X liiichtgevaar I Diet telcfoneeren het gaat om menschenlevens Zweedsche humanitaire hulp aan vele landen. Hoewel het. zelf op het gebied van de ver zorging met levensmiddelen en andere noodzakelijke gebruiks voorwerpen vaak groote moei lijkheden ondervindt, doet Zweden zijn best om den on- schuldigen oorlogsslachtoffers in een aantal landen humani taire hulp in velerlei vorm te verleenen. Zes en zeventig pro cent van het Zweedsche volk heeft direct of indirect bijge dragen tot de hulpverleening ten gunste van de Noorsche landen, en wel 62 procent in den vorm van contanten en 14 procent in den vorm van gif ten in natura, overurenloon enz. De hulpverleenini thans in hoofdzaak gericht op het helpen van noodlijdende kinderen. In totaal worden thans ongeveer 50.000 Finsche en Noorsche kinderen door ver schillende Zweedsche organi saties verzorgd en bovendien wordt ook hulp verleend aan Fransche en Belgische kinde ren. Voorts is Zweden in staat om door het beschikbaar stel len van schepen voor levens- middelentransporten naar Griekenland en de verdeeling der levensmiddelen, hulp te brengen aan de Grieksche be volking. Thans varen er voor dit doel 11 Zweedsche roode Kruis schepen, die ongeveer 15.000 ton graan alsmede be paalde hoeveelheden andere voedingsmiddelen per maand vervoeren. De levensmiddelen worden onder contröle via on geveer 1600 plaatselijke comi té' s die over heel Griekenland verspreid zijn, gedistribueerd. Bij bepaalde gelegenheden zijn er door het comité te Athene alleen 600.000 maaltijden per dag verstrekt. Andere Zweed sche organisaties hebben er veel toe bijgedragen om door het oversturen van boeken, muziekinstrumenten, sportarti. kelen e.d. het leven der krijgs- vangenen iets te veraangena men. Fransche politieke arrestan ten vrijgelaten. Naar aanlei ding van den dag van den ar beid heeft de chef der regee ring. Laval, last gegeven tot vrijlating van een aantal poli tieke arrestanten uit concen tratiekampen. Arbeldsdienstplfoht In Ame rika. Naar de Daily Express meldt, heeft president Roose velt aan de journalisten mede gedeeld, dat hg voornemens i; een een-iarigen arbeidsdienst plicht in te voeren voor jonge arbeiders en arbeidsters. Nederlandsche Landwacht vangt haar taaie aan. De Nederlandsche Land wacht heeft thans haar in trede gedaan. Uit alle deelen van het land zijn de tot het eerste contingent behobrende vrijwilligers van deze troepen, die geheel uit Nederlanders bestaan en die tot taak heb ben binnen Neerlands grenzen de verdediging des lands op zich te nemen, naar hun gai nizoensplaatsen getogen. Nog geen twee maanden geleden werd de verordening van den Rijkscommissaris afgekondigd, die binnen het raam der SS deze Nederlandsche Landwacht instelde. Daarop zijn de aan meldingen en keuringen ge volgd en van nu af verricht de Landwacht haar werk zaamheden, terwijl zij tevens den grondslag vormt voor het toekomstige nieuwe Neder landsche leger. Aanvankelijk zijn het er enkele duizenden in den lande, die zich voor dienst neming bij de Landwacht heb ben opgegeven, doch het laat zich aanzien, dat hun aantal ster' zal stijgen. Aanvankelijk zullen Duit- sche SS-officieren als leiders dezer .and wacht fungeeren, doch zoo spoedig mogelijk zul len zij door Nederlanders wor den vervangen. Verscheidene Nederlandsche onderofficieren zijn reeds bij onze Landwacht ingedeeld. De strijd bij Leningrad. De A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt dat tijdens den groo- ten afweerslafr ten Zuiden var het Ladogameer en rondom L -ningrad de strijd het hevigst woedde in een smal moerasge bied ten Zuiden van het meer, dat de bolsjewisten ten koste van veel bloed en materiaal veroverd hadden en dat ten slotte door de Duitschers werd ontruimd, daar de nog meer naar het Zuiden liggende heu velruggen betere verdedigings- mogelijkheden boden, 'n Duit- sche oorlogsverslaggever be schrijft thans in een uitvoerig artikel het verloop van den strijd ter plaatse. De bolsje wisten verloren hier meer dan 270.000 man aan dooden en ge wonden, 693 vliegtuigen eri rond achth .ïderd pantserwa gens. Vierduizend bolsjewisten werden gevangen genomen. Hoewel de sovjet-Russische le gerleiding alles in het werk stelde om naar Leningrad door te breken, hielden de Duitsche troepen en eenige afdeelingen Ne derlandsche vrij williger! heldhaftig stand. Mét succes verdedigden zij hun stellingen aan de Wolchow, de Newa en aan den rand van Leningrad. Kerk- en Schoolnieuws Vit de Chr. Gercf. kerk. Ter jongste vergadering van de classis Dordrecht der Chr. Gerei, kerk,, die o m. de geheele provin cie Zeeland omvat, werden tot le den van het moderamen gekozen de heeren ds. G. H. Polman te Gorïnchem, presses, ds. H. Hoo- gendoorn te Zierikzee, assessor, ds G. A. Zijderveld te Zaams'.-ag. scriba en ouderling J. van Dongen van Dordrecht, quaestor. Tot afgevaardigden naar de part. synode van het Zuiden werden gekozen als primi de predikanten ds. J. van Doorn te 's-Gravendeel. ds C. Smits te Dordrecht en ds. G.' Wisse te Middelburg en de ouderlingen H. Alblas, J. van Don gen en W. Korporaal Als secundi werden gekozen de predikanten ds. H. Hoogendoorn te Zierikzee, ds I. de Knijff te Papendrecht en ds. G. A Zijderveld te Zaamslag en de ouderlingen P. de Kroo, J. Opmeer en H. C. Vos. Naar aanleiding van de mededee- lingen van prof Wisse over den kerkelijken toestand te Breda werd de gemeente Dordrecht aangewe zen om aldaar een nader onder zoek in te stellen en dwalende ge meenteleden een persoonlijk bezoek te brengen. T.a.v. de nieuwvoorgestelde clas- sisindeeling sprak de vergadering uit dat zij bij de bestaande indee ling wénscht te blijven, aangezien de voorgestelde classis Middelburg te klein is. De classis besloot dit Jaar In verband met de huidige omstan digheden geen zendingsdag te hou den Wat de consulentschappen betreft werd ds. A. M. Franêsen te Biezeliirge benoemd als consu lent van Vlissingen en Zierikzee. ds. H. Hoogendoorn als consulent van Middelburg en Zaamlag en ds. G. A Zijderveld als consulent van Biezelinge. De gemeente Biezelinge zaJ 6 October a.s. de volgende vergade ring bijeenroepen. YERSEKE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door Gez. DUINKERK®, Schuttershof. Burgerlijke Stand GOES. Overleden: Jacobus Droo- gcra, 77 echtgen. v. Krina Potter. Geboren: Roberdlna Johanna Mar- ka, d. v. Aalbert Cornells JCngel- breebt en Heiltje van Luijk. Ondertrouwd: Marlen Roolker, 19 j. en Lijdia PletcrneUa HeUnsdljk, 18 J. Lodewljk Petrus van der Giessen, 25 J. en Maria Elisabeth WilhelmSna den Herder, 27 J. WESTKAPELLE. Getrouwd: J. C. Wolters, 31 J. te '6 Gravenhage en P. Stoel, 36 j. DOMBURG. Geboren: ChrlBtlaan, z. v. Cornells Joziasse en WUlcmlna Wïoge. Pleter Willem, z. v. Pletcr Karei de Haas en Ellse Vervat. Ondertrouwd: Adriaan Wisse J.m., 26 j. en Lelntje Jongepler, jd., 26 3. AAGTEKERKE. Getrouwd: 8. Dek ker, 26 J. en E. J. Louws, 21 J. Ondertrouwd: J. de Witte, 33 3. cu A. Provoost, 22 j. M. Mathljsse, 26 3. en M. Hugense, 24 3. J. H. Coppens, 2S j. en M, A. C, Trimpe Burger, 28 J. Geboren: Lecndert Leunis, van A. Wouters en J. C. WJUemae. Si mon, z. van S. Maljaars en E. Kop- pejan. Adrlana, d. van J. Wisse en E. de Visser. Maria, d. van J. van Eljzeren en J. Kaljouw. Gerrlt, z. von W. Sturm en M". Dekker. OUDELANDE. GetrouwdMaarten Jan Paauwe, 22 3., to Baarland en Jannetje v. Schalk, 20 J., te Oude- lande. Geboren: Paulus Petrus, z. v. Jan 'der Jonge «n Anna Daal man. Feuilleton MtlZIEK IN HET DU IVELSSTEEG JE 29) door S. BROCKHOFF. In het Duivelssteegje wemel de het van menschen. Het middaguur was aa gebroken en nu vulde een stroom van marktbezoekers het nauwe straatje. De zon, die loodrecht boven de nauwe gevels stond verhitte de grauwe steenen. De vensters stonden wijd open om de zeldzame vroolijkheid binnen te laten. Alleen 13 en 15 lagen als gestorven achter de gesloten vensterluiken. Professor Van Hagen be vond zich in het laboratorium werd den hoofdinspecteur me degedeeld. En dat kwam hem juist van pas. Want hg had allang gewenscht de kelder ruimte van dat geheimzinnige huis eens te kunnen bekijken. Men ging eenige versleten trappen af, en nog voor zij konden kloppen ging de zwaai eikenhouten deur open. „Waarmede kan ik u van dienst zijn?" vroeg de profes sor hoffelijk. Wieiers stelde ach voor. Professor Van Hagen toonde met geen enkel gebaar, dat hjj verbaasd was. Evenmin liet hij merken, dat hij Joep ken de. „Wij kunnen ons onderhoud het beste in het laboratorium voeren". De heeren volgden hem door een klein kamertje, dat kenne lijk bewoond werd. Een veld bed, een ijzeren kast, een waschtafel. „Hier slaapt de nachtwa ker," verontschuldigde de pro fessor zich.„In opdracht van de „Chefa" bewaakt hij 's- nachts het laboratorium. Dat zult u wel weten, Inspecteur". Bepaald gemakkelijk zat men in het laboratorium niet. Er waren maar twee stoelen aan wezig en die hingen nog half uit elkaar. Op de ongewoon lange tafel verdrongen zich on telbare flesschen en retorten en een ingewikkeld bouwwerk van glazen buizen en metalen cylinders. Hier deed de profes sor waarschijnlijk zijn proefne mingen, waarover zoo veel werd gefluisterd. De geheele ruimte was door twee sterke VLISSINGEN Tentoonstelling vogels en vogelbescherming. Voor de vogels en het leven dezer gevederde diertjes heeft altijd een groote belangstelling bestaan. Dit blijkt wel uit het groote aantal boeken, over dit onderwerp, dat op de tentoon stelling „Vogels en Vogelbe scherming" in de Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier, die in samenwerking met de afd. van de Vereeniging voor Dierenbescherming van 315 Mei wordt georganiseerd, ter inzage ligt. Er zijn boeken van den laats ten tijd met schitte rende foto's, maar tevens kan men genieten van beschrijvin gen van vogels in een boek, dat in 1790 gedrukt werd. De prenten in dit boek zijn zeer zeker de moeite waard aan dachtig bekeken te worden. Foto's en teekeningen van vo gels. opgezette yogels, vogel nestjes en zaken op het gebied van de Vogelbescherming com- pleteeren de tentoonstelling, waar reeds vrij veel belang stellenden een bezoek brachten. GOES Rijwieldiefstal. De heer C. B. M. te Vogel waarde deed aangifte van de vermissing van zijn rijwiel dat gisteren eenigen tijd onbeheerd voor een winkel aan de Kreu- kelmarkt stond. Voorts kwam nog een aangifte binnen van een vermoedelijke vermissing van een rijwiel. De politie stelt in beide gevallen een onder zoek in. Tweede kapelaan. De heer J. Greiteman, thans kapelaan te Schiedam, is tot tweede kapelaan in de parochie Goes benoemd. Rouwdienst ds. Stelnz. Naar men ons mededeelt zal Donderdagmiddag één uur een rouwdienst voor wijlen ds. Steinz in de Groote kerk wor den gehouden. Den laatsten t tl d had het aantal post diefstallen in Arnhem een schrikbarer deu omvang aangenomen. Vrijwel m pakket met levensmidde- of rookgerei bleek den ge adresseerde meer te bereiken. Thans is een hulpbesteller aan gehouden, dlie in het bezit bleek te zijn van. een postpakket, waaraan zich nog een gedeelte van een label bevond. Na een langdurig verhoor viel de man door die mand en het bleek dat de politie een goede vangst had gedaan. Zijn verklaringen wezen uit. dat hier een georganiseerde bende aan het werk was, die haar practijken met groote brutaliteit uitoefende. Zelfs op de perrons van het Arnhem- sche station - werd de inhoud van postpakketten nagekeken en werden pakketten ont vreemd. Tenslotte bevonden zich aan het politiebureau 22 hulpbestellers in arrest. electrische lampen verlicht, de dikke vensterlooze muren slo ten ieder geluid van buiten af. Ondanks het vele licht maakte het laboratorium een eenigszins somberen en geheim- zinnigen indruk. Misschien dat dat lag aan de gaanderij, die boven, dicht bij het pla fond langs den muur liep en waar waarschijnlijk dingen verborgen waren, die de pro fessor niet gaarne liet zien. In een hoek stond een groote kist, waarin een hoeveelheid lappen stof. Joep vroeg zich af wat men op een laborato rium met lapjes moet begin nen. Dat maakte hem een beetje ongerust. Het leek hem beter den hoofdinspecteur niets van die ontdekking te zeggen. ..Wij zouden graag een paar inlichtingen van 11 hebben, pro fessor", begon Wieiers. „Het is een ernstig geval en ik hoop, dat u ons niets zult verzwe gen. Vanmorgen is de heer Kampscholte in een cabaret vermoord gevonden". Hij zweeg even om na te gaan hoe Van Hagen op die mede- deeling zou reageeren. MIDDELBURG Diefstal van ongeveer 1800. Kort geleden vermiste een winkelier alhier uit zijn brand kast een geldsbedrag van 780.en eenigen tijd nadien 1085 uit een doos in zijn win- ken. Aangifte bij de politie volgde. De opperwachtmeester rechercheur Van Almkerk heeft thans de hand op den dader gelegd, nl. een zekeren J. C., wonende te Middelburg, die een bekentenis heeft afge legd. Hij is ter beschikking ge steld van den Politieofficier en na verhoor en bekentenis heen gezonden. Het eerstgenoemd bedrag was reeds door verdachte be steed. Op het bedrag van 1085.kon beslag worden gelegd. Diefstallen Juffrouw U. C. M. B. vermis te uit haar woning een paar wollen wanten, een sjaal, een rok, een electrisch kussen, en kele schortjes en wat zomer stof. Zij deed hiervan aangifte bij die politie die thans een on derzoek instelt. M. C. de V. uit St^. LaurenS Icwam bij de M'burgsche poli tie aangifte doen, dat uit een zending chocolade en suiker werk, die hn van St. Laurens naar Goes had gestuurd, tn,'. dens het vervoer een en andé, is verdwenen. Ook hiernaar wordt een onderzoek ingesteld. Verder verdween er nog een damesrijwiel, eigendom van mej. J. R., die de fiets op een der kaden achter een hek voor een huis zette, maar haar niet op slot deed. Eenigen tgd later, toen zij weer buiten kwam, was haar fiets verdwenen. Aangifte bjj de politie volgde. In Bpertyd op straat. Na acht uur werden gp straat aangetroffen mej. A. R. en de heeren J. J. v. V. en T. V., die geen van allen gerech tigd waren zich daar op te hou den. De beide eerstgenoemden kregen ieder een politioneele waarschuwing, terwijl laatst genoemde werd geverbaliseerd HU wilde met verlof. De arbeider G. A. W. van bulten Zeeland, wilde met ver lof, doch had hiervoor geea toestemming. P. v. Z. bewerkte toen voor W. een stempel dat op diens z.g. Ausnahmegeneh- migung staat, met bleekwater waardoor W. wel met verlof kon gaan. Hg werd met zgn vervalscht bewijs evenwel ge snapt en kreeg wegens het ge bruik van een valsch geschrift een procesverbaal. Van Z. werd geverbaliseerd wegens valsch- heid in geschrifte. Waarschuwing en bekeuring. L. C. S., die lijdende op een rijwielpad een anderen wielrij der aan de rechterzijde pas seerde, kreeg een politioneele waarschuwing. Ook op een rg- wielpkd passeere men links! De economische dienst maak-, te nog proces-verbaal op tegen D. P., die aan het publiek alco holhoudenden drank verkocht Ter beschikking gesteld. Dinsdagmorgen xs de dader van den diefstal van 10.000 ten nadeele van de Ned. Bank ter beschikking gesteld! van den officier van justitie bjj de Arrondissementsrechtbank te Mi ddelburg. „Troost-ln-nood". De tweede Troost-in-nood- avond, uitgaande van de Ger. Kerk, zal thans Zondagavond a.s. worden gehouden. Prof. Wjsse zal dan spreken over .,De Lentetalc en de teekenen der tjjden". Gouden huwelijksfeest. Heden yiert het echtpaar J. JongepierVerhage, Veersche Singel 150, alhier, zijn gouden huwelijksfeest Jen 3-jarig meisje dat aan de hand van haar zusje op dien Stationsweg te Leiden wandelde, rukte zich plotseling los om den rijweg over te steken. Het kind kwam daarbij onder de wielen van een juist voorbijrijdende tram en werd vrijwel óp slag gedood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2