Leden van de voormalige Nederlandsche weermacht opnieuw in krijgsgevangenschap. BEKENDMAKING. Aspirin De Wehrmachtsbefehlslnaber in den Nicderlanden, General der Flieger Fr. Christiansen, maakt het volgende bekend: Na de copitulatle van de Nederlandsche weermacht in Mei 1940, heeft de Führer en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht bevel gegeven tot onmiddellijke invrijheidstelling van de Nederlandsche soldaten uit de krijgsgevangenschap. Deze maatregel werd vanzelfsprekend genomen op voorwaar de, dat de Nederlandsche officieren en manschappen deze grootmoedige handelwijze met een dienovereenkomstige hou ding ten aanzien van do Duitsche bezettende macht zouden be antwoorden. Een groot gedeelte van hen heeft aan deze ver wachting voldaan; in vele gevallen is echter onder invloed van onverantwoordelüke ophitsers een tegenovergestelde ontwikkeling gevolgd. Seeds in Mei 1942 moesten derhalve de voormalige beroepsofficieren opnienw in krijgsgevangen schap worden weggevoerd. De Duitsche weermacht heeft sindsdien bijna een vol jaar laten verstrijken, in de ver wachting, dat deze duidelijke waarschuwing zou worden ver staan. In feite hebben echter afzonderlijke leden van de voor malige Nederlandsche weermacht door hun vijandig gedrag, telkens opnieuw het vertrouwen, dat bjj hun vrijlating in hen werd gesteld, geschonden. Dit misbruik van een volkomen vrijwillig teruggeschonken vrijheid wordt thans niet langer meer geduld. De Wehrmachtbefehlshaber in des Niederlanden beveelt derhalve, dat de leden van de voormalige Nederlandsche weer macht terstond opnienw in krijgsgevangenschap worden weggevoerd. Hij zal de betrokken personen in de dagbladpers tot persoonlijke aanmelding oproepen. Wie aan den oproep van den Wehrmachtbefehlshaber geen gevolg geeft of tracht zich op andere wyze aan de krijgsgevangenschap te ont trekken. moet op de strengste maatregelen rekenen. Dit geldt eveneens voor personen, die de betrokkenen by der- gelijke pogingen ondersteunen. Allen, die thans in krijgs gevangenschap moeten terugkeeren, hebben dit uitsluitend aan de ophitsers te danken, die door hun misdadig gedrag dezen maatregel noodzakelijk maakten. Vijandelijke aanvallen aan de Koeban afgeslagen Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Vrij dag bekend: De Sovjets gingen Donder dag opnieuw met sterke strijd krachten tot den aanval op het Oostelijke front van het Koeban-bruggehoofd over. On danks hevige voorbereiding door de artillerie en krachtige ondersteuning door pantser strijdkrachten en vliegers, ver mocht de vijand op geen en kele plaats terrein te winnen. In zware afweergevechten die door de luchtmacht doeltref fend ondersteund werden, wer den de Sovjets bloedig afge slagen waarby talrijke pant serwagens vernietigd werden. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers boven den Zuidelijken frontsector 67 Sov jetvliegtuigen opdaag. Aan het Westelijke front werden vertscheidene plaatse lijke aanvalspogingen van den vijand verijdeld. De luchtmacht schoot in het gebied van de Middellandsche Zóó snel 1 Inderdaad, zóó snel moet U om een rustig onder houd vrogen me! den ver tegenwoordiger van. „De Centrale levensverzeke ring Maatschoppij". Nie mand weet immers wat morgen kan gebeuren en een polis van „De Cen trale" is het bewijs van vooruitziende zorgen voor Uw naasten. »DE CENTRALE" ■v&vzeJcM -wenktnd Hede/Uand 2a D«I> H»»o Zee 12 vijandelijke vliegtuigen neer. terwijl 5 eigen toestellen verloren gingen. In de ochtenduren van 29 en 30 April brachten Duitsche kustbeschermingsstrijdkrach- ten voor de Nederland sche kust 2 Britsche motor- torpedobooten tot zinken, be schadigden een andere boot ernstig en schoten een vierde boot in brand. Onderzeebooten boorden in het Noordelijke deel van den Atla.ntisch.en Oceaan en op de Middellandsche Zee 10 schepen in den grond met een geza- menlijken inhoud van 53.000 brt. die deel uitmaakten van krachtig beschermde convooi- en. Vijf andere schepen, waar onder 1 van het type „Win chester Castle", met een in houd van 20.000 brt., werden door torpedo's getroffen. Een duikboot schoot een zwaren vijandelgken bommenwerper omlaag. NISSE. Abonnementen en adverten ties worden aangenomen door: I. DE BLAAUWE. DUITSCH-IT A LIAAN SCHE HELDENSTRIJD IN TUNIS. Tegen ontzaggelijke overmacht. De Duitsche bladen drukken een boeiend relaas af van een Duitschen frontjournalist over den harden strijd dien de Duit sche en Italiaansche troepen momenteel tegen een overwel digende Engelsch-Amerikaan- sche en Fransche overmacht in Tunis hebben te voeren. De verslaggever wijst hierbij voor al op het móreel, dat na een moeizamen terugtocht van meer dan 3000 km. in een heet klimaat en over een uiterst moeilijk terrein, niet gebroken is. De offervaardigheid van kleine groepen, die tot den laatsten man stand hielden, om den terugtocht van het gros te dekken, heeft weten te voorkomen, dat tal lij ke deelen van Rommels strijdkrachten afgesneden en vernietigd wer den. Maar ook aan de zenuwen van het geheel der Duitsche en Italiaansche troepen wer den de zwaarste eischen ge steld. Dag en nacht werden zij schier onafgebroken bestookt door de vijandelijke luchtmacht. Menigeen heeft sedert drie maanden geen volle drie uur per nacht geslapen. De Ame- rikaansche artillerie jaagt in de brandpunten van den strijd in enkele uren zooveel munitie door de kanonnen, als normaal in vier tot zes dagen verscho ten pleegt te worden. De bom menwerpers, de jachtbommen- vliegtuigen, ja zelfs de verken ners van den vijand, starter alleen nog in massa's. Bij de tanks en de infanterie wordt het gebrek aan ervaring en strijdvaardigen geest gecom penseerd door het aantal. De Duitschers en de Itali anen houden taai vol. Telkens weer betrekken zij nieuwe po sities. Zij graven kilometers lange tankvallen en leggen mij nenvelden, zij bouwen artille riestellingen, leggen machine geweernesten aan en graven tirailleursputten. Op de toppen der bergen la ten zij. met behulp van dyna miet, observatieposten in de rotsen springen. Met de zware kabeltrommels haasten zij zich over de berghellingen om nieu we telefoonleidingen aan te leggen. Centraal distributiekantoor naar Zwolle verplaatst. Met ingang van Dinsdag 4 Mei a.s. wordt het centraal distributie kantoor verplaatst van Den Haar naar Zwolle. Rechtszaken HAAGSCHE GERECHTSHOF. Terzake overtreding der Hamsler- wet was A. J. Smailegange, uit Terneuzen door den Economlschen rechter veroordeeld tot 200 boete subs. 25 dagen •hechtenis. Het Hof heeft arrest gewezen, en verdachte thans van het tenlaste gelegde vrij gesproken. GOES Weer een rijwiel. De heer C. B. te Heinkens- zand deed aangifte van de ver missing van zijn rijwiel, dat hij eenigen tijd onbeheerd voor het ziekenhuis St. Joanna had laten staan. De politie zegde onderzoek toe. Taxatiemarkt. Er bestond voor de gisteren alhier gehouden taxatiemarkt voor paarden een groote be langstelling. ook van de zijde van den handel. Een 80-tal paarden was aangevoerd. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk: 9.30 ds Kore- vaar (H.D.), 6 ds. Odé. Geref. gem.: 9.30, 2 en 6 leesd. Vrij Evang. gfm,10 en 6 ds. Van de Vis. Doopsgez gem.: 10 mei. dr. Bakker. Leger des Heils (zaal Krijger): 10 Heiligingsdien8t, 7.30 Verlos singssamenkomst. Feuilleton MUZIEK IN HET DtlVELSSTEEGJE 26) door S. BROCKHOFF. „Ongelooflijk", mompelde Joep, die zich er eerder bij neer scheen te leggen dan de hoofdinspecteur. „Dan is die heele bekentenis van Aimers waardeloos. Die dacht met een paar slagen een moord be gaan te hebben, terwijl zijn slachtoffer al lang ten doode was opgeschreven. En voor Thea Schooneman was het niet noodig geweest dien kerel te redden." „Misschien is hg niet zoo slecht als u denkt", zei Wie- Iers langzaam. „Misschien moest mevrouw Schooneman niet alleen hem maar ook zich zelf redden „Hoe zoo?" vroeg Joep, zon der hem te begrijpen. „Dat be grijp ik niet. „Als er iemand vergiftigd is, dan moet er ook iemand zijn die het vergif heeft toege diend. Wie zegt, dat zij het gif niet in de eerste flesch wijn heeft gegoten? Dan zou dus die heele historie van den standaard niet alleen, maar ook dat schoppen een voor wendsel zijn geweest om onze aandachtvan het gif af te leiden. Zoo doe je dat. Je ver giftigt iemand en laat het voorkomen of het noodweer is en daarvoor laat je een ander opdraaien. Gelooft de politie aan een ongeluk, des te be ter." e Joep schudde het hoofd. „Neemt u me niet kwalijk, mijnheer Wieiers, maar dat klinkt toch wel een beetje te onwaarschijnlijk. -Us zij hem vergiftigd nadden, dan zouden ze toch alles op het spel ge zet hebben, dat hij daar niet in huis zou gevonden zijn. Men tracht- toch zgn slacht offer kwijt te raken niet? Eén ding kan ik u verzekeren. Aimers is niet iemand, die voor een vrouw zijn hoofd in den strop zal steken. En een dubbele goochelarij met be wijzen, dat is toch te gecom pliceerd". „Uw woordenwisseling is overbodig", zei dr. Paulsen ernstig. „Die twee kunnen de daders niet zijn. Het staat met dit vergif nl. zoo. Om kwart over tien kwam Kampscholte het cabaretbinnen. Dat is door de getuigenverklaringen vastgesteld. Toen ik vanrnor- Predikbeurten Ned. Herv. kerk op Walcheren. Koudekerke: 10 hulppred. Sara- ber, 2.80 ds. Kelder. Ned, Herv. kerk op Z.. en N. Be r eland. Baarland 10.30 en 3 ds. Beneder; Biezelinge: 10.30 en 3 dhr Lely, hulppred. te Charlois; Borssele 10.30 dhr. Overgaauw, 3 ds. Bun- jea (HD.); Geersdijk: 11 en 2.80 dhr. Kraak; 's Gravenpolder: vm, en nm. ds. van Hoogstraten ;IIans- weert: 9.30 en 6.30 ds. Hovy Hein- kenszand: vm. en nm. ds. Renting. 's H. Hendr.kinderen: 10 en 3 ds. Zandee Yerseke: 11 en 3.45 ds. Bons: Kapelle: vm. en nm. dr. Schmidt: Kamperland: 10 en 3de. Six Dijkstra. Kattendüke: 10.30 en 3 ds. van Voorthuysen. Kats; 2 dr. Hansen, Kortgene: vm. en nm. ds. Versteeg. Kruiiringen: vm. en nm ds. Mortier. Oudelonde: vro. ds. Bunjes (H.D.), nm. geen dienst. Rilland-Bath: 10.30 de heer Over- gauw, 3 ds Mortier. Schore: vm. en nm. ds Postma; Wemeldinge: 10 en 2 ds. de Bruijn. Wilhelminadorp: 10 dr. Dankbaar; 3 ds. Korevaar; Wissekerke: vm en nm. ds. Louwerse; Wolfaarte- dijk: 10.30 dhr. Smit, 3 ds. van Dijk (H.D.) Geref. kerken op Z - en N. Be veland. Baarland: vm. en nm. ds. de Ruiter; Geersdijk: 11 en 3 ds. Dorst; 's Gravenpolder: 10.30 ds. Scheele, 3 cand, v. d. Jagt; Hein- kenszand: vm. en n.m. ds. Booij Yerseke: 9.30 en 1 30 ds. van Eg mond Kamperland10.30 en 3.3( cand. Visser van Breskens; Krui- ningen: 10 en 2.30 ds. Koolstra; Rilland: 10.30 en 3 leesdienst; We meldinge. 10 en 2.30 ds. van Dijk Wissekerke: vm. en nm. ds. Oos tenbrink; Wolfaartsdijk: 10 30 en 3 ds. van Heiningen. Geref. gemeenten. Biezelinge: vm., nm. en av. lees dienst; Gravenpolder: 9.30, 1.30 cn 5.30 leesdienst: Yerseke: 10, 2 en 6 ds. van StuyvenbergWemeldin ge: 10, 2 en 6 leesdienst; Rilland- Bath: 10.30. 3 en 6.30 leesdienst Chr. Geref. kerk. Biezelinge: 10.30 en 3 ds Fransen. Vry Evang. gemeenten. Bath: 10.30 en 3 dhr. Verboom; Yerseke: 9.30 en 2.30 ds. Mooij; Wemeldinge: 10 en 2.30 ds. Wer- ges. gen den doode onderzocht, heb ik vastgesteld, dat de dood circa acht uren tevoren was ingetreden. Dat klopt weer met de verklaringen van Ai mers en de vrouw. Nu werkt dit gif op zgn vroegst pas na drie uur. Daarom heeft hij op het allerlaatst het gif om negen uur binnen gekregen. Maar het is ook mogelijk, dat het om drie uur al gebeurd was." „Er blijft ons dus de tijd van drie tot negen", zei Wieiers langzaam. „En iedereen, die in dien tijd met hem in aanraking is geweest is verdacht". Daar bij keek hij Joep strak aan. ,Die cabaretdame zullen we wel moeten laten loopen en haar vriend ook. Die kan men niets ten laste leggen. Tegen de chemie kunnen we niet op en wanneer dat goedje het bin nen de drie uur niet doet, dan hebben die twee voor een keer tje geluk gehad. Een poosje zullen we hen toch nog in het oog houden, want al was hun poging tot bedrog tamelijk kinderlijk en bestond er blijk baar geen reden voor, bet was toch een rare geschiedenis". (Wordt vervolgd). VLISS1NGEN Paas c lihanun en Een politie-ambtenaar zag eenige dagen vóór Paschen 'n man, die door hem sinds ge- ruimen tijd van zwarten han del wordt verdacht, een koffer torsen, die, te oordeelen naar 's mans zwoegen, geen lucht bevatte. Toen hij hem een sla gerswinkel zag binnengaan, sloég de speurende ambtenaar aan het combineeren. Gevolg hiervan was dat bij den slager drie zware hammen in beslag genomen werden die daar wa ren gebracht om gerookt te worden. De zwarte handelaar, die vóór de komst van de po litie uit de slagerij vertrokken was en onkundig van de po- litioneele navorschingen. ver volgde zijn handelstochten en of dit nu noodlot was of wel licht voor hem een zwarte dag, hij ontmoette toen een agent in uniform die vol interesse naar de groote afmetingen van een vervoerde doos keek. De schrik sloeg den man blijk baar om het hart en hij stapte quasi-bedaard een kapperssa lon binnen, zijn fiets met doos nonchalant buiten latend. De agent wierp een onbescheiden blik in de doos en toen aan schouwden zijn oogen een ham van enorme afmetingen. De gedachte aan een nachtmerrie maakte spoedig plaats voor ambtelijke zakelijkheid, waar óp de politieman èn ham èn vervoerder inrekende. Aan 't bureau gekomen was de man niet weinig verbaasd al drie van zijn hammen op de tafel van verhoor te zien liggen. Het onderzoek naar de duiste re handelsbedrijven van dezen, persoon duurt nog steeds voort. Hij is ter beschikking der Justitie te Middelburg ge steld. Het zal den lezers ongetwij feld belang inboezemen te ver nemen, dat de hammen, waar van de zwaarste 8 'A kg. woog, als late Paaschverrassingen naar de ziekenhuizen te "Vlis- singen en Middelburg zijn ge gaan. Aangifte nieuwe leerlingen openbare lagere en UJLO-scholen. In gemeentelijke publicaties elders in dit nummer worden mededeelingen gedaan om trent de aangifte van nieuwe leerlingen aan de openbare la gere scholen en de openbare ULO-school. Apotheek Geopend. Van heden tot en met volgende week Vrijdag is des avonds en 's- nachts en den geheelen Zondag de apotheek geopend van de fa. Van Ockenburg, Singelweg 5. PREDIKBEURTEN. Geref. kerk: 9.30 en 5.30 ds. Meön- hout. Evang. Luth. en Doopsgez. ge meente: 10 dhr. v. Sabben. Chr. Ge ref. kerk: 9.30 en 5 ds. De Graaf. Geref. gemeente 9.30 (Glacisstr.) 2 en 6 (Luth. kerk) leesdienst. MIDDELBURG Troost in nood. In de Gasthuiskerk werd de eerste troost in nood-avond gehouden. Prof Wisse sprak over Luc. 24 17b: „Waarom ziet gij droevig?" Spr. zette de groote beteekenis van de Schrift uiteen, zooals die ook over het neden haar eeuwig- heidslicht laat stralen. Golgo tha, aldus spr., is altijd de weg waarlangs het naar de heer lijkheid gaat, mits de Christus ïeeht gezien, gekend en beleefd wordt. Alleen wie leert ster ven in God, zal opstanding uit Christus beleven. PREDIKBEURTEN. Ned Herv. kerk ('t Zand)10 ds. Bakker, 2 30 ds. v. Voorst Vader; Eaangr. Lulh. kerk: 10 ds. Noke (1 Cor. 15:57); Doopsgez. gem.: geen dienst; Chr. Geref. kerk: 10 (Openb. 1 17 en 18) en 3 uror. Wisse; Geref. gem.: 10, 2 en 6 leesdienst; Ver. v Vrb'z. Herv. (Doopsgez. kerk): 10 ds. v.d. Poel'; Geref. Bond (Luth. kerk): 2.30 en 6.30 dhr. Bouman; Geref. kerk in H.V.: 10 en 5 cand. v d. Broeck; Waalsclie gem.: geen dienst, itt Aulsf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2