PROVINCIALE ZEEÜWSCHE COURANT Duitsche successen bij Welikije Loeki DINSDAG 18 MEI 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12i ct., minimum per adver tentie 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer 186sta JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 114 i BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te Vllssingen: Redact!* en Administratie Walstr 58-60, tel. 10 (2 HJncn), Redactie na R^nioorttJd tel. 573: Middelburg: Londensche Kaal 29. P.edactie tel. 3521, Admlni8tr. teL 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Maan dag bekend: Uit het gebied van Welikije Loeki, wordt melding gemaakt van succesvolle eigen gevechts actie. In verschillende andere sectoren van het Oostelijke front drongen Duitsche stoot troepen op verrassende wijze vijandelijke stellingen binnen, verwoestten talrijke gevechts stellingen en brachten gevan genen en buit binnen. Enkele aanvallen van de Sovjets wer den ten deele in samenwerking met de luchtmacht afgeslagen. Bij de stelselmatige bestrijding van den vijandelgken aanvoer in den Zuidelijken centralen sector van het Oostelijke front werden ook Zondag belangrij ke spoorwegstations en een groot aantal transporttreinen van allerlei aard door Duit sche gevechtsvliegtuigen met vernietigende uitwerking be stookt. Zwakke Britsche luchtstrijd krachten drongen Zondagnacht Duitsch gebied binnen en wier pen op eenige plaatsen een gering aantal brisantbommen. Er werden twee stuwdammen beschadigd en door de ont stane overstrooming ontston den er zware verliezen onder de burgerbevolking. Acht der aanvallende machines werden neergeschoten, negen andere vijandelijke toestellen werden boven de bezette Westelijke gebieden vernietigd, waarvan een door troepen van het le ger. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen vielen in den nacht van 16 op 17 Mei verscheidene urenlang militair belangrijke doelen in het gebied van Lon den met bommen van zwaai kaliber aan. Twee eigen vlieg tuigen keerden van dit optre den niet terug. Oberfeddwebel Unciok schoot in een nacht vier Sovjet-bom menwerpers omlaag. VIJANDELIJKE VLIEG TUIGEN BOVEN ROME. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben met goéde resultaten de haven van Alge rije aangevallen. Zondagnacht hebben vijande lijke vliegtuigen boven Rome gevlogen. Zg lieten bommen vallen op het gebied van Ostia. Er werd eenige schade aange richt en eenige personen wer den gewond. Fransehen in Noord-Afrika ter dood veroordeeld. Uit Tan- ger wordt gemeld, dat zes Fransche bestuursambtenaren, die trouw waren gebleven aan de regeering van Vichy, dooi den geallieerden krijgsraad in Noord-Afrika ter dood zgn ver oordeeld. Resolutie van Finsche front, strijders. Het Finsche front- strrjdersverbond van 1918 heeft in een resolutie o.a. geëischt, dat de tegenwoordige oorlog in absolute en oprechte wa- Ï>en broederschap mot Duitsch- and en aan de zgde van Duitschland zoolang gevoerd zal worden, totdat de volledige veiligheid voor de grenzen van Finland bereikt en een blijven de vrede gegarandeerd is. Inzameling versleten textiel en schoeisel in Duitschland. In geheel Duitschland wordt in den tijd van 23 Mei tot 12 Juni 1943 een inzameling gehouden van textiel en schoenen. Het doel der inzameling is, de niet meer bruikbare en niet ge bruikte textiel alsmede schoe nen als grondstof beschikbaar te stellen. Ter dood gebracht. Drie voormalige leden der roode mi litie, die zich tijdens den bur geroorlog schuldig hebben ge maakt aan talrijke moorden, zijn op grond van een vonnis van den krijgsraad in Barce lona terechtgesteld. Twee an dere communisten zijn door denzelfden krijgsraad ter dood veroordeeld. Amerikaansche scheepsver- liezen. Het Amerikaansche mi nisterie van marine heeft tot aan den 15eij Mei toegegeven, dat er sinds Pearl Harbor 655 geallieerde, resp. in dienst van de geallieerden varende sche pen in net Westelijke deel van den Atlantischen Oceaan en op de Caraïbische Zee tot zin ken gebracht zgn. Hieronder bevinden zich 263 Amerikaan sche schépen. Keuringen voor de Waffen-SS, het Legioen en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, In den leeftUd van 1715 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel ale geestelijk goed ontwikkeld zijn zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te Worden. Bü de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familie leden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat -voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moe ten blijven de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbataljoa in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS ln Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18 en 35 jaar die aanmeldingplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurlngsdagen op onder staande adressen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis b{J een der bovengenoemde onderdeelen, van den arbeidsinzet vrijgesteld. 19.5.43 815 uur Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 20.5.43 815 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 21.5.43 815 uur Amsterdam, school Iepenweg 13. 22.5.43 8—15 uur Utrecht. N.V. Haus, Oudegraeht 245. 23.5.43 815 uur Amersfoort, pol. Durchgangslager, Leusderweg. 24.5.43 815 uur Den Haag, café Den Hout", 'Bezuidenhoutscheweg. DE MASSAMOORD OP DE 10.000 POOLSCHE OFFICIEREN. (Van onzen Haagschen correspondent.) De internationale commissie van deskundigen op het ge bied der gerechtelijke genees kunde, die op Duitsche uit- noodiging in het moordbosch van Katyn bij Smolensk een onderzoek ter plaatse heeft in gesteld, is tenslotte unaniem overtuigd van de juistheid der Duitsche onthullingen nopens den massamoord op ruim 10.000 Poolsche officieren. Het Nederlandsche lid van deze commissie prof. dr. H. M. de Burlet, hoogleeraar in de ana tomie aan de Rijksuniversiteit te Groningen, heeft deze con clusie medegedeeld toen hij in een bgeenkomst van genoodig- den, onder wie - een aantal persmensehen, van zijn bevin dingen en indrukken heeft ver teld. Prof. De Burlet vertelde allereerst van de reis naar Smolensk. De aangewezen on derzoekers zgn, naar prof. De Burlet vertelde, na een nauw keurig onderzoek, volkomen overtuigd teruggekeerd van 't oord der verschrikking. In het bijzonder was natuur lijk van belang vast te stellen wanneer deze massamoorden gepleegd moeten zijn en hoe- ang de lijken reeds begraven waren. Was het b.v. ten hoog ste een jaar geleden, of lagen de lijken reeds onder de aarde voordat de Duitschers Smolensk bezet hebben? Prof. De Burlet verklaarde nu zon der voorbehoud, dat onomstoo- telijk is vastgesteld, dat het minstens drie jaar geleden is dat de Poolsche officieren hier in de graveu werden gelegd. Dit blijkt ook uit het jonge geboomte, dat er zich boven bevindt. Het zijn denneboomen, die ongeveer vijf jaar oud zijn en die twee jaren waren toen zij op de graven werden ge plant. Het andere hout in de omgeving is veel ouder. Uit getuigenverklaringen van om wonenden is gebleken, dat in het voorjaar van 1940, om streeks April en Mei, geregeld transportën van Poolsche mi litairen die na de ineenstorting van Polen naar Sovjetgebied waren uitgeweken, naar het bosch van Katyn waren over gebracht, van welke tochten men niemand heeft zien teruj keeren. Uit alles blijkt, dat slachtoffers tot het laatst in het onwetende zijn gelaten om trent het vreeselijke lot dat hun wachtte. Aan de lijken zelf was ook duidelijk te constateeren, dat zij nu ongeveer drie jaren ter plaatse gelegen" hebben. De talrgke identiteitspapieren, de brieven en kranten, welke op de lijken zijn aangetroffen, la ten hier verder geen twijfel over bestaan, zeide prof. De Burlet. In het eene graf, dat men onderzocht, rustten naar schat ting 2500 lijken, sommigen met gebonden handen, allen op den mik gelegen. Gewoonlijk wordt een lijk op den rug de eeuwige rust ingezonden. Waarom ae bolsjewisten hier stelselmatig alle slachtoffers op den buik hebben gelegd, hebben de des kundigen niet vermogen te ontdekken. Alle dooden waren officie ren, van de laagsten tot de hoogsten, onder wie twee bri gadegeneraals. Bij alle lijken waren de kostbaarheden, als ringen enz. verdwenen; alleen bij den generaal vond men nog een ring. Een voor een zijn de officieren, zooals het sche delonderzoek heeft aangetoond, door een schot achter in het hoofd om het leven gebracht. Aan de bewoners van Smo lensk en omgeving was het bekend, dat deze Poolsche of ficieren door de Gepeoe waren NEDERLANDERS BIJ DEDUITSCHE ZEEMACHT. Inlichtingen over het dienstnemen van Nederlandsche Vrijwilligers oü d« Duitsche zeemacht geven alle Ortskom mandanturen, die tevens een uitvoe. Frgsvoorschrift overdracht van goederen door stilgelegde bedrijven. De gemachtigde voor de prijzen heeft een voorschrift uitgevaardigd met betrekking tot de prijzen, waartegen goe deren van stilgelegde bedrij ven ten hoogste mogen wor den overgedragen. Bedoeld voorschrift geldt voor alle ge vallen, waarin ondernemingen gesloten kunnen worden. Krachtens dit voorschrift is het in verschillende gevallen toegestaan, bij overdracht van goederen uit stilgelegde bedrij ven hoogere prijzen te bedin gen dan ai andere gevallen door de prijsvoorschriften wordt toegestaan. Het prijs- voorschrift geeft regelen ten aanzien van verschillende ca tegorieën goederen. Bedoelde goederen mogén dus ten hoog ste worden overgedragen te gen een prijs, welke in een redelgke verhouding staat tot den geoorloofden prrs van een soortgelijk nieuw goed. Het 'J genoemde prijzenbeschikking voorgeschreven maximum van 75 pet. van deze waarde vindt in gevallen van overdracht van goederen uit stilgelegde bedrij nen geen toepassing. Drie kinderen door ontplof fend projectiel gedood. In de gemeente Susteren zijn drie kinderen van resp. 16, 12 en 10 jaar gedood tengevolge van de ontploffing van een door hen gevonden projectiel, waar mede zij niet de noodige voor zichtigheid betrachtten. Twee jongens werden naar het zie kenhuis gebracht. De toestand van een hunner, een doofstom me knaap van 14 jaar, is ern stig. Zaklantaarns met ontplofbaren inhoud. De Pópoio di Roma schrijft, dat Amerikaansche vliegers hun aanval op Civita Vec- chia op 14 Mei als zaklan taarns gecamoufleerde voor werpen hebben laten vallen, die met ontplofbare stoffen gevuld waren. Bij het druk ken op den schakelaar explo deerden de voorwerpen. Levensmiddelen voor Grie kenland. Zes Zweedsche sche pen, die in dienst staan van de internationale commissie van het Roode Kruis, bevinden zich op het oogenblik onderweg naar Grieksche havens, met ladingen graan en andere le vensmiddelen, waardoor de voorziening van de bevolking van Griekenland voor gerui- men tijd beveiligd wordt. gedood, doch zij durfden er niet over te spreken uit vrees voor wraak van de bolsjewis ten. Men heeft reeds tenmin ste vijf van dergelijke graven gevonden en er zullen er nog wel meer zgn. Op andere plaat sen in het bosch trof men nog massagraven aan van doodgeschoten Russen. Deze waren reeds tot skeletten ver gaan en men herkende hen aan de Russische kleeding wel ke zij nog droegen» Belangrijke aanwijzing voor de verordening inzake den aanmeldingsplicht. Morgen, op Woensdag 19 Mei 1943, moeten zich alle in de maanden Juli en Augustus van het jaar 1921 geboren mannen overeenkomstig den op 12 Mei in dit blad gepubliceerden op roep op het bevoegde arbeids bureau, resp. het bevoegde bij kantoor van 917 persoonlijk aanmelden, waarbij zij het in gevulde aanmeldingsformulier en de andere Identiteitspapie ren en gegevens moeten mede brengen. De distributiestam kaart moet medegebracht wor den De werkgevers zijn ver plicht de tot aanmelding ver plichte personen gedurende den tijd dien zij hiervoor noodig hebben van werk vrij te stel len en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldings- pücbtïgen en werkgevers ma ken zich strafbaar wanneer zij bandelen in strijd met de be palingen der verordening of trachten deze te ontduiken. Namaken model persoons bewijs verboden. Het komt voor, dat perso nen hun persoonsbewijs laten fotografeeren, teneinde de foto's als bewijsstukken voor onderscheidene doeleinden te laten dienen. Van de zijde der rgksinspec- tie van de bevolkingsregisters wordt er evenwel de aandacht op gevestigd, dat het gebruik van het model van het per soonsbewijs voor andere doel einden dan bij of krachtens het besluit persoonsbewijzen bepaald, zoomede het nadruk ken, doen nadrukken of an derszins namaken of doen na maken van een zoodanig mo del is verboden. Bij het fotografeeren of het laten fotografeeren van per soonsbewijzen kan men dus 't gevaar loopen zich voor den rechter te moeten verantwoor den. Oostfront en WA De pers dienst der N.S.B. meldt: De W.A.-mannen, die nog in het vaderland zijn overgebleven, doen alle mogelijke moeite om het contact met de kameraden aan het Oostfront te verstevi gen en tevens de verwanten van hen, die aan het front hun plicht doen, tot een groo- te familie samen te bundelen* Verschillende ostfrontmid- dagen zijn georganiseerd,waar van de opbrengst ten goede komt van frontzorg. Deze ac tie is thans vrijwel ten einde, waarna men zich gedurende den zomer slechts zal beper ken tot het geven van mu ziekuitvoeringen. Met dé in trede van het nieuwe seizoen zal met frisschen moed wor den begonnen, In een particti- liere steengroeve te Veenen- daal is een man onder plotse ling afvallenden grond bedol ven en gedood. De 4-jarige Rina Dijksterhuis te Groningen is bg, het spelen in het Oosterham- rikkanaal geraakt en verdron ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1