PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 20 APRIL 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaauvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven ot adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer 18Gste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 92 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllswngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 <2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578: Middelburg: Londensebe Kaai 29. Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfliude 15, tel. 2863, na Kantoortijd tel. 2475; Souburg „VELDHEER DOOR HET LOT". Vandaag verjaart de Führer Van het Groot Duitsche Rijk. Willen we ons op dezen dag, een. beeld vormen van Adolt Hitier, dan kunnen we ons daarbij niet losmaken van het tüdgebeuren. Vooraan in onze gedachten toch, staat de Führer als de groote veldheer, de eerste soldaat van het Duit sche Rijk. Het Duitsche volk huldigt vooral het veldheergenie in zijn Führer. De jongste gebeurte nissen hebben aan de roeping van den Führer als veldheer niet het geringste veranderd. In een artikel in Das Reich herinnert de kolonel van den generalen staf Walter Scherff aan een uitspraak van Napo leon over Frederik de Groote: >,hij is vooral groot geweest in dc oogenblikken der groot ste crisis. Dat strekt z^jn ka rakter tot groote eer". Deze uitlating, schrijft Scherff, is mij steeds in de ge dachten gekomen, wanneer ik kon waarnemen, met hoeveel standvastigheid de Führer ken nis nam van binnenkomende jobstijdingen en hoe hij er geen seconde aan getwijfeld heeft, dat het lukken moest het lot te doen keeren. Hoewel zijn vertrouwen on wrikbaar was, -was het toch geen ijskoude rust, die hij in dergelijke uren en dagen toon de. Daarvoor leed hij teveel met zijn soldaten en was zijn scheppend brein te zeer bezig met het bedenken van res sources. Bovendien is zijn ge- heele temperament daartoe niet geschikt. Zonder harts tocht geen genialiteit, heeft Mommsen eens gezegd en het zou onnatuurlijk zijn, wanneer de hartstochtelijke wil van den Führer tot het overwinnen van de crisis ook niet nu en dan hartstochtelijke vormen zou hebben aangenomen. Zijn hartstocht was echter nooit sterker dan hijzelf en het rustige overleg werd nooit ver drongen door de motorische kracht van zijn wilsuitingen. Wie dergelijke uren van span ning heeft meegemaakt, weet, dat zij niet alleen overwonnen kunnen worden met het koele verstand van den louteren vakman. Aan een geschokt Oostelijk front zijn wil op te leggen, daarvoor zijn men- echelijke grootheid en bijna bovenmenschelijke hardheid noodig. Daarover beschikken slechts persoonlijkheden, die geroepen zijn om een bevel van het lot ten uitvoer te leggen gn het lot vraagt er niet naar, OPROEP VAN RIJKS MAARSCHALK GOERING. Naar aanleiding van den verjaardag van den Führer heeft''rijksmaarschalk Goering een oproep uitgevaardigd, waarin o.m. gezegd wordt: „Met een warm en ontroerd hart biedt het geheele Duit sche volk vandaag den Führer zijn gelukwenschen aan. Voor hem en zijn werk smeekt het in den zwaren oorlogstijd de bescherming en den zegen van den almachtige af. Moge een gunstig lot den Führer ook in het komende jaar kracht en gezondheid schenken. In de sterke hand van den Führer berust het Duitsche lot. Welk een onbuigzame kracht er van hem uitgaat is in de afgeloopen wintermaan den opnieuw bewezen. De geest en de wil van den Führer doorgloeiden de heldhaftig strijdende Duitsche weermacht en voerden haar uit de verde diging vol offers weder naar den zegenvierenden aanval. In de gigantische worsteling met duizendvoudigen tegenstand vervult de Führer zijn leven van bevrijder van het vader land en redder van de cultuur van het avondland. Zijn eenvoudige, soldateske houding en zijn volkomen, tot elk offer bereid zijnde, plichts vervulling geven ons allen een lichtend voorbeeld. Wij volgen hem ijverig na, thans meer dan ooit, want het gaat om over winning of vernietiging. De tijd der hardste en beslissend- ste beproeving van ons volk en van eiken afzonderlijken Duit- scher is gekomen. Toonen wij ons in het beslis sende tijdperk van onze ge schiedenis zijn dappere, niet te "Overwinnen strijders voor ons trotsche, eeuwige Duitschland. Richten wij onze blikken vast op onzen plicht, vervullen wij onder uiterste inspanning van krachten en naar beste kunnen wat het dagelijksche leven van den oorlog van ons eischt. Dat zij ons geschenk op den 54sten verjaardag van onzen Führer. of zijn uitverkorenen uit het vak zijn en of zij beantwoor den aan het beeld, dat de schoolboeken van den veldheer geven. Moltke heeft eens gezegd, dat de veldheer het lot van zijn volk is. Tegenover hem is slechts onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid mogelijk en ge lukkig degene, die in staat is, door den uiterlijken vorm heen het bestuur van het lot te zien. H, Hoffman-stepf-PaXi PI- De strijd bij Noworossisk duurt voort Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Maan dag bekend: Ten Zuiden van Noworos- süsk duurt de levendige ge vechtsactie voort. De lucht macht ondernam zware aan vallen op vijandelijke stellingen en steunpunten voor den aan voer in het kustgebied van de Zwarte Zee. In eenige sectoren der overige deelen van het Oos telijke front werden plaatse lijke aanvallen der Sovjets af geslagen. Aan het Tunesische front verliep de dag over het alge meen kalm. Het havengebied van Algiers werd door ge vechtsvliegtuigen der Duitsche luchtmacht opnieuw gebom bardeerd. Bij een zeegevecht in de och tenduren van 18 April brachten Duitsche bewakingsstrijdkrach ten voor de Nederland se h e kust een Britsche artil lerieboot tot zinken en bescha digden drie andere booten ern stig. Een eigen vaartuig is ge zonken, DUITSCHE JONGENS EN MEISJES IN DE PARTIJ OPGENOMEN. Ieder jaar op den verjaardag van den Führer treden de bes ten uit de rijen van de Hitier- Jugend en de B.D.M. aan om te worden opgenomen in de N.S.D.A.P. Zondag geschiedde dit te Amsterdam. Na een herdenking van de slachtoffers van den oorlog en den grooten Duitschen vrij heidsstrijd, richtte Gebiets- führer Blomquist zich tot zijn jonge kameraden en wees hén erop zich rekenschap te geven van de voorwaarden die zij moeten vervullen om rechten te verwerven. Spr. herinnerde verder aan den tijd der ver scheurdheid en aan den zwa- ren strijd, die noodig was om het volk weer tot eenheid te brengen. Spr. besloot met een oproep tot zijn jonge kamera den om onwrikbaar trouw te zijn aan de nat.-soc. wereldbe schouwing en aan den Führer. Met de woorden „Hauptdienst- leiter, ik meld U, dat 91 jon gens en meisjes gereed staan om in de partij te worden op genomen, van wie 15 jongens reeds aan het front staan", droeg hij den leider van het Arbeitsbereich de jonge partij aspiranten ter beëediging over. Hauptdienstleiter Schmidt her innerde, om het doel en den strijd van de nat.-soc. beweging duidelijk te maken, aan de eer ste jaren, toen de nat.-soc. als een kleine groep in het Duit sche volk stonden. De offers, dié deze oorlog van ons vraagt zijn klein en gering, vergele ken met hetgeen Versailles van ons geëischt heeft.Slechts door onze eigen kracht, door onze saamhoorigheid zal Duitsch land leven. Het lot heeft ons thans uitverkoren om het bols jewisme te vernietigen en aan het Amerikanisme paal en perk te stellen. Het is dezelfde plicht als die van onze voorvaderen, steeds zij wij Duitschers het zwaard van het lot geweest. Met alle klem hield de Haupt dienstleiter den jongen kame raden uit óc H.J. de plichten voor, die lien wachten bij hun intrede in die gemeenschap dei- partij. Zij moeten bereid zijn hun leven op het spel te zetten. Spr. drukte hen op het hart goede kameraden te zijn voor de Nederl. medestrijders. Hauptdienstleiter Schmidt deed voorts een beroep op de jonge meisjes, die in de partij wer den opgenomen, als de draag sters van den eeuwigen bloed stroom van het Duitsche volk. „Denkt eraan dat allen strpd vergeefsch zou zijn, indien de Duitsche moeder het Duitsche volk niet steeds weer de zonen en dochters zou schenken.Wan- neer de besten van ons aan het front vallen, is het de taak der Duitsche moeders er voor te zorgen, dat Duitschland blijft leven. Zooals de Führer een soldaat het ridderkruis verleent voor den hoogsten inzet, zoo verwerft de Duitsche moeder voor haar inzet het haar door den Führer verleendie moeder- kruis". Staande legden vervol gens de jongens en meisjes de gelofte aan den Führer af. ZUINIG MET SUIKER Om straks één periode te overbruggen. Suiker van den nieuwen bie- tenoogst komt zeker niet vóór November ter beschikking. Aangezien de thans nog voor het Nederlandsche volk be schikbare voorraden consump tiesuiker te beperkt zijn om verstrekking van het geheele suikerrantsoen tot den nieuwen oogst te verzekeren, staat het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd voor de noodzakelijkheid om maat regelen te beramen, die ln het suikertekort zullen voorzien op de voor de bevolking minst ge voelige wijze. Het ligt in de bedoeling in den herfst van 1943, gedurende één vierweke- lijksche distributieperiode, geen suiker te verstrekken. De be volking kan thans haar ver bruik van het suikerrantsoen in de daaraan voorafgaande maanden, die zich uitstrekken over zeven acht vierweke- lijksche distributieperioden, zoo rege.len. dat één rantsoen sui ker gespaard wordt ter over brugging van de periode, waar in zij het zonder verstrekking van suiker zal moeten stellen. Het ligt in de bedoeling, in dien de suikeropbrengst van den komenden oogst dit moge lijk maakt, de bezuinigde hoe veelheid te zgner tijd alsnog ter beschikking te stellen. Geldigheidsduur versnaperin- genboimen verlengd. Dc geldig heidsduur van de met „13", „14" en „15" genummerde bon nen voor versnaperingen is verlengd tot en met Zaterdag 1 Mei a.s.» Engelsche vliegtuigen ioven Zwitserland. Engelsche vlieg tuigen hebben Zondagnacht opnieuw boven Zwitsersch rechtsgebied gevlogen. In ver scheidene plaatsen van Wes telijk Zwitserland werd lucht alarm gemaakt. In Maasbrachtzijn drie kinderen, die op een zand berg nabij het kanaal speelden, te water geraakt. De moeder van twee der te water geraak te kinderen wist één daarvan te redden. De twee anderen verdronken. BOMMEN OP EEN STAD IN HET WESTEN DES LANDS. Een terreuraanval- van En gelsche bommenwerpers op 'n stad in het Westen des lands, heeft Vrijdagavond onder de burgerbevolking 53 slachtof fers geëischt, terwijl meer dan honderd personen gewond wer den, vele woningen zijn ver woest of beschadigd. Omstreeks kwart over zeven verschenen de Britsche lucht- Eiraten en wierpen brand- en risantbommen op een dicht bevolkte arbeiderswijk van de stad. De gevolgen waren cata- strophaal. Vele huizen kregen voltreffers en op talrqke plaat sen brak brand uit. Geheele straten vielen aan dezen zin- loozen en misdadigen aanval ten offer. Van vele huizen was niets dan een/puinhoop over gebleven, en het liet zich aan zien dat geheele gezinnen be dolven waren onder de resten van wat eens hun woning was. Op vele plaatsen laaide het vuur hoog op en tastte wo ningen aan, die voor het bom mengeweld gespaard gebleven waren. Intusschen waren reeds de reddingsploegen ter plaatse gekomen. Tegen het midder nachtelijk uur was het vuur vrijwel overal bedwongen, niet alleen in de zwaar geteisterde wijk, doch ook in het centrum van de stad was de hulp van de brandweer noodig geweest, omdat o.a. brandbommen wa ren geworpen op bouwwerken van groote historische en cul- tureele waarde zooals een kerk en het stadhuis. Door snel en krachtig optreden kon" echter voorkomen worden, dat hier ernstige schade werd aange-- richt. Tot dusver werden 53 doo- den geborgen, waaronder 20 vrouwen en 11 kinderen. On der de puinhoopen moeten ech ter nog meer slachtoffers lig gen. Onder de 72 zwaargewon den bevinden zich 32 vrouwen en 15 kinderen. De lijken van tientallen slachtoffers konden niet meer geïdentificeerd wor den. CA.N.P.) Reizen in D-treinen met Pa sehen. In het tijdvak van 21 t.m. 28 April 1943 zpn de trei nen D 111'D 112, D 1371D 138, 138, DMW 161- E-s hm h DMW 161/162 en S.F.R. 211/ 311 uitsluitend opengesteld voor reizigers naar en van het buitenland. Deze beperking geldt niet voor personen, be- hoorende tot de Duitschê weer macht. Nieuwe secretaris fascisti sche party. De Duce heeft den plaatsvervangenden secretaris der fascistische partij. Carlo Scorza, als opvolger benoemd van den aftredenden partijse cretaris Vidussoni. Laatstge noemde wordt chef van het bureau verzorging van de weermacht. Nederlandsche vrijwilligers strijden In het Oosten. SS PK ZschUckel-O-H-Pnt KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando Nlederlan- de deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, ln den leeftijd van 1745 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zUo en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding bun stelt, kunnen zich bU de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling In Nec-erland, In een speciaal wachtba- taljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen In de Waffen-SS of het le gioen: kostwinnersvergoeding, koste- looza ziekenverpleging, extra levens middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot ^le GermaanschQ S3 in Nederland wllren toetreden. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 22.4.43, 0 tot 13 uur. Den Hnag, café „Den Hout", Bezuidenhoutsche- weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1