd. den kapper' iets dergelijks toevoegde. Bbvendien het biet de eerste keer, dat den kapper door verd. werd uitgescholden. Bij de benaming „beuterteute" was het schelden hem gaan vervelen en hij had aangifte gedaan van belcedi- ging. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde feiten wel bewezen, maar niet strafbaar en vroeg ontslag rechtsvervolging. De politierech ter evenwel meende, dat de beleedi- ging niet bewezen was en sprak verd. vrij. Diefstal van houten deuren. Bij een Aardenburger werden ge- ruimen tijd geleden twee houten deu- gestolen. In plaats hiervan aan gifte te doen bij de politie of de marechaussee liet de benadeelde de zaak loopen. De marechaussee kwam het geval evenwel toch ter oore en zij slaagde er bovendien in den dief op te sporen. Het was de 30-jarige landarbeider P. E. H. S. Deze werd thans veroordeeld tot 15.sub. 10 d.h., conform den eisch. Schapen niet verdoofd. Een slager en twee slagersknechts Uit Zaamslag, n.l. de 45-jarige J. A, W., de 27-jarige P. H. G., en da 18- jarige H. P. G., pasten bij vijf van de negen schapen, die zjj op ee'mber van het vorige jaar slachtten, den kopslag toe en slachtten de ove rige zonder deze te verdoven, voordat het bloed begon te vloeien, dit strijd met de Verord. R. C. De drie verd. werden ieder conform den eisch eroordeeld tot 35.sub. 10 d.h. Ongedekt vervoer. In de bestelauto van de A.T.O. vervoerde de 26-jarige besteller" P. W. 130 kg. vMch, zonder dat hier voor de verelschte papleren aanwezig j waren. Eisch: 20.sub. 10 d. h. Uitspraak: 15.sub. 10 d.h. De 51-jarige venter A. A. uit Bres- kens werd in St. Jansteen aangehou den. In een koffer, die hij bii zich droeg, ontdekten de kommiezen 12 kg. tarwe, waarvoor geen- vervoerbe- wijs getoond kon worden. Conform den eisch werd de venter veroordeeld i 30.sub. 5 d.h. met ver beurdverklaring. Verboden nederlage. Bij den 39-jarigcn landarbeider J. D. te Sas van Gent werden 6 zakken met uien aangetroffen, wat wel een beetje meer geacht kan worden dan zijnde bestemd voor huiselijk gebruik. Wegens verboden nederlage werd de landarbeider thans veroordeeld tot 30,sub. 15 d.h. met verbeurd verklaring. De eisch luidde 50. sub. 25 d.h. met verbeurdverklaring. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Diefstal. G. de V. te Terneuzen was als ver dacht van diefstal door den Politie rechter te Middelburg veroordeeld tot maand gevangenisstraf. De offi cier kwam in hooger beroep. De adv. generaal vorderde verzwaring straf, doch het Hof heeft opnieuw een maand gevangenisstraf opgelegd. Meineed. een echtscheidingsprocedure zou den door W. J. R. te Vlisslngen me- MIDDELBURG Te dnur. Tegen G. v. d. L. werd pro- ces-vex-baal opgemaakt, omdat hij een-.step te duur verkocht. Gearresteerd. Verdacht van diefstal werd fearresteerd en in verzekerde ewaring gesteld J. v. d. S. 10 'konijnen gestolen. F. J. S. deed bij de politie aangifte, dat uit de hokken in den tuin achter zijn woning 10 konijnen zijn ontvreemd. De zaak is in onderzoek genomen. Feuilleton MUZIEK IN HET DUIVELSSTEEGJE Alleen voor het telegram- menloket stonden nog een paar menschen. Tegenover dat loket stonden twee lessenaars, waar boven de formulieren hingen. Joep liep er op af en ontdekte dat die vloeibladen nog" tamelijk schoon waren, en draaide ze snel om, zoodat de minst ge bruikte zijde boven kwam te liggen. Daarna verdween hij nog juist bijtijds in de telefoon cel, want inderdaad trad op dat oogenblik mevrouw Schoo- neman binnen. Hij draaide zich half om en diankte den hemel, dat het licht in zijn cel niet werkte. Hij stond ïn het don ker en de vrouw ko.ii. hem stel lig niet zien. Thea aarzelde -geen oogen blik. Zij nam een formulier en vulde dat in, waarop zij aan het loket trad. Het duux-de ta melijk lang. Joep zag, dat de beambte een grootë tarieftabel raadpleegde. „Dus buitenland", dacht Joep. Thea betaaMle en ging snel naar buiten en Joep snelde op den lessenaar af. Het was ge lukt. Hij haalde zijn. zakspïe- geltje te voorschijn en hield het boven zijn vloeihlad. Dei tekst van het telegram was niet te lezen, daarvoor was de afdruk te onduidelijk. Alleen de plaats van bestemming, die ze blijkbaar met extra groote en duidelijke letters had ge schreven, kon hij gemakkelijk herkennen: Brussel. En nog iets, dat hem met verbazing vervulde. De naam van den ge adresseerde eindigde met ...rd! Peinzend trad hg naar bui ten. Dat was ten minste een verrassing. Een nieuwe weg lag nu open. Die moest gevolgd worden. HOOFDSTUK XVHI. Banga's gekoelde melk. Voor* jonge vlotte menschen had juffrouw Margriet Was sing een zwak.'En als het dan bovendien nog een jongmensch betrof, dat zoo geduldig naar c'le geschiedenis van Pukkie en zijn duivelsche meesteres luis terde, had hij direct haar hart veroverd. Dat dit jongmensch Luiting niets te maken had met de slagerij Luiting, waar zij altijd alles kocht, wilde er eerst heelemaal niet bij haar in. Maar die moeilijkheid wist Joep schitterend te omzeilen. Hij toolide zoo veel begrip voor de onaangenaamheden, die de hoogblonde juffrouw Stolk juf frouw Margriet bezorgde» hij toonde zich zoo deelnemend met de diepe smart die het verscheiden van haar werkge ver haar berokkend had, dat zij hem na vijf minuten al uit- noodigde bij haar in die keuken een kopje koffie te komen drinken. Daar kon je ten min ste zonder gevaar voor de aan vallen van juffrouw Stolk rus tig babbelen. Dat deze jongeman ook al weer begon te vragen naar de spijzen, die Kampscholte op den dag van zijn dood genut tigd had, beviel haar overigens maar matig. Maar zij was al spoedige weer met hem ver*- zoend, toen hij de ongeschikt heid van de politie laakte, die haar bij de eerste visite ook reeds zoo opgevallen was. Zij zelf, juffrouw Wassing, koes terde trouwens vermoedens, maar zij zou zich wel wachten die te uiten. Maar een dame, die een cabaret bezat na men wilde zij niet noemen - was als het ware voorbeschikt tot moordenares. Dergelijke vrouwspersonen konden het, wat verdorvenheid betreft, slechts met een bepaalde per soon opnemen, waarvan zij den naam niet zou noemen, en daarbij knikte zij veelbeteeke- nend in de richting van de Heerenstraat. GOES Het nieuwe middel. Zekere S. van Bergen op Zoom werd hier ter stede aan gehouden en geverbaliseerd wegens prijsopdrijving. Hij ver kocht-pakjes met kx-ijt en eeni ge procenten andere stoffen, ter waarde van 12 ct„ voor 1.40. Het zou een probaat middel zijn om inmaakfles- schen hermetisch te sluiten. Onderzocht wordt nu, of het middel inderdaad deugdelijk is, zoo niet, dan volgt een tweede Ëroces-verbaal wegens oplich- ng. Concert Euplionia. Vrijdagavond zal de Harmo nie Euphonia haar eerste con cert op de Groote Markt geven. dedeelingen zijn gedaan omtrent een •erhouding welke een van de betrok ken partijen Zou hebben gehad. Ter zake meineed heeft R. als gevolg hier- an terecht gesctaan, waarbij hij werd veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf. In hooger beroep vorderde do adv. generaal bevestiging van het vonnis. Het Hof heeft arrest gewe- i verdachte vr IJ gesproken, van hot ten laste gelegde. DE MOORD TE OISTERWIJK. Levenslang gcëisclit. In de zaak tegen den ,36-jarigeu monteur-bankwerker Th. van B. uit Tilburg, die er van verdacht wordt op 29 Augustus 1941 in de bosschen te Oisterwijk het aldaar gelogeerde 13-jarige meisje Annie Remken uit Rotterdam te hebben vermoord, heeft de advocaat-gene raal bij bet gerechtshof te Den Bosch de maxknum .straf, levens lang. geëischt. De advocaat-generaal wees er in zijn requisitoir op, dat de ver dachte tijdens de behandeling van de zaak steeds met nieuwe leugens naar voren is gekomen. Een be langrijke aanwijzing heeft rnen in de straflijst van den verd., die In Amerika wegens een zedendelict tot vijftien jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Talrijke aanwijzingen leverden een zeer sterk bewijs op, dat de verdachte de dader van dit verschrikkelijk misdrijf is geweest. Na zich aan het meisje vergre pen te hebben, heeft hij haar ge wurgd. in de hoop zich daardoor straffeloosheid te verzekeren. De verdachte is geheel toerekenings vatbaar. KANTONGERECHT MIDDELBURG. De kantonreehter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Verkeersovertredingen: E. L. B. te Middelburg 10 of 5 d. h.M. d. K. te 's Heer Arendskerke, A. S. J. te N. en St. Joosland. C. V. G. te Aardenburg en G. J. v. d. B. te iMd- delburg, ieder f 3 of 2 d. h.; E. F. A, J. te iMddelburg 6 of 3 d. h. J. H. te Goes 4 of 2 d. h. J. K. te Middelburg 25 of 6 d. C. J. d. S. te WolphaartsdiJk 11 of 1 d. h. Overtr. Verordening R.C. Verduis teren: L. J. Z. te Vlissingen, M, J. do V. te Kortgene 6 of 3 d. h. M. J. 'de V. en L. J. P. te Goes 4 of 3 d. h.; P. v. H. te Woi- faartsdijk, M. de H. te Arnemniden, S. J. te N. en St. Joosland, J. te 's-Heerenho«k 3 en 2 b. s. 2 en 1 d. h.*Ch. J. H. Z. te N. St. Joosland, A. K. en P. J. M. VlissiDgen 1 b s 1 d h.lf. M. te Rilland-Bath. F. R. te Vlissingen 2 b s 1 d h; J. G. te Wissenkerke en G. A. H. te Yerseke x 5 b. s. 2 X 3 d. h.; M. M. S. te Wissenkerke 5 b. s. 3d. h. Overtr. Verordening R.C. Persoons bewijzen: M. S. te Vlissingen J 4 b. s. 2 d. h.; E. P. Q. te Oostburg f 3 b. s. 2 d. h. ;J. d. R. te Mid delburg 3 b. s. 1 w. t. Overtr. verord, R. C. Spergebied: Ch. K. d. G. te IJzendijkc 5 b. s. 3 d. h. Overtr. verord. R.C. Ver- keersbeperking: J. M. te Domburg 10 b. s. 5 d. h.Straatschenderij J. S. te Kapelle 6 b. s. 1 w. t. Overtre. Leerplichtwet: I. d. K. te Middelburg 2 x 6 b. s. 2 x 3 d. K. C. te Goes 1 6 b. s. 3 d. h. Strooperij: D. J. S. te Yerseke 1 b. 1 d. h.; Overtr. Jachtwet: P. v. te Kruiningen f 15 b. s. 2 w. Overtr. A.P.V. Middelburg: L. T. te Middelburg 30 b. s. 10 d. h-; Dronkenschap N. K. te VlissiDgen, 15 J». 6. 10 d. h.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2