PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DONDERDAG 13 MEI 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.ra. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstannvragen en dienstaanbie dingen 50 Ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 NUMMER 110 BLADZIJDEN en AdministratieiWatotr.58-60"; teL 10 (2 lijnen)." Redactie na kantoortijd tel. 5i8; Middelburg: Londensche Kaal 29. Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3511; Goes: Redactie en Administratie Turf kade 15. tel. 2863, na kantoortijd tel. 2175; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 231; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45. teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. DE LAATSTE STRIJD IN TUNIS. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Woensdag bekend: In Tunis strijden de Duitsch- Italiaansche troepen in de ber gen ter weerszijden van Zag- houan tegen den van allekanten met inspanning van de sterk ste strijdkrachten aanvallenden vij&nd met uiterste vastbera denheid. De vijandelijke aan vallen werden, deels in tegen aanvallen, met het blanke wa pen afgeslagen. Alle uitnoodi- gingen tot overgave zijn door de formaties, die nog munitie en voorraden bezaten, tot dus verre van de hand gewezen. - Aan het Oostelijke front ver liep de dag. met uitzondering van plaatselijke gevechtsacti- v'ieit aan het Koeban-brugge- huofd en in het gebied van Lissitsjansk over het algemeen rustig. Het luchtwapen be streed overdag en des nachts met sterke strijdkrachten troe penconcentraties van den vij and' en luchtsteunpunten en spoorwegdoelen. In het kustge bied van Sicilië hebben Duit- %jhe en Italiaansche jagers en afweergeschut van 't luchtwa pen 22 vgsjïdeifjke toestellen neergeschoten. Bij een verrassenden aanval in scheervlucht overdag van het luchtwapen op Great Yar mouth aan de Oostkust van Engeland werden aanzienlijke vernielingen aangericht. Een eigen vliegtuig wordt vermist, De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldde Woensdagavond dat de strijd in Tunesië thans zijn einde schijnt te naderen. Nadat geallieerde troepen ko mende uit het Noorden tot in den rug van de Duitsche en Italiaansche troepen waren, doorgedrongen, hebben de ge allieerde troepen thans ook van het Westen uit een doorbraak kunnen forceeren en bij het aan de kust gelegen plaatsje Bou Ficha hebben beide colonnes zicli vereenigd, waardoor de strijdkrachten van de spil in twee groepen zijn gesplitst. Het schiereiland Bon is reeds door de Engelsche en Amerikaan- sche troepen bezet. En het is niet waarschijnlijk, dat er voor een aftocht over zee voor de troepen van de spil nog wegen openstaan. onze Vrijwilliger». Het instellen an het meetapparaat voor het pantter-afweerkanon. SS PK Grönert-O-H-P m Te Berlgn heeft men trou wens verklaard, dat men een dergelijke aftocht ook nooit Eewenscht heeft, daar voor de -uitsche soldaten den stelregel geldt: vechten tot de laatste patroon. Zachouan, een plaaf~'- °rele- gen in het dal -ss- .vee gebergten, is vo.gens laat ste berichten nog in handen van de Duitsehers en Italianen hoewel ook hier hevig gestre den wordt. ITALIAANSCHE BURGER BEVOLKING LIJDT ZWARE VERLIEZEN. Het Italiaansche opperbevel meldde: Nog gelegerd in de stellingen ten Zuiden van het schiereiland van Kaap Bon, in den rug bestookt door de vijan delijke troepen die uit liet Noorden komen en bedreigd door de vijandelijke lucht macht, biedt ons eerste leger, waarop Dinsdag nog de aan vallen van het achtste Britsche leger zijn verijdeld, met al zijn krachten weerstand en vecht met zijn Italiaansch-Duitsche formaties met de grootste ver bittering verder, terwijl tevens met onwrikbaren heldenmoed tegenaanvallen worden onder nomen. Een vocstel om zich over te geven, gedaan door generaal Freijberg, is verwor pen door generaal Messè, den commandant van 't le leger. In de andere zones van het front van Tunis hebben de troepen van de as, na hun munitie ver schoten te hebben, den strijd moeten staken. Catania, Marsala, het gebied van Trapani en het eiland Pan- telleria zijn gebombardeerd door formaties viermotorige bommenwerpers. Er is aan zienlijke schade aangericht te Catania en Marsala. Acht vliegtuigen zijn door het lucht doelgeschut getroffen en in zee gestort. 14 andere machines werden neergeschoten tijdens luchtgevechten. Het tot dusver getelde aantal slachtoffers als gevolg van deze luchtaanvallen op Catania bedraagt 150 doo den en ongeveer 300 gewonden. Hel aantal slachtoffers onder de burgerbevolking van Paler mo als gevolg van den lucht aanval van 9 Mei bedraagt 210 dooden en 421 gewonden. De bey van Tunis. De Britsche berichtendienst meldt, dat de bey van Tunis zich in zijn land bevindt, in zijn zomerpaleis tusschen Sidi Bou- Said en La Marsa, twee in het Noorden gelegen badplaatsen. Het paleis wordt bewaakt door troepen van Giraud. Naar het staatssecretariaat voor de nationale verdediging te Vichy meldt, is aan het le gioen Fransche vrijwilligers in Tunesië, bestaande uit Fran- schen die den maarschalk en zijn regeering trouw gebleven en met de Duitsche troepen taai verzet hebben geboden, het legionairskriiis met den palm uitgereikt. AANVAL OP LOWESTOFT. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen hebben Woensdag ochtend opnieuw een verras senden aanval op de Engelsche Oostkust gedaan en treffers geplaatst op twee patrouille vaartuigen. Andere vliegtuigen deden een aanval op voor den oorlog belangrijke installaties in Lowestoft. Alle vliegtuigen keerden terug. Vijandelijke vliegtuigen heb ben Woensdag in het Kanaal- gebied geen aanvallen van be- .eekenis ondernomen. DE GEVECHTEN AAN DE KOEBAN. Aan het Koebajibruggehoofd zijn Dinsdag nog plaatselijke gevechten geleverd, nadat de bolsjewisten den voorgaanden dag hun offensief in den Oos- telgken sector plotseling had den gestaakt. De tijdelijke onderbreking der vijandelijke aanvallen in den sector Krymskaja vindt haar oorzaak in de uiterst zware verliezen der bolsjewis ten, dfie de laatste 12 dagen bijna 20.000 dooden en gewon den hadden, terwijl 200 van hun pantserwagens vernield of zwaar beschadigd waren. Het aanzienlijke getal gevangenen st^at nog niet vast. Keuringen voor do Waffen-SS, het Legioen en do Landwacht. Het SS-Ersatïlcommnndo Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 Jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn a!ch geheel kunnen geven aan eischea, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adres- een vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familie beden enz. De aandacht wordt er opgevestlgd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moe ten blijven de mogelijkheid bestaat, hua dienst te doen bij de landwacht Nederland of btj het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunDen zich oolc diegenen melden, tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toetreden. 14.5.43 816 uur Den Bosch, hotel „Noord-Brabant", Markt 46. 15.6.43 815 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 16.5.43 815 uur, café Royal. 17.5.43 815 uur Hengelo, caffl Mo dern, Spoorstraat 18. 18.5.43 815 uur Zwolle, hotel GU- tenbeek. 19.5.43 815 uur Groningen, Con certhuls, Poelestraat. 1.5.43 8—15 uur Leeuwarden, huize Schaaf, BreedstraaL 21.5.43 815 uur Amsterdam, school Iepenweg 13. 22.5.43 8—15 uur Utrecht. N.V. Haus, Oudegracht 245. t.5.43 S15 uur Amersfoort, pol. Durchgangslager, Leusderweg. 24.5.43 815 uur Den Haag, café Deu Hout", Beauidenhoutscheweg. De Fransche verliezen door luchtaanvallen Het telegraaf- agentschap Ofi publiceert een balans van de verliezen der Fransche bevolking tot 15 April tengevolge van de En- gelsch-Amerikaansche lucht aanvallen. Van 1 Januari tot 15 April van dit jaar zijn vol gens deze balans op Franschen bodem 1646 Franschen omge komen en 3033 gewond. In 1942 waren er 2585 dooden en 5648 gewonden, in 1941 527 dooden en 1104 gewonden. Van 1941 tot thans zijn 23.000 door Franschen bewoonde huizen vernield. De meeste luchtaan vallen ondergingen, de steden Le Havre, Abbeville, Duinker ken, Cherbourg, Dieppe, Caen en Rouaan. Het zwaarst is de bevolking van Parijs getroffen met 1061 dooden, daarop vol gen St. Nazaire met 489, Rouaan met 370, Le Havre met 399, Loriënt met 334, Rennes met 300, Rrjssel met 283, Brest met 234 en Boulogne-sur-Mer met 113 dooden. „Deze cijfers", aldus merkt Ofi op, „kenmer ken in hun nuchterheid de En gelsche wreedheid tegenover Frankrijk beter dan woorden dat kunnen doen." Engelsch-Amerikaansch-Rus- sische geheime overeenkomst. Naar de Engelschê Nieuws dienst meldt, is er tusschen Groot-Brittannie, de Ver. St. en de Sovjet-Unie een geheime overeenkomst gesloten, welke betrekking heeft op de leve ranties van oorlogsmateriaal. Moordaanslag te Sofia. Te Sofia is een moordaanslag ge pleegd» op een burger in zrjn huis aan de Boulevard Ferdi nand. De daders, een man .en een vrouw, werden, dank zij de energieke hulp van de bevol king, gearresteerd. In het be lang van het verdere onder zoek zijn geen nadere bijzon derheden gepubliceerd. De Korpsführer van het N.S.K.K., Erwln Krauts, werd tijdens zijn bezoek aan Nederland ontvangen door den Rijkscommissaris, Rijksminister J Seyss-lnquart. SS Bildber. S. Fritz-Stapf-Pax m MOORD OP 16-JARIG MEISJE OPGEHELDERD. Men zal zich herinneren hoe in den avond van Zondag 21 Maart in een kuil op een stuk land aan den Winterweg te 's-Gravenhage het lijk werd gevonden van een 16-jarig meisje P. de V. en in de nabij heid daarvan de 22-jarige kap persbediende H. werd aange houden. Deze verklaarde des middags in een ijssalon met het meisje te hebben kennis ge maakt en een eindje met haar te hebben gewandeld. Omtrent haar dood waren zijn mededee- lingen zeer vaag. Een jongen had van den spoordijk af twee mannen ge bukt over een lichaam zien staan en daarbij een juffrouw. Deze en een der mannen had gezegd een dokter te zullen gaan halen, de jongen was zijn vader gaan waarschuwen. De man en de vrouw waren ech ter niet teruggekomen. Het onderzoek heeft uitge wezen dat het vermoorde meis je tal van personen chanteer de. Zij perste hun geld af of distributiebescheiden en een en ander nam in begin Maart zoo- danigen omvang aan dat de gedupeerden op een middel zonnen om van haar af tc ko men. Al deze personen kwamen op een avond bijeen om te be raadslagen wat hun te doen stond. De 26-jarige gehuwde vrouw van der H., die inmid dels eveneens gearresteerd is, had toen het plan geopperd haar maar eenvoudig van kant te maken met vergif. Dit plan vond instemming, waarop de ■ook aangehouden 30-jarige on gehuwde vrouw N. verklaarde dat zij thuis nog wel wat ver gif hiervoor had. Men besprak vervolgens hoe een en ander zou geschieden. Tenslotte verklaarde de 22-ja rige jongeman H., daartoe aan gezet door mej. v. d. H., zich bereid het toekomstig slacht offer vergiftige bonbons te presenteeren. Zooals afgesproken geschied de. Mej. M. besmeurde op 20 Maart eenige fbndantjes met vergif en de jongeman maakte een afspraak met het meisje. Den bewusten Zondag wandel de hg met haar langs de Troel- strakade en liet haar van de fondantjes snoepen. Toen hij oogenschijnlijk echter geen on middellijke uitwerking zag, werd hij bang. Gekomen op het stukje land aan den Winter weg, greep hij het meisje dan ook aan en pakte haar sjaal beet, dien hij stevig aantrok. Het slachtoffer pleegde verzet, gilde, en zakte kort daarop in elkaar. Op dit moment kwamen een vriend van den dader, die in middels eveneens is gearres teerd, en de vrouw N., die bei den het drama hadden gevolgd, toegeloopen en zouden H_ en de vriend het meisje, zooals afgesproken, in het water gooien. Juist toen zij het De verjaardag van Mussert. Naar de persdienst der N.S. B. o.m. mededeelt heeft Mus sert in het kabinet van den Leider te 's-Gravenhage Duit- - sche autoriteiten, gemachtig den en functionarissen van den staat ontvangen. Van de gele genheid om den Leider geluk te wenschen werd o.a. gebruik gemaakt door Hauptdienstlei- ter Schmidt, die, vergezeld door zijn naaste medewerkers, Mussert namens het Arbeitsbe- reich Niederlande der N.S.D.A. P. een borstbeeld van den Füh- rer aanbood en voorts namens Korpsführer Kraus diens por tret, terwiil hij als persoonlijk geschenk de portefeuille platte gronden van Nederlandsche steden in de 16e eeuw van Ja cob van Deventer overhandig de. Voorts maakten hun op wachting bg den Leider de plaatsvervangende leiders C. van Geelkerken en M. M. Rost van Tonningen, het hoofd van de secretarie van staat,'dr. J. H. Carp, de gemachtigden van den Leider voor staatsaangele- genheden en adviseurs van den Leider. Er waren voorts depu taties van het N.A.F., den N. A.D., Ned. Landstand en N. V.D. In Paushuize bestond Dins dagmiddag voorts gelegenheid den Leider geluk te wenschen, waarvan een zeer druk gebruik is gemaakt. De resultaten van de Itali aansche duikbooten. Het Itali aansche blad Messagero meldt dat de Italiaansche onderzeeërs tot dusver 29 vijandelijke oor logsschepen met een gezamen- lijken inhoud van 167.974 ton tot zinken hebben gebracht. Hieronder bevinden zich de slagschepen „Maryland" en „Mississippi" en de kruisers „Calypso", „Bonaventura", .Cairo" en „Leander". Botsingen tusschen Gaullis ten en Giraudisten. Te Port Lyautey is het tot ernstige incidenten gekomen tusschen aanhangers van De Gaulle eenerzijds en dissedente Fran sche troepen en Amerikaan- sche troepen anderzijds, waar bij er dooden en gewonden vielen. Mevrouw Roosevelt naar Brazilië. Mevrouw Roosevlt zal binnenkort, een bezoek brengen aan Brazilië. Omtrent het doel van deze reis is tot dusver nog niets bekend. lichaam zouden opnemen, kwa men er echter menschen aan werden zjj gestoord. De vriend en de vrouw maakte zich uit de voeten onder het voorwendsel dat zij een dokter gingen halen. De gearresteerde hoofdda ders en daderessen zgn voor de justitie geleid. Verder zgn bij deze zaak nog verschillende andere personen betrokken, die een minder belangrijke rol heb ben gespeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1