O O UIT DE PROVINCIE Bondsdag N.J.V. Tweeden Paaschdag werd te Goes den provincialen bonds dag van het Ned. Jongelings verbond gehouden, die zeer veel bezoek trok. Des morgens werd een dienst in de Groote kerk gehouden, waarbij gesproken werd door ds. Odé en dr. Dankbaar, en kerk- en kinderkoor medewer king verleenden. Nadat in de zaal Krijger een gemeenschappelijke koffietafel gehouden was ving te half twee de vergadering aan. die geopend werd met het lied: „Lof zij den Heer, den almach tige koning der eere". De voorzitter, de heer K. L. W. v. d. Maden, las Phill. 1 27 en 2 11 en uitte daarna zijn dankbaarheid er over, dat de ledén van het NJ.V. nog mo gen samenkomen. De groote opkomst bewijst ook, dat zulks gewaardeerd wordt. Spr. ging dan nog in 't kort nader in op den Philippenzen brief. De heer A.de Wit, secr. dei- Prop. Comm.* gewaagde in zijn jaarverslag met dankbaarheid over het werk in de afdeel in- gen. Sommigen hebben met moeilijkheden te kampen, maar de meesten vatten de oude taak telkens met moed weer op. De heer W. Rooze bracht verslag uit voor de prov. jonge werkcomm.. waarin vooral op de waarde van dezen arbeid ge. wezen werd. Vervolgens sprak ds. Bartle- ma een bezielend woord over de tekstwoorden: „Wij scha men ons het Evangelie van Christus niet", waarna ds. Van Voorthuijzèn het woord voerde over het onderwerp: „Wij en de toekomst". Spr. wees er op, dat de leden van het N.J.V. in dienst willen staan van Jezus Christus en dit bepaalt ook him houding voor de toekomst. Evenals de oprichters, die de Blijde Boodschap van Gods Ge nade en Barmhartigheid aan anderen door wilden geven, ar beiden de jongeren in stille ge hoorzaamheid verder en God zal op Zijn tijd den wasdom geven. De vergadering werd voorts opgeluisterd door orgelspel van den heer G. A. Kok Azn., terwijl ook de bazuinblazers medewerking verleenden. Voor de heer Van der Maden een slotwoord sprak, deelde hij nog mede. dat men dezen zo mer weer te Kapelle of te Kloetinge hoopt bijeen te ko men. Walcheren De pastorie der Ned. Herv. Kerk, RTTTHEM. De pastorie der Ned. Herv. Kerk is reeds an derhalve eeuw oud en heeft dus veel gebreken, die door het jaarlijksch onderhoud niet vol doende te herstellen zijn. Vóór 1897 had de pastorie maar één verdieping. In dat jaar is er een tweede opgebouwd. Mede op advies der kerkvi- Bitatoren hebben kerkvoogdij en kerkeraad besloten een bouwfonds te stichten ten ein de een nieuwe pastorie te bou wen. Behalve de gerestaureerde prachtige kerk, zal de gemeen te eerlang dan ook een doel matige pastorie bezitten. Teraardebestelling mej. Doyvekot. O. EN W.-SOUBURG. Dins dagmiddag had op de Alg. Be graafplaats te Vlissingen. de teraardebestelling ^plaats van mej. C. Duyvekot, in leven on derwijzeres aan de Openbare Lagere school alhier. Op de begraafplaatswaren o.a. aan wezig burgemeester Stemer- ding, de gemeente-secretaris, de wethouders, de inspecteur L. O., de heer Wit, schoolbe stuur, personeel en enkele ouders en leerlingen. Vele kransen dekten de baar. Aan de geopende groeve werd na mens het gemeentebestuur ge sproken door burgemeester Stemerding, die dé overledene schetste als een bekwaam, rjverig meelevend onderwijze res, die de harten der kinderen steeds wist te yeroveren in die 33 jaar dat ze hier als onder wijzeres werkzaam was ge weest. Ook de heer Van Duyvenvoorde, hoofd der school sprak namens het personeel zeer waardeerende woorden. Nadat nog enkelen woorden van deelneming hadden ge sproken dankte een familie-lid voor de laatste eer aan de overledene bewezen. Landbouwer kreeg schuurdeur tegen het hoofd. BIGGEKERKE. De landbou wer Sch. aan den Werendijk- schen weg alhier, haalde des avonds zijn paarden uit de wei. Op de boerderij aangekomen, opende hij de schuurdeur om de paarden op stal te brengen Door een rukwind vloog de schuurdeur met geweld tegen den landbouwer, die ernstig aan het hoofd werd gewond. Sch. liep een schedelbasisfrac- tuur op. Zijn toestand ls ern stig. Zuid-Beveland De volksgezondheid in 1942. YERSEKE. Uit de jaarver slagen van den plaatselijken gemeente-arts, 'tevens school arts, blijkt dat in 1942 de voe dingstoestand in het algemeen nog steeds goed was te noemen. De zomer bracht een flinke epidemie van waterpokken on der de jeugd, zonder complica ties. Zoowel onder de kinderen als onder de volwassenen was er een sterke uitbreiding der impetigo contagiose (huidaan doening). Op de bewaarscholen heersch- te een kinkhoest-epidemie, die zonder complicaties verliep, maar het schoolbezoek sterk verminderde. De toestand van de gebitten der schoolkinderen bleek over het algemeen slecht. Een in het laatst van het jaar optredende diphterie-epi- demie taste de schooljeugd, dank zij de tijdige prophylacti- sche enting, niet noemens waard aan. Ongeveer 600 kin deren beneden 14 jaar werden geïmmuniseerd. De uitreiking van vitamine-D tabletten werd voortgezet. Gedurende het jaar 1942 hadden 54 personen recht op vrije genees- en verloskundige hulp, zjj vroegen 196 visites, 98 consulten en 239 medicamenten. Diefstallen. YERSEKE. Het aantal dief stallen neemt alhier nog steeds toe. Door indrukking van een ruit werd op klaarlichten dag bij een inwoner een pas ge slacht varken ontvreemd, ter wijl bij een ander een goed rij wiel achter zijn woning werd weggehaald. Het politie-onder- zoek is in vollen gang. Fiets gestolen. KRABBENDIJKE. Zaterdag morgen, terwijl mej. B. het Krabbendijksche warenhuis was binnengegaan, bleek bg haar terugkomst dat haar rijwiel was ontvreemd. Een brutaal staaltje op klaarlichten dag. Voor de politie een moeilijke taak de daderesop te spo ren. Op dien tijd is net altijd druk in bovengenoemde zaak en veel fietsen worden er dan voor de zaak geplaatst. Zeeuwsch-Vlaanderen Paardensportdag. SLUIS. De paardensportdag, 2e Paaschdag alhier gehouden, mag als goed geslaagd be schouwd worden. Onder de zeer vele belangstellenden waren o.m. de commissaris der pro vincie, mr. P. Dieleman en de burgemeester en wethouders van Sluis. Het programma werd vlot afgewerkt. De L.R. „De Oran- jeruiters" uit Axel. onder lei ding van instructeur C. de Feijter, voerde dezen middag de boventoon. De leden toon den hoeveel men van een paard gedaan kan krijgen. Fraaie staalties van dressuur, zoowel individueel als in groepsver band, werden gedemonstreerd. Ook de springnummers ver wierven aller bewondering. Het was jammer dat het aantal deelnemende paarden niet grooter was. De komische nummers, zooals ringryden, stoeltjesrijden e.c., waaraan slechts een 5-tal paarden deel namen, verloren daardoor veel aan bekoring. Na afloop heeft de commis saris van ae provincie aan de dames-deelneemsters bloemen aangeboden. De radio in een gezin te Alphen bleek plotse ling defect. Een monteur werd er bjj geroepen, die het toestel demonteerde. Tot zijn groote verbazing trof hij in het kastje eenmuizennest aan. Deze „bewoners" hadden hun knaag- woede bevredigd op de draden en deze doorgebeten. Te Terheyden i het 5-jarige zoontje van de fa milie A. R., toen het den weg wilde oversteken, door een auto gegrepen en gedood. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. kerk. Beroepen: te Scherpenïeel H. Zuiderveld, cand. en hulppred. te Tiel; te Nijverdal (2e pred.plaats) J J. Poldervaart te Vriezenveen; bedankt: voor Hul zen (N.H.) toez. J. W. v. d. Lin den te Kootwijk: voor Jutphaas S. Visser te Kortenhoef. Gcr. kerken. Benoemd tot hulp pred. te Kampen voor arbeid in N.O. polder W C. Hulsroans, cand. en hulppred. te Leeuwarden (aan genomen). Gerei. gem. Beroepen te Zeist T Dorresteyn te Opheusden. De. A. Merkelljn. In den ouderdom van 64 Jaar ls te Lelden overleden de bekende zen dingsman, ds. A. Merkelljn, die tal van jaren naissionnalr-predUcaat ls ge weest vanwege de Geref. kerk van Middelburg op haar zendlngsveld Na- gal- g op Java, waar hö tal van kerken, scholen en een hospitaal heelt gesticht. Tevoren was hij eenige Jaren pre dikant bU de Gerei kerk vac Schoon- dtJke. Ds. Merkeltjn was officier ln de Orde van Oranje Nassau. De teraar debestelling vindt Donderdag te Lei den plaats. Officieele mededeelingen VERVOER ONGESCHILD - EIKENHOUT. Krachtens een publicatie van de directeuren van de rijksbureau* voor hout en voor huiden en leder ln de Staatscourant van 21 April 1942, no. 76 is het vervoer van ongeschild eikenhout met een dikte van 20 om en minder van inlandschen oorsprong, nog steeds verboden. Dit eikenhout moet ter plaatse van den kap van de schors worden ontdaan. Indien om bepaalde technische redenen het schil len van het gevelde eikenhout on doenlijk zou zijn, wende men zich voor het verkrijgen van het vervoer- bewtts voor ongeschild eikenhout tot de directie of de houtvesters van het Staatsboschbeheer. De schors, die als looistof ln den zin van de looistoffen- beschikking 1939 no. 1 wordt be schouwd, moet worden afgeleverd aan een der navolgende loolstoffenhande- laren R. van Aalderen en Zn, Schutstraat 195, Hoogeveen: J. Bou- mans, Stationsstraat B 374, Rijen; A. BruinsSlot, Jullanastraat 2, Hoo geveen; Adr. van DongenVerheUden, Kerkstraat B 23L Rtjen. A. G. A. Driesen. Oosteind. Oosterhout, N. V. Schuurman Klinkert, Brouwerstraat 33, Meppel; J. J. Spahr en Van den Hoek, Ooeteinde 23. Drachten, lool- stoffenhandel „Tanln", Kanaalweg 93, Dongen. Slechts deze handelaren mogen de schors op een vervoerbewfls van het rijksbureau voor hulden en leder ver voeren. Provinciale publicatie van het dep. van landbouw en visscherd. ZONNEPITTEN VOOR ZAAN DOELEINDEN. De aandacht wordt erop gevestigd, dat telers voor zonnepitten een be stelbon dienen aan te vragen bö hun P.V. Zonder Ingenomen bestelbon is een handelaar/leverancier niet gerech tigd zonnepitten af te leveren. OPGAVE VEESTAPEL. De Wed. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat de ge organiseerde veehouders voor de pe riode van 16 Mei13 Juni '43 In de week van 38 Mei a.s. bö den PL Vertegenwoordigers opgave moeten doen van den veestapel naar den toestand op 2 Mei 1943, avonds 12 uur. De blanco registratlelcaarten dienen ten kantore van de PI. Vertegen woordigers te worden Ingevuld en ge- teekend. Houders van fokzeugen die nen het aantal aangehouden stam boek- en niet-stamboekzeugeu weer op te geven. Hoofdredacteur: J. C. Visser. Vlissin gen: Algemeen redacteur: M. Geerse. Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd. Vlissingen, en J. P. Ph. Doorenbos. Middelburg: Gewestelijk nieuws: H. van Benthem. Goes en R. F. EL L. Sondag. Oostburg: Haagsch redacteur mr. J. C. de Wit; Advertentiechef: voor Mid delburg C. P. Buijs, voor VUasingen S. RtJkeboer. Tevens moet worden opgegeven bij wlen of van wlen li vee opsta It of Inschaart, welk soort vee en hoeveel stuks daarvan. Het veeboekje volledig In Inkt bij gewerkt, dient bö de registratie te worden overgelegd. BAST VAN WILGENSCHIL, TEEN EN WILGENSCHILHOUT. Krachtens de ln klaart van het vo rige Jaar in de dagbladen gepubli ceerde bekendmaking van den direc teur van het rijksbureau voor hulden en leder, is het nog steeds verboden bast van wilgenschUteen en wilgen- schtlhout te vervoeren, te be- of ver werken. alsmede te gebruiken of te verbruiken, tenzij daartoe door den directeur van genoemd rijksbureau ver- nine ls verleend. Deze soorten z(|n n.l. looistof In den zin van de looistoffenbeschikking 1939, no. 1. Ook het verbranden van wilgen- bast is verboden. Voorlooplg dienen schillers van wilgenhout den bast op te slaan en na verkregen vergunning te verkoopen en af te leveren. Dit mag uitsluitend geschieden aan de volgende bö het rijksbureau Inge schreven handelaren: B. Assink en Zn.. A 455. Neede: Wed. P. Burg graaf, Schoon rewoerdJ. A_ Egas Jzn., Hardinxveld: N.V. de HoUand- sche Hoepelhandel, Beurs 205, Rot terdam, Jan de Jong Bzn.siie- drecht W. Opbroek. C 5. Horn (L.); C. den Ouden en Zonen, JES 44, Schön- del; Schouten'8 graan- en fourage- handel. Bergambacht: A. J. Steen bakkers, Hoepelhandel. Schöndel; Eimb. Steenbakkers, Schutsboom 18, Schöndel: Looistof fenhandcl Tanin, Dongen: W. Vink en Zn., IJsselstein; A. v. d. Vliet, Culemborg. Voor de prijzen van biggen geldt artikel 1 van „de prözenbeschlkking 1940 no. 1". De ger-ichtigde voor de prijzen heeft ecbier bepaald, dat niet tot prös dan 4.per week worden verkocht Er wordt met nadruk ge waarschuwd tegen het berekenen van hoogerc prijzen dan den hierboven genocr. len. daar zulks, als een ern stig gröp tegen de belangen van de kuisslacbters, tot onmiddellijke strafvervolging kan lelden. TURKSCHE ROZIJNEN. Voor Turksche rozijnen geldt de prijzenbeschikking 1M2 rozijnen. De gemachtigde voor de prözen zal niet tot vervolging overgaan, indien de ln artikel 1 en 2 van bovenge noemde beschikking genoemde prijzen worden overschreden, mits niet meer dan de volgende prözeu worden be rekend: Verkoop door Importeurs 210.— per 100 kg. Verkoop door grossiers 240.— per 100 kg. De overige bepalingen van de be schikking blöven van kracht. AANKOOP ONGEKEURD ZAAI LIJNZAAD. De datum, tot welken niet te vel de gekeurd lijnzaad voor export mag worden aangekocht. oorspronkelijk vastgesteld op 1 Februari 1943, wordt gewözigd in 1 Juni 1943. Provinciale publicatie van het Dep. van Landbouw en VisscherIJ TAX ATI EM ARKTEN PAARDEN. De Wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat nu de monstering van paarden voor de D.N. voorlooplg ls beëindigd, de taxatie- markten weer doorgang zullen vinden. Voor de maanden April, Mei en Juni zijn deze als volgt vastgesteld: Plaatsen: Data: Zierlkzee 4 Mel 1 Juni Tholen 7 Mei 4 Juni IJzendljke 11 Mei 8 Juni Hulst 28 April 12 Mei 9 Juni Goes 30 April 18 Mei 16 Juni Middelburg 21 Mei IS Juni Oostburg 25 Mei 22 Juni Axel 26 Mei 23 Juni Belanghebbenden worden er ten overvloede nogmaals nadrukkelijk op attent gemaakt, dat zoowel de voor de Dultsche Weermacht als de voor binnenlandse!» gebruik gevorderde paarden slechts op de bovengenoem de markten mogen worden aangebo den, voorzoover door de eigenaren een schrlftelöke oproep tot levering, op welken oproep de taxatlemarkt Is be kend gemaakt, zal zijn ontvangen. Zon der schriftelijke oproep mogen deze paarden dus NIET geleverd worden. Tevens deelen wij belanghebbenden mede, dat in plaats van een gevor derd paard door ben geen ander paard op bovengemelde taxatiemark- ten mag worden geleverd. Men houde met het bovenstaande wel rekening. De Heer en Mevrouw DE HAAS—VERVAT geven met groote blijdschap kennis van de geboorte vair hun Zoon METER WILLEM. Domburg, 25 April 1943 D. C. DE VLIEGER en C. DE VLIEG ER-jKRAMER geven hiermede kennis van de geboorte van een Zoon. Middelburg, 25 April- 1943. St. Jorisstraat 3. Tijdelijk Gasthuis. Ondertrouwd r JUltRIE KBÜIZE PIETERNELLA VETTER. Eindhoven, Drebbelstr. 34. Middelburg, Langeviele 71 Huwelijksinzegening Woens dag 12 Mei 1943. 11-30 uur, in de Luth. Kerk te Middelburg, door den Weleerw. Heer Ds, C. F. Nolte. Toekomstig adres: Eindhoven, Drebbelstraat 84. P. VAN DER WEELE en CORRIE M. KLEINEFIEB hebben hiermede de eer ken nis te geven van hun voorge nomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Vrijdag 21 Mei, te 2 uur. Kerkelijke inzegening door den Weleerw. Zeergel. Heer Dr W. H, Beekenkamp in de Oostkerk om 2.30 uur. Middelburg, April 1943. Punt 1. Rotterdamsche Kade 13. Gelegenheid tot feliciteeren Rogardstraat 4.305.30 uur. Toekomstig adres: Peiminghoeksingel 83. J. HOOGESTEGEE en i. J. HOOGESTEGEB— DE MEIJ, zeggen hartelijk dank voor de vele blijken van belang stelling vóór en bij hun hu welijk ondervonden. Rltthem, 24 April 194S. **************-*** Zondag 2 Mei hoopt* J onze geliefde Vader.' Be- x 3; huwd-, Groot- en Over-Ï T. grootvader, de Heer J ADRIAAN BAL, zijn 85sten jaardag te* J vieren Uit aller naam, j. L. J. BAL. ji. J Couwervestr. 60, Goes. Mede namens hun weder- zijdsche ouders, danken J. E J. WABEKE en J. WABEKE—DEKKER, voor de overgroote belang stelling bij hun huwelijk on dervonden. Voor de vele blijken van belangstelling, betoond bij onze 50-jarige Echtvereeni- ging, betuigen wü lungs de zen weg onzen hartelijken dank H. BATJRDOUX. J. BAURDOUXJASPERSE. Zoetermeer. 27 April 1943. Molenweg 144, NüTSSPAARBANK Middelburg. Met ingang van 1 Mei 1943 is het kantoor des Zaterdags weer geopend 's avonds van 7 tot 8 uur, inplaats van 's middags van 3.30 tot 4.30 uur. Vereeniging tot onderlinge hulp bij het ontstaan van brandschade aan onroerende goederen „Onderlinge Steun". Algemeene vergadering op Woensdag 5 Mei a.s.f des middags 2.30 uur, in het Café Bloemendaal, Noordweg te St. Laurens. De Rekening en Balans over het boekjaar 1942 alsmede de agenda voor bovengenoemde vergade ring liggen voor de leden der vereeniging van he den af ter inzage bij den boekhouder, A. Aarnoutse te Gapinge. HET BESTUUR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 3