PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT {Zware Sovjet-verliezen bij Koeban-bruggehoofd. ■i De rust in het geheele land hersteld. •abonnementsprijs 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal Ijpranco per poat 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers ct. "advertentieprijs: Per m.m. 121 ct.. minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prlja. Kleine advertenties ^maximum 6 regels) 68 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie- Alingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer DINSDAG 4 MEI 1943 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 102 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad rijn gevestigd te: Vllsalngen: Redactie en Administratie Walstr 58-60, teL 10 (2 lijn on), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaaf 20, Redactie 3541; Goes: Redactie en Administratie Turf kade 15, tel. 2863, na Kantoortijd tol. 2475; Soubura a Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35, teL 2L Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Maan dag bekend: ]gAan het Koeban-bruggehoofd •vercf^n ook gisteren de in ver scheidene golven aanstormen de sovjets onder zware verbe nen afgeslagen.In April heeft de jpovjetluchtmacht 1082 vlieg tuigen verloren. Daarvan wer- Jen er 902 in luchtgevechten, 21 door luchtdoelartillerie der ïchtmacht en 10 door troepen Cm het leger en eenheden der arme neergeschoten. De ove- ge werden op den beganen rond vernield. Aan het front van Tunis wer- plaatselijke vijandelijke lanvallen ten deele in tegen- lanvallen afgeslagen. Bij aanvallen van vijandelij ke luchtstrijdkrachten aan de ederlandsche kust in het Westelijke grensgebied verden 11 Britsche vliegtuigen leergeschoten. Drie eigen ma rines gingen verloren. Eenige vijandelijke vliegtui- en vlogen in den af geloop en LD SLF NG nacht boven Oostpruisen. Een bommenwerper werd omlaag gehaald. In den strjjd tegen de Brit sche en Amerikaansche verbin dingen ter zee bracht de mari ne in April 63 koopvaardijsche pen met tezamen 423.000 brt. tot zinken, waarvan alleen 415.000 brt. door duikbooten. Voorts torpedeerde de marine 18 andere schepen. De lucht macht beschadigde tien koop- vaard ij schepen ten deele ern stig. Ook in den strijd tegen de vijandelijke oorlogsschepen hadden marine en luchtmacht succes. Duikbooten brachten 'n vliegkampschip, een kruiser, 3 torpedojagers en een onderzee- er tot zinken. Andere Duitsche zeestrijdkrachten vernietigden twee torpedojagers, drie duik booten en 7 motortorpedoboo- ten. De luchtmacht bracht 2 duikbooten en een motortorpe doboot tot zinken. Twee vijan delijke torpedojagers,een duik bootjager, 11 rnotöx-torpedoboo- ten en een patrouilleboot wer den beschadigd. Stabschef Lutze overleden. >e „Stabschef der S.A." Viktor ^utze is Zondagavond in het itedelijke ziekenhuis van Pots- lam aan de zware verwondin gen, die hij bij een auto-onge- uk had opgeloopen, overleden. De Stabschef der S.A., Vik- ,or Lutze, was 52 jaar oud. Tij lens den oorlog van 191418 tehaalde hij den rang van ba- aljonsadjudant. Na den oorlog kwam Lutze spoedig met de tf.S.D.A.P. in contact, waarvan lij in 1922 lid werd. Na de reorganisatie van partij en S. A. in 1925 was hij het, die de Veorganisatie bij de formaties 'pier S.A. uitvoerde. Achtereen volgens werd hij S.A.-leider Iroor het Roergebied, plaats vervangende gouwleider, ober- jste S.A.-leider Nord, Obergrup- faenführer en (Oberpraesident f/an de provincie Hannover. In |L934 werd Lutze benoemd tot ihef van den staf der S.A, De strijd in Tunis. Tijdens de succesvolle af- S jreergevechten der Duitsch- ïtaliaansche legerformaties i \an de fronten in Tunesie heb- iaen de Britsche en Ameri kaansche strijdkrachten in de gtwee weken van 16 tot 30 April, naar het D.N3. ver leemt, 16.000 gevangenen, 377 pantserwagens en gepantserde Voertuigen, 44 stukken geschut meer dan honderd-auto's Verloren. W Bijzetting stoffelijk over- ^ichot van Von Tschammer. In Be Langemarckhal op 't rijks- Sportveld te Berlijn, welke floor den Führer tot laatste isa; rustplaats van den Reichs Sportfdhrer is aangewezen, is Zondag de plechtige bgzetting van de urn van den eersten Reichssportführer van het na- tlonaal-socialistische rijk, Von Tschammer und Osten, ge schied. De Führer heeft ter erkenning van de verdien- ar' Bten van een overleden Reichs- aat sportführer S.A.-Obergruppen- führer von Tschammer und Dsten, de S.A.-standarte 103, groep Saksen, den naam Von Tschammer und Osten gege ven. la- Veemarkten zyn toegestaan. De Generalkommissar für das gicherheitswesen deelt mede: „Het houden van veemarkten f' èn weekmarkten, voor zoover K> flaarop levensmiddelen voor de ■s\ Öagelijksche voorziening der ,a_ bevolking te koop worden aan- ft. geboden, valt niet onder het d. verbod van het zich verzame- is, len van meer dan vijf personen gedurende den tijd van het po-, litiestandrecht in Nederland,"[trokken. Schepen op Stillen Oceaan vernield. Japansche duikbooten hebben in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan eind April een vijandelijk transportschip van 12.000 ton tot zinken ge bracht en begin Mei een tank schip van 12.000 ton, benevens een vrachtschip van 8000 ton. Het Japansche luchtwapen heeft op 2 Mei een vrij grooten aanval op Port Darwin uitge voerd, waar militaire installa ties zwaar werden beschadigd. 21 vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. De Japan ners leden geen verliezen. Britsche duikboot vergaan. Volgens den Britschen berich tendienst heeft de Engelsche admiraliteit meegedeeld, dat de duikboot Turbulent over tijd is en op de verlieslïjst geplaatst moet worden. Het „Stalinorgel". Een oorlogsverslaggever aan het Oostelijk front heeft een zoogenaamd „Stalinorgel" - salvogeschut, dat door demuZiek, zang en voordracht. Een in de Caraibiscne Zee opereerende U-boot heeft een geallieerd vracht schip getorpedeerd en heeft zich tot dicht bij het slachtoffer begeven. De uitkijk blijft verder de omgeving ver- kennen. Krlegsmarlne- Transocean-Fellings-Pax rr De breuk Moskou-Polen. Bevoegde kringen te Was hington verklaren volgens een voor Moskou bestemd draad loos bericht in verband met de Sovjet-Russische houding ten aanzien van de Poolsche emi granten in Londen, dat de be staande crisis de orde na den oorlog ten ernstigste in gevaar brengt. Al worden in het Witte Huis de Sovjet-Russische grens- eischen ooit als gerechtvaar digd beschouwd, men is in de openbare meening der Ver. Staten toch niet geestdriftig bij de gedachte, dat de Sovjet unie na den oorlog ten minste de hegemonie over Oost-Euro pa eischt. Want, zoo argumen teert men, in dit geval zijn de offers van het Amerikaansche leger op Europeesche slagvel den zinneloos. Offieieele per soonlijkheden in Washington zijn reeds van meening, dat de Ver. Stateh niet „voor de be vrijding van Europa", maar practisch voor de uitlevering van Europa aan het commu nisme strijdt. N.A.D. ien Ned. Omroep vieren 1 Mei. In de studio van den Ned. Omroep te Hilversum heeft de Ned. Arbeidsdienst in samen- werkintLmet den Ned. Omroep den leiP"Mei als dag van den arbeid gevierd. Onder den titel „de hand aan den ploeg" voerde de afd. vor ming van den NAJD. een pro gramma uit. dat bestond uit BEKENDMAKING. De Höhere SS- und Polizeiführer Nord west deelt mede: „Onder den indruk van de ingrijpende maatregelen, die het politiestandrecht medebrengt, is in den loop van Maandag de rust in het geheele land hersteld en zijn de nog bestaande ata- klngshaarden uitgeroeid. De bewakingstroepen der SS en poli tie hebben op den derden d3g na de afkondiging van het stand recht volgens de bevelen in verscherpte mate ingegrepen. De standgerechten velden opnieuw een reeks doodvonnissen, welke onverwijld ten uitvoer werden gelegd. In een provincie in het Noorden van het land verzetten zich marxistische elementen onder de plattelandsbevolking tegen het ordenende ingrijpen der politie. In overeenstemming met de bepalingen van het politiestandrecht maakte deze gebruik van de wapens en schoot degenen, die actieven tegenstand boden, neer. Der Höhere SS- und Polizeiführer Nordwest Gez. Rautcr, SS-Gruppenführer und Generaüeutnant der Polizei. Duitsche troepen was buitge maakt. bezichtigd. Het Stalinorgel bestaat uit een chassis waarop een draai bare affuit met 64 loopen is gemonteerd. Deze loopen wor den geladen met cylindrische granaten, die veel overeen komst vertoonen met de zoo genaamde ,,Taffitte"-handgra- naten, en van blik vervaardigd zijn. De vuursnelheid van het wapen is, doordat de geheele lading in enkele seconden af gevuurd wordt, uitermate groot, doch de uitwerking is niet evenredig sterk. Dit komt, volgens meening van Duitsche deskundigen, door de zeer slechte richtmogelijkheden, welke het wapen heeft. Het Duitsche Arbeidsfront tien jaar. Naar aanleiding van het feit, dat 't Duitsche Arbeids front tien jaar bestaat, schrij ven de Berlijnsche bladen over de werkzaamheden der orga nisatie Alle wijzen er op, dat op 2 Mei 1933 alle vakvereeni- gingen en werkgeversorgani saties verdwenen en daarvoor in de plaats het Duitsche Ar beidsfront kwam. In December had het reeds 9 millioen leden en in Sept. 1942 ruim 25 mil lioen, waarbij komt, dat de le den der bij het Duitsche ar beidsfront corporatief aange sloten formaties ook nog 10 millioen leden omvatten. De evacuatie van Dieppe, De evacuatie van Dieppe is begonnen. Verleden week zijn 1000 personen uit de stad ver- Na afloop van de uitvoering heeft General Arbeitsführer Bathmann het „Kriegsver- dienstkreuz" uitgereikt aan 11 leden van den N.A.D., die hun arbeidstaak in het Oosten hebben verricht. nieuwe vooruitzichten. Het bekende gexegde, dat in Augustus de eene helft van odb volk de andere examineert, mag overdreven zUn, toont toch duidelök. welk belang volk aan een goede schoolopleiding hecht. Inderdaad leeft er in den ge middelden Nederlander een sterke drang om vooruit te komen. Niet ieder verkeert echter in de gelukkige omstandigheid, dat hij zich de school opleiding kan kiezen, of heeft kun nen kiezen, die het beste 'bij zijn aanleg en bij ztJn nelgingen past. Vooral in de achter ons liggende Ja ren heeft de werkloosheid wat dat be treft heel wat plannen in duigen ge worpen. Zoo Is het te verklaren, dat ei thans honderden Jonge mannen tegen hun wil gedwongen worden In een be roep te blijven, waarin ze nauwelijks vooruitzichten hebben, daar de gele genheid en het geld voor een dege lijke vakopleiding geheel ontbreken. Anderen hebben tegen hun zin een of ander baantje moeten kiezen eo pro- beeren nu sinds Jaar en dag zich een behoorlijke toekomst ln het be roep hunner droomen op te bouwen, zonder- dat er eenlg uitzicht is dat zij daarin zullen slagen. In al deze gevallen kan het Lange- marek-studium de helpende hand rei ken. Jonge mannen tu6schen 16 en 22 Jaar, die nog niet in het bezit zijn van een einddiploma eener middelbare school en die meenen voor een ver dere vakstudie geschikt te ztJn, of die van vorenaf aan willen beginnen, krijgen daar de kans. Zij, die zich willen aanmelden, kun nen een aanmeldingsformulier aanvra gen bij het Lang'emarck-studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. Wij moeten stecda voor oogen houden, «lat schoonheid van den Arbeid slechts gedragen kan worden door «len positieven raensc-h met een positieve gedachte. NEDERLANDSCHE VISSCHERS NAAR HET PELPU SMEER. Eerste groep van de Ned. Oostvisscherij. (Van onzen Haagschen correspondent) Een groep van 80 Neder- landsche visschers zal de vol gende week naar het Peipus- meer vertrekken om daar in opdracht van de Ned. Oost- visscherij, een dochter-instel ling van de Ned. Oost-Com pagnie de visscherij te gaan beoefenen. Op een persconferentie heb ben de heeren N. Roskam, di recteur der N.O.V. en J. C. den Duik, commissaris der N.O.V. deze uitzending nader toegelicht. Op initiatief van mr. Rost van Tonningen is onlangs een commissie van deskundigen naar verschillen de Oostelijke gebieden ge weest om na te gaan wat voor mogelijkheden er op visscherij- gebied waren. Dit onderzoek heeft aangetoond dat het Pei- pusmeer, dat ongeveer twee maal de oppervlakte van het Ysselmeer heeft dezelfde vischsoorten bevat w.o. snoek baars, baars, voorns, brasem, spiering en kleinere soort pa ling. De medewerking der autoriteiten voor de plannen is verkregen. Het Peipusmeer is een der vischrijkste wate ren van Europa. Het bleek dat onder de visschers een groote belangstelling bestond voor het plan. Er kwamen zooveel aan meldingen binnen om uitgezon den te worden dat in plaats van een eerste* groep van 30 man men er thans 80 uitzendt. Dezer dagen gaat over land het vischmateriaal derwaarts, w.o. motorschepen, vischnet- ten, lieren, kortcm van alles wat voor een dergelijke vis scherij noodig is. Het zijn niet alleen visschers die gaan, ook monteurs, rookers, timmerlie den en zelfs een kok en een tuinman voor de teelt van versche groenten. Alle soorten visscherij zullen vertegenwoor digd zijn. De gehuwden krijgen 300.per maand, waarvan de vrouw wekelijks 42.50 krijgt, de ongehuwden ver dienen 200.per maand, waarvan 22.50 per week aan de families toegezonden wordt. De visschers zjjn tegen alles verzekerd. De uitzending is voor een proefjaar dat loopt van 15 Mei tot 15 November. De onderneming is zuiver Ne- derlandsch. Per hoofd is 500 voor uitrustingskosten uitge trokken. Evacuatie in Brest voltooid. De bevolen evacuatie van de inwoners der stad Brest, wier aanwezigheid niet volstrekt vereischt is, is geëindigd. Het aantal inwoners der stad is van 120.000 in 1940 en 80.000 in 1942 thans tot circa 45.000 herleid, waarvan de helft on misbaar is, opdat het leven in de stad voortgang kan vin den. VRIJSTELLING VAN TEWERKSTELLING ELDERS. Thans ook voor visschers mogelijk. De secretaris-generaal van - het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat van tewerkstelling elders kun nen worden vrijgesteld: 1. Zij, die van 1 Juli 1936 tot 30 Juni 1939 hun uitslui tend of hoofdbedrijf hadden in de visscherij en dit ook thans nog hebben. 2. Zij. die in bovengenoemd tijdvak en ook thans nog de visscherij als nevenbedrijf en als middel van bestaan uit oefenen. 3. Zij, die na 1 Juli 1939 een visschertjbedrijf hebben over genomen. 4. Zij, die als knecht in een visscherijbedrijf werkzaam zijn. Om voor vrijstelling in aan merking te komen, moeten de garnalen-, mossel- en oester- visschers zich wenden tot den dichtstbijwonenden agent van het bedrijfschap voor vissche- rijproducten (Nederlandsche Visscherij Centrale). De aanmelding dient te ge schieden voor hen, die gebo ren zijn in de jaren 1918 t.m. 1925 vóór 6 Mei a.s.; voor hen, die geboren zijn in de jaren 1908 t.m. 1917 vóór 7 Mei a.s.; voor hen, die geboren zijn in de jaren 1893 t.m. 1907 vóór 9 Mei a.s. Steunuit keering voor B- boeren. De directie van den laruibouw heeft* aan de gemeen tebesturen medegedeeld, dat de groep B-boeren boven 66-jari- gen leeftijd en weduwen van 0^>oeren uitsluitend een steun- uitkeering in geld zullen ont vangen. Dit beteekent, dat het gedeelte van den steun, dat vroeger in natura werd ver strekt, thans ook door een gel delijke uitkeering wordt ver vangen. Nederlandsche jongens ln Duitsche bedrijven. In overleg tusschen de Duit sche en Nederlandsche instan ties is het plan opgevat om Nederlandsche jongens van 15 en 16 jaar. die daartoe de ge schiktheid bezitten, in de ge legenheid te stellen in Duit sche bedrijven vrijwillig een. volledigen leertijd van over 't algemeen drie jaar door te maken. Aan het einde van de zen leertijd worden zij aan een gezellen-examen onderworpen, waarop, bij slagen, erkenning als volwaardig vakarbeider plaats vindt. De opleiding zal voor de betrokkenen geen kos ten met zich brengen. De eerste der uit te zenden groepen zal circa 50 jongens omvatten, die in de omgeving van Stuttgart zullen worden geplaatst. Successievelijk zullen ook uitzendingen naar elders ia Duitschland plaats hebbeu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1