PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nachtelijk zeegerecht in het Kanaal leden van de voonnalige Nederlandsche weermacht opnieuw in krijgsgevangenschap. BEKENDMAKING. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week ot ƒ2.42 per Kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 0 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct., minimum per adver- VRIJDAG 30 APRIL 1943 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 99 BLADZIJDEN Do Bureaux van ons nlad zijn geveaugd te: Vlisoingen: Redactie en Administratie WaLstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 678; Middelburg: Loodenscbe Kaal 29. Redactie teL 3521, Administr. teL 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkado 15. tel. 2863, na Kantoortijd tel. 2475: Souburg t Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens Dorpsstraat 35, teL 2L Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Don derdag bekend: Aan 't Koeban-bruggehoofd en ten Zuidoosten van Lenin grad bleven vijandelijke aan vallen zonder succes. De lucht macht vernietigde 52 Sovjet vliegtuigen zonder zelf verlie zen te lijden. In Tunesie werd ten Noord oosten van Medjez el Bab een superieure vijandelijke pantser- formatie, die er in geslaagd was, onze stellingen binnen te "dringen, door Duitsche reser ves tot den strijd genoopt, ver slagen en in een tegenaanval onder zware vijandelijke ver liezen tot voorbij haar stellin gen van uitgang teruggedre ven. Aan de i-est van het front werden plaatselijke aanvallen ten deele in tegenaanvallen af geslagen. Formaties van de luchtmacht ondersteunden in alle sectoren van het Tunesi sche front de troepen van het' leger. Jagers schoten voor Kaap Bone een vijandelijke mo tortorpedoboot in brand. In den nacht van 27 op 29 April ontstond er in het Ka naal een gevecht tusschen de bewakingsstrijdkrachten van 'n Duitsch convooi en een Brit- sche formatie torpedojagers, die door motortorpedobooten vergezeld was. In het verloop van dit gevecht werden twee vijandelijke artilleriebooten tot zinken gebracht, terwijl twee andere en een torpedojager zwaar beschadigd werden. Tij dens den korten maar hevigen strijd, waaraan /later nog een vijandelijke formatie bommen werpers deelnam, gingen twee eigen vaartuigen verloren. Drie bommenwerpers werden om laag geschoten. Woensdagnacht drongen vij andelijke vliegtuigen tot het Noordwest-Duitsche kustgebied alsmede tot het Oostzeegebied en tot Oost-Pruisen door. Door lukraak uitgooien van bommen ontstond er lichte schade. Bij deze aanvallen werden 18 vij andelijke bommenwerpers neer geschoten. Vier andere machi nes wei-den boven de bezette Westelijke gebieden neerge haald. Duitsche gevechtsvliegtuigen lieten in den nacht van 28 op 29 April bommen van zwaar kaliber vallen op eenige plaat sen van Zuid-Engeland. De luchtstrjjd boven de Middellandsche Zee. ïtaliaansche vliegtuigen heb ben een schip tot zinken ge bracht op de reede van Philip- peville. Voorts schoten zij in het centrale bekken van de Middellandsche Zee een motor torpedoboot in brand, die tot zinken werd gebracht, terwijl boven de straat van Sicillië vier machines werden neergehaald. Aanvallen van vijandelijke bommenwerpers veroorzaakten Woensdag verliezen en schade te Napels, Messina, Syracuse en Lampedusa. Zeven viermo torige bommenwerpers werden ïn gevechten met ïtaliaansche jagers neergeschoten. Een Ita- Siaansch vliegtuig is niet op Izijri basis teruggekeerd. Tot dusver zijn de vastge stelde verliezen onder de bur gerbevolking: 41 dooden en gewonden te Napels, 3 dooden èn 12 gewonden te Messina en tezamen 5 gewonden te Syra cuse en Lampedusa. Groote Japan sche aanval op het 24ste leger. Op 29 April op den verjaar dag van den Tenno hebben de Japanners een algemeenen aan val op alle fronten geopend op de 24ste vijandelijke Chinee- sche legergroep. Bovendien doen formaties van de militai re luchtmacht der Japanners,1 bestaande uit jagers en bom menwerpers, hevige aanvallen op de overblijfselen van den uiteengeslagen vijand. Fransche verliezen. De Oeuvre berekent de aan Frankrijk door de Anglo-Ame- rikanen in de afgeloopen drie jaar toegebrachte verliezen op 11.038 dooden en 21.800 gewon den. Bn den aanval op Oran zijn 1200 personen om het leven gekomen en 2000 gewond, bij den aanval op Syrië 4000 ge dood en 8000 gewond. Bij de aanvallen op Fransche steden Vanaf den wapenstilstand tot Maart 1942 zijn volgens de ver klaringen van de Brinon 1338 personen gedood en 3800 ge wond. Bij de aanvallen op Fransche steden sedert Maart 1942 zijn volgens het blad 4500 personen gedood en 8000 gewond. Deze ciifers moe ten echter volgens het blad nog vergroot worden met de cij fers der dooden en gewonden van Dakar, Madagascar, Fr Oost-Afrika, Reunion enz. Voorts zijn er in de Fransche steden, dit door Anglo-Ameri- kaansche bomaanvallen ver- Woest zijn. nog 200.000 per sonen die door bommen scha lie geleden hebben. Moskon voert zijn eigep politiek. Met belangstelling blyft men te Berlyn de ontwikkeling vol gen, die zich begint af te tee kenen op grond van den breuk: tusschen Moskou en de Pool- sc'ne emigranten te Londen, n.l. dat Engeland ten slotte zal schikken in eiken eisch van Moskou t.a.v. de regeling van dit conflict en waarschijn lijk de z g. regeering Sikorski zal opofferen en een door Mos kou voorgestelde oplossing zal aanvaarden. Daar Sikorski en zijn aan hang tot dusver in Engeland jastvryheid genoten hebben, aangezien deze groep Poolsche emigranten in zeker opzicht een filiaal van het foreign of fice vormde, gelooft men te Berlyn niet te overdrijven wan neer m^n zegt, dat de aanval van Moskou op de Polen van Londen wellicht ook een aan val is op de Britsche en tevens Amerikaansche diplomatie. Moskou geeft hiermede op niet mis te verstane wijze te kennen, dat het zonder reke ning te houden met zijn 'z.g.. bondgenooten zijn eigen oorlog en zijn eigen politiek wil voe ren. De hongersnood in de provin cie Honan. Uit rapporten over de in de Chineesche provincie Honan heerschende toestanden blijkt, dat uit vele districten de jonge menschen wegtrekken, terwijl de ouderen den honger dood sterven. Boomschors en wortels van planten dienen als voedsel. Kinderen worden ge ruild tegen levensmiddelen. In andere districten zijn alle run deren, schapen en varkens, ja zelfs honden opgegeten. Nu probeert het volk door het eten van vogels in leven te blijven. 30 Britsche bommenwerpers neergeschoten. Naar het D.N.; B. verneemt, is het aantal der in den nacht van 28 op 29 April neergeschoten Britsche vliegtuigen van 18 tot 23 ge stegen. Met de vier overdag boven de bezette gebieden in het Westen en de drie boven het Kanaal vernietigde vijan delijke machines, hebben de Britten binnen 24 uur dertig bommenwerpers verloren. Naar verboden zender ge luisterd. In het protectoraat is een aantal personen, wegens het luisteren naar een radiore de van prof. Benesj te Londen, naar een concentratiekamp ge stuurd. Staatssecretaris Frank had vorig jaar hiertegen ge waarschuwd. Rijksminister van buitenlandsche ken, Vón Ribbentrop, die heden zijn 50sten verjaardag viert. Hoffman-Stapf-Pax DE GEZONKEN VLOOT IN DE HAVEN VAN TOULON Men zal zich herinneren, dat op 29 Nov. j.l. een belangrijk deel van de Fransche vloot in de haven van Toulon door de eigen bemanningen tot zinken werd gebracht. Zestig schepen van allerlei grootte gingen ver loren. De „Parizer Zeitung" meldt over een bezoek aan de haven, dat van de beide 10.000 ton zware kruisers „Foph" en „Dupleix" niets dan trieste ruines zijn overgebleven. Beide schepen zrjn geëxplodeerd en slechts een hoop oud ijzer bleef over. Het slagschip „Dunkerque" ligt als een geweldige naakte kolos in het dok. De dikke to rens met de acht 33 cm. ka nonnen zijn verdwenen. Het slagschip is nog slechts ijzer- afval. Een ander slagschip, de „Strasbourg", heeft op den bo-i dem van de ondiepe haven ge legen. Zij is nu gelicht, maar binnenin drijven nog duizen den tonnen water, dat in de vernielde ketels is gedrongen, Het zeewater heeft veel scha de 'aangericht. Achter een kademuur steekt een vreemdsoortig bosch van masten omhoog, schots en scheef 'als een dennen bosch, waar een wervelstorm door heen is gegaan. De masten be- hooren tot ongeveer twintig van de" modernste Fransche torpedobootjagers, die nu don der uitzondering op den mod- derigen bodem van de binnen haven liggen. Het water heeft de schepen in enkele weken tijd vermeld. Ook twee duikbooten liggen als verkoolde sigaren op het donkere water. Zij zijn gelicht. De toren schijnt uitgebrand te zijn. Ginds ligt de „Henri Poin- caré", ongeveer 1300 ton me tend, thans waardeloos, een wrak voor den slooper. Steeds troosteloozer wordt de aan blik. Voorts liggen er drie uit gebrande kolossen. „Algérie" en „Marseillaise" kan men moeizaam ontcijferen op den geblakerden boeg. Het derde schip is niet te identificeeren. De schepen bestaan niet meer. De 20.3 cm. kanonnen van dë Algérie", de negen 15,2 cm kanonnen van de „Marseillai se" hebben nooit een schot op den vijand gelost. Ten slotte maakt het ver slag volgens de Tel. nog mel ding van drie oude schepen, die voor huisvesting of oplei ding in de oorlogshaven dien den. Zij liggen tegen elkaar geleund op den bodem en dan volgen nog eenige rijen van kleinere vaartuigen, groten deels onder water en de moei te van het lichten niet meer waard. Wacht niet tot U er over valt, maar ruimt zelf den rommel op. De Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger Fr. Christiansen, maakt het volgende bekend: Na de copitulatle van de Nederlandsche weermacht in Mei 1940, heeft de Führer en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht bevel gegeven tot onmiddellijke invrijheidstelling van de Nederlandsche soldaten uit de krijgsgevangenschap. Deze maatregel werd vanzelfsprekend genomen op voorwaar de, dat de Nederlandsche officieren en manschappen deze grootmoedige handelwijze met een dienovereenkomstige hou ding ten aanzien van de Duitsche bezettende macht zouden be antwoorden. Een groot gedeelte van hen heeft aan deze ver wachting voldaan; in vele gevallen is echter onder invloed -van onverantwoordelijke ophitsers een tegenovergestelde ontwikkeling gevolgd. Reeds in Mel 1M2 moesten derhalve de voormalige beroepsofficieren opnieuw in krijgsgevangen schap worden weggevoerd. De Duitsche weermacht heeft sindsdien bijna een vol jaar laten verstrijken, in de ver wachting, dat deze duidelijke waarschuwing zou worden ver staan. In feite hebben echter afzonderlijke leden van de voor malige Nederlandsche weermacht door hun vijandig gedrag, telkens opnieuw het vertrouwenf dat by hun vrijlating in hen werd gesteld, geschonden. Dit misbruik van een volkomen vrijwillig teruggeschonken vrijheid wordt thans niet langer meer geduld. De Wehrmachthefehlshaber In dea Niederlanden beveelt derhalve, dat de leden van de voormalige Nederlandsche weer macht terstond opnieuw in krygsgevangenschap worden weggevoerd. Hij zal de betrokken personen in de dagbladpers tot persoonlyke aanmelding oproepen. Wie aan den oproep van den Wehrmaehtbefehlsliaber geen gevolg geeft of tracht zich op andere wyze aan de krijgsgevangenschap te ont trekken. moet op de strengste maatregelen rekenen. Dit geldt eveneens voor personen, die de betrokkenen by der gelijke pogingen ondersteunen. Allen, die thans in krijgs gevangenschap moeten terugkeeren, hebben dit uitsluitend aan de ophitsers te danken, die door hun misdadig gedrag dezen maatregel noodzakelijk maakten. VERLENGING ARBEIDSTIJD. 9% uur per dag en 54 uur per week toegestaan. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft een besluit uitge vaardigd waarbij een verlen ging van den arbeidstijd tot uur per dag en 54 uur per week wordt toegestaan. Deze verlengde arbeidsduur geldt voor arbeiders van 16 jaar en ouder in winkels, fabrieken of werkplaatsen, de broodbakke rijen daaronder begrepen, voor wie ingevolge de Arbeidswet de maximum arbeidstijd op minder dan 9% uur per dag en 54 uur per week was vast gesteld. Ook mag, voor zoover zulks niet reeds geoorloofd was, voor de betrokkenen de arbeid om 6 uur voormiddags aanvangen. Het vorenstaande is tevens van toepassing op arbeiders van 16 jaar en ouder, voor wie ingevolge de stuwa doorswet een maximum ar beidstijd van korteren duur gold dan de thans vastgestelde. Dit besluit treedt onmiddellijk in werking. Telegram van den Führer aan ilen leider. De persdienst van de N.S.B. meldt: In antwoord op den brief van gelukwensch, dien de lei der aan den Führer heeft- ge zonden ter gelegenheid van zijn verjaardag, werd door den leider het volgende telegram ontvangen: „Voor de vriende lijke gelukwenschen ter gele genheid van mrjn geboortedag, dank ik U hartelijk. Ik beant woord Uw groeten met mijn meest oprechte wenschen voor het resultaat van Uw werk. Adolf Hitler." Aanval op Rangoon. Zes vij andelijke bommenwerpers heb ben Rangoon aangevallen.Twee werden door Japansche jagers en twee andere door het lucht doelgeschut neergehaald. D e 17-j a r i g e G. S. te Zeerijp (Gr.) is met de fiets te water geraakt en verdron ken. DE NIEUWE BON. Voor de volgende week is bon 19 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijk© rantsoenen brood, beschuit, aardappelen en tabak. In net tijdvak van 2 tot 15 Mei kan vleesch gekocht wor den op de bonnen 19a (1 rant soen). 19b rantsoen), 4-24, en M-20 reserve (1% rant soen) en M-22 en M-24 reserve (2Ya rantsoen). VERBOD TEWERKSTELLING VAN STUDEERENDEN. De commissaris-generaal voor het veiligheidswezen heeft, op grond van de verordening op de bescherming van de orde, een beschikking uitgevaardigd, betreffende het verbod van te werkstelling van studeerenden. Volgens deze beschikking mo gen werkgevers personen, die in het studiejaar 1942-1943 of later, een Nederlandsche uni versiteit of hoogeschool hebben bezocjit en hun studie nog niet volgens het leerplan hebben voltooid, niet in dienst hebben. Studeerenden mogen geen werk aannemen by werkgevers of verder .werk verrichten en zij moeten de werkplaats thans verlaten. Werkgevers moeten onder zoeken of zich onder hun werk nemers studeerenden bevinden, terwijl werknemers die studee renden zijn. dit aan hun werk gever moeten mededeelen. Bovenstaande bepalingen gel den nie^. voor studeerenden, die een verklaring betreffende de beveiliging van de orde aan universiteiten of hoogescholen hebben afgelegd of afleggen. Overtredingen worden ge straft. Radiorede van den leider op l Mei. De persdienst van den Ned. Omroep deelt mede; dat de leider op den „dag van den arbeid", 1 Mei, om 13.uur over den zender Hilversum I een rede tot het Nederlandsche volk-zal houden. De 6-jarige J. Kok te Vlaardingen is bij het spe len onder een vrachtauto ge- loopen en gedood.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1