c I 9 PEYNENBURG a Hitten GENERA AL-VELDMAAR SCHALK ROMMEL ZIEK. Het opperbevel van de Duit- sehe weennacht maakte Dins dag: bekend: Toen de Engelschen in Octo ber 1942 hun groote offensief tegen de stelling van El Ala- mein begonnen, bevond gene- raal-veldmaarschalk Rommel zich in Duitschlandl Het lange verblijf in Afrika had tot zoo ernstige nadeelen voor zijn ge zondheid geleid, dat de toen steeds weer uitgestelde medi sche behandeling niet langer uitgesteld kon worden. Nadat de eerste berichten over den Engelschen aanval waren ont vangen,brak de veldmaarschalk tegen den zeer dringenden raad zijner doktoren in de nau welijks begonnen kuur af en keerde naar Afrika terug. Na de landing van de Engelsch Amerikaansche strijdkrachten in Fransch Noord-Afrika werd het slechts tijdelijk gedachte oponthoud bij zijn leger ver lengd!. Onder voortdurende aan vallen op een numeriek supe rieuren vfjand leidde de maar schalk zijn leger in een histo risch weergalooze ontwijkende manoeuvre tot naar Tunesië terug. Toen de gezondheidstoe stand van den veldmaarschalk steeds slechter werd. besloot de Führer, in overeenstemming met den wensch van den Duce, maarschalk Rommel bevel te geven na het bereiken van de stelling bij Gabes, onmiddellijk naar Duitschland terug te kee- ren voor het zoo noodzakelijke herstel van zijn gezondheid. Op 11 Maart 1943 meldde veld maarschalk Rommel zich in 't hoofdkwartier van den Führer en ontving hij aldaar als waar deering voor zijn unieke ver diensten in den tweejarigen veldtocht in Noord-Afrika van den Führer het eikenloof met de zwaarden en brillianten be- hoorende bij het ridderkruis van het ijzeren kruis. Gen.-veldmaarschalk Rommel is op het oogenblik aan de be terhand. De Führer zal hem na volle dig herstel van zijn gezondheid met een nieuwe taak belasten. Amerikaansche soldaten in overzeesche gebieden. Volgens een officieele mededeeling uit Washington, bevinden zich op het oogenblik 2 millioen Ame rikaansche soldaten, al dan niet actief, in overzeesche ge bieden. OPROEP VAN HELLER. Voor 't Duitsche Roode Kruis. Bij het begin van het vierde Kriegshilfswerk voor het Duit sche Roode Kruis heeft de Führer een oproep tot 't Duit sche volk gericht, waarin hij o.m. zegt: „Weer ligt een winter ach ter ons, die aan onze soldaten de hevigste gevechten te strij den en de zwaarste belastin gen te dragen gaf. En weer is met de verdienste van deze annen in het Oosten, dat een Het aand-uer loopt, de tijdt verglijt. Meer vrinden ('k wind daetom geen doeckjes) Geataegh desclfde kwaliteit Backt Peynenbtirg aijn Ktick-Krack coeek/es. Vraag Uw winkelier, misschien heeft hij se net ontvangen. crisis met succes werd over wonnen, waaraan elke andere weermacht ter wereld te gron de zou zijn gegaan. Alleen aan hun heldhaftigheid is het te danken, dat tenslotte de stormloop van den vijand niet alleen tot staan gebracht, doch in zeer hevige gevechten te ruggeworpen kon worden. Ook yan het Duitsche va derland worden wat betreft de arbeidsmobilisatie en offer vaardigheid zware eischen ge steld. En toch verzinken al Uwe offers in het niet. ver geleken bij de ontberingen en het lijden, die Onze soldaten nu voor den tweeden keer in het Oosten moesten doormaken. Dergelijke prestaties zijn ech ter alleen maar mogelijk door de liefde voor eigen volk en eigen land. Het is derhalve een eereschuld en een plicht van het vaderland, te toonen, dat U geen seconde uwe soldaten aan het front vergeet. Ik roep daarom het Duit sche volk voor den vierden keer op in het Kriegshilfswerk voor het Duitsche Roode Kruis zijn gemeenschappelqken bond van offervaardigheid te ver nieuwen om zoodoende aan onze soldaten den dank te be tuigen, dien zij meer dan rij kelijk vérdienen. Divisie Poolsche vrijwilligers in toode leger. ïn de contro verse over de Poolsch-Russi- sche betrekkingen valt een no vum op te merken, n.l. de door Moskou aangekondigde opstel ling eener divisie Poolsche vrijwilligers, die in de gelede ren van het roode leger zal strijden. Te Berlijn wordt dit feit gekenmerkt als een nieuw mid del der bolsjewistische infil tratie. De z.g. Poolsche divi sie beteekent niets anders dan de voortroep van het roode leger voor een door Moskou begeerd en opgeëischt land. Juweelenroof te Parijs. In een Parijsche voorstad zijn vijf inbrekers, die zich als agent van politie voordeden, de villa van een Nederlandschen dia manthandelaar binnengedron gen. Zij dwongen de vrouw des huizes haar juweelen, be staande uit parels en diaman ten, alsmede zilver en baar geld, totaal voor een waarde van 2 millioen francs, af te geven. Berlin houdt invasie in Europa vrijwel voor uitgesloten. Van bevoegde zijde te Berlijn wordt nog medegedeeld, dat de Britsche troepen er na vele massale aanvallen in zijn ge slaagd ten zuiden van Tunis bij Hamanfil in de Duitsche stellingen binnen te dringen en vervolgens door te breken, waarbij zij naar het zuiden zwenkten en nu dus in den rug van de Duitsche en Italiaan- sche troepen staan. De gevech ten gaan verbitterd verder. Nogmaals werd in de Wil- helmstrasse meegedeeld, dat de Duitsche soldaten tot en met de laatste patroon zullen vech ten alvorens zij den tegenstand opgeven. In tegenstelling met anders luidende berichten wordt mee gedeeld, dat,de Duitsche troe pen in het gebied ten Z.O. van Bizerta den strijd nog steeds niet hebben opgegeven, doch dat ook hier nog verbitterd wordt gestreden. Gen.-veldmaarschalk Rommel heeft het opperbevel van de Duitsche troepen in Afrika overgedragen aan generaal von Arnim, die thans de slotphaze van'den strijd in Tunesië leidt. Resumeerend stelt men te Berlijn vast, dat het Duitsche leger in Afrika volkomen aan de verwachtingen heeft beant woord. Het doel en den zin van den terugtocht van El Alamein naar Tunis is bereikt en met een bevredigend resultaat be kroond. Hadden de vijf in Afri ka staande Duitsche divisies niet zoo lang tegen de over machtige Amerikaansche en Engelsche troepen stand ge houden, dan zou het wellicht reeds dezen zomer of nog eer der tot een invasiepoging van de geallieerden zijn gekomen. Dit is verhinderd. De krijgs plannen van de geallieerden hebben een geweldig verlies menschen, materiaal en vooral aan tijd moeten boeken. Thans is men in Europa zoo ver, dat men een invasie waar dan ook en met welke massale concentratie aan troepen en materiaal ook met een gerust hart tegemoet kan zien. Vol gens den vertegenwoordiger van O.K.W. op de conferenties der buitenlandsche journalis ten is een invasie in Europa thans -niet meer mogelijk zon der dat de aanvaller daarbij ontzettende, bloedige verliezen lijdt. Afgezien daarvan houdt men een invasie te Berlijn vrij wel voor uitgesloten en men spreekt met vertrouwen over de uitgebreide verdedigings maatregelen, welke zijn geno men. ^O.OOO boeken vernield. Bij een brand in de nationale bi- DE 49STE VERJAARDAG VAN MUSSERT. Ter gelegenheid van den 49sten verjaardag van den Lei der der N.S.B. heeft Dinsdag morgen in den Stadsschouw burg te Utrecht een interne sa menkomst plaats gehad van het hoofdkwartier en andere genoodigden, waarin de secre taris-generaal 'der N.S.B.ir.! Huygen namens de beweging het woord heeft gevoerd tot den Leider. Spr. herinnerde eraan, dat het de eerste keer is, dat Mus sert zijn geboortedag herdenkt als leider van het Nederland- sche volk. De historie heeft ons, door den oorlog, in zeer moeilijke omstandigheden gebracht. Wij onderschatten de bezwaren van den huidigen toestand geens zins. Wij verhelen ons niet dat er bij enkelingen twijfel is ont staan aan den goeden afloop van dezen strijd, zelfs onder degenen, die, geplaatst op ver antwoordelijke posten, onder alle omstandigheden onwrik baar uitdrukking zouden moe ten geven aan hun vertrouwen in de toekomst Zij hebben een verkeerde, een onvolledige op vatting van het begrip „trouw". Onze trouw wordt geschraagd door de wetenschap en door het vaste geloof, dat wij overwin nen zullen, wat ons ook per soonlijk overkome Onze trouw aan u, Leider, is trouw aan het Nederlandsche volk waarvoor gij altijd op de bres hebt ge staan. Onze trouw is trouw aan Nederland en aan het nieu we Europa, trouw aan den Gefcroaanschen Führer Adolf Hitler. Dit besef zullen wij behou den, ook onder de grootste be proevingen. De leden der be weging moeten beseffen, dat er drie dingen noodig zijn om de uiteindelijke overwinning te be reiken. In de eerste plaats taai volhouden en een gestaag vol brengen van de zware en moei lijke plichten, die ons door het lot zijn opgelegd, daarna het toonen 'van een onuitputtelijk geduld en tenslotte, maar bo venal, het handhaven van een onbegrensd vertrouwen in den Leider. Ir. Huygen maakte zich de tolk van de geheele beweging met het uitspreken van den vu- rigen wensen, dat de Voorzie nigheid Mussert de kracht en de gezondheid zal geven om zijn historischen arbeid voort te zetten. De gemachtigde van den Leider voor de financiën, de heer Van Bilderbeek, bood Mussert als opbrengst van de loterij een bedrag van 90.000 aan ten bate van de stichting gezins- en jeugdzorg. En dit jaar voor het eerst bood de MIDDELBURG C Jfrets opgevischt. - Uit het water van den Been* houwerssingel haalde de vis- seher P. een damesrijwiel op. Daar de fiets naar alle waar- schijn!ijkheid van diefstal af- C komstig is, werd zij ter be schikking gesteld van den com- P" mandant der ordepolitie. Taseh ontvreemd. Bij de politie deed mej. J. M. v; A-H. aangifte van vermis- sing van een bruine papieren actetasch uit een etalage van haar winkel. Zij had vermoe'?"'3 dens tegen een jongen, die dien 1. middag verschillende artikelen bij haar kocht en den winkel verliet met een soortgelijke m tasch onder zijn arm. De poü- m tie stelt een onderzoek in Burgerlijke Stand GOES. Geboren rïnus Anti) Antje Minnaard. Robert Martnus Wilhelm, z. v. Leendert Adrianus Schot en Marle Vader. «3 Overleden: Paulus Petrus de Jonge, week; Anton lus Francis cus wrfijw- aus de Valk, 79 J. GRIJPSKERKE. GeborenKoroelSa, v. J. Louws en P. Melis; Susan na Fransina, d. v. A. Dingemanse 1 en P. Krijger. Overleden: Maatje Jannetje Holle- 4 brandse, 77 vr. van A. HutJs- man (overleden te Zundert). j VROUWENPOLDER. Ondertrouwd: g Pieter van Hekken, 36 J. en Lena 5 ft an Esseveld, 24 J. k 14 stedenatlas uit 1749. Nadat den 1 - Leider namens den jeugdstorm r uit het gewest West-Duitsch- j? land nog een bedrag aan geld en een cadeau ter hand waren J gesteld, sprak Mussert zijn naaste medewerkers in een korte rede toe. Hij merkte o.m. op. dat met name de laatste drie jaren zeer moeilijk zijn geweest. De natio- naal-soeialist, zoo vervolgde spr., strijdt voor zijn volk en zijn vaderland en waar het in dezen strijd het meest op aan- ga komt, is het karakter en het O fatsoen. Wie zoo strijdt, mag*é2® inderdaad de volle overtuiging a hebben, dat zijn idealen onder w alle omstandigheden verwezen- lijkt zullen worden. Ieder onzer heeft zijn taak te vervullen en moet dat doen voor 100 L Laat ons hopen, dat ons volk er aan het einde van dit jaar beter voor zal staan dan thans. Gjjj, mijne trouwe medewerkers, t bliotheek in de Peruaansche[beweging den Leider ook een hoofdstad Lima, werden on- persoonlijk cadeau aan in den geveer 70.000 boeken vernield, vorm van een groote gekleurde Feuilleton MUZIEK IN HET DUIVELSSTEEGJE 35) door S. BROCKHOFF. „Aha", zei Alex. „Dien moe ten we eens wat nauwkeuriger beschouwen. Het zou wel in teressant zijn om te weten hoe hun verhouding was." Gerda kauwde ingespannen op een grashalm. „Laat hij veel na?" vroeg zij. Joep knikte tegen de blauwe verten, die in de zomersche lucht verschemerden. „Dank je. Meer dan voldoende. De „Vinum", op één na de groot ste wijnfirma van het land, het huis in de Heerenstraat een villa in Bovenkerk en nog een dozijn andere bezittingen, waaronder die twee huizen in het Duivelssteegje." Alex schrok. Bij ons? Waar dan?" „Dertien en vijftien. Die twee die leeg sthan. Wist-je dat niet? Dertien heeft hij pas kort geleden van jouw hospes gekocht." Spreek me niet over dat monster", weerde Alex la chend af. „Met hem kom ik nooit in aanraking. Een rare kerel. Wat die overigens een geld verdient met zijn vogel winkel! En daarbij is hij vuil en gierig." „Laten we meneer Bark maar met rust laten. Die heeft met Kampscholte niets te ma ken", meende Gerda. „Wie weet", riep Joep. „Ik zou best zin hebben, dien me neer eens op de vingers te kij-j ken." Alex was het er niet mee eens. Bark was een lafaard. Die liet zicJpBist niet met der gelijke zaken in. Öp de weide met de gouden boterbloemen werd nog veler lei besloten dien middag onder den vredigen zomerhemel. Er werd overlegd <en ten slotte waren ze het samen volkomen eens, wat er gedaan moest worden. Joep zou buiten den dienst om mijnheer Frederik Kampscholte voor zijn rekening nemen. Alex zou een oogje op Bark houden. Eerst verzette hij zich daartegen, maar hij liet zich overhalen. Gerda zou voorloopig in re serve blijven. Misschien kon zij te weten komen, wat er in die geheimzinnige pakjes gezeten had, die haar vader aan de dames had overhandigd. Toen de zon begon te dalen reden de jongelui, met zich zelf en den mooien Zondag tevreden, weer naar de stad. Overigens riep de plicht Alex alweer, want op Zondag begon de Elite bar al om half acht. Joep probeerde Gerda nog voor een bioscoopje over te halen, maar daar had zij geen lust in. Zij wilde haar vader niet alleen laten. Hopelijk kwam hij ditmaal 's avonds thuis. HOOFDSTUK XV. Apen nootjes voor Lorre. Het Duivelssteegje droomde %'erlaten, stoffig en warm, het stüle middaguur. De zon newijzer op de Pieterskerk wees aan, dat het drie uur was. Slechts weinig voorbij gangers, die van de markt naar het plein gingen passeer den het straatje. Van haar kamer uit kon Gerda ze allemaal ongezien bestudeeren. Haar kamertje lag geheel in de schaduw, half verscholen achter den hoogen boom. Van haar jonge jaren af, was dat haar lievelings plaatsje. Zij zat met opge trokken beenen op de breede vensterbank. Vandaag stond haar venster wijd open, het was heel warm buiten. Opeens werd de stilte ver broken. De valsche en schrille klank van een orgel verscheur de de rust van het steegje. (Wordt vervolgd.) Plaata- kunt het geloof in de overwin ning van ons werk behouden, ornaat ook ik het nog ten volle heb. In de middagbijeenkomst in den Stadsschouwburg, waren o.a. al diegenen aanwezig, die in aanmerking waren gekomen voor een der eereteekenen „Strijd en offer" of „Dienen en volharden". Ook thans was het de secretaris-generaal, die eerst i het woord voerde. Aan de meest prominente dragers en draagsters van het eereteeken, reikte Mussert vervolgens per soonlijk het onderscheidings- teeken uit. In zgn rede tot de nieuwe dragers van het eere teeken, zeide Mussert o.m., dat in de twaalf jaren van strijd, welke thans voorbij zijn, de be weging in een zee van moei lijkheden als een rots in de branding is blijven staan. Wij zende op het eereteeken, merk te Mussert op, dat zij, die dit teeken hebben verdiend, in de eerste plaats hun trouw heb ben betoond. Na aangehaald te hebben, dit teeken waardig en als een eenvoudig en trouw werker te dragen, zeide de Lei- 1 Öer: „uw taak en verantwoor delijkheid zijn grooter gewor den. Ik weet dat ons leven in dezen tijd moeilijk is, maar ook mijn weg gaat niet over rozen. Laten wij denken aan hen, die hun leven offeren aan het f/j Oostfront. Boven de moeilijk- heden van dezen tijd gaat ons geloof in de toekomst." Ir. Huygen sloot met een kort woord deze samenkomst. Staande zongen hierna de aanwezigen het zesde couplet van het Wilhelmus. In de ambtswoning van den commis- saris van de provincie Utrecht had tot slot van dezen dag een i G a c a c t: w. u S eu ra

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2