PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De viering van den verjaardag van den Fiihrer. Rederoeringen van den Rijkscommissaris Vlussert. en van DONDERDAG 22 APRIL 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12J et., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prtfs. Kleine advertenties Jmaximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dlecstaanbie- Ingen 50 ct. „Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 NUMMER 94 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllsstngen: Redactie en Administratie Walstr. 5S-60, tel. 10 <2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29. Redactie tel. 3521. Adminiütr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkude 15, tel. 2863. na Kantoortijd tel. 2475: Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens Dorpsstraat 35, teL 2L In meer dan zestig vergade ringen zijn Dinsdagavond Duit- sche en Nederlandsche natio naal socialisten bijeengekomen om den 54sten verjaardag van den Fiihrer gemeenschappelijk te vieren. In het middelpunt van den dag stonden de plechtigheden in Heerlen, waar de leider en de rijkscommissaris Seyss-In- quart het woord voerden, en in Amsterdam, waar commissaris generaal Schmidt en de plaats vervangende leider van Geel kerken, zich tot de volksge- nooten wendden. Te Heerlen voerde als eerste spreker, Mussert het woord. Rede van Mussert. Mussert zeide, dat de ver jaardag van den Fiihrer eens een gebeurtenis was. die alleen Adolf Hitler en zijn naaste omgeving betrof, die van 1919 tot 1933 een feestelijke ge beurtenis was in 't leven van de partij in Duitschland, de N. S.D.A.P., die van 1933 tot 1939 betrof het hoofd van den Duit- schen staat, als verpersoonlij king van de herrijzenis van het Duitsche volk en die sinds 1939 betreft de historische fi guur, die maatgevend is voor het zijn of niet zijn v^n Euro pa. Niet alleen 't Duitsche volk, maar ook het Nederlandsche volk heeft zwaar te lijden van de wereldworsteling te midden waarvan wij ons nu bevinden. Dit lijden stelt hooge eischen aan het moreel der volkeren, want de huidige generatie draagt de offers, die noodig zijn om de volgende generaties té kunnen doen leven. Spr. zei- de, dat het nationaal-socialis- me de onontbeerlijke voor waarde is voor het voortleven der Europeesche volkeren, maar dit doel kan het niet be reiken zonder offers te bren gen. De democraten hebben het marxisme en het communisme uitgevonden, uit kortzichtig heid en domheid. Van 1917 af is de fabriek in werking gesteld, die de Russi sche massa's tot de grootste en sterkste legermacht ter we reld zou maken, in staat om de communistische revolutie .'it te dragen tot in de verste hoeken van de wereld. Spr. herinnerde aan de ja ren 1919, 1920 en volgende, waarin de communistische gee- sel ging over Hongarije, Duitschland en Italië. De vroe gere deelnemers aan den we reldoorlog, jonge boeren arbeiders waren het, die in Duitschland deze eerste uit-1 barstingen konden neerslaan. In Italië heeft het fascisme het communisme den weg ver sperd. Toen de gewelddadige over rompeling van Europa was mislukt, werd het parool van- Moskou: langs democratischer weg de verovering van de macht voorbereiden. Toen be gon de phase van den opbouw van de communistische partij en in ieder land van Europa, quasi nationaal, in werkelijk heid allen werktuigen van de Komintern. d.w.z van de machthebbers in het Kremlin. Spr. herinnerde er aan, dat Nederland tot een van de zeer weinig landen behoorde, die zich niet liet vertegenwoordi gen in Moskou. Dat langs de zen democratischen parlemen tairen weg Duitschland en daarmede geheel Midden en iWest-Europa door het bolsje wisme veroverd zou zijn, als het nationaai-socialisme daar geen stokje voor gestoken had, daaraan kan toch nu geen re-1 delijk mensch meer twijfelen. Van 1919 tot 1933, 14 jaren lang, heeft Adolf Hitler met zijn getrouwen gezwoegd en geofferd om het zoover te brengen. Het communisme werd in Duitschland den nek gebroken. Op 30 Januari 1933 heeft Adolf Hitler voor ade eerste maal Europa gered van bolsje wistische overheersching door de aanvaarding van de macht in Duitschland. Wat bolsjewistische over heersching beteekent, na de opening van de massagraven van 10.000 Poolsche officieren bij Smolensk, kan niemand meer beweren dit niet te we ten. Van Januari 1933 af is Duitschland gesperd voor het bolsjewisme. Toen sprong het over Duitschland heen naar Genéve. Spr. wees op de rol die Litwinoff speelde in den z.g. Volkenbond. In Genève kwam het verbond tot stand tusschen het bolsjewisme ei het kapitalisme, tusschen Sta lin eenerzijds en Roosevelt en Churchill anderzijds, bij welk, verbond het jodendom als bin dend cement optreedt. Van daaruit werd de economische boycot tegen het fascistisch Italië in 1935 geleid. Van daaruit werd in 1936 de hulp aan rood Spanje achter de schermen georganiseerd. Dat Italië niet ten offer gévallen is en dat Franco de overwin ning kon behalen, is mogelijk geweest doordat er een natio- naal-socialistisch Duitschland was, dat hulp verleende. Door deze daden van solidariteit in 1935 en 1936, daden van moed en wijs beleid, heeft Hitier voor de tweede maal Europa gered van bolsjewiseering. Wij, Nederlandsche natio- naal-soeialisten, zijn er nog al tijd trotsch op, dat wij zonder eenige aanwijzing of rugge spraak, met wie dan ook, in 1935 instinctmatig en dus feil loos dezen weg van nationaal- socialistische en fascistische solidariteit gegaan zijn. Toen ook in 1936 deze aan vallen van het bolsjewieken- dom en de plutocratie waren afgeslagen, werd alles klaar gemaakt voor de vernietiging van het nationaai-socialisme door een wereldoorlog. Presi dent Roosevelt heeft van 1936 af de leiding. In Juni 1941 heeft de Führer het initiatief tot zich getrok ken en de afweer tegen het bolsjewiekendom met kracht van wapenen aanvaard. Het besluit van den Führer om toe te slaan zal waarschijnlijk het zwaarste van zijn leven ge weest zijn. Sindsdien zijn mil- lioenen bolsjewieken buiten ge vecht gesteld en tienduizenden vliegtuigen, tanks en kanon nen vernietigd. Wij weten drommels goed, dat een terugslag van het Zui delijk front een enorme tegen valler is voor ons, maar wij beseffen eveneens ten volle, dat Stalin het niet klaar ge speeld heeft om het Oostfront te vernietigen en daar komt het op aan. Nu, in het voor jaar van 1943, staat het Oost front onwankelbaar als een muur tegen het bolsjewieken- dom en daarmede heeft Adolf Hitler voor de derde maal Europa gered van den onder gang. Nu is gansch Europa het nationaal-socialistische fascis tische bolwerk, dat tevergeefs bestormd wordt door bolsje- r.EcrF pa3ryjüTfbca rjte ha bojibD weten, dat het lot van deze kampgemeenschap het lot var, 't avondland is. Aan den spits dezer strijdende legers kon geen betere veldheer staan dan de man, dien God aan Europa heeft geschonken. Spr. vervolgde: Viermaal heb ik den Führer ontmoet. Nimmer heeft hij zich uitgela ten op een wijze, die kwetsend of zelfs maar onaangenaam was ten opzichte van ons volk. Integendeel, uit hem sprak het bewustzijn van zijn verantwoordelijkheid als histo rische figuur op wien niet al leen groóte zorg drukt voor het winnen van den oorlog, maar ook de verantwoordelijk heid voor het winnen yan den vrede, d.w.z. voor den opbouw van een Nieuw Europa. Amerikanisme en bolsjewis me hebben de smeltkroes tot symbool; het Europeanisme is de belichaming van de eenheid verscheidenheid, die, mits juist opgevat, de kracht en den rijkdom zal uitmaken van het nieuwe Europa, waaraan de naam van Adolf Hitler ver bonden zal zijn, zoolang Euro pa zal bestaan. Het geloof aan de komst van dit nieuwe Europa, moet ons allen bezielen. Ik geloof onvoorwaardelijk, zeide spr., dat God aan onze volkeren den Führer geschonken heeft, niet alleen om Europa te redden van de bolsjewistische vernie tiging, maar tevens om het te schenken de nieuwe ordening op den grondslag van recht vaardigheid en wijsheid. Behalve het geloof is er het offer. Wij, Nederlandsche na- tionaal-socialisten zijn ook geen broekjes meer; wij staan in het 12de jaar onzer bewe ging. Veel is er geleden in die jaren door hoon, terreur en broodroof. De lijn was vast. In 1940 stond hier aan getreden een troep van 40.000 idealisten, die alles hadden meegemaakt. Sinds 1940 is het leven voor ons ln vele opzichten nog moei lijker geworden. Dit heeft ons niet ontmoedigd. Wij zijn ge groeid tot meer dan 100.000, waarvan er vele duizenden in de directe oorlogvoering zijn ingeschakeld. Honderden zijn gesneuveld. lederen dag offe ren de leden der beweging en toonen daarmede het natio naai-socialisme niet alleen met de lippen te belijden. Zij doen dit voor ons volk en ons va derland. maar daar bovenuit voor alle volkeren van Europa. Wie onzer durft te spreken van den opbouw van het nieu we Europa als zelfs Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten elkander njet zou den kunnen vinden. D-> rijks commissaris heeft het eens OPVOEDING VAN DE SOVJET-JEUGD. Onderwijl de opvoeders ..discussieeren" neemt de bandeloosheid der Sovjet- Jeugd hand over hand toe. (Komsonio Iskaja Prawda" van 11 April 1938) CNF-GFL-Pax m zoo juist uitgedrukt: geen se- peratisme, geen annexionisme, maar samenwerking. De Führer offert zijn per soonlek leven dag aan dag voor ons allen. Met groote dankbaarheid brengen wij tot uiting in ons besef van zijn grootheid als aanvoerder te gen ons werelddeel bedreigende krachten, in ons geloof in zijn rechtvaardigheid en wijsheid, in onzen onwankelbaren trouw. onze bereidheid tot het brengen van elk offer, dat hij noodig acht voor den opbouw van het nieuwe Europa. Rede van den rijkscommissaris. Vervolgens sprak de rijks commissaris. Spr. begon met te wijzen op de persoonlijkheid van den Führer, die als politi cus, veldheer en staatsman even groot en even uniek voor ons staat, en die in al deze eigenschappen door zijn per soonlijkheid als mensch nog wisme en Amerikanisme. W9 vervolmaakt wordt. Wij kun nen thans reeds terugkijken naar een reeks van gebeurte nissen, die uitgegaan zijn van de verheffing van het Duitsche volk. Daarbij staat steeds in het voorste gelid als vormge ver onze Führer. Wij moeten ons het jaar 1918 voor oogen houden, het jaar, dat de z.g. overwinnende mo gendheden haar historische on bekwaamheden hebben bewe zen, en niet in staat waren een werkelijk verstandige orde in deze wereld tot stand te bren gen. Het was de grootste wan orde en de grootste ongerech tigheid* het was de chaos, die geleid heeft tot een niéuwen wereldoorlog. Thans staan zij er weer, die mogendheden. Thans beloven zij weer alle mogelijke ordenin gen. Zij hebben reeds bewezen, dat zij geen orde kunnen scheppen. Toen stond de Führer voor dit feit van een ongebreidelde uitbuiting van zijn volk. Het Duitsche volk kwam in een si tuatie die met volkomen zeker heid tot het communisme zou hebben geleid. Enkel en alleen Adolf Hitler en zgn nat. socia listische partij hebben verhin derd, dat toen het bolsjewis-" me midden in Europa voet vatte. De Führer m.oest aantreden. Als politicus is hg in het eerst opgetreden tegen het commu nisme. Dat was de eerste vijand, die dreigde alles wat er nog aanwezig was aan resten van een vroegere traditie en alles wat nog bestond aan res ten eener moraal, te vernieti gen. De Führer heeft nauwkeu rig geweten, dat het commu nisme de wegbereider is van het bolsjewisme. Spr. vestigde er de aandacht van de Neder landsche kameraden op, dat zij bij gesprekken met volksge- nooten hen er dan opmerk zaam op moeten maken, dat zg de kwestie van het commu nisme niet zoo licht moeten op nemen als men dit hier me- nijmaal kan waarnemen. Naar de meening van den rijkscommissaris kan het com munisme beschouwd als bin- nenlandsch politiek vraagstuk, in Nederland geen bgzondere rol spelen. Maar daarop komt het heelemaal niet aan. Het bolsjewisme is de levensvorm, waarin de steppenvolken en -horden van Oost-Europa en Binnen-Azië weer eens. zooals telkens in den loop der eeuwen, oprukken naar dit Europee sche avondland om het te ver nietigen. Dat moet men voor oogen houden hier in Neder land. Tegen dit bolsjewisme is Nederland niet gewapend. Wanneer deze stroom nu niet wordt tegengehouden door den muur der Duitsche en verbon den soldaten, is er geen red ding meer. Vervolgens heeft de Führer zich bewust gekeerd tegen dat gene, wat men democratie noemt. Democratie beteekent De „Provinciale Zeeuwsche Courant" zal morgen (Goeden Vrijdag) NIET verschijnen. tijen, die gekrakeeld hebben kon men dat een volksheer schappij noemen Tenslotte was alles afhankelijk van een meerderheidsbesluit. Wat dus een meerderheid juist om toe vallige overwegingen besloten heeft, dat was toonaangevend, niemand verantwoordde het, want wanneer het scheef ging, dan schudden- zij het van zich af. Men heeft geen enkelen man gevonden, die werkelijk ver antwoordelijk was, want de Z:g. leiders van dezen staat en de minister-president enz. heb ben zich altijd kunnen beroe pen op hun parlementaire meerderheid. Een democratie is slechts aanwezig, wanneer mannen uit het volk die gaar ne de verantwoordelijkheid op zich nemen, zelf dé leiding aanvaarden en bereid zijn al tijd ook persoonlijk de volle verantwoordelijkheid te dragen voor datgene, wat zij onder nemen. De Führer heeft zich ook moeten keeren tegen de libe rale wereldbeschouwing, dat is die kijk op de dingen, die elk een wil laten doen wat hem in zgn kraam van pas komt. Vrij heid noemt men dat. in werke lijkheid is het bandeloosheid en tuchteloosheid. Dat was die moreele houding, die gelachen heeft wanneer er iemand nog sprak over het volk en over de natie, die gelachen heeft, wan neer iemand verlangde dat men hulde bracht aan de soldaten die vier jaar in den oorlog ge staan hebben. En tegen deze moreele houding heeft de Füh rer zich met alle energie ge keerd. Evenals hg met het communisme het bolsjewisme dat uit het Dosten komt, moest verdrijven, zoo moest hij ook dien liberalen geest die van het Westen komt, .uit het Duitsche volk bannen. Immers, in het Westen ont stond een groote macht, die het kenmerk is van deze we reldbeschouwing. Dat is het Amerikanisme, dat is de heer schappij van den liberalen we reldgeest, van de plutocratie. Zooiets hebben wij niet noodig. die cultuur mogen zij zelf houden. Het is duidelijk, zoo vervolg de de rijkscommissaris, dat de Führer zich in dit verband met bijzondere beslistheid moest keeren tegen een groep, die destijds tot de inwoners van het Duitsche rijk behoorden, namelijk de joden. Want de joden zijn op al die gebieden de drijfveeren. In het Duitsche volk werkt de jood vernieti gend. Dientengevolge is het uitsluitend een zaak van het Duitsche volk of het den jood in zijn gelederen nog wil dul den of niet. En wanneer de Duitscher besluit dat de joden volksheerschappij. De 48 p^r-'in zgn gelederen en in zijn ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1