I PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De strafbepalingen tegen ambtenaren. MAANDAG 17 MEI 1943 .(maximum 5 regels) .dingen 50 ct. .Briever 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 113 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad rijn geveatigd te Vllcslngen: Redactie en Administratie WaUtr 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29. Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade la, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475: Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45. tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tel. 21. DÜITSCHE SUCCESSEN AAN DEN KOEBAN. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Zon- öag bekend De aanval aan het Oostelijke Eront van het Koeban-brugge- loofd werd voortgezet en le verde nieuwe successen op. Tij- flens de tweedaagsche hevige gevechten werd in samenwer king met de luchtmacht het gros der infanterie van drie bolsjewistische divisies versla gen en den vijand zware, bloe- lige verliezen toegebracht. De polsjewisten verloren behalve een aantal stukken geschut en tanks vele lichte en zware in- prfa nteriewapens. |T Levendige eigen storm troep- klictiviteit en succesvollen af- Hveer van een vijandelijken aan- ■ral ten Zuiden van Soetsjinitsji ^vorden van het overige Dos te- Rlijke front gemeld. Bij het Visschersschiereiland boorden snelle Duitsche ge- pechtsvliegtuigen een vijande- S lijk vrachtschip van 3000 brt. _-.n den grond. Het havengebied van Bone iverd Zaterdagnacht opnieuw k gebombardeerd; verscheidene Schepen werden getroffen, lag De aanval van twee sterke formaties Amerikaansche bom menwerpers Zaterdag overdag op Noordwest-Duitsche haven steden werd door jagers en luchtdoelartillerie afgeslagen. Onze jagers wierpen den vij and tot boven zee terug en schoten tezamen met eenheden van de marine 9 viermotorige bommenwerpers neer. Vier eigen jachtvliegtuigen gingen verloren. Boven de bezette ge bieden in het Westen en den Atlantischen oceaan werden 8 vqandelijke vliegtuigen, waar onder een groote vliegboot, vernietigd. Enkele Britsche vliegtuigen hebben Zaterdagnacht sto- ringsvluchten gemaakt boven Noord- en midden-Duitschland. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen vlogen overdag bo ven de Zuidkust van Engeland aan en vielen militaire doelen aan. Zaterdagnacht bombar deerde de luchtmacht met ster ke strijdkrachten bij goed zicht het scheepsbouwcentrum Sun derland. Brand- en brisant bommen veroorzaakten vooral in de werven aanzienlijke scha de. Drie Duitsche vliegtuigen keerden van de aanvallen op het Britsche eiland niet tei*ug. iur— De Amerikaansche verliezen n Tunis, Uit Washington lagivordt gemeld: De minister neiran oorlog, Stimson, heeft ver- joklaard, dat de verliezen van rnnet tweede Amerikaansche iorps in den eindstrijd in Tu- mm4is „zwaar" geweest zijn. Ge- teraal Eisenhower heeft nog [een verslag uitgebracht over [et aantal gesneuvelden en [ewonden. a Acht doodvonnissen in Bel- 9 fië. Een Duitsche krijgsraad E,e Charleroi, heeft acht Belgen ;er dood veroordeeld. Zij vorm den een organisatie, die vva- >ens verzamelde, sabotage Voorbereidde en uitvoerde, en Belgen, die met de Duitschers jamenwerken, om het leven ■■pracht. d 3 ij onze vrijwilligers. Een 5r. nannen wordt onderscheiden met het 'g. Jzeren Kruis. SS PK Grönert-O-H-P m 95 duikbooten tot zinken ge bracht. De Italiaansche strijd krachten ter zee en in de lucht hebben op de Middcl- landsche Zee in de eerste 35 maanden van den oorlog 95 vijandelijke duikbooten tot zin ken gebracht. In den grond geboord. Het AmRrikafl.nsp.bp. ■"'fV van marine heeft bekend ge maakt, dat een Amerikaansche koopvaarder van gemiddelde grootte eind April op den At lantischen Oceaan door den vijand is getorpedeerd en tot zinken gebracht. De overle venden zijn in Miami aan land ebracht. Oud-premier van Sindh ver moord. De vroegere minister president van de Indische pro vincie Sindh en voorzitter van de Indische Azad-Moslam-con- ferentie, Allah Baksj, is Vrij dagochtend doodgeschoten, ,,'r Slachtoffer van den Britschen geheimen dienst", zoo bestem pelt de omroeper van de Vrije Indische Radio den moord op den vroegeren premier. Bij elke gelegenheid heeft hij zich geuit tegen de Britsche poli tiek in Indië. De strijd in China. Japan- sche troepen hebben, strijdend tegen ongeveer 70.000 man sterke vijandelijke troepen van het leger van Tsjoengking, in de nabijheid van het ToerUing- meer, van 5 tot 11 Mei Onge veer 13.100 man dezer troepen gedood, terwijl 1300 gevangen genomen werden. Bovendien werden vele wapens buitge maakt. De Japanners verloren 168 dooden. de !i Keuringen voor de Waffen-SS, het el- Legioen en de Landwacht. 3e' Het SS-Ersatzkommando Nederland .eelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in en leeftijd van 1745 Jaar (ook "g- ehuwden), die lichamelijk zoowel als u. leeslelük goed ontwikkeld zijn en an ach geheel kunnen geven aan de ie- fischen, die de opleiding hun stelt, :unnen zich bij de genoemde adres- en vervoegen, teneinde gekeurd te ei" rorden. fj' Bij «ie onderzoekingen worden ook lie gevraagde Inlichtingen verstrekt net betrekking tot de verzorging der amilieleden, duur der opleiding, «tra levensmiddelen voor de familie- tden enz. De aandacht wordt er op gevestigd. lat voor de vrijwilligers, die om tet iepaalde redenen in Nederland moe- en blijven de mogelijkheid bestaat, rS. .un dienst te doen bij de landwacht rt. lederlaod of bij bet wachtbataljon in op unersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS In Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18 en 35 jaar die aanmeldingplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurlngsdagen op onder staande adressen aanmelden en wor dengedurende hun verblnteuis bij een der bovengenoemde onderdeelen, van den arbeidsinzet vrijgesteld. 18.5.43 S15 uur Zwolle, hotel GU- tenbeek. 19.5.43 8—15 uur Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 20.5.43 815 uur Leeuwarden, huize Schaaf, BreedstraaL 21.5.43 815 uur Amsterdam, school Iepenweg 13. 22.5.43 815 uur Utrecht, N.V. Haus, Oudegracht 245. 23.5.43 S15 uur Amersfoort, pol. Durchgangslager, Leusderweg. ,24.5.43 815 uur Den Haag, café !,Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. DE XUCHTOORLOG. Zondagmiddag verschenen afzonderlijke Britsche en Ame rikaansche jachtvliegtuigen boven het bezette gebied in "net Westen. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten wer den daarbij door Duitsche ja gers 4 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waaronder drie Amerikaansche van het type Thunderbold. Vijandelijke formaties vlie gers hebben Vrijdag aanvallen gedaan op de bezette Weste lijke gebieden en de Noord- Duitsche kust. Door neerge worpen bommen op' de stad Kiel en eenige Belgische plaat sen, o.m. Antwerpen, leed de bevolking verliezen. Bij deze aanvallen werden dertig vijan delijke vliegtuigen vernietigd, waarbg zich veertien viermo torige Amerikaansche bom menwerpers bevonden. Zeven Duitsche jachttoestellen gin gen verloren. Bommen op Italiaansche steden. Het Italiaansche weermachtr bericht van Zaterdag deelde mede, dat tijdens een nachte lijken aanval op de haven Bone Duitsche gevechtstoestellen een olietankboot in den grond hebben geboord en een koop vaarder van middelmatige grootte beschadigd. Civita Vecchia, Palermo, Sassari en verschillende andere plaatsen op Sardinië ztfn Vrij dag het voorwerp geweest van vijandelijke luchtbombarde menten. Er vielen slachtoffers onder de burgerbevolking en er werd schade toegebracht aan woonwijken, vooral te Civita Vecchia. 13 vliegtuigen werden De"volgende verliezen zijn onder de burgerbevolking op- geteekend: te Civita Vecchia 29 dooden en 150 gewonden; te Sassari en in de provincie 14 dooden en 40 gewonden; te Santa Catarina (Nuoro) 3 dooden. Het aantal slachtoffers te Palermo is nog niet vastge steld. Italiaansch vorstenpaar te Civita Vecchia. Kort na den vijandelrjken luchtaanval arriveerden de ko ning en de koningin onver wacht te Civita Vecchia, waar de bevolking het vorstelijk paar ondubbelzinnige bewijzen gaf van haar gehechtheid. Bevolking van bezette gebieden weer zwaar getroffen. De bevolking van de bezette Westelijke gebieden is op 14 Mei door de aanvallen der ver- eenigde Britsch-Amerikaansche luchtmacht weer zwaar getrof fen. Nog zijn de puinhoopen der verwoeste woonhuizen in verschillende steden der be zette Westelijke gebieden niet volledig doorzocht, maar reeds thans staat vast, dat bij den luchtaanval ver over de 100 burgers gedood werden en een aantal ernstig gewond werd. Alleen in twee Belgische plaat sen werden tot dusver de lij ken van 91 burgers gevonden. Slachtoffers in Fransche stad. De Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben Donderdag een Fransche stad met bom men aangevallen, zoo meldt het agentschap Ofi. Onder de Fransche bevolking vielen 78 dooden, waarvan in een zie kenhuis alleen veertig. Verliezen der Britsch-Ameri kaansche luchtvloot. De ver liezen van de Britsch-Ameri kaansche luchtmacht boven 't Middellandsche Zeegebied en Europa bedragen, naar het D. N.B verneemt, sedert Febru ari van dit jaar 2532 vliegtui gen, waarvan meer dan 1800 viermotorige bommenwerpers. Wavell veldmaarschalk. De Britsche opperbevelhebber in Indië, Sir Archibald Wavell, is benoemd tot veldmaar schalk. IN GEVAL VAN STAKING OF SABOTAGE. Zooals reeds is medegedeeld heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied een verordening uitgevaar digd op arbeidsvergrypen van ambtenaren en zekere beëedig- de personen. Zij heeft den volgenden tekst: Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer op de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1910 (rgbl. 1 blz. 778) verorden ik: Par. 1. 1. Een ambtenaar, die 1) staakt, of 2) zijn arbeidsprestatie vermindert met de bedoeling de vervulling van overheidstaken te bemoeilijken, te vertragen of onmogelijk te maken, of die deze bedoeling op andere wijze tracht te verwezenlijken, wordt gestraft met gevangenisstraf tot een jaar, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf. 2. In bijzonder ernstige gevallen kan levenslange tuchthuis straf of de doodstraf uitgesproken worden. 3. Poging is strafbaar. Par. 2. Voor de toepassing van deze verordening is een ambtenaar gelijkgesteld aan een persoon, die op grond van een verdrag volgens het burgerlijk recht bij dien staat, bij een provincie of by een ander publiekrechtelijk lichaam in dienst is. Par. 3. Deelnemers worden ris daders gestraft, ook \ganne$r y.jj nipt Par. 4. 1) Wie oproept tot een volgens par. 1 verboden handeling, of wie tracht een ambtenaar of een in par. 2 genoemde per soon te belemmeren in het hervatten van den arbeid, wordt gestraft met de in par. 1 genoemde straffen. 2) De voorschriften omtrent aanstichting blijven onge wijzigd. Par. 5. De voorschriften van par. 1 tot 4 worden op overeenkom stige wyze toegepast op personen, van wie vóór de aanvaar ding hunner werkzaamheden aflegging van een eed of gelofte wordt geëischt. Par. 6. De volgens par. 1 tot 5 strafbare handelingen zijn strafbare daden in den zin van par. 2 al. 2 van verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche jurisdictie in strafzaken in de redac tie van bekendmaking no. 72/1942. Par. 7. Deze verordening wordt op den dag harer afkondiging van kracht. Den Haag, 15 Mei 1943. w.g. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, SEYSS INQUART. Oproep aan de bedrijfsleiders. Betreffende de aanmelding voor den arbeidsinzet wordt van bevoegde zijde de aandacht er op gevestigd, dat de be drijfsleiders er de verant woordelijkheid voor dragen.dat de onder hen geplaatste tot aanmelding verplichte perso nen hun aanmeldingsplicht na komen. Vooral moet den in aanmer kingen komenden leden van riet personeel de noodige tijd gegeven worden om zich per soonlek op het arbeidsbureau aan de melden. Een beschik king zal worden uitgevaardigd volgenswelke het loon door betaald "moet worden. Voorts wordt de aandacht er op gevestigd, dat ieder mis bruik van de aanmeldingsfor mulieren onder de strafbepa lingen valt. Geen jongelui in TJtrecht- sche autobussen. In den ge meentelijken autodienst te Utrecht zijn nieuwe beperkin gen ingevoerd. Voorts zullen personen van i4 tot 20 jaar niet meer in de bussen wor den toegelaten OPROEP VAN DEN N.A.D. Begin Juni 1943 vertrekt een corps van den Nederland- schen Arbeidsdienst naar Oostland, teneinde binnen de grenzen van het Groot Duit sche Rijk in N.A.D.-verband boscharbeid te verrichten. Ge durende den inzet, welke ver moedelijk 3 maanden zal du ren, blijven de vrijwilligers onder bevel van den cowman-: dant van den N.A.D., ge kleed in N.A.D.-uniform err vallen zij onder het straf- ert tuchtrecht, dat in den "N.A. D. van toepassing Is. Voor het vertrek vindt nog een vooropleiding plaats van ongeveer 4 weken te „W> terloo", Oud-Leusden bü Amersfoort. Slechts voor hen. die reeds in den N.A.D. hebben ge diend, is de mogelijkheid open gesteld zich hiervoor op te geven. Aanmelding kan tot 1 Juni persoonlijk geschieden bij de aanmeldingsbureaux, dan wel schriftelijk aan den comman dant van den N.A.D., staf afdeling 7, Luybanstraat 4042, te 's-Hertogenbosch. Aanmeldingen, welke n£ 1 Juni 1943 binnen komen, worden terzijde gelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1