ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12J ct., minimum per adver- entie 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties maximum regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie- ingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. cL Blad" 10 ct. meer WOENSDAG 28 APRIL 1943 5? aWS '<V KT5&2M! 180ste J AAKGANG NUMMER 97 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN kantoortijd tel. 578MiddelburgiWdenscheKaa'/ 2™ RedlcSt »iw#voa«' 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2St>3, na Kantoortijd teL 2475 8oubura Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35, teL 2L Mislukte vijandelijke aanvallen in Tunesië. idinjj] Het opperbevel van de Duit- iche weermacht maakte Dins- lag bekend: Van het Oostelijke front vordt wederzijdsche bedriivig- ïeid van verkenners en stoot- ;roepen gemeld. Ook de tweede faze van den rooten Britsch-Amerikaan- chen aanval op het Tunesische ront is mislukt door den wil tot afweer van de Duitsch- taliaansche troepen. Zondag verdag ondernam de vijand lechts nu en dan hevige aan- allen en opmarschen. Zij wer en ten deele in tegenaanval- en afgeslagen. In den tijd van 10 tot 26 April werden 193 vij- tndelijke pantserwagens door ,'ormaties van het leger en luchtmacht vernietigd of, defect geschoten. De bloedige verliezen van den vgand zijn ernstig. Bij de zware afweer- gevechten hebben zich de Ita- liaansche divisies „Pistoia" en „Trieste" bijzonder onderschei den. In trouwe wapenbroeder schap met de daar opgestelde Duitsche formaties sloegen zij talrijke met groote overmacht ondernomen vijandelijke aan vallen af. Britsche bommenwerpers vie len Zondagnacht eenige plaat sen in West-Duitschland aan, waaronder de steden Duisburg. Oberhausen en Mülheinx.Woon- wijken ziekenhuizen en ande re openbare gebouwen werden getroffen. De bevolking leed verliezen. 16 der vijandelijke vliegtuigen werden neergescho ten. BRITSCHE echi TERREURAANVAL OP t-ledWEST DUITSCHE STEDEN. ve j)e Britsche luchtmacht heeft elingfciaandagnacht een terreuraan- ral ondernomen op de West Duitsche steden Duisburg, Hülheim. en Oberhausen. We Jerom werd zware schade aan. gericht aan ziekenhuizen, open Ja re gebouwen en zuivere woonwijken. Hoewel de krach tige afweer een concentratie /an het bombardement op een klein gebied verhinderde, bleek ait opzet en verloop van den aanval toch, dat het de bedoe ling was, het zwaartepunt luist in burgerwgken te zoe ken. Duitsche deskundigen ver- >rd0|tiaren, dat deze aanval de al- lYi' gremeene opvattixig van het »terreurkarakter" der nachte- ijke Britsche operaties heeft h versterkt. Als van Britsche zij- bij 3e de aanval op Duisburg een 3er meest vernielende der te- 181, ?en Duitschland ondernomen jperaties wordt genoemd, dan of 2 ligt dit, aldus wordt in krin- .-ON, gen van de Duitsche lucht macht gezegd, aan de mentali- dagteit van de Engelsche oorlog- CRS, poering en aan de maatstaven, die daar gebruikelijk zijn. In Engeland schijnt men het „ver- aielende" karakter van een z z. luchtaanval af te meten naar i ki de bommen, die terecht komen de'ruïnes van reeds getrof- rg fen woonhuizen, scholen, zie- kenhuizen en arbeiderswijken. itrf"De Duitsche luchtmacht heeft Bur andere maatstaven voor haar operaties, die gericht zijn op doelen van militair en industri eel belang. Bij den aanval gin- idd gen 17 viermotorige bommen- iftl werpers der Engelschen verlo- ini ren. Luchtaanvallen op Italiaan- jche steden. In het ltaliaan- >che legerbericht wordt mede- ïed. gedeeld, dat Zondagmiddag >nb. motorige liberatorvliegtuigen iSE. 3e stad Grosseto hebben ge- ons oombardeerd en met mitrail- u. ieurvuur bestookt. Aan burger gebouwen o.m. 't Roode Kruls- hospitaal en de kinderbewaar- en plaats werd aanzienlijke scha- veroorzaakt. Twee vliegtui- werden neergehaald. Meer- str liotorige vijandelijke vliegtui gen hebben San Antioco (Cag- hetjiari), Augusta, Bari en Trani langevallen. Hier werden drie jommenwerpers neergeschoten. r'_ Het aantal slachtoffers on- tj. 3er de burgerbevolking be- ige-flraagt 74 dooden en 177 ge- Wonden te Grosseto, 10 dooden 12 gewonden volgens de tel gen ling tot dusver te Trani, 10 •}tt. dooden en 16 gewonden in ,ss-totaal te Sant Antioco en Bari. Het massagraf van Tatorka, Omtrent de ontdekking van het massagraf van Tatorka bij Odessa hebben de Roemeen- sche militaire autoriteiten nieuwe inlichtingen ontvangen van de bevolking van Odessa. Deze komen daarin overeen, dat de Gepeoe te Odessa in de jaren 1940/41 talrijke personen van Duitsche. Oekraïnische en Bulgaarsche nationaliteit ge arresteerd en naar de politieke gevangenis aldaar heeft over gebracht. Ook moeten vele Roemeensche gezinnen uit Bes- sarabië en de Boekowina, die gearresteerd werden wegens hun Roemeensche en anti-bol sjewistische houding, in deze gevangenis zijn opgesloten. Be gin October 1941 zouden zich in totaal ongeveer 6000 Duit- schers. Roemenen. Bulgaren en Oekraïners in deze gevan genis bevonden hebben. Naar de bewoners van Odessa uit de omgeving der gevangenis ver klaren brachten de Gepeoe- agentën in de dagen van 13 en 14 October 1941, dus twee da gen voor de bezetting van Odessa door de Roemeensche troepen, al deze 6000 politieke gevangenen om het leven. Hun lijken werden echter nooit ge vonden. De gevangenis was leeg toen de stad bezet werd. De Roemeensche autoriteiten staan nu voor de vraag, of in het ontdekte graf de lijken lig gen van deze 6000 gevangenen der Gepeoe, of dat zij in an dere massagraven in de om geving van Odessa gezocht moeten worden. Zweedsche scheepsverliezen. Volgens het kwartaaloverzicht van de Skandinavisk banken heeft tot Maart 1943 de Zweed sche koopvaardijvloot 199 schepen, metende 517.341 brt., verloren, waaronder 11 vis- schersschepen en 25 in beslag genomen schepen. Dit verlies bedraagt ongeveer een derde van de geheele Zweedsche koopvaardijvloot onmiddellijk voor den oorlog. De Noordzee- vloot verloor 100 schepen, ter wijl op den Atlantischen Oce aan 64 schepen verloren gin gen. Vacantiebeperking in Duitschland. Naar S.P.T. uit Berlijn meldt, is de vacantiebeperking, die reeds voor ambtenaren en em ployes van officieele instellin gen bestond, thans ook tot de Sarticuliere bedi'ijven uitge reid. De algemeen-gevolmach tigde voor den arbeid, Gaulei ter Sauckel, heeft thans een verordening uitgevaardigd, vol gens welke niemand die in dienstverband staat, langer dan 14 dagen vacantie mag ne men. Een uitzondering wordt alleen gemaakt voor oudere personen, d.w.z. die vóór April 1894 zijn geboren. Deze lieden mogen ten hoogste 20 dagen vaoantie nemen. Tevens wordt in deze verordening bepaald, dat de vacantie op een werk dag moet beginnen om een al te druk verkeer der spoorwe gen op Zaterdag en Zondag te voorkomen. Nederlandsche Vrijwilligers strijden in het Oosten. O-H-D-P m ons Scliaarschte In de Ver. Sta ll?" *en- De schaarschte aan vleesch ö0Mn de Ver. Staten heeft zich verscherpt. Te New-York is M p naast geen vleesch meer te be- dat tot dusverre aan het front «omen. Ook is er een groot te- in Birma 1800 vijandelijke ni3*,!t0rt aan aardappelen. 'vliegtuigen zijn neergeschoten. Da opgravingen in het bosch van Katyn. Tot 23 April zijn er 500 lij ken uit het massagraf van Ka tyn opgegraven en na vast stelling der identiteit vrijge geven voor bijzetting in een nieuw graf. Na inschakeling van het Poolsche Roode Kruis worden de opgravingswerk zaamheden thans weer met spoed voortgezet. De coiTespondent van het Spaansche blad A.B.C. schrijft in een ooggetuigeverslag, dat alles er op duidt, dat de moord op de Poolsche officieren op hoog bevel door militaire Sov jet-commando's heeft plaats gehad. Boei-enland terug aan eige naren in Galicië. Bij een per 1 Mei 1943 in werking tx-eden- de verordening worden terrei-; nen bouwland, die op 1 Sep tember 1939 in het district Ga licië niet grooter wareix dan 20 ha., aan de eigenaren of hun rechtmatige opvolgers te ruggegeven. Door deze veror dening wordt het overgroote deel van het landbouwbezit in Galicië weer in pax'ticulier be zit teruggebracht. De oorlog in Birma. De zen der Tokio heeft medegedeeld, Vermogensbelasting 1943. De Staatscourant bevat het besluit van den secretaris-ge neraal van financiën, waarin o.m. wordt bepaald, dat ef fecten, welke bij den aanvang van het belastingjaar of in de twaalf maanden, welke bij den aanvang van het belastingjaar of in de twaalf maanden, voor afgaande aan dien aanvang, genoteerd werden in de prijs courant van de vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam, worden geschat naar den koers, welke op den laatstexx beursdag, voorafgaan de aan den aanvang van het belastingjaar, in genoemde prijscourant werd genoteerd, of, indien op dien beursdag geen noteering is tot stand gekomen, naar den koers, wel- co laatstelijk vóór dien beurs dag in meergenoemde prijs courant in de afgeloopen twaalf maanden werd geno teerd. De hierbedoelde effec ten worden opgenomen naar den „gedanen" koei-s, ook in dien deze „gedane" koers te vens bied- of laat-koers is. De waarde van alle andere effecten wordt naar de laatst- bekende gegevens geschat. Indien de nominale waarde van een aandeel vex-andering heeft ondergaan sedei-t den datum, waax-op een koers vóór den aanvang van het belas tingjaar of vóór het tijdstip vanaanvang van belasting plicht in den loop van het be lastingjaar is vastgesteld of geschat, of wanneer sindsdien op een aandeel een bonus-aan deel is uitgereikt, wordt bij de schatting met deze gebeurte nissen rekening gehouden door herleiding van den in aanmer king te nemen koers. Ingeval sindsdien op een aan deel een liquidatie-uitkeex-ing heeft plaats gevonden, komt deze op den koers in minde ring, met dien verstande, dat de waarde niet negatief kan worden. Vooruitzichten of aanspi'aken op vergoeding van oorlogsge- weldschade en soortgelijke schaden wox'dexx geschat op een gulden in totaal, indien de vergoeding betrekking heeft op goederen, welke bij art. 6 der wet op de vermogensbe lasting 1892 zijn vrijgesteld. Andere vooruitzichten of aanspraken van dien aard wor- GOEBBELS OVER DEN LUCHTOORLOG. Minister dr. Goebbels schrijft n ,,Das Reich" over de pro blemen van den luchtoorlog. Hij spreekt zijn onbeperkte waardeering uit voor de Duit sche burgerbevolking in het door de Engelsche luchtter- reur geteisterde gebied. Hi. verklaart, dat hij onlangs bi- zijn bezoek aan Essen bewij zen heeft gezien van een stil heldendom, een vlammenden haat tegen den vijand, een gloeiend vertrouwen op de overwinning, een geloovig ver trouwen in den FUhrer, maar ook een ontroerende beschei denheid in de wenschen en verlangens. Hét i3, aldus Goeb bels, een groote vergissing bi den vijand te gelooven, dat hj door zijn luchtterreur het oor- logsmoreel van het Duitsche thuisfront zou kunnen ver zwakken. Daarvoor weten de Duitschers te zeer. waar het om gaat. Het Duitsche gebied, dat in de eerste plaats door de nach telijke bomaanvallen bezocht wordt, brengt voor het geheel van den oorlog-offers, die niet meer vergeleken- kunnen wor den met die van de streken, die van deze luchtaanvallen verschoond blijven. Daar eenige steden in het Westen al iets als de wet van het fx-ont bestaat en wel voor iedereen, moet daaruit volgen, dat zij ook als het front behandeld worden. Niemand zal dus ern stige bedenkingen hebben, wanneer van een deel van den algemeenen levensstandaard in de niet uit de lucht bedreigde streken gebruik woi'dt ge maakt om de bedreigde stx*e- ken te helpen. Duitschland is geenszins weexioos tegenover den Britsch-Amerikaanschen luchtoorlog. De duikbootoor log treft Engeland thans on getwijfeld zwaarder dan Duitschland door den luchtoor log wordt geschaad. Deze duikbootoorlog wordt gevoerd op een werkelijk oorlogstoo- neel en bijna uitsluitend onder mannen, terwijl de luchtoorlog ook het burgerlijke leven treft en niet alleen mannen, maar ook en in hoofdzaak vrouwen en kinderen. De toom over den Britschen luchtoorlog, die zich vergadert in het Duitsche volk en zijn leiding, zal zich te zjjner tijd ontladen. Onze strafgerichten, aldus besluit de minister, heb ben vaak*wel zeer lang op zich laten waéjxten, maar zij zijn altijd nog gekomen. De oorlog ter zee. Blijkens n bericht in de Giornale d'Italia heeft de Italiaansche marine in-de laatste 3 y2 maand van den oorlog 118 vijandelijke schepen tot zinken gebracht en 110 andei-e schepen beschadigd. Onder de tot zinken gebrachte vaartuigen worden twintig duikbooten, twee ki'uisers en 85 Jxandelsschepen genoemd. den geschat op het nominale bedrag of het vermoedelijke nominale bedrag van de ver goeding. Dit besluit wordt geacht met ingang van den lsten Januari 1943 in werking te zijn getre den. BOTER OP BON 18. Geldigheidsduur boterbonnen 13 en 17 verlengd. Van 29 April t/m 10 Mei geeft de bon „boter 18a" recht op het koopen van 250 gram boter of margarine, dan wel van 200 gram rundvet of bak-*- en braadvet. De bon „18b bo ter" geeft recht op het koopen van 125 gram boter of marga rine, dan wel 100 gram rund- vet of bak- en braadvet. Men zal ook thans weer ge noegen moeten nemen met het artikel, dat de leverancier in voorraad heeft. De geldigheidsduur van de bonnen „boter 13a", „13b bo ter", „boter 17a" en „17b bo ter" wordt verlengd t/m 10 Mei. Nieuwe petroleum rantsoienboixnen. Van 1 Mei 1943 af zullen nieuwe rantsoenbonnen voor petroleum, elk recht gevende op een half rantsoen (1 liter), in omloop worden gebracht. De oude petroleumrantsoen- bonnen, die recht geven op een heel rantsoen (2 liter), worden van dien dag af niet meer uit gereikt; Deze laatste bonnen, die voor 1 Mei 1943 in circu latie zijn gebracht, blijven tot 15 Mei 1493 geldig. HANDEL IN KOEIEN WEER MOGELIJK. Sedert het begin van de vo rige week is de handel in jong vee en stieren weer toegestaan. Thans wordt, zooals uit een officieele mededeeling blijkt, van 27 April af ook de handel in koeien van 250 kg. eu zwaarder op zeer beperkte schaal mogelijk gemaakt. De markten big ven echter voor- Jloopig nog gesloten. Aan familieleden van de vrijwilligers in de Waffen-SS en het legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Het is weer moge lijk pakjes voor de vrijwilligers in de Waffen-SS en het legioen te verzenden. Pakjes tot 100 gram zijn portvrij, van 100 tot 250 gram portvrij met „Zulas- sungsmarke". van 250 tot 1000 gram met porto en „Zulas- sungsmarke' Het bovenstaande is alleen geldig voor hen, die een veld postnummer hebben, terwijl de z.g. „Zulassungsmarke" alleen aan soldaten worden uitgereikt en door hen aan hun familie leden toegezonden worden. Zij zijn dus nergens anders ver krijgbaar. Voor vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen voldpostnummer, zijn geen ze gels noodig. Aaix hen. kunnen pakjes tot 100 gram zonder zegel worden verzonden. In het belang van een goede en snelle verzending is het noodzakelijk, dat de adressen duidelijk leesbaar eu met inkt geschreven worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt An das SS-Ersatzkommando Niederlande. Den Haag. Korte Vijverberg S, te senden aan: rang naam veldpostnummer of adres;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1