PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DONDERDAG 20 MEI 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prfls. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent. dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. ..Brieven öf adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer 186ste JAARGANG NUMMER 11G DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zUn gevestigd te Vllssingen: Redactie en Administratie Walstr 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaai 29, Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turf kade 15. tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45. tel. 102; Bresken»: Dorpsstraat 35. teL 2L SOVJET-AANVALLEN AFGESLAGEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Woensdag bekend: Aan het Oostelijke front van g liet" Koeban-bruggehoofd en in I het gebied van Isjoem vielen de Sovjets met ondersteuning van pantserwagens en slag vliegers. na krachtige voorbe reiding door de artillerie, de Duitsche stellingen aan. Zij wercten in een tegenaanval af geslagen. Daarbij verloor de vijand alleen in een sector van een divisie aan het Koeban- bruggehoofd 15 pantserwagens. In het kustgebied van Sici lië. in het Kanaal en aan de Atlaritische kust schoten Dins dag Duitsche jagers, luchtdoel- artillerie van de luchtmacht en patrouillevaartuigen van de marine in totaal 25 vijandelijke vliegtuigen omlaag, waaronder een aantal zware bommenwer pers. Ook Dinsdagnacht werden militaire doelen in het gebied van Loncien met bommen van zwaar kaliber bestookt. Een vliegtuig keerde niet terug. De luchtdoelartillerie van de luchtmacht meldt het neer schieten van het 10.000e vijan- delijke vliegtuig sinds het be gin van den oorlog. Het 10.000ste vijandelijke vliegtuig neergeschoten. Met betrekking tot het reeds gemelde feit, dat de luchtdoel- artillerie der Duitsche lucht macht sedert het uitbreken van den oorlog 10.000 vijande»- lijke vliegtuigen heeft vernie- .tigd, verneemt het D.N.B., dat dit evenveel vliegtuigen zijn als de Britsche, Fransche en Belgische luchtmachten teza men aan het front in de eerste tweede en derde linie en aan lesvliegtuigen bij het uitbre ken van den oorlog in 1939 .bezaten. Dit succes berust 'vooral op de sedert den we reldoorlog aanmerkelijk ver beterde wapen techniek, die het mogelijk maakt thans zelfs zeer zwaar geschut te gebruiken bij den strijd tegen vliegtuigen. Vooral het ge- bruik van het nieuwe 2 cm. vierlinggeschut der luchtdoel- artillerie is zeer effectvol ge- weest. De verdere ontwikke- j ling der meetapparaten waar door in de toekomst eeh ver- dere stijging van het aantal neergeschoten vliegtuigen te v-srwachten is, heeft eveneens zeer veel bijgedragen tot de successen. De strijd op den Oceaan. Het Amerikaansche departement van marine heeft bekend ge maakt, dat eind April in het Noordelijke deel van den At- lantischèn oceaan een Ameri- kaansch koopvaardijschip van middelbare grootte door een 1 vijandelijke duikboot is getor pedeerd en in den grond ge boord. DE AANVAL. OP DE STUWDAMMEN. Volgens de jongste tellingen bedraagt het aantal dooden als gevolg van den Britschen lucht aanval op de stuwdammen 370. Zesendertig personen worden nog vermist. Dat niet nog meer slachtoffers te betreuren zijn is te danken aan eenige autoritei ten. die de tegenwoordigheid van geest hadden de daarvoor in aanmerking komende bevol king onmiddellijk te waarschu wen en tevens onmiddellijk de noodzakelijke hulpmaatregelen troffen. Het D.N.B. verneemt nog, dat bij den Britschen luchtaan val op de stuwdammen 341 krijgsgevangenen van verschil lende nationaliteit om het le ven zijn gekomen. De door de eerste vloedgolf veroorzaakte economische schade voor de ge troffen bevolking heeft geluk kig niet den gevreesden om vang aangenomen en wordt door uitgebreide hulpmaatre gelen gecompenseerd. Opheldering van kwesties tusschen Duitschland en Zwe den. In antwoord op een des betreffende vraag wordt in de Wilhelmstrasse verklaard, dat verschillende tusschen Duitsch land en Zweden hangende kwes ties langs diplomatieken weg tot een oplossing gebracht worden. D e 71-j a r i g e H. T i n- gen te Beilen, die op zijn fiets de Kruisstraat wilde inrijden, is door een vrachtauto aange reden en - zoo zwaar gewond, dat hij overleed. Bü onze. Vrijwilligers. De SS-pantsergrenadiers beklimmen hun pant serwagen voor een inspectie. SS Hoffmann-O-H-P m hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbataljon ln Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS ln Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18 en 35 Jaar die aanmeldingpllchtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuriDgsdagen op onder staande adressen aanmelden en wor den gedurende -.hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen, van den arbeidsinzet vrijgesteld. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de elschen, die de opleiding hun stelt, - kunnen zich bU de genoemde adres- isen vervoegen, teneinde gekeurd te 1 gorden. BIJ de onderzoekingen worden ook alle gevraagde Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familie leden .enz. De aandacht wordt er of» gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moe ten blijven de mogelijkheid bestaat, 21.5.43 815 uur Amsterdam, school Iepenweg 13. 22.5.43 8—15 uur Utrecht, N.V. Haus, Oudegracht 245. 23.5.43 815 uur Amersfoort, pol. Durchgangslager, Leusderweg. 24.5.43 815 uur. Den Haag, Café ,Den Hout", Bezuldenhoutscheweg, DE ALEOETEN. (Van onzen Haagschen correspondent. De Amerikaansche landing op het eiland Attoe, het Weste lijkste van de Aleoeten, vraagt weer eens de aandacht voor deze ruim 2400 km. lange ke ten welke zich ten Westen van Alaska tot ongeveer 1750 km. van Japan uitstrekt. Uit de eerste berichten blijkt deze landing van sterke Amerikaan sche strijdkrachten door een zeer zwaren mist begunstigd te zijn, welke boven den gehee- len archipel hing. Men heeft n.L daar, aan de Noordelijke begrenzing van den Stillen Oceaan, veel last van mist en regen. Immers, hoewel de eilanden ongeveer even ver van Noordpool en Evenaar verwij derd zijn als bv. Nederland, valt er in het klimaat een he melsbreed verschil waar te ne men. De Aleoeten genieten dan ook niet de zegeningen van den warmen golfstroom, in- plaats hiervan stroomt het ijs koude water uit ée Beringzee tusschen de boomlooze, rots achtige eilanden door en ver mengt zich ten Zuiden hiervan met het warme water van den Koero Siwo, de warme stroo ming van den Pacific. Met het gevolg dat hier, evenals brj New Foundland, voortdurend mistvorming ontstaat en de eilanden het grootste deel van het jaar in nevelen gehuld zijn. Ook regent het er veel en ten minste 250 dagen van het jaar vallen er stortregens of sneeuwt het er. Schaars bevolkt zijn deze vrijwel onherbergzame eiland jes. Zij hebben weinig meer dan een duizend bewoners, die tot de Eskimo's behooren, don kere types, met koolzwarte oogen en lang zwart haar, die zich voornamelijk bezig hou den met de zalmvisscherij en de jacht op pelsdieren, in het bijzonder vossen. Oorspronkelijk waren de Aleoeten Russisch bezit, nadat o'ij in 1741 door dien Deenschen in Russischen dienst staanden ontdekkingsreiziger Viking Be ring ontdekt en in bezit geno men waren. Op dezen tocht vónd Bering den dood toen zijn schip onderging bij het eiland van de Commandéursgroep, dat nog zgn naam draagt. Na dat die Russen zich op de Ale oeten gevestigd hadden, wis ten zij ook vasten voet te krij gen op het nabij gelegen Alas ka, dat zij echter in 1867, met de Aleoeten, voor ongeveèr zes raillioen dollar aan de Ver- eenigde Staten verkochten. Ook Nederlandsche zeevaar- OPROEP VAN DEN N.A.D. Begin Juli 1943 vertrekt een corps van den Nederland- schen Arbeidsdienst naar Oostland, teneinde binnen de grenzen van het Groot Duit sche Rijk in N.A.D.-verband ioscharbeid te verrichten. Ge durende den inzet, welke ver moedelijk 3 maanden zal du ren, blijven de vrijwilligers onder bevel van den comman dant van den N.A.D., ge kleed in N.A.D.-uniform en vallen zij onder het straf- en tuchtrecht, dat in den N.A. D. van toepassing Is. Voor het vertrek vindt nog een vooropleiding plaats van ongeveer 4 weken te „Wa terloo", Oud-Leusden bij Amersfoort. Slechts voor hen, die reeds In den N.A.D. hebben ge diend, Is de mogelijkheid open gesteld zich hiervoor op te geven. Aanmelding kan tot 1 Juni persoonlijk geschieden b(J de aanmeldingsbureaux, dan wel schriftelijk aan den comman dant van den N.A.D., 6taf- afdeeling 7, Luybanstraat 4042, te 'a-Hertogenbosch. Aanmeldingen, welke ni 1 Juni 1943 binnen komen, worden, terzijde gelegd. NEDERLANDERS BIJ DE DUITSCHE ZEEMACHT. Inlichtingen over het dienstnemen van Nederlandsche Vrijwilligers bU de Duitsche zeemacht geven alle Ortskommandanturen, die tevens een uitvoe rige lijst verstrekken, waarop alle hieraan verbonden faciliteiten staan vermeld. CNF-Pax ra ders hebben vroeger de Ale oeten vaak bezocht en de voor naamste Amerikaaneche vloot- en luchtbasis hier draagt nog een naam die herinnert aan 't hier voor anker gaan van Ne derlandsche schepen. Hoewel er sedert eenige we ken een schier ondoordring bare mist hangt, waardoor lan dingen veel beter mogelijk zijn dan bij helder weer, is het vol gens deskundigen opmerkelijk, dat op het eiland Kiska, dat ongeveer 300 km. dichter bij de Amerikaansche bases ligt, nog geen landingen zijn uitge voerd. In het algemeen duurt deze weersgesteldheid, onder welker begunstiging de Japan ners verleden jaar beide eilan den bezet hebben, tot ongeveer September voort. De Japan ners zijn toen tot hun actie overgegaan omdat wie de Ale oeten bezit, ook den zeeweg naar Alaska beheerschen kan en ook de Noordelijke route over den Pacific, welke zoo in tens tusschen Amerikaansche en Sovjet Russische havens be varen wordt. Door deze verrassende lan dingen hadden de Japanners een aanvang gemaakt met het verder afbreken van- de tang, met behulp waarvan de Ver- eenigde Staten sedert 1936 be zig waren geweest, Nippon in bedwang te houden. Reeds in de eerste oorlogsmaand had Japan door de bezetting van Manila-Carite, Guam en Wake het zuidelijk been van deze tang gebroken en door de be zetting van de Westelijke Ale oeten was het gelukt, ook aan de bedreiging uit het Noorden van het Japansche krachten centrum een einde te maken. Blijkbaar pogen de Ameri kanen thans, ten koste van zware offers, een der „pistolen, op 't Japansche hart gericht", weder in handen te krijgen. Trouwens ook voor de defensie van Alaska en de verdere Amerikaansche Westkust is 't bezit van deze eilandenketen van veel belang. Belangrijke aanwijzing voor de verordening inzake den aanmeldingsplicht. Morgen, op Vrijdag 21 Mei 1943, moeten zich alle in de maanden November en Decem ber van het jaar 1921 geboren mannen en allen, die geboren zijn in de maanden Januari t/m October 1921 en zich nog niet aangemeld hebben, overeen komstig den op 12 Mei in dit blad gepubliceerden oproep, op het bevoegde arbeidsbureau, resp. het bevoegde bijkantoor, van "917 uur persoonlijk aan melden, waarbij zij het inge vulde aanmeldingsformulier en de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebren gen. De distributiestamkaart moet medegebracht worden. De werkgevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte personen gedurende den tijd dien zij hiervoor noodig hebben van werk vrij te stellen en het sa laris, resp. loon door te beta len. Aanmeldingsplicht igen en werkgevers maken zich straf baar wanneer zij handelen in strijd met de bepalingen der verordening of trachten deze te ontduiken KEURINGEN WAFFEN SS., LEGIOEN EN LANDMACHT. Het S.S. Ersatz Kommando Nederland deelt mede: Voor personen van 1835 jaar, die aanmeldingplichtlg zijn voor de arbeidsinzet, bestaat op hun verzoek de gelegenheid zich op de in de pers genoem. de data en plaatsen aan te melden voor keuring voor de Waffen S.S., NederL Legioen, Ned. Landwacht en S.S, Wachtbataillon en worden ge- durende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onder- deelen van den arbeidsinzet vrijgesteld. Chili verbreekt diplomatieke betrekkingen. Volgens een offi cieel bericht uit Santiago heeft de regeering van Chili de di plomatieke betrekkingen ver broken met Frankrijk, Honga rije en Roemenië. Naar Reuter meldt, heeft Chili ook de diplomatieke be trekkingen verbroken met Bulgarije. Kaart van Pelt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1