N Beroepspersoneel beneden den rang van officier opgeroepen. ZATERDAG 1 MEI 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per advcr- entie 2.05. Bij abonnement Bpeciale prijs. Kleine advertenties maximum 5 regels) 5S cent, dienstaanvragen en dienstaanble- lingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct, meer lSflste JAARGANG Dn- NUMMER BESTAAT UIT 4 NUMMER 100 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te:' Vtlningen: Redactie en Administratie Walstr. 5S-60, teL 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaai 29. Redactie teL 3521, Adminlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turf kade 15, teL 2863. na kantoortijd tel. 2475: Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en .Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens Dorpsstraat 35, teL 2L 'i POLITIESTANDRECHT VOOR HET GEHEELE LAND AFGEKONDIGD. I Het rijkscommissariaat maakt bekend; De Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Geblete heeft op grond van de artikelen 62 en volgende der verordening openbare orde 1943 met onmiddellijke werking voor het bezette Nederlandsche gebied in zijn geheel het poli- r- tiestandrecht afgekondigd en in verband hiermede beschikt: „Ik beveel, dat een ieder zich heeft te onthouden van iedere handeling, welke de openbare orde en de veiligheid van het in openbare leven zou kunnen verstoren of in gevaar zou kunnen 3- brengen, en zich heeft te schikken naar de bijzondere maat- regelen, welke ik, daarbij uitdrukkelijk de aandacht vestigende op de scherpte van het politiestandrecht, zal uitvaardigen. HU die in strijd handelt met dit bevel wordt standrechtelijk Veroordeeld. De Höhere SS- und Polizeiführer treft alle maatregelen, Welke hy voor de handhaving of het herstel van de openbare Orde of van de veiligheid van het openbare leven noodig acht. i By de uitvoering van zijn taak kan de Höhere SS- en Poli zeiführer van het geldende recht afwijken. Tot myn bijzondere gemachtigde in den zin van artikel 65 noofler verordening openbare orde 1943 voor het bezette Neder- tyandsche gebied in zyn geheel benoem ik den commissaris- generaal voor bestuur en justitie dr, dr, Wimmer. Aan hem is ^Qjpndergesclükt het geheele openbare bestuur, met uitzondering van de politie en onverminderd de aan den Höhere SS- en polizeiführer opgedragen taak. Aan den byzonderen gemachtigde voor het bezette Neder- landsche gebied in zijn geheel zyn de byzondere gemachtigden voor de afzonderlijke provincies ondergeschikt. Ik benoem tot bijzonderen gemachtigde voor de provincie: Noord-Brabant: den Oberbereichsleiter Himmerich; Gelderland: den plaatsver- 1 'ivangenden gevolmachtigde Brandes; Zuid-Holland: den ge volmachtigde, Reichsrichter Schwebel, en tot diens vertegen- P woordiger den gevolmachtigde voor de stad Rotterdam, Pra- Bident dr. Voelkers; Noord-Holland: den gevolmachtigde dr. Schroeder en tot diens vertegenwoordiger den Reichsrichter Schwbel; ZEELAND: den gevolmachtigde, Oberbereichslei ter Münzer; Utrecht: den gevolmachtigde, Oberbereichsleiter Müller-Rainert; Friesland:%den gevolmachtigde, Ministerlalrat Ross; Overijssel: den gevolmachtigde VVeidlich; Groningen: den gevolmachtigde, Landrat dr. Conring; Drenthe: den ge volmachtigde, Oberbereichsleiter Sellmer; Limburg: den Oberbereichsleiter Himmerich." Bovendien heeft de rijkscommissaris op grond van artikel 62, I'd 3, der verordening openbare orde 1943 met uitdrukke lijke verwijzing naar de gestrengheid van het politiestand recht voor het bezette Nederlandsche gebied in zijn geheel g, het volgende beschikt: jk 1) Hy die deelneemt aan samenscholingen in het openbaar Van welken aard ook, 2) Hij die weigert zyn werk te verrichten, zy- het ook door een uitsluitend passief gedrag, die staakt of die werknemers Uitsluit, 3) Hy die zonder daartoe gerechtigd te zijn, schiet-, slag- of stootwapenen by zich draagt of in zyn bezit heeft, 4) Hij die pamfletten vervaardigt, verspreidt, of in zyn bezit heeft, welke de openbare orde zoudien kunnen verstoren, 5) Hij die zich tegen de openbare macht verzet, wordt stand rechtelijk veroordeeld en wordt derhalve ingevolge artikel 66 -Ier verordening openbare orde 1943 in het algemeen gestraft met den dood. Poging, uitlokking of deelneming zyn op gelijke wfyze straf- >aar als het voltooide strafbaar feit." De Höhere SS- und Polizeiführer beim Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete heeft op grond van Artikel 64 der verordening openbare orde 1943 in verband met iet door den Reichskommissar für die besetzten Niederlandi- jehen Gebiete afgekondigde politiestandrecht voor het bezette Vederlandsche gebied in zijn geheel beschikt: 1) de aan mij ondergeschikte SS- en politie-eenheden schie- ;en onverwyld zonder waarschuwing, wanneer samenscholin gen van welken aard ook plaats vinden of wanneer meer dan ijf personen op openbare wegen of pleinen samenkomen. Door ie Duitsche politie toegestane bedrijfsvergaderingen zyn daar aan uitgezonderd. 2) Het is verboden zich tusschen 20 en 6 uur in de open licht op te houden. Uitzonderingen worden door de Duitsche olitie toegestaan. 3) Verboden Is het schenken en het gebruiken van brande- rijn en andere alcoholhoudende dranken in openbare locali- eiten, alsmede het afleveren en het verkoopen van zoodanige ranken. 4) Aan werkgevers is het verboden, loonen en salarissen it te betalen aan stakers voor dagen, waarop geheel of ge- eeltelijk werd gestaakt. 5) De Duitsche veiligheidspolitie neemt alle winkels in be- lag, welke gedurende den tijd dat het politiestandrecht van racht is, niet geopend zijn op de voorgeschreven of op de ter laatse gebruikelijke tijden. Hij die in strijd handelt met een der verboden, genoemd nder 2) tot en met 4) wordt gestraft met gevangenisstraf an ten hoogste vyf jaren en met geldboete tot een onbeperkt fcdrag of met een dezer straffen, voor zoover niet op grond *4u andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. Het nemen van maatregelen op het gebied der veiligheids- olltie blijft onaangetast. LAATSTE WAARSCHUWING INZAKE HOUDING DER BEVOLKING BIJ LUCHTALARM. Ondanks herhaalde waar schuwingen heeft de Neder landsche bevolking in den laatsten tyd lydens luchtalarm in verschillende groote steden van het land blyk gegeven van een buitengewoon ongedis ciplineerd gedrag. Voor dat ik in dit opzicht bevel geef tot scherpere maatregelen, waar schuw ik dè Nederlandsche be volking nogmaals met den meesten nadruk alle voor het geval van luchtalarm gegeven voorschriften zeer nauwkeurig op te volgen. Het is in het be lang van een ieder, dat bij luchtalarm de straten en plei nen totaal ontruimd en schuil kelders of andere beschermde onderkomens opgezocht wor den. Ook het kyken uit ven sters en deuren moet by lucht alarm achterwege biyven. Nieuwsgierigen begeven zich hierdoor op een onverantwoor delijke wijze in gevaar. Even eens is het in het beiang der gemeenschap noodzakelyk, dat auto's, bespannen voertuigen, fietsen en alle andere voer tuigen behoorlijk geparkeerd worden. Het kan onder geen omstandigheden geduld wor den, dat voertuigen bij lucht alarm zoo blijven staan, dat zij een beletsel vormen voor de luchtbeschermingsdiensten, die voor hulpverleening uit rukken. Het bovenstaande is een laatste waarschuwing en ik zal voortaan overtredingen yan de by luchtalarm voorgeschre ven gedragslijnen zeer streng bestraffen. w.g. Rauter, SS.-Gruppenführer en General-leutnant der Polizei. HEROPENING DEK RUNDVEEMARKTEN. Was sedert 27 April j.l. de handel in runderen op beperk te schaal reeds weer mogelijk, naar uit een officieele mede- deeling blijkt, kunnen, met in gang van 3 Mei a.s., wederom geleidebiljetten worden afge geven voor het vervoeren van rundvee van en naar de ge- bruiksveemarkten. Dat betee- kent derhalve heropening van de und veemarkten. Belang hebbenden worden naar bedoel de mededeeling verwezen. Het politiestandgerccht. Het politiestandgereclit bepaalt (volgens de verordening vair 9 Jan. 1943) voor zoover in deze afdee- ling niet anders is bepaald. zijn procedure overeenkomstig plicht matige beoordeeling. Met betrek king tot de inleiding van een on derzoek of tot het voeren van de standrechtelijke procedure dan wel tot niet verdere vervolging kan de de hoogere SS- eu politie leider aan het gerecht opdrachten geven. Het polltiestandgerecht dient in de procedure aMes te doen. wat tot ontdekking van de waarheid nood zakelijk is. De verdachte dient, zoo noodig door tusschenkomst van een tolk, te worden gehoord. Als verdediger wordt hjj bijgestaan door een SS-leider of een politie officier. Het gerecht kan in diens plaats eveneens een door den ver dachte zelf gekozen verdediger toe laten, voor zoover de procedure hierdoor niet wordt vertraagd. De namen der reciters, van den griffier en van den verdachte, de bewijsmiddelen, het strafbare feit het met redenen omkleede vonnis, zoomede de dag en .de pl-aats der terechtzitting van het standge recht worden in een door den voorzitter en den griffier re onder teekenen proces-verbaal neerge legd. Indien ter terechtzitting blijkt, dat een strafbaar feit in oten zin van artikel 62. lid 3, niet heeft plaats gevonden, of in een stand rechtelijke procedure de zaak niet kan worden opgehelderd, wordt de zaak verwezen naar den gewonen rechter. 's-GRAVENHAGE 30 April. De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger Fr, Christiansen, maakt bekend: In vervolg op de op 29 April 1943 In de dagbladpers ge publiceerde bekendmaking wordt hiermede ter aanmelding en terugvoering in de krijgsgevangenschap opgeroepen: Het beroepspers o neel van de voormalige Neder landsche weermacht beneden den rang van officier met ge boortedatum na 31 Maart 1898, voor zoover dit personeel in Mel 1940 in werkelijken dienst van de Nederlandsche weer macht stond. In het weermachtskamp te Amersfoort, Zonnebloemstraat, moeten zich telkens tussclien 8 en 11 uur de volgende per sonen aanmelden: De leden L van het wapen der Infanterie, cavalerie, artillerie, tech nisch personeel, politietroepen, op 7 Mei 1943. 2. Van de zeemacht met beginletters AH en de leden, van het wapen der genie, pontonniers en torpedisten, militaire luchtvaart, militaire geneeskundige dienst, op 10 Mei 1943, 3. Van de zeemacht met beginletter IZ en de leden van alle boven niet genoemde wapens en onderdeelen op 13 Mei 1M3. Bij de aanmelding moeten het persoonsbewijs en voor zoover nog aanwezig de militaire identiteitspapieren worden vertoond. KLEEDING: Zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aanbevolen daagsche en Zondagsche kleenen, wollen dekens, lijfgoed en extra schoeisel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag den omvang van twee handkoffers niet overschrijden. Van de aanmelding en terugvoering in de krijgsgevangen schap zyn uitgezonderd: 1. Alle leden der Nederlandsche politie en haar nevenorgani- saties in zooverre deze personen momenteel in actieven dienst staan bij: a. de staatspolitie; b. de gemeentelijke ordepolitie; c. de marechaussee (gendarmerie); d. de politie te water; e. de staatsrecherche (recherchecentrale, reclierchehoofd- afdeelingen, rechercheafdeelingen) f. de gemeentelyke recherche; g. de staatsbrandweer; h. de gemeentelyke brandweren; i. de vrijwillige brandweren voor zoover deze personen daar als hoofdberoep een functie uitoefenen of leiders z«n. k. de viste kern van den luchtbeschermingsdienst (be zoldigd door den staat). 2. Onderofficieren, die tydens hun actieven diensttijd be stuursambtenaren (administrateurs) waren. 3. Personen, die als hoofdberoep een functie by den Neder- landschen arbeidsdienst uitoefenen. 4. In Duitschland werkende personen. De onder 1. genoemde personen moeten vóór 15 Mei 1943 een bevestiging van de boven hen staande Nederlandsche dienstinstantie betreffende hun tegenwoordige aanstelling (actief dienstverband) inzenden aan den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht te Den Haag, Lange Voorhout 7. Wie geen gevolg geeft aan den oproep van den Wehr machtbefehlshaber of zich op andere wijze aan de terug voering in de krijgsgevangenschap probeert te onttrekken, moet op de scherpste maatregelen rekenen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen by dergeiyke pogingen ondersteunen. Verdere oproepingen zullen volgen. LAVAL IN HET HOOFDKWARTIER. De Führer heeft op 29 April in zijn hoofdkwartier in tegen woordigheid van den Duit- schen minister van buitenland- sche zaken. Von Ribbentrop van den Italiaanschen staatssecretaris van buiten- landsche zaken Bastianini, den Franschen regeeringschef Pierre Laval ontvangen. Ty dens het onderhoud legden de deelnemers 'n volledig begrip aan den dag voor alle kwesties die tusschen Duitschland en Italic ccnerzijds en Frankrijk anderzijds bestaan. In volledige objectiviteit werd nagegaan welk aandeel Frankrijk in de krachtsinspanningen én in de offers te dragen heeft, die de spilmogendheden voor den op bouw van het nieuwe Europa in den strijd tegen het bolsje wisme en tegen de met haar verbonden anglo-Amerikaan- sche plutocratiën op zich ge nomen hebben en welke voor- deelen voor Frankrijk uit deze Terug van den grootsten con- vooislag. De zege-vanen aan den periscoop: een tankboot van 12.000 b.r.t. en een Engelsche torpedo jager. Links: de commandant PK BellesteinPBZRPm deelneming zullen voortsprui ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1