-PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vroegere studeerenden moeten zich melden. Harde afweergevechten aan Koeban-bruggehoofd .943, i het oort- WOENSDAG 5 MEI 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 12.05. BIJ abonnement speciale prys. Kleine advertenties 1 —at, dlenstaanvragi 180ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 103 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad jsjjn gevestigd te: Vllaslngen: Redactla en Administratie Walstr. 68-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd teL 578; Middelburg: Londenache Kaal 20, Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes; Redactie en Admlmatratlo Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2175; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35, teL 21. r Op grond van par. 64 van de verordening tot bescherming ider orde 1943 beschik ik met verwijzing naar het door den 1 rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied afge- (kondigde poütiestandrecht voor het geheele1 bezette Neder- '»andsche gebied tot handhaving van de openbare orde en veiligheid: Alle mannelijke personen, die in het studiejaar 1942/43 een Nederlandsche universiteit of hoogeschool bezochten en hun studie nog niet volgens het leerplan beëindigd hebben, moeten zich met uitzondering van de onder 3 genoemde studeerenden op 6 Mei 1943 tusschen 10 en 18 uur voor de Inschakeling b\j den arbeidsinzet melden by de volgens de plaats van hun ver blijf bevoegd z|jnde commandanten der SS- unci Polizeisiche- rungsbereiche, en wel voor het Polizeisicherungsbereich Gelderland in Arnhem, rest. Royal, Jans. Binnensingel 1 Overyssel in Hengelo, rest. Haverkade, Enschedesche- straat 132; Groningen, Friesland en Dnenthe in Groningen, rest. Har monie, K|jk in 't Jatstraat; Limburg in Maastricht, Kweekschool, Tongerscheweg 135; Zuid-Holland in Den Haag, Nieuwe Frederikkazerne, Alke- madelaan; Noord-Holland in Amsterdam, Koloniaal Instituut; Noord-Brabant en Zeeland in Tilburg, Willem 2-kazerne; Utrecht in Utrecht, Seypsstijn-kazerne. 2 1) De tot aanmelding volgens 1 verplichte personen moeten b|j de aanmelding hun persoonsbewijs toonen. Bovendien moe ten worden medegebracht: stamkaart, levensmiddelenkaart en aanwezige arbeidspapieren, alsmede mondkost voor een dag. 2) Zij moeten gewone burgerkleeding b|j zich hebben. Zij moeten daagsche en Zondagsche kleed ing, wollen dekens, on dergoed en werkschoeisel meebrengen. De geheele bagage mag .den inhoud van twee handkoffers niet te boven gaan. 3 De bepalingen onder 1 en 2 gelden niet ten aanzien van studeerenden, die vóór het van kracht worden van deze be schikking een verklaring overeenkomstig par. 2 der verorde ning nr. 28 1.943 tot verzekering der orde aan universiteiten of hoogescholen hebben afgelegd en in het bezit zijn van de .bevestiging door universiteit of hoogeschool van het afgeven van deze verklaring. 4 1) Wié in strijd met de bepalingen van deze beschikking handelt of ze tracht te ontduiken, wie in het bijzonder de verplichting tot aanmelding niet nakomt of wie opzettelijk of door nalatigheid onware mededeellngien doet, wordt gestraft niet gevangenis en boete tot onbeperkte hoogte of met een I dezer straffen, voorzoover niet volgens andere bepalingen een strengere straf bedreigd is. 2) Voor aanstichters, medeplichtigen en helpers geldt de- zelfde straf als voor den dader zelf. 3) Maatregelen van de Sicherlieltspolizel, in het bijzonder Overbrenging naar een strafwerkkamp, biyven voorbehouden. 4) Zjj, die het ouderlijke gezag of de voogdij over de onder 1 genoemde personen uitoefenen, zyn mede verantwoordelijk voor het verplichte verschijnen dezer personen. Tegen hen biyven maatregelen der Slcherheitspolizel voorbehouden, ook wanneer zy niet strafbaar zijn volgens het onder 1) en 2) bepaalde, x 5 Deze beschikking wordt door haar afkondiging van kracht. Der HÖhere SS- und Polizelftihrer belm Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Geblete: Rauter, SS-Gruppenfilhrer und Generalleutnant der Polizei. NIEUWE LUCHTAANVAL OP ANTWERPEN. Amerikaansche bommenwer pers hebben naar het D.N.B.' vérnéemt Dinsdag hun terreur- aanval op de burgerbevolking van Antwerpen herhaald. Zij bombardeerden laat in den middag van groote hoogte woonwijken der stad. Ongeveer 45 bommenwerpers van het type Boeing naderden op 7500 meter hoogte, bege leid door talrijke jagers van het type Spitfire. Onmiddellijk stegen Duitsche jagers op, ter. wijl de Duitsche luchtdoelbat terijen een doeltreffend ver- sp.erringsvuur legden. Wederom zijn er dooden en gewonden onder de burgerbe volking, ook kinderen. De Duitsche afweer slaagde er .echter in een slachting als van 5 April te voorkomen. Een Viermotorige bommenwerper en een Spitfire stortten, door het luchtdoelgeschut getroffen, aan den rand der stad neer. De gevechten nabij Krymskaja Na afweer van den vierdaag- schen ononderbroken stormloop der bolsjewisten op die Duitsche stellingen ten Oosten van Krymskaja heeft de Duitsche leiding, naar het DNB ver neemt, haar formaties terug getrokken op de sedert lang versterkte verdedigingsstelling vlak ten Westen van Kryms kaja. Toen de vijand in de och tenduren van den 4en Mei op nieuw met sterken steun van artilerie en vliegtuigen de oude stellingen aanviel, vond hij de ze slechts bezet door de ach terhoede, die vechtend terug trok naar de nieuwe stellingen en den vijand na vernietiging van de belangrijke militaire installaties slechts, een stad overliet ontdaan van alle voor raden en oorlogstuig. 4067 Sovjet-vliegtuigen neer geschoten. Naar van bevoegde militaire zjjde verluidt, zyn aan het geheele Oostelijke front van Januari tot April 4067 Sovjet-vliegtuigen neergescho ten. De massamoorden in het bosch van Katyn. Een commissie van vooraan staande vertegenwoordigers van gerechtelijke medici en criminalisten der Europeesche universiteiten en andere pro fessoren van de medische fa culteiten, w.o. dr. de Burlet, hoogleeraar in de anatomie aan de Universiteit te Gronin gen, heeft de massagraven van de Poolsche officieren in het bosch van Katyn b|j Smolensk aan een wetenschappelijk on derzoek onderworpen. De commissie heeft persoon lijk enkele Russische inheem- sche getuigen verhoord, die o.a. bevestigden, dat in de maan den Maart en April 1940 bijna dagelyks groote spoorweg transporten met Poolsche offi cieren op het nabij Katyn gele gen station Gniesdowo uitgela den, in arrestantenwagens naar het bosch van Katyn overge bracht, later nooit weer gezien werden. De commissie kwam na haar onderzoek tot het volgende sa menvattende rapport: In het bosch van Katyn zijn door dJe commissie massagra ven van Poolsche officieren onderzocht, waarvan er totdus- ver zeven geopend zijn. Daar uit werden 982 lijken tevoor schijn gehaald, onderzocht, ten deele wend! daarop lijkschou wing gehouden, en reeds voor 70 procent werden z|j geïden tificeerd. De lijken vertoonen als doodsoorzaak uitsluitend schoten in den nek. Uit de ge tuigenverklaringen, de bij de lijken gevonden papieren, dag boeken, kranten enz. blijkt, dat het ter doodi brengen in de maanden Maart eu April 1940 heeft plaats gehad. Daarmede zijn volkomen in overeenstem ming de in het protocol ge schilderde bevindingen aan de massagraven en de afzonder lijke lijken der Poolsche offi cieren. De successen der Duitsche duikbóoten. Een oorlogsver slaggever der marine heeft 't D.N.B. met betrekking tot de reeds gemelde successen der Duitsche duikbooten in de maand April o.m. verklaard: Wanneer er een pauze ont staat in de publicatie van ex tra berichten omtrent succes sen der Duitsche duikbooten, dan is men vaak geneigd dit den duikbooten kwalijk te ne men, of maakt men zelfs ge volgtrekkingen met betrekking tot de kansen op succes. Er zyn in den duikbootoorlog ech ter vele factoren, die invloed hebben op de successen. In de eerste plaats het weer. Op den Oceaan zyn geen vaste w.egen. Zelfs bij massaal gebruik van duikbooten kan het duikboot- net niet zoo dicht zijn, dat elk convooi of elk afzonderlijk va rend schip daarin terecht moet komen. Desondanks vinden de duikbooten den vijand. Zjj heb ben dat bewezen en zullen het ook in de toekomst bewijzen, te meer omdat de vijand geen afweermiddel bezit, dat de Duitsche duikbooten in het de fensief zou kunnen drijven. De toenemende vijandelijke lucht vloot kan ook niet als zooda nig gelden, hoewel moet wor den toegegeven, dat van land of op den Atlantischen Oceaan van schepen startende vliegtui gen de Duitsche duikbootbe manningen veel te doen ge ven. Hun strijd is daardoor nog harder geworden, doch het afweermiddel heeft de vijand ook in het vliegtuig niet ge vonden. Op de resultaten in een be paald tijdvak wordt ook in vloed uitgeoefend door het feit dat er soms minder convooien onderweg zjjn. Bij het opmaken van de ba lans komt het echter niet aan op het resultaat van een NIEUWE, GUNSTIGE STELLINGEN IN TUNIS BETROKKEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: De vjjand heeft de zware aanvallen op het Koeban-brug- gehoofd voortgezet, maar ook gisteren geen successen kun nen bereiken. De harde af- weergevechten duren voort. Aan de rest van het Ooste lijke front is de dag rustig verloopen. Zware artillerie van het le ger heeft met succes voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad beschoten. Aan het front van Tunis hebben geen belangrijke ge vechtshandelingen plaats ge vondenBinnen het oestek van. systematische bewegingen be trokken onze troepen in den Noordelijken sector, in het eerst ongemerkt voor den vij and, nieuwe, gunstige stellin gen. Daarbij werd de stad Ma- teur na vernietiging van de voor den oorlog belangrijke in stallaties zonder strijd aan den vijand overgelaten. B|j aanvallen overdag van Britsche vliegerformaties op de kusten van de bezette Westelijke gebieden werden 14 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 12 bommenwerpers neer geschoten. Twee eigen jagers gingen tijdens luchtgevechten verloren. Bekendmaking. 'S-AVONDS EEN UUR LATER OP STRA\T. Om economische redenen wordt de tijd waarna men zich 's-avonds niet op den openba ren weg mag bevinden, tijdens den duur van het poütiestand recht, met ingang van Woens dag 5 Mei 1943 nader bepaald op 21.00 uur. Ik verzoek de be volking aan de uren waarin men zich niet op den openbaren weg mag bevinden, dus van 21.00 tot 04.00 uur strikt de hand te houden, daar tegen overtreders zeer streng zal worden opgetreden. Der Höhere SS-und Poüzeiführer Nordwest (w.g.) Rauter, SS-Gruppenfünrer und Gene ralleutnant der Polizei. Vertraging in binnenlandsch telegraafverkeer. In verband met de groote toeneming van het telegraaf verkeer, moet met ernstige vertraging van binnenlandsche telegrammen worden rekening gehouden. Vijandelijke luchtaanval op Contstantza. Maandag hebben, 'naar het telegraafagentschop Rador meldt, v|jandel|jke vliegtuigen de stad; Constantza aangeval len en enkele bommen neerge worpen, waardoor geringe ma- terieele schade wérd aange richt. De bevolking leed onbe- teekenende verliezen. Van de aanvallende vliegtuigen wer den er twee door Duitsch-Roe- meensche jagers en de lucht doelartillerie neergehaald. Vijandelijke duikboot in den grond geboord. Een Italiaan- sch corvet heeft een vijande lijke duikboot in den grond geboord. De commandant, 5 of ficieren en 41 leden der be manning werden gevangen ge nomen. Successen van de Japansche marine. Naar het Japansche hoofdkwartier bekend maakt is het den Japanschen duikbooten van April tot begin Mei gelukt om in hét Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan de vol gende resultaten te behalen: 3 vijandelijke transportschepen van 12.000 brt., een transport schip van 8.000 brt. en een an der van 6.000 brt. werden tot zinken gebracht. Daarmede heeft de Japansche marine sinds haar eersten luchtaanval op de baai van Oro van 28 Maart 35 vijandelijke trans portschepen met een gezamen- lijken inhoud van 220.000 brt naar den bodem der zee ge jaagd. Zij waren vol geladen met wapens, brandstof en le vensmiddelen. maand, doch op dat van een jaar. Ook in de toekomst zul len de Duitsche duikbooten meer schepen tot zinken bren gen dan de vijand kan bou wen. Daaraan zal hij uiteinde lijk te gronde gaan. Het moge dan langzaam gaan. het re sultaat is te zekerder. BOTERBON 13 EN 17 GAAN VOOR. Zooals men weet is de gel digheidsduur van de bonnen „Boter 13 A", „13 B boter". „Boter 17 A" en „17 B boter" verlengd tot en met 10 Mei a.s. terwijl als nieuwe bonnen zijn aangewezen „Boter 18 A" en „18 B Boter", waarvan de geldigheidsduur inmiddels is verlengd tot 22 Mei a.s. In aansluiting op de bonaanwij zing deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd mede, dat de houders van de bonnen 13 en 17 alsme de van de houders rantsoen- bonnen voor boter voorrang genieten bij den verkoop van boter of margarine en van rundvet of bak- en braadvet. Generaïor-anthraclet en baggerturf. Van 1 tot en met 31 Mei 1943 geeft elk der bonnen ge- nerator-anthraciet 17de periode recht op het hoopen van één hectoliter (maximaal 75 kg) anthracietnootjes 4 of 5, en elk der bonnen" „generatorturf" 17de periode op het koopeu van 50 stuks baggerturf. Geen lucifers in pakketten naar Duit.schland. Daar herhaaldelijk -lucifers worden aangetroffen in pak ketten, bestemd voor Neder* landsche arbeiders in Duitsch- land, wordt er op gewezen* dat het verzenden van lucifers en in het algemeen van ücht brandbare stoffen in de post pakketten naar Duitschland verboden is. Japansche aanval op Port Darwin. De persdienst van het Witte Huis publiceert een be richt uit het hoofdkwartier van generaal Macarthur, volgens hetwelk bij den aanval van Ja pansche vliegtuigen op Zondag j.l. op Port Darwin de Ameri kaansche verliezen „zwaar" zyn geweest. De nieuwe burgemeester van Terneu- xen, de heer Q. H. Klomp, die Zaterdag officieel in zijn functie werd geïnstalleerd, neemt de gelukwensche*» van een der inwoonsters In haar, Zeeuwsche kleederdracht In ontvangst CNF-lotodlenst NBB-OUo-Pax m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1