PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nog steeds hevige gevechten bij Noworossisk. 'M ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. BU aoonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 68 cent, .dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer WOENSDAG 21 APRIL 1943 186ste JAARGANG NUMMER DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDE De Bureaux van ons blad xUn gevestigd te: Vliwingen: Redactla en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lilneo). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29. Redactie tel. 3521, Admlnistr. teL 3511; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 35. tel. 2863. na Kantoortijd teL 2475: Souburg t Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Admmisiratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35, teL 2L Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Dins dag bekend: l*M Ten Zuiden van Noworossisk tiuren de hevige gevechten en waaraan de luchtmacht weer laaitnet sterke strijdkrachten deel. edgpam, voort. Aan de kust van )ar westelijk Kaukasie werd een ^^vijandelijke motortorpedoboot door gevechtsvliegers in den 111^ grond geboord, en werden drie 'inschepen beschadigd. Van de overige deelen van het Ooste lijk front wordt slechts gerin- fe gevechtsactie gemeld. In len tijd van 16 tot 19 April irerden 178 Sovjetvliegtuigen vernietigd. Daarvan schoten alleen Finsche jagers 22 ma- «Jij chines neer. Elf eigen vliegtui gen gingen in hetzelfde tijdvak verloren. Plaatselijke aanvallen van den vijand op hoogtestellingen van het Tunesische westelijke front werden afgeslagen. de andere gevechtssectoren heerschte levendige wederzrjd- sche actie van artillerie en ver kenners. In den nacht van 19 op 20 April vlogen acht vijandelijke bommenwei-pers via Nederland naar het Noordwestelijke ge bied van het Duitsche rijk. Vier vliegtuigen werden om laag geschoten. Een vijfde ma chine werd door mijnenvegers boven het Kanaal neergehaald DE VERJAARDAG VAN DEN FÜHRER. De Führer heeft zijn verjaar- Idag doorgebracht zonder eeni- I fee feestelijkheden of felicitatie- ontvangsten. De aanwezige le- den van het hoofdkwartier en le leden van zijn persoonlijken :taf boden djen Führer hun ge- lukwenschen' aan. Uit Berlijn meldt het D.N.B dat ook dit jaar de Führer ter gelegenheid van zijn verjaar dag niet alleen uit breede krin gen van het Duitsche volk. doch ook van buitenlandsche zijde gelukwenschen in groo- ten getale heeft ontvangen. Wederom hebben talrijke staatshoofden, regeeringslei- ders en staatslieden telegra- fisch hun goede wenschen tot 1 Uitdrukking gebracht en vele ïndere leidende persoonljjkhe- den zonden schriftelijk of tele grafische gelukwenschen. De koning-keizer, Victor Emanuel, en de Duce zonden beïveneens een «relukwenschtele- kurtgram, dat door den Führer erd.werd beantwoord. HEVIG ARTILLERIEVUUR H IN TUNIS." erte Aan het geheele front in Tu rns is er hevig artillei'ievuur, soo meldt het Italiaansche op- 3 £>erbevel. Plaatselijke aanval- teren van vijandelijke afdeelin- ügen zijn afgeslagen. S"bi In de Tyrrheénsche Zee is sen vijandelijke duikboot na sen langdurigen jacht in den N ?rond geboord door een Itali- .ergfansche eenheid. strijde bru teriïederlandsche Vrijwilligers rdsiï 1" bet Oosten. SS PK Cantxler-O-H-P m jrtef-—"""— na» KEURINGEN VOOR DE pjpMAFFEN.S.S. EN HET LEGIOEN. b.t.lHe' SS-Ersatzkommando Niederian- I'brf# deelt mede: h Nederlanders van arisch bloed, ersof" leettbd van 1745 jaar (ook ge- A>Jj\vderi), die lichamelijk zoowel als •TÏestelIJK goed ontwikkeld zijn en zich i-ïheel kunnen geven aan de eischen. jeK-i). de opleiding hun stelt, kunnen naatch bij de genoemde adressen v hoohegen, teneinde gekeurd te worden. 1 beThans bestaat ook de mogelijkheid •baa't! opleiding en dienstvervulling in ectrt*oerland> ln een speciaal wachtba- yiljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers Ln^0^bben aelijko voorrechten als hen, inké® dienen In de Waffen-SS of het le- loen: kostwinnersvergoeding, koste- ziekenverpleging extra levens- jj~2tódelen enz. „Tijdens deze keuringen kunnen zich A diegenen melden, die tot de 5- «emaansche SS lu Nederland willen etialetreden. .'dauJ2.4.43, 9 tot 13 uur. Den Haag, 1 atft „Den Hout", Bsauldenhoutsche- l' VH ngfi QUISLING IN HET HOOFDKWARTIER. Op 19 April heeft de Führer den Noorschen minister-presi dent Vidkun Quisling in zijn hoofdkwartier ontvangen. In een vrij langdurig onderhoud, dat gedragen werd door den geest van wederzijdsch ver trouwen, werden de vraagstuk ken van een Europeeschen lotsstrijd besproken. Hierbij bleek opnieuw de wederzijd- sche overeenstemming bij het beoordeelen van de behandelde kwesties. De onwrikbare vast beradenheid kwam tot uiting om schouder aan schouder te staan in den strijd voor het voortbestaan van de Euro- peesche cultuur en voor de viij. heid en het eigen leven van de volken van het Europeesche continent en voor de gemeen schappelijke groot-Germaan- sche doelstellingen. De besprekingen in het hoofd kwartier van den Führer. In de Wilhelmstrasse werd in ant woord op een desbetreffende vraag verklaard, dat de poli tieke besprekingen die de Führer met Ue vertegenwoordi gers van bevriende resp. ver bonden landen gehad heeft, een essentieele bijdrage gele verd hebben tot de krachtsin spanning met het oog op het komende gevechtsseizoen. Als bijzonder opmerkelijk wordt in bevoegde Beriijnsche kringen de bijna stereotiep in de ver schillende communiqués over de besprekingen terugkeeren- de formule gekenmerkt, dat de in het pact van drie verbon den naties besloten zijn den strijd zonder compromis voort te zetten tot aan de eindover winning en dat deze bereidheid cc^ optreden niet alleen ge richt is egen het bolsjewisme, maar ook tegen zijn Anglo- Amerikaansche bonugenooten. Daarmede wordt duidelijk tot uiting gebracht, lat deze oor log ondeelbaar is, zoodat alle speculaties der tegenpartij over eventueele mogelijkheden om een bres te slaan in het on- oare front tot mislukking jedoem« ijn. Belangrijke wijzingen in het Japansche kabinet. Vergaande wijzingen in het Japansche kabinet zijn giste ren bekend gemaakt o.a. is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd Sjigemitsoe, Minister van binnenlandsche zaken is luitenant-generaal Ki saboero Ando geworden. Volgens Domei verklaren po litieke waarnemers, dat de po litieke structuur van het kabi net Tpjo door de wijzigingen slechts versterkt is. Sjigemit soe, de nieuwe benoemde mi nister van buitenlandsche za ken, heeft veel bijgedragen tot de bevordering van de betrek kingen tusschen Japan en Chi na. Ook in Uw bedrj|f beteekent grootere reinheid grootere werklust dus verhoogde arbeidsprestatie. DE VERJAARDAG VAN DEN FÜHRER. Rede van dr. Goebbels. Aan den vooravond van den 20sten April vond te Berlijn een feestelijke bijeenkomst plaats, waaraan door leidende vertegenwoordigers van par tij, staat en weermacht, oor lógsgewonden, bewapeningsar beiders en vele andere volks- genooten werd deelgenomen. Rijksminister dr. Goebbels hield een rede in den aanvang waarvan hij verklaarde, dat 't Duitsche volk dezen dag viert in een bijzonder ernstige hou ding en stemming. De oorlog heeft zijn tot nu toe hardste stadium bereikt, een uitweg uit zijn druk of zijn einde zijn vooreerst nog nergens te be speuren. De enorme afmetin gen van zjjn politieke en mili taire gebeuren, die alle vijf de werelddeelen omvatten, tref fen menschen en volken. Men vergeet door de zorgen en den druk van deze dagen maar al te gemakkelijk, dat deze oor log in tegenstelling met alle voorafgegane, een volkomen volksch en raskarakter draagt en derhalve aan beide zijden met zoo taaie verbittering wordt gestreden. Men heeft den oorlog gewenscht, zooals de huidige Engelsche minister president reeds in 1936 heeft verklaard, omdat Duitschland te sterk was geworden. De mi nister herinnerde daarna aan de vele vergeefsche pogingen van den Führer vóór het uit breken van den oorlog, de be wapeningen te vermijden, ja zelfs zoo spoedig mogelijk voor goed een einde te maken aan eiken oorlog. Dit alles is tevergeefs geweest, daar de géwetenlooze kringen, die de zen oorlog moedwillig hebben ontketend, geen half werk wil den doen. Hun brutale cynis me eii vooral hun helsche haat tegen de nationaal-socialisti- sche volksbeweging, het natio- naal-socialistische Duitsche volk emrijk en vooral tegen den Ftmrer zelf vloeien voort uit een volksvreemde gezind heid. Het is reeds vaak ge zegd, dat de Führer voor alle Duitschers het beeld van het Duitsche volk is. De sterke magische kracht van den Führer doet zich dagelijks meer en met toenemende kracht gevoelen, en haar uit werking hebben alle leugens en laster van de vijandelijke pro paganda niet te niet kunnen doen. In de beide afgeloopen ver schrikkelijke winters heeft de Führer bewezen, dat hij met hem het geheele Duitsche volk bereid en vast besloten is, de historische fout van den laten herfst van 1918 weer goed te maken en juist daar voor den prijs van de groote overwinning naar huis te bren. ?en. Wanneer er iets vodT d< Duitschers vanzelfsprekend is geworden, dan zijn het de rouw en het onvoorwaardelijk volgen door allen aan 't front en in het vaderland van den man, die niet slechts de vei ligheid van het Duitsche he den, doch ook de verwachting voor de Duitsche toekpmst be lichaamt. Als volk van negen tig millioen, legt Duitschland opnieuw getuigenis af van zijn geloof in hem. De moord op Poolsche officieren. Een delegatie Poolsche of ficieren die zich in Duitsche krijgsgevangenschap bevinden, hebben dezer dagen een be zoek gebracht aan het bosch van Katyn om zich te over tuigen van het lot der in Sov jethanden gevallen kamera den. Eenigen hunner herken den daarbij officieren van hun eigen regiment van wie zij wisten dat zij in Sovjetgevan- genachap geraakt waren. SLACHTOFFERS VAN LUCHTAANVALLEN. In de stad in. het Westen des lands, die op 16 April zooals bekend is, het slachtoffer geworden van een Britschen terreuraanval, is het aantal dooden gestegen tot 74, onder wie 31 vrouwen en 21 kinderen. TWEE LIJKJES VAN MEISJES GEVONDEN. De laatste twee jaren zijn in het Gooi twee meisjes uit 'Bussum en twee jongens uit Hilversum verdwenen. In Oc tober van het vorige jaar is onder Naarden het lijk van de 14-jarige Mientje Bakker gevonden. Het lijk was in stukken gesneden en in een zak gedaan en vervolgens in een sloot geworpen. In dezelf de omgeving zijn onlangs we derom de in stukken gesneden lijken van twee meisjes gevon den. In een sloot onder een brug te Naarden vond men twee grootendeels vergane ju tezakken, in de nabijheid waar van lijkendeelen i-onddreven Uit een onderzoek is komen vast te staan dat het hier de lijken betrof van een meisje van ca. 11 jaar en een van 18 a 19 jaar. Vermoedelijk heb ben de lijken twee jaar in het water gelegen. Onmiddellijk werd gedacht aan de vermiste Antje Boes uit Bussum, doch •olgens verklaring van de moeder was het kind nooit bij een tandarts geweest, zoodat waar bij de gevonden schedels, kiezen geplombeerd waren, hier niet van de vermiste spra ke kon zijn. Voor de andere groep lijkendeelen heeft men gedacht aan Joh. de Nigtere. Volgens de opgevraagde ge- bitskaart van dit meisje klop pen deze gebitten ook niet. Trots alle nasporingen van de politie, kon de identiteit der lijken niet'worden vastgesteld. Oproep aan de Duitsche en Nederlandsehe jeugd. In alle deelen van Nederland is giste ren de Nationale Jeugdstorm en de Hitler-jugend. opgetrok ken. om daarmede een vlam mende belijdenis van de Ger- maansche jeugd jegens den Führer af te leggen. De mar- schen werden besloten met een gemeenschappelijk appel, waar bij een oproep wordt voorgele zen van den hoofdstormer Van Geelkerken en van den chef der Befehlsstelle Niederlande der Reichsjugendführung Ge bietsführer Blomquist. Leider wenscht Adolf Hit Ier geluk. De persdienst van de N.S.B. meldt; De leider heeft in een persoonlijk schrijven den Führer zijn gelukwenschen doen toekomen ter gelegenheid van diens 54en 'verjaardag. Instelling van parketwach ters. Het verordeningenblad bevat een beschikking van den secretaris-generaal van justitie waarin wojdt bepaald, dat er parketwachters worden aange steld, die in strafzaken kunnen optreden bij de handhaving der orde ter terechtzitting, betee- kening van stukken, in drin gende gevallen bij voorgelei ding van verdachten, getuigen, deskundigen en tolken ter zit ting, de aanhouding van ver oordeelden ter tenuitvoerleg ging van straffen, en bij de tenuitvoerlegging van straffen, voor zoover sprake is van bij zondere maatregelen ter bewa king. Vertrek van Vlaamsche vrij willigers. Naar aanleiding van het vertrek der Vlaamsche vrij willigers, die zich aangemeld hebben voor de S.S. en het vrij willigerslegioen „Flandern" om deel te nemen aan den strijd tegen het bolsjewisme, zijn Zondag in Antwerpen eh Brus sel groote afscheidsplechtighe- tfea gehouden. UITREIKING VAN NIEUWE BONKAARTEN. Tusschen 27 April en 15 Mei a.s. zullen bonkaarten „voe dingsmiddelen 6e periode' 1943" worden uitgereikt. De inlegvellen van hen, die geboren zijn tusschen 18 April en 17 Mei van de jaren 1922, 1929 en 1939 moeten worden geruild, alvorens men de bon kaarten in ontvangst neemt. Tegelijk zullen bonnen voor zeep en toiletzeep voor kinde ren worden uitgereikt. Kinde ren, geboren na 16 Mei 1941, ontvangen drie bonnen voor eenheidszeep, drie bonnen*voor waschpoeder en ïdrie bonnen voor toiletzeep. Kinderen, ge boren tusschen 16 Mei 1935 en 17 Mei 1941, ontvangen drie bonnen voor eenheidszeep en drie bonnen voor waschpoeder. Bij deze uitreiking zal het vakje O 11 van de stamkaart worden gewaarmerkt. Voorts zullen de distributie diensten bonkaarten voor vas te brandstoffen uitreiken. Men dient hiertoe het ingevulde aanvraagformulier in te leve ren, alsmede de oude brand- stoffenkaart „DV", met de bonnen „11 BV", „12 BV", „13 BV" en „14 BV". De grootte van het gebakrantsoen. Het blijkt nog niet voldoen de bekend te zijn. wat men op de bonnen, welke recht-geven op het koopen van gebak, kan betrekken. Daarom wordt nog maals medegedeeld, dat men per rantsoen een hoeveelheid gebak kan verkrijgen, waarin 70 gr. meel of bloem is ver werkt, met dien verstande, dat men van de volgende artikelen pier rantsoen kan verkrijgen: 60 g. ongezoete biscuits (crac kers). 85 gr.- gezoete biscuits, 125 gr. geglaceerde biscuits, 150 gr. wafels met jam- of siroopvulling. 100 gr. wafels met suikervulling, 75 gr. ijs wafels, 90 gr. koekjes, 100 gr. speculaas, 140 gr. ontbijtkoek, 200 gr. cake, 350 gr. gevuld korstgebak, taart of gebakjes. 65 gr. toast of weerterbeschuit en 70 gr. paneermeel. Op 'een beschuitbon kan men 70 gram beschuit verkrij gen. Acetyleengeneratoren. Diege nen, die een acetyleengenera- tor gebruiken zonder in het be zit te zijn van een vergunning, zijn in overtreding en kunnen gestraft worden. Men wordt derhalve in zijn eigen belang aangeraden acetyleengenerato ren, waar-voor geen gebruiks vergunning is verleend, te ver vangen door generatoren voor andere brandstoffen, waarvoor een gebruiksvergunning nog wel kan worden verkregen. In lichtingen worden verstrekt door het bureau generatoren en tankgas te 's-Gravenhage, Bezuidenhoutscheweg 39. Kleinhandel in ijzerwaren. Blijkens publicatie in de staats courant van 19 April 1943 is op grond van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 de vestiging, overneming, verplaatsing enz. van inrichtingen, bestemd of mede bestemd voor de uitoefe ning van den kleinhandel in ijzerwaren zonder vergunning van den secretaris-generaal van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart verboden. Dit verbod treedt 20 April in werking, tengevolge waarvan het besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941 ten aanzien van dezen talc van bedrijf buiten werking treedt. De prysbeheersching in N. Brabant en Limburg. In de eerste drie maanden van 1943 werden bij de inspectie van de prijsbeheersching te 's Herto genbosch niet minder dan 6298 zaken aanhangig gemaakt, waarbij aan boeten bijna 700.000 werd opgelegd,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1