PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DONDERDAG 29 APRIL 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12J ct.. minimum per adver tentie 2.05. BU aDonnement speciale prUs. Kleine advertenUea maximum 6 regels) 68 cent, dlenstaanvragen en dienstaannie- flingen 50 ct. Brie ven oX adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 98 BLADZIJ DEN ?5re,a1x. rfP O?,8 ,D'ad *Un gevestigd te: Vliselnaen: Redactie en Administratie WaUtr. oS-60, teL 10 (2 UJnen). RedacUe na kantoortijd tel. 576; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Redactie tel. u521, Adminlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na Kantoortijd tel, 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Bresken# Dorpsstraat 35, teL 2L DUISTERE PRAKTIIKEN. Wanneer bepaalde artikelen I echaarsch worden, stelt de overheid het distributieappa raat in werking. Zij beoogt daarmee, de nog aanwezige artikelen, waarvan de voorra den sterk verminderen of drei gen uitgeput te raken, op zoo billijk mogelijke wijze onder de bevolking te verdeelen. De goederen worden gerantsoe- neerd, opdat ieder gelijkelijk zijn deel zal hebben. Treedt voor zekere artike len het distributiestelsel in werking, dan komen als bij tooverslag de sluikhandelaren uit hun verdachte hoeken ge kropen en werpen zich op de voor rantsoeneering aangewe zen goederen. Bij zijn duistere praktijken speculeert de sluik handelaar op het egoisme van den mensch om zichzelf te be- voordeelen ten koste van de gemeenschap. De zwarte handel onttrekt vele levensmiddelen aan die groepen van de bevolking, die ze het hardst noodig hebben, zooals kinderen en zieken. Nederland heeft een voor treffelijk distributiestelsel, 't ls verraad aan ons volk, wan- 1 neer men dit stelsel tracht te i ondermijnen. De sluikhande laar echter, schrikt daar niet voor terug. De overheid ontplooit even wei een groote activiteit om den zwarten handel tegen te gaan. Want dit kwaad gaat ernstige vormen aannemen. Strenge maatregelen zijn daar- cfty om afgekondigd, waarvan in "de eerste plaats de echte sluikhandelaars, dat zijiv. dus zij, die de grootste winsten op strijken. de gevolgen zullen ondervinden. Daarmede is de oorzaak van het kwaad nog niet aangetast. Dit kwaad is alleen te vinden in de begeerte van talloozen om de vastgestelde rantsoenen voor zichzelf te vergrooten. Velen beseffen helaas nog maar altijd niet welk een scha de men de gemeenschap, en daarmede ook zichzelf, aan doet, als men clandestien een enkel bonnetje, een pondje vleesch of een beetje tarwe koopt. Wil men de overheid steu nen om den sluikhandel den kop in te drukken, dan moet men beginnen met het kwaad in den wortel aan te tasten. Hoe dit geschieden kan? Wel, men geeft den sluik- I handelaar geen gelegenheid zijn goederen af te zetten. Doet men dit wel, dan maakt men zich aan laakbare en ook strafbare handelingen schul dig. Bovendien geeft men den .sluikhandel de gelegenheid zich uit te breiden. Daarom: betrek geen goede ren van zwarte handelaars! Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Woensdag bekend: Aan het Koeban-bruggehoofd zijn talrijke aanvallen van den vijand in samenwerking met het luchtwapen afgeslagen. Aan het overige Oostelijke front hebben zich slechts ge vechtshandelingen van plaatse- lijke beteekenis voorgedaan. Boven den Zuidelijken sector van het Oostelijke front zijn op 27 April 44 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. Ze ven daarvan door Slowaaksche en zes door Kroatische jagers. Drie eigen toestellen gingen verloren. In Tunis heeft de vijand op Bollvie en het pact der Ver. naties. De Boliviaansche mi nister van buitenlandsche za ken heeft medegedeeld, dat Bolivie zich zal aansluiten bij het pact der Vereenigde naties De uitnoodiging daartoe is van de Ver. Staten uitgegaan. Bolsjewistische aanvallen afgeslagen. eenige sectoren van het Weste lijke front plaatselijke aanval len gedaan, die in harde ge vechten werden afgeslagen. Bij de zware gevechten der afge- loopen dagen heeft zich een wielrijdersbataillon onder lei ding van zijn met het ridder kruis bij het ijzeren kruis on derscheiden commandant, ma joor Drewes, opnieuw onder scheiden. Formaties gevechtsvliegtui gen en toestellen voor den strijd op kórten afstand heb ben ingegrepen in de gevechten en concentraties en colonnes van den vijand bestreden. De havens Bone en Philippeville werden opnieuw gebombar deerd. PAWELITSJ IN HET HOOFDKWARTIER. De Führer heeft op 27 April den staatsleider van den onaf- hankelijken staat Kroatië, dr. Ante Pawelitsj, voor een be zoek in zijn hoofdkwartier ont vangen. De Führer heeft met den poglafnik besprekingen ge voerd over den politieken en militairen toestand van den ge- meensehappelrjken strijd der asmogendheden tegen het bols jewisme en de Engelsch-Ame- rikaansche plutocratieën. Zware geallieerde verliezen in Tunesië. De zevendaagsche afweerslag in Tunesië is thans opgevolgd door een driedaagsche pauze, welke de Britten en de Ame rikanen benutten om hun troe pen te reorganiseeren, aan te vullen en te hergroepeeren. Men heeft te Berlijn vastge steld, dat vooral de verliezen van de achtste armee aan het Zuidélijk front in Tunesië zeer hoog geweest zijn. Over de zware pantserver- liezen der geallieerden wordt van Duitsche zijde nog mede gedeeld, dat de beroemde en bij den vijand beruchte, nieuwe Duitsche pantserwagen „tijger" hierin een groot aandeel heeft gehad. Hoewel in Tunesië slechts een klein aantal „tij gers" aan land is gebracht, heeft men hiermede groote successen kunnen behalen. Ge durende de laatste vier dagen vernietigden de „tijgers" 75 vijandelijke tanks, waaronder zich de nieuwste types Sher mans, Lee's, Pilots en Marcs bevonden ook .de zware pant- sërplaten van de „general Grant" waren tegen de vuur kracht van den „Tijger" niet opgewassen en vlogen in de lucht. Torpedojager „Eskdale" ver loren gegaan. De in Britschen dienst staande Noorsche torpe dojager „Eskdale" is verloren gegaan. De bemanning van het vaartuig was ongeveer 180 man sterk. 1 Engelsclie vliegtuigen verloren. De Britsche vlieg- tuigverliezen in den nacht van 26 op 27 April bij den aanval op Westduitsch gebied zijn vol gens later ontvangen berich ten gestegen tot 21 toestellen. Nederlandsctie Vrijwilliger» strijden In het Oosten, SS PK Agustin-O-H-P m De breuk tusschen Moskou en de Poolsche regeering. Inzake het verbreken der betrekkingen tusschen de Sov jet-Unie en de Poolsche emi granten te Londen, heeft de woordvoerder der Wilhelm- strasse te Berlijn een officieele verklaring afgelegd, waarin 't volgende wordt gezegd: Het Duitsche antwoord op de vraag, waarom Stalin de zen stap heeft gedaan, luidt: 1. Stalin wil met den z.g. Poolschen ambassadeur te Moskou een lastigen vragen steller verwijderen, die niet al leen naar de dooden van Ka- tyn, doch ook naar de andere 1 >/9 millioen weggevoerde en verdwenen Polen zou kunnen vragen. De Poolsche krijgsge vangenen, die in Duitsche han den gevallen zijn het be treft hier 694.000 man zijn allen nog in leven. Wij vragen Stalin: waar zrjn de, 1'/? mil lioen Poolsche soldaten en burgers, die in bolsjewistische handen vielen? 2. Stalin wil zich door deze breuk onttrekken aan iedere verdere bespreking over terri toriale kwesties aan de Weste lijke grens der Sovjetunie. Hij beschouwt Polen, zooals be kend, als te liggen binnen de strategische grenzen der Sov jetunie en denkt er niet aan een of ander verdrag of een overeenkomst na te komen. Door deze breuk wil hij ook den Engelschen en Amerika nen zeer duidelijk elk debat over territoriale kwesties in Oost-Europa beletten. 3. De in de nota van Molo- tof voorkomende bewering, dat Duitschland en Sikorski een gemeenschappelijk plan heb ben gesmeed om de misdaden der Sovjets propagandistisch uit te buiten, is te dwaas, dan dat men hierop nader zou be hoeven in te gaan. Intrekking van verzoek aan internationale Roode Kruis? Naar Reuter meldt bestaat de waarschijnlijkheid, dat het Poolsche emigrantencomvté te Londen zijn verzoek aan het internationale Roode Kruis om een onderzoek in te stellen naar den massamoord van Katyn zal intrekken. Verklaring van de Poolsche emigranteiKïommissie. De Poolsche emigrantencom missie te Londen heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin o.a. een beroep wordt gedaan op de Sovjet Unie „duizenden gezinnen van Poolsche militai ren en de Poolsc'.ie mannen, die zich thans op Sovjet Russi- schen bodem bevinden, thans vrij te laten." De commissie wil, aldus de verklaring, de zaak van al deze personen tegenover de geheele wereld vertegenwoordigen. Overigens verzekert-de .emi grantencommissie, dat zij naar een vriendschappelijke over eenstemming met Sovjet Rus land streeft en verklaart zij eenerlei aanspraak öp eenig ovjet Russisch gebied te doen gelden. VIER TORPEDO'S TROFFEN DE „RANGER". Omtrent het tot zinken bren gen van het Amerikaansche vliegkampschip Ranger meldt het D-N.B. nog het volgende: In de vroege ochtenduren van den Eersten Paaschdag liepen bg den commandopost de eerste radioberichten van een duikboot over het in het zicht krijgen van een vliegkamp schip binnen. Met een snelheid van 30 mijl, dat is rond 55 km per uur, bewoog het drijvende vliegtuigeiland zich over den Oceaan. Verscheidene torpedo- bootjagers beschermden het schip. In de lucht vlogen de van het vlakke vliegdek opge stegen vliegtuigen, die het te gen duikbooten beschermen moesten. Zoo scheen dus het naar alle kanten en van de lucht uit be schermde vliegkampschip on aantastbaar te zijn. Bij zee gang vier met lange Atlanti sche deining opereerde de klei ne Duitsche duikboot moeder ziel alleen op zichzelf aange wezen. tegen dezen massalen, in de hoogste mate geperfec- tionneerden afweer. In de vroege morgenscheme ring jaagden de torpedo's op het vliegkampschip en zijn tor- pedobootjagers ai. Vier van deze doodbrengende onderzee- sche wapens troffen doel. Reus achtige hoogoplaaiende steek vlammen schoten omhoog en met geweldige ontploffingen,- die nog op de brug van de bo ven water varende duikboot buitengewoon sterk gevoeld werden, zonk de scheepskolos ..Ranger" in de diepte. De door deze torpedo's niet geraakte torpedobootjagers moesten zich met de reddingsactie bezighou den en geen enkele torpedo- bootjager kon zich aan de ach tervolging en bestrijding van de aanvallende duikboot wij den, zoodat de Duitsche duik boot weer ongehinderd uit de gevarenzöne kwam en haar succes door de radio kon mel den. Dijken in België doorgebro ken. Tengevolge van het nood weer dat in de eerste helft van April boven België heeft ge woed. zijn, naar de N.R.C. meldt dé dijken van de Schelde b|j Wichelen en van de Durme bij Waasmunster, in Oost- Vlaanderen, alsmede van de Rupel, te Heffen, op enkele ki lometers van Mechelen, door gebroken. Uitgestrekte lande rijen en ook een paar dorpen liepen geheel onder water. Aan landerijen en dorpswoningen werd vrij groote schade toege bracht. Plannen voor vredestaken opgeheven. Alle voorbereidin gen en plannen voor vredesta ken in Duitschland zrjn opge heven, daar alle krachten ge concentreerd moeten worden op de totale Oorlogvoering. Dit strekt zich uit tot bouwwerk zaamheden in steden, in zoo verre zij eerst voor den tijd na den oorlog van belang zrjn. Opnieuw Japansch hospltaal- scliip getorpedeerd. Het Jar pansche roode kruisschip „Buenos Aires Maroe" is in de Chinccsche zee bij zeer goed zicht door een vijandelijke duikboot getorpedeerd. Het is het zesde Japansche hospitaal schip. dat door den vijand is getorpedeerd. Spaansehe vrijwilligers naar het Oostelijke front. Meer dan 900 Spaansehe vrijwilligers ver trekken naar Duitschland om in de gelederen der blauwe di visie deel te nemen aan den strijd tegen het bolsjewisme. Japansche versterkingen op Nieuw Guinea. De Japanners hebben op Nieuw Guinea ver sterkingen van leger en lucht macht aan land gebracht. NIEUWE REGELING VOOR BERECHTING VAN OVERTREDINGEN. Op 1 Mei a.s. zal een nieuwe regeling voor de berechting van sommige overtredingen in werking treden. Bij bepaalde overtredingen (in hoofdzaak lichte verkeers overtredingen) zal de optre dende politieambtenaar de be voegdheid hebben, om in plaats van proces-verbaal op te ma ken, aan den overtreder een aan kosten onderworpen waar schuwing uit te reiken. De kos ten varieeren van 1 tot 5 en moeten ter plaatse aan den politie-ambtenaar worden vol daan. Den overtreder worden dan bij wijze van kwijting bon nen uitgereikt, die van het po- litiestempel zijn voorzien en ieder op één gulden luiden. Voor een waarschuwing van 3 moet de politie-ambtenaar dus drie bonnen van één gulden uitreiken. Wanneer de overtre der de zaak niet op deze wijze wil of kan afdoen, wordt pro ces-verbaal opgemaakt. In de tweede plaats zal, wanneer terzake van verkeers overtredingen. verduisterings overtredingen e.d. proces-ver baal is opgemaakt, het plaat selijk hoofd van politie in het algemeen bevoegdheid hebben, deze zaken te berechten door een z.g. strafbeschikking, wel ke in de plaats treedt van een vonnis van den kantom-echter. Hij kan- daarbij geldboete van ten hoogste 150 en hechtenis- straf van ten hoogste veertien dagen opleggen. De betz-okkene ontvangt in zoo'n geval niet eerst een dag vaarding, doch hem wordt op korten termijn (ten hoogste veertien dagen, nadat het pro ces-verbaal is opgemaakt) eert strafbeschikking uitgereikt; waarin de straf is verineld. Wanneer degene, aan wie(n)' een strafbeschikking is uitge reikt, een gerechtelijke beslis sing wenscht, doet hij (zg) daarvan binnen veertien dagen na de uitreiking aan den poli- tiepresident mededeeling, waar na de gewone procedure voor den kantonrechter volgt. Colleges nog niet heropend. In tegenstelling met een be kendmaking van enkele weken geleden zijn de colleges en practische oefeningen aan de technische hoogeschool te Delft nog niet aangevangen. De se cretaris-generaal van het de partement van opvoeding, we tenschap en kuituurbescher ming zal bekend maken wan neer de lessen aan de univer siteiten en hoogescholen weer zullen beginnen. Voor verpleeghuis is vergun ning noodig. Krachtens het ziekenhuisbesluit 1943 wordt voor de exploitatie of opening van een verpleeghuis het be zit vereischt van een vergun ning van den secretaris-gene raal van sociale zaken. De tezv mijn, waarbinnen deze vergun ning moest worden aange vraagd, was op 15 dezer ver streken. doch is tot 15 Mei a.s. verlengd. Belanghebbenden stellen zich bij verzuim aan strafvervolging bloot. Hoofdkwartier Vrijwilligers legioen Nederland. Van 13 April af is het hoofdkwartier van het Vrijwilligerslegioen Nederland gevestigd: Bezui- denhout 60. te Den Haag. Japansche luchtaanvallen. Het luchtwapen der Japansche marine heeft vijandelijke bases op het eiland Foenafoeti der Ellicegroep. ongeveer 2000 km ten Oosten van Guadalcanar, aangevallen. De militaire in stallaties op het eiland werden zwaar beschadigd. Alle machi nes keerden terug. In luchtge vechten boven de Salomon- eilanden werden zes vijandelij ke jagers neergeschoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1