PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT POLITIESTANDRECHT OPGEHEVEN. r" Zware verliezen der Britsche luchtmacht. ZATERDAG 15 MEI 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct.. minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prUs. Kleine advertenties 1 maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie- ingen 50 ct. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 112 L BLADZIJDEN iiumiuioLia.ic «aiau. uo*w. IC. IJ V lijueus, ivtu.il.iic 114 kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45. tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. J Van hedenavond tot 11 uur op straat. Op grond van paragraaf 62 van de verordening tot be scherming der orde 1943 (no. 1) hef ik voor het geheele bezette Nederlandsche gebied het politiestandrecht op met ingang van 15 Mei 1943 te 18 uur1. Daardoor treden de bijzondere beschikkingen, door mij uitgevaardigd op grond van paragraaf G2, alinea 3, van de verordening tot bescherming der orde 1943, alsmede de op grond van patagraaf 64 van de verordening tot be scherming der orde 1943 uitgevaardigde algemeen bindende beschikkingen van den Höheren SS- und Polizeiführer buiten werking, vooraoovei' ik hieronder niet anders beschik. Van kracht bljjven: li De cijfets 4 der beschikkingen van den Höheren SS- und Polizeiführer van 30 April en 1 Mei 1943 over het verbod van uitbetaling van loonen en salarissen aan stakers voor de dagen, waarop geheel of gedeeltelijk gestaakt werd; 2v De beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer over de aanmelding van vroegere studeerenden van 4 Mei '43; 3. De beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer over de verbeurdverklaring van radio-installaties van 13 Mei 1943. De strafbaarheid van overtredingen der door dit decreet opgeheven beschikkingen wordt door de opheffing daarvan niet aangetast. 1. De strafbare handelingen, die gedurende het van kracht zijn van het politiestandrecht werden gepleegd en tot de bevoegdheid der politie- «tandgerechten hebben behoord; 2. de delicten tegen de beschikkingen, uitgevaardigd gedurende het bestaan van het politiestandrecht op grond van de paragrafen 64 en 65 van de verordening tot bescherming der orde 1943, ook voor zoover zij gepleegd worden na opheffing van het politiestandrecht, zijn onderworpen aan de Dultsche rechtspraak inzake strafzaken, 's-Gravenhage, 15 Mei 1943. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, w.g. SEYSS IN QUART. Beschikking van den commissaris-generaal voor de veiligheid over de uniforme regeling van het sluitingsuur en den nachtelijken spertijd. Op grond van de paragrafen 44, 48 en 51 van de ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, no. 1/43 beschik ik met ingang van het tijdstip der opheffing van het politiestandrecht: 1, Voor liet geheele Nederlandsche bezette gebied wordt het sluitingsuur voor de openbare lokalen uniform vast gesteld op 22 uur en het tijdstip, waarna men zich niet in de open lucht mag bevinden, op 23 uur. Het einde van den tijd, waarin men zich niet in de open lucht mag bevinden, blijft ongewijzigd vastgesteld op 4 uur. De totdusverre voor de steden Amsterdam, 's-Gravenhage en Haarlem geldende bijzondere regeling wordt opgeheven; 2. Overtredingen wonden gestraft op grond van paragraaf 51 van de in den aanhef genoemde verordening. 's-Gravenhage, 14 Mei 1943. De commissaris-generaal voor de veiligheid, RAUTER. SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. Keuringen voor de Waffen-SS, het Legioen en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel all geestelijk goed ontwikkeld z(Jn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familie leden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moe ten blijven de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het w&chtbataljon in Amersfoort. TUdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18 en 35 jaar die aanmeldingplichlig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen op onder staande adressen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis bij der bovengenoemde onderdeelen, den arbeidsinzet vrijgesteld. 16.5.43 8—15 uur, Arnhem, café Royal. 17.5.43 815 uur Hengelo, café Mo dern, Spoorstraat 18. 18.5.43 8—15 uur Zwolle, hotel Gij- tenbeek. 19.5.43 815 uur Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 20.5.43 815 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 21.5.43 815 uur Amsterdam, school Iepenweg 13. 22.5.43 8—15 uur Utrecht, N.V. Haus, Oudegracht 245. 23.5.43 815 uur Amersfoort, pol. Durchgangslager, Leusderweg. 24.5.43 S—15 uur Den Haag, café ,Den Hout", Bexuidenhoutscheweg. Nieuwe textlelkaart. In verband met de velerlei geruchten welke den laatsten tijd de ronde doen over de uit gifte van een nieuwe kleeding- kaart, deelt de directeur van het rijksbureau Distex te Den Haag reeds thans het navol gende mede: De nieuwe kleedingkaart zal op de gebruikelijke wijze in de uitgifteperiode 23 Mei tot 12 Juni a.s. worden uitgegeven, zonder dat hiervoor een inle vering van bonnen zal worden verlangd. Ten einde de produc tie van textielgoederen regel matig voortgang te doen vin den, zal het wel noodzakelijk zijn, dat een ieder zooveel mo gelijk lompen aan de erkende lompenhandelaren verkoopt. De navolgende kaarten zul len worden uitgegeven voor: Mannen en jongens resp. vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, groot 80 pun ten, waarvan 20 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn; jongens resp. meisjes van 3 —15 jaar, groot 100 punten, waarvan 20 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn; voor jongens en meisjes van 13 jaar, groot 100 punten, waarvan 10 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn; babykaart, groot 100 pun ten, terwijl eerstgeborenen, tweelingen en babies, geboren 5 jaar na de laatste bevalling een toeslagkaart van 50 pun ten ontvangen. Alle punten van de babykaarten zijn direct geldig; jongens en meisjes van 15 tot 18 jaar een toeslagkaart van 30 punten, waarvan 10 met ingang van 28 Juni a.s geldig zijn. De kleedingkaart dient al leen voor de aanschaffing van kleedingstukken, in tegenstel ling met hetgeen thans het ge val is, nu ook huishoudgoede- ren op de textielkaart ver krijgbaar zijn. Deze laatste moeten volgens de nieuwe re geling op speciale punten wor den gekocht. Aanvragen hier voor kunnen na 28 Juni a.s. bij de plaatselijke distributiedien sten worden ingediend. Gezien de textielpositie zullen aanvra gen tot de meest dringende ge vallen beperkt dienen te wor den, b.v. bij huwelijk, bij scha de door bombardementen e.d. Punten oude textielkaart inwisselen. De punten van de oude tex- tielkaarten blijven haar geldig heid behouden. Op het mo ment, waarop de uitgifte van de levensmiddelenkaarten in 't tijdvak van 12 Juni tot 11 Juli plaats vindt, zal gelegenheid worden gegeven de eventueel aan thans nog geldige textiel- kaarten zich bevindende pun ten in te wisselen tegen nieu we punten. Het is aan het publiek en den handel verboden op de nieuwe textielkaart textielgoe deren te koopen, resp. te ver- koopen en/of af te leveren vóór 28 Juni a.s. In verband met inventarisa tie, is verkoop en aflevering verboden van 12 tot 28 Juni. Zoowel door de industrie als door den handel zal in de pe riode van 12 Juni tot 28 Juni geïnventariseerd moeten worden. In verband hiermede vervalt voor den handel de 12- wekelijksche inventarisatie, welke per 17 Mei a.s. zou die nen plaats te vinden. Geduren de voormelde periode worden de textielondernemingen (zoo wel industrie als handel) voor den verkoop en aflevering ge sloten. Commissaris van politie te Amersfoort eervol ontslagen. Ingaande 13 Mei is aan den commissaris van politie te Amersfoort, G. Goorhuis, eer vol ontslag verleend. NEDERLANDERS BIJ DE DUITSCHE ZEEMACHT. Inlichtingen over het dienstnemen van Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche zeemacht geven alle Ortskommandanturen, die tevens een uit voerige lüst verstrekken, waarop alle hieraan verbonden faciliteiten staan vermeld. CNF-Pax tn MELKRANTSOEN VERHOOGD. Ter toelichting op de giste ren verschenen lijst van nieuw aangewezen distributiebonnen wordt het volgende bekend ge maakt: Het is mogelijk gebleken het melkrantsoen voor personen van 4 jaar en ouder te ver- hoogen en wel door naast de gewone bonnen voor deze per sonen, bonnen voor karnemelk geldig te verklaren. Indien in sommige gevallen de leveran ciers niet in staat zijn op de ze bonnen karnemelk te leve ren, mag hierop de overeen komende hoeveelheid tapte melk worden geleverd. In verband hiermede zijn de bonnen „Reserve 328" voor personen van 4 t.m. 13 jaar aangewezen voor 3% 1. kar nemelk of taptemelk en de bonnen „Taptemelk 24" voor personen van 14 jaar en ouder voor 1% 1. karnemelk of tap temelk. Hierdoor 2ijn de rantsoe nen wederom gebracht op de vóór de laatste verlaging van het melkrantsoen geldende hoogte, met dien verstande echter, dat voor kinderen van 4 t.m. 13 jaar op een vierde gedeelte der bonnen in plaats van gestandaardiseerde melk, thans karnemelk beschikbaar is gesteld. Het ligt in de be doeling, zoo spoedig mogelijk voor deze kinderen in plaats van de thans gegeven karne melk of taptemelk, wederom gestandaardiseerde melk be schikbaar te stellen, KAAS. In verband met de moei lijkheden met de kaasvoorzie- nmg, zullen de nieuwe kaas bonnen voor de periode van 16 Mei tot 13 Juni a.s., die op 15 Mei zouden worden bekend gemaakt, eerst op een later tijdstip in deze periode wor den aangewezen. De geldig heidsduur van de oude kaas bonnen, de nrs. 527 t.m. 529 Algemeen en 541 t.m. 543 Al gemeen, is verlengd t.m. Za terdag 29 Mei. VLEESCH. Zooals reeds eerder is be kend gemaakt, zullen voor de arbeiders die zwaren, zeer zwaren of langdurigen arbeid verrichten, voor het tijdvak van 16 tot 30 Mei vleeschbon- nen worden geldig verklaard, waardoor zij zoowel het nor male rantsoen als den voor de ze arbeiders geldenden toeslag ontvangen. Op grond hiervan zijn thans voor dit tijdvak de bonnen „Reserve M-27 en M- 28" van de bonkaart M 116 voor zeer zwaren arbeid, elk aangewezen voor het koopen van 5 rantsoenen vleesch of vleeschwaren, de bonnen „Re serve M-31 en M-32" van de bonkaart M 216 voor zwaren arbeid elk voor 3 rantsoenen. Bon „Reserve M 33" van de bonkaart M 316 voor langdu rigen arbeid is geldig ver klaard voor 4 rantsoenen. EXTRA RANTSOEN AARDAPPELEN. Van 15 tot en met 22 Mei 1943 wordt zoowel voor hou ders van stadkaarten als van landkaarten een extra rant soen aardappelen van 1 kg. op bon „Algemeen 568" van de bonkaart voor voedingsmidde len beschikbaar gesteld. SINAASAPPELBONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur der si naasappelbonnen 314 (land), 315 en 419 Reserve is ver lengd tot en met 12 Juni 1943, zulks in afwijking van de me- dedeeling in de bonnenlijst van '14 Mei j.l., dat bedoelde bon nen na Zaterdag 15 Mei niet meer geldig zouden zijn. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Vrij dag bekend: Aan het Oostelijke front ver liep de dag van gisteren in het algemeen rustig, met uitzon dering van plaatselijke bedrij vigheid van stoottroepen en verkenningsafdeelingen. Zware artillerie van het leger schoot opslagplaatsen van Leningrad in brand. Bij aanvallen overdag van Brit3ch-Amerikaansche vlie gerformaties op de bezette Westelijke .gebieden en in luchtgevechten boven den At- lantischen Oceaan werden 14 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. In den afgeloopen nacht dron gen Britsche vliegtuigen over een breed front Duitsch ge bied binnen en vielen eenige plaatsen in West- en Midden- Duitschland, veelvuldig ook kleine landelijke gemeenten met brisant- en brandbommen aan. De bevolking leed verlie zen. Tot dusver werd melding gemaakt van 34 neergeschoten vijandelijke bommenwerpers. Hauptmann Lütje behaalde als nachtjager gisteren zes - overwinningen in de lucht. In den strijd tegen Groot- Brittannië ondernam de Duit- sche luchtmacht vannacht op 14 Mei een sterke aanval op de industriestad Chelmsford.Bom- treffers in wapenbedrgven ver oorzaakten uitgestrekte bran den. Vier vliegtuigen keerden van dezen aanval niet terug. GERINGE SCHADE DOOR BOMMEN TE BERLIJN. Naar het D.N.B. meldt zijn Donderdagnacht eenige vijan delijke vliegtuigen er in ge slaagd tot het stadgebied van Berlijn door te dringen. Luk raak uitgeworpen brisant- en brandbommen veroorzaakten, geringe materieele schade. Een vrouw werd gedood. Voorts werden eenige personen, onder wie ook kinderen, gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1