PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Levendiger gevechtsactiviteit bij Noworossisk. so De opneming van de 10-jarigen in Hitier-jugend. Zware Engeisch-Amerikaansche vliegtuigverliezen ABONNEMENTSPRIJS 19 Ct. per week of ƒ2.42 P« kwartaal Franco per post J 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct.. minimum per adver tentie ƒ2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent. dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 Ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer MAANDAG 19 APRIL 1943 186ste JAARGANG DIT NUMMER BESTAAT UIT NUMMER 91 BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaai 29, Redactie teL 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2863. na Kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Bresken Dorpsstraat 35, teL 2L Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Zon dag bekend: „Aan het front tien Zuiden van Noworossisk werd de ge vechtsactiviteit gisteren weer levendiger. Sterke formaties van de luchtmacht vielen her haaldelijk vijandelijke stellin- lingen met bommen van zwaar kaliber aan. Aan de overige sectoren van het Oostelijke front werden enkele plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen en werden eigen ondernemingen van verkennings- en storm troepen met succes uitgevoerd. Van het Tunesische front wordt alleen wederzijdsche ac tiviteit der artillerie en ver kenningstroepen gemeld. Op dit oorlogstooneel vernietigden on ze troepen in de zware gevech ten van 1 tot 15 April meer aan 200 Britsche en Ameri- kaansche tanks. Jachtkruisers en de lucht doelartillerie schoten gisteren in het gebied van de Middel- landsche Zee 11 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 7 zwa re bommenwerpers neer. In den afgeloopen nacht de den Duitsche gevechtsvliegtui. gen een zwaren aanval op de haven van Algiers. Een formatie Amerikaansche bommenwerpers viel gisteren de stad Bremen aan. Bommen op woonwijken veroorzaakten verliezen ónder de bevolking. Door jachtvliegtuigen en lucht doelartillerie werden onderdee- len van de vijandelijke aanvals- formatie voor het bereiken van het doel gedwongen van rich ting te veranderen. Volgens de totdusver ontvangen rap porten werden 20 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Twee eigen jachtvliegtuigen gingen in luchtgevechten ver loren. Op volle zee en in het kust gebied van de bezette gebieden in het Westen werden nog 11 andere vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Aan den vooravond van den geboortedag van den Führer worden, zooals ieder jaar, de jongens en meisjes van 10 jaar in de Hitler-jugend opgenomen. Alle jongens en meisjes, die tusschen 1 Juli 1932 en 30 Juni 1933 geboren zijn worden daar mede voor acht jaar lid van de opvoedingsgemeenschap der Hitler-jugend en geven zichzelf aan den Führer Adolf Hitler en zijn werk. Binnen het be stek van de plechtigheid zal de boodschap van den rijksjeugd- Mder aan de 10-jarige kinde- an worden voorgelezen. Aan het slot van het appèl al de bevoegde jeugdstormlei der een trouwbetuiging uit spreken van de Nederlandsche jeugd jegens den Führer van alle Germanen, Adolf Hitler, teneinde daarmede den Führer ook verjaardagsgroeten der Nederlandsche jeugd over te brengen. Boodschap van den Jugend- führer des deufsehen Keiehes und Reiehsjugendführers der N.S.D.A.P., Arthur Axmann, bij het plechtige appèl ter ge legenheid van net opnemen der 10-jarigen op 19 April 1943. Kameraadskes en kameraden, ,,Op den verjaardag van den ien Führer wordt gij lid van de ge Br. meenschap der Hitler-jugend. rg. Dok voor jullie kleuters en jon- remeisjes begint de tijd van het dienen voor onzen geliefden dd. Führer en Duitschland. Gij lft. werd geboren toen de Natio- naal-socialistische beweging de macht in den staat veroverd had. Met de daad en geloofs kracht der beste Duitschers >et- had zij de leiding en verant- >et- woordelijkheid bevochten om te jullie een bigde en gelukkige s* toekomst in een sterk en vrij Duitschland te verzekeren. Den a&* opgang en het geluk van ons volk hebben ons onze vijanden misgund. Daarom hebben zij ons den oorlog verklaard. Hun oorlogsdoel, mijn jongens en meisjes, is de vernietiging van j jullie leven. Hun overwinning lgrt-i is jullie ongeluk en jullie nood. on- Voor jullie echter strijdt Adolf Hitler met zijn dappere soldaten, jullie vaders, broe- Teders en kameraden. Belooft ier-daarom op dezen dag den Füh- in-rer door jullie hoüding en ver- lE-richtingen steeds vreugde te bereiden. Daarmede vereeren ;p*rjullie tegelijkertijd de helden ®*ii"jaan het front en de werkenden G.,j del, in het vaderland. Begint als 'ongste strijders van het rijk jgeloovig jullie weg in de Hit- jnia'ier-jugend, die een weg naar LS-flen Führer en naar de over- ieie,Winning is". w.g, Axmann. De chef der Befehlstelle Niederlande der Reichsjugend- führung, Gebietsführer Blom- 3uist, zegt bij het opnemen van e lichting 1932/33 in een op roep: De dienst in de Hitler- jugend is een eer voor iederen •jongen en voor ieder meisje. Bovendien echter is hij in de zen tijd een verplichting, want anders zou de Duitsche jeugd de daden van onze soldaten en het leed en verdriet van de Duitsche vrouw in dezen oorlog niet waard kunnen zijn. Deze oorlog, die in zijn to taliteit ieder lid van ons volk eischt, verlangt ook van de Duitsche jeugd, dat zij in vrij willige gehoorzaamheid deze gemeenschap dient en zich voorbereidt op de taken, die haar eens te beurt zullen val len. Het toetreden van alle jon gens en meisjes, die 10 jaar geworden zijn, tot de gelede ren van de Hitlerjugend zal voor den Führer zijn schoonste verjaarsgeschenk zijn en hem den waarborg geven, dat zijn werk zal voortleven en groeien ook wanneer de stichters daar van eens weggeroepen worden. HONGAARSCHE RIJKSREGENT IN HET HOOFDKWARTIER. Op 16 April is de rijksregent van het koninkrijk Hongarge, Nicolaus von Horthy, voor een bezoek van twee dagen in het hoofdkwartier van den Führer aangekomen. De Führer heeft met den rijksregent besprekin gen gevoerd over ce vraag stukken voortspruitende uit óen algemeenen politieken toe stand en over den strijd tegen de gemeenschappelijke vijan den. De Führer en de rijksre- gent gaven uiting aan hun vastberadenheid om den strgd tegen het bolsjewisme en zijn Engeisch-Amerikaansche bond- genooten onwrikbaar tot de eindoverwinnig voort te zetten. De geallieerde verliezen by Nieuw-Guinea. De Tokio Sjirn boen schrijft, dat de Japansche luchtstrijdkrachten in de eer ste twee weken van deze maand tijdens de operaties bij Nieuw-Guinea 32 vijandelijke oorlogs- en transportschepen in den grond geboord of bescha digd en 177 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten hebben. Braziliaansche troepen in Marokko. Een Franschman, die te Madrid uit Fransch Marok ko is aangekomen, heeft me degedeeld, dat de eerste Brazi liaansche troepen reeds in Ma rokko zijn aangekomen» LANDSTANDSBIJDRAGE. Alle tot den Nederlandschen Landstand behoorende natuur- lgke personen en rechtsperso nen, die bedrgfshoofd zijn met betrekking tot het gebruik van cultuurgrond of vischwater, zijn krachtens de door de se cretarissen-generaal van land bouw en visscherij en van jus titie goedgekeurde verordening van aen boerenleider, ten be hoeve van. den Nederlandschen Landstand over 1942 een bij drage verschuldigd, welke be rekend wordt overeenkomstig de door deze op de inventarisa tie-formulieren 1942 verstrekte en onderteekende gegevens. De bijdragen zgn als volgt gere geld: a. 1 per h.a. voor cultuur grond, beteeld met akkerbouw gewassen (met inbegrip van kunstweide en braakland) en voor blijvend grasland (met in begrip van" uiterwaarden en blijven?! grasland in den boom gaard b. 10 per h.a. voor cultuur grond beteeld metwarmoe- zerijgewassen en vroege aard appelen in den vollen grond (met inbegrip van deze gewas sen in den boomgaard), klein- fruit in. den vollen grond (met inbegrip van deze gewassen in den boomgaard) en voor pit- en steenvruchten in den vollen grond (ongeacht de onderteelt in den boomgaard). c. 20 per h.a. voor cultuur grond, beteeld met: warmoe- zerijgewassen en fruit onder glas, bloembollen, bloem en boomkweekerijgewassen. Ten aanzien van het gebruik van vischwater bedraagt de bijdrage 5 per bedrijfshoofd. De inning der aanslagen ge schiedt door de postergen. Kinderen naar Duitschland. Vrijdag zgn 7 k 800 kinderen uit de provincies Groningen, Friesland, Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Bra bant. op initiatief van den Ned. Volksdienst, voor een vacantie naar de Gouw Franken in Duitschland. vertrokken. Evacuatie van de havens Dieppe en Cherbourg. De ha vens Dieppe en Cherbourg zul len geëvacueerd worden. Cher bourg moet vóór 1 Mei en Dieppe vóór 3 Mei ontruimd zijn. Een Zweedsche duikboot ver mist. De Zweedsche onderzeeer „Ulven" met 34 personen aan boord is van oefeningen in den nacht van 15 op 16 April in Zweedsche territoriale wateren ten Zuiden van Marstrand na bij Gotenburg niet terugge keerd. Uitwisseling van krijgsge vangenen. Te Lissabon zullen Engelsche gewonden tegen een gelijk aantal Italiaansche ge wonden worden uitgewisseld. De invaliden zijn in de eerste plaats officieren en sanitair personeel, totaal 450 man. Poolsch verzoek aan interna tionale Roode Kruis. Vertegen woordigers der Poolsche emi granten te Londen hebben een extra communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat in dertijd een deel der krijgsge vangenen, die de Sovjets in Oostelijk Polen gomaakt heb ben, naar drie groote kampen in de buurt van Smolensk Charkof en Kalinin was over gebracht en dat het Poolsche leger van de zich aldaar be vindende krijgsgevangenen niets meer vernomen heeft. Daar er tot dusver geen bevre digend antwoord verkregen kon worden op de gedane stap pen, is thans van de zijde der vertegenwoordigers van de ge- emigreerde Polen het verzoek gericht aan het internationale Roode Kruis, het massagraf van Katyn te onderzoeken om te constateeren of daardoor tot de ontdekking der verdwenen krijgsgevangenen kan worden bijgedragen. Op 16 en 17 April hebben de Engelschen en Amerikanen 123 vliegtuigen verloren, voor een groot deel viermotorige bommenwerpers. Alleen al bij de aanvallen op het Zuiden en het Zuidwesten van Duitsch land en op de kust van Noord- Duitschland verloren zij ten minste 73. zware bommenwer pers. Deze gevoelige nederlaag beteèkent voor de Engelschen en Amerikanen behalve het verlies van kostbaar vliegtuig materiaal ook dat van meer dan 1000 man jarenlange opge leid personeel. Bij aanvallen, Vrijdagnacht door vijandelijke formaties vliegtuigen op plaatsen in Zuid- en Zuid West-Duitsch- land. waaronder Mannheim en Ludwigshafen, en op Oost Duitsch gebied, leed de vijand bijzonder zware verliezen. Vol gens de voorloopige berichten werden er in het Oosten 2 en in het Westen 53, overwegend viermotorige bommenwerpers, omlaag geschoten. Te Londen is officieel toe gegeven, dat de Britsche luchtmacht Vrijdagnacht bij haar aanvallen op Duitsch ge bied 55 vliegtuigen verloren heeft. Omtrent dit groote afweer- succes van Duitsche nachtja gers en luchtdoelgeschut, het grootste succes .van dezen oor log, meldt het D.N.B. Een half uur voor middernacht vlogen zware vijandelijke bommenwer pers naar Zuid-Duitschland en het Zuiden van het rijksgebied. De nachtjagers bleven de bom menwerpers hardnekkig ach tervolgen en het afweergeschut bestreed de vliegtuigen met bijzondei* veel succes. Een aan zienlijk deel der getroffen toe stellen viel met de bommenla- ding neer en ontplofte op den grond, zonder dat de beman ning, die soms tien koppen tel de, zich met de valschermen kon redden. Slechts op twee ver van elk aar gelegen punten kon de vij and sterke formaties bijeen brengen, maar juist hier leed hg zware verliezen. Van 55 vliegtuigen is het zeker, dat zij zijn neergeschoten. Met zeker heid kan echter worden aange nomen, dat andere vliegtuigen zeer ernstig beschadigd wer den en boven zee of boven En geland verloren zgn gegaan. Deze zware nederlaag kostte den vijand bijna 500 man vlie gend personeel, dat jarenlang is opgeleid. Bovendien gingen overdag 15 vliegtuigen verlo ren bij aanvallen op het bezet te gebied in het Westen. In 13 uur tijds verloor de Engeisch- Amerikaansche luchtmacht dus 70 vliegtuigen, voor het over- groote deel viermotorige. DUITSCHE AANVALLEN OP GROOT-LONDEN. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen hebben Vrijdag nacht voor den oorlog belang rijke installaties in het gebied van Groot-Londen met goed effect gebombardeerd. De viegtuigen lieten bommen van zwaar kaliber vallen. BOMMEN OP DE BURGERBEVOLKING. Door het neerwerpen van brisant- en brandbommen van Britsche vliegtuigen op een stad in het Westen des lands heeft de Nederlandsche bur gerbevolking in den loop van Vrijdagavond aanzienlijke ver liezen geleden. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn 53 personen gedood, 60 zwaar gewond en 60 licht ge wond. Talrtlke woonhuizen werden vernield, resp. bescha digd, onder meer ook een kerk. EEN EXTRA-RANTSOEN AARDAPPELEN. Op bon. „algemeen 554". Van 18 t.m. 24 April a.s. wordt voor één maal een bij zonder rantsoen van één kilo gram aardappelen beschikbaar gesteld. Dit rantsoen zal ver krijgbaar zijn op bon „alge meen 554'. Extra zeep voor kappers, artsen enz. Met ingang van 1 Mei a.s, komen kappers, practiseerende artsen, tandartsen en dieren artsen, medische studenten, vroedvrouwen, verloskundigen en wijkverpleegsters, wederom voor een periode van drie maanden in aanmerking voor een extra rantsoen zeep. Kappers dienen van 27 April t.m. 1 Mei a.s. bij de plaatselijke distri butiediensten een aanvraagformulier MD 23341 af te halen. Deze for mulieren moeten zij voor S Mei a.s. ingevuld bU den distrïbuliedier.st inle- Zlj ontvangen per bediende in het heeren-kapperabedrijf veertien rantsoenbonnen voor scheerzeep, vQf rantsoenbonnen voor eenheidszeep en drie rantsoenbonnen voor wasch poeder, met dien verstande, dat maximaal twaalf rantsoenbonnen voor waschpoe- der in totaal wordt verstrekt. Per bediende in het dames-kappersbedrijf ontvangen z|] twintig rantsoenbonnen voor eenhetsdzeep en drie rantsoen bonnen voor waschpoeder, eveneens met bovenvermelde beperking. Van 1 Mei a.s. af ontvangen prac tiseerende artsen, tandartsen en die renartsen, zes rantsoenbonnen voor toiletzeep en medische studenten, vroedvrouwen, verloskundigen en wijk verpleegsters, drie rantsoenbonnen voor toiletzeep. Schapenmarkten weer open. Zooals uit een officieele mede- deeling blijkt, zullen de scha penmarkten. welke gesloten zijn geweest. Maandag 19 April weer opengesteld worden Nederlandsche vrijwilligers strijden PK Zsch&ckel-O-H-P ro KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. Het 83-Ersatzkommando Niederlan de deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, is den leeftijd van 17—45 Jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel ais geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de ei3Chen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde ndressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling In N.ecerland, in een speciaal wschtba- taljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen-SS of het le gioen! kostwinnersvergoeding, koste- looze ziekenverpleging, extr* tevens middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Cermaansche S3 ln Nederland willen toetreden. 20.4.43, 9 tot 13 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracbt 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur. Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 22.4.43, 9 tot 13 uur. Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutsche- weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1